2022 yılı Asgari Ücret 4250 TL oldu

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Asgari ücretin 4250 TL olmasına sevinenleri anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum

İş verene yükünü sadece maaş olarak gören çalışanların biraz büyük resme bakmayı öğrenmesinde fayda var

Döviz artışı durmaz ise 2 3 ay içerisinde işsizlik de çok büyük bir artış yaşanır

Sabah saatlerinde asgari ücret merkez bankası stresi ile 14.70 lerde güne başlayan dolar şu anda 15.60 seviyelerinde daha asgari ücretli çalışanın alamadığı 4250 TL nin neredeyse 300 TL si dövizden dolayı uçtu gitti

Giden 300 TL nereye gitti diyorsanız akşam saatlerinde gelen akaryakıt zammına gitti yarın başka birşeyin zammına gidecek

Neyse uzun uzun yazarız da yazmaya gerek yok görünen köy kılavuz istemez...

eketen Çevrimdışı

eketen 

VIP
26 Haz 2020
1,235
4250 olarak şubat ta alınacak. Şubatta bugünün 4250 lirası ne olacak acaba. Benzin 11 lira. Dolar ve benzin zammı demek haklı haksız her haltın fiyatının fırlaması demek. Domino etkisi ile alakalı alakasız zam sağanağı demek. Bunun önüne geçilmezse 10 bin olsa da hiçbir gücü yok. Günlük olarak ev kiralarını takip ediyorum 3 gün aynı kalan yok.

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
Allah yar ve yardımcımız olsun. Herkese rahat geçim temenni ediyorum. Bunada şükür diyip, bundan sonra aynı şekilde zamlanacak giyimden, gıdaya. faturadan, kiraya kadar her şeyde yine o fazlalığı kapatcagi günü bekliyorum. Çünkü bu zamana kadar maaş ne kadar yükseldi ise o oranda herşey zamlandi.
Ne diyim kelimeler kifayetsiz ama gerçek bu. Herşey askari ücret kadar zamlanacak. Geçen sene 2850 TL ye 4 alışveriş arabası doldururken bu sene 3 doldurursak dua edelim.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Üretmeden tüketmenin sonucu = enflasyon.

Cari açığın sonucu = enflasyon

Patatesimiz yok "olsun ithal ederiz" kafasının bu gün TL'yi düşürecez, yatırımcı çekecez, ihracatı arttıracaz demesini kimse yemeğince ben olacağı söyleyim; asgari ücretli de aldığı zamla gidip dolar alacak.

Ha bu arada: enflasyondan önce işsizlik patlaması loading. Toplu işten çıkartmalar olur belli başlı sektörlerde. Durdurmak istiyorlarsa pandemideki gibi işten çıkartmaları yasaklamaları lazım. Ha ondan sonra ekmeğin acilen 5 lira olması lazım. Yoksa ekmek alacak fırın bulamayız.

iktisatta bozanın düzeltmesini bekleyenler daha çok beklerler.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,672
59
Taa Şubat ayında verecekleri $272 ‘ a sevinmemizi bekliyorlar. Alın bu parayla siz geçinin. Bir senede $113 daha emeğimizden çaldılar...

267821210_5364344123627659_2294194399577614160_n.jpg

Daha açıklama yaparken neredeyse 2tl yükseldi dolar,euro

peki emeklilerin durumu ne olacak bunların aileleri yokmu çoluk,çocuk torun yokmu şu an aldıkları maaşlar askari ücretin çok altında kaldı .

Son düzenleme:
RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Enflasyon asgari ücretlinin belini bükmüştü.
Umarım nefes almalarına yeterli olur.

Hayırlı olsun.
Hiç sanmıyorum. Asgari ücretli alım gücü olarak 110 dolar zarar etti ve bu dahada artacak. Enflasyonu durdurmadıkları sürece bu zammın hiçbir önemi yok. Ehveni şer...

Piyasa zaten düzgünmüş gibi birde buna endekslenir. Gideri en fazla üç ay...
Çok haklısın.

Enflasyon asgari ücretlinin belini bükmüştü.
Umarım nefes almalarına yeterli olur.

Hayırlı olsun.
Balçıkta batıp çıkan insan nasıl nefes alırsa, öyle nefes alacaklar. Ölmeyip sürünmeye devam edecekler ama daha da kötüsü, küçük işverenin sırtına bindirilen yük. İşçi çıkartma çok artacak. Böylece işsizlik artacak. Umarım olmaz...

Asgari ücretli çalışanlara umuyorum birazda olsa rahatlama getirir, asgari ücret altında kalan emeklilere, asgari ücrete yakın çalışan yüm beyaz yakaya umuyorum en iyi artışlar sağlanır. Yine umuyorumki bazı işverenler asgari ücreti ödeyip elden bir kısmını geri almazlar (bu olaylar yıllar önce kobi dediğimiz firmalarda çok yaşandı, ya çıkartırım bu paraya çalıştıramam dediler yada paşa paşa benim belirlediğim ücreti geri elden ödersin).
Ben de senin gibi düşünüyorum...

Asgari ücret zammi büyük bir yanlış, ekonomist degilim iktisat gibi b.ktan bir bölümü de sevmem ama maliyet isveren tarafında bugün arttı, bunun devamı satılan mallara yansıyacak üstüne bir de Türk işçiler eminim ki çıkartılarak yerine ümmet kardeşimiz olan suriler ve afganlar konacaktır.

Amaçları tek tip özel sektör işçisi olsun baska bir şey değil. 5 Lt Zeytinyağının 259 Lira oldugu bir memleket burası. Önemli olan paranın rakamı değil değeri. Bunu anlatmaktan dilimizde tüy bitti.

Bundan 2 hafta evvel millete "şu kadar et yiyin sebze tuketmeyin bu havada zararlıdır" diyen vekil - bakanların yetkili olduğu bir ülke burası ve bu halk bunların yapacağı düzeltmeden iyilik bekliyor...

Bulgaristan gibi konyadan hallice bir ulkenin para değeri senin 8 katın olmuş daha ne diyeyim. Utanır insan biraz...

Yazık...

Asgari ucret artışını olumlu gören forumdaşlar beni lütfen yoksay butonuna tıklayarak bloklasınlar.

Rast gelsin
Valla hislerime tercüman olmuşsun... Hangi kafayı yaşıyorlar anlamak mümkün değil. Ekonomiyi anlamak o kadar da zor değil ki. Hadi anlamıyorsun diyelim, otur bir kaç ekonomistin programını izle youtube'dan... Tabi yandaş medyayı izleyince, bunlar oluyor hep... Yav arkadaş iktidar senin baban mı? Tuttuğun parti iyi yaparsa, iyi diyeceksin. Kötü yaparsa da kötü demeyi bileceksin. Olan vatanımıza, milletimize ve düşünen kesime oluyor...Daha çok yazarım da neyse...

Asgari ücretin 4250 TL olmasına sevinenleri anlamakta gerçekten zorluk çekiyorum

İş verene yükünü sadece maaş olarak gören çalışanların biraz büyük resme bakmayı öğrenmesinde fayda var

Döviz artışı durmaz ise 2 3 ay içerisinde işsizlik de çok büyük bir artış yaşanır

Sabah saatlerinde asgari ücret merkez bankası stresi ile 14.70 lerde güne başlayan dolar şu anda 15.60 seviyelerinde daha asgari ücretli çalışanın alamadığı 4250 TL nin neredeyse 300 TL si dövizden dolayı uçtu gitti

Giden 300 TL nereye gitti diyorsanız akşam saatlerinde gelen akaryakıt zammına gitti yarın başka birşeyin zammına gidecek

Neyse uzun uzun yazarız da yazmaya gerek yok görünen köy kılavuz istemez...
Aynen öyle. Bu millet ne zaman akıllanacak anlayamıyorum. İşverenin sırtına bindirilen yükle hem işsizlik artacak hem de KOBİ ler yavaş yavaş kapanmaya mahkum olacak...

Taa Şubat ayında verecekleri $272 ‘ a sevinmemizi bekliyorlar. Alın bu parayla siz geçinin. Bir senede $113 daha emeğimizden çaldılar...

267821210_5364344123627659_2294194399577614160_n.jpg

Daha açıklama yaparken neredeyse 2tl yükseldi dolar,euro

peki emeklilerin durumu ne olacak bunların aileleri yokmu çoluk,çocuk torun yokmu şu an aldıkları maaşlar askari ücretin çok altında kaldı .
Emekliler taş yesin. Zaten bir an önce ölseler bu iktidar çok sevinecek...

Son düzenleme:
Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
556
Asgari ücreti neden dolarla karşılaştırıyorsunuz ey iç mihraklar diyen çıkar belki diye ufak bir not ekleyelim: buğdayımız ithal. Patatesimiz ithal. Şeker ithal et ithal Yediğimiz içtiğimizin maliyeti dolarla belirleniyor yani çaktın?

Karşısında her dediğini onaylayan kapı kulunun sözde sorusuna trol sorularla cevap veren damada gidip hesap sorun mevzuyu çözemiyorsanız.

Ha bu arada ekmek kuyruğu vardı yağ kuyruğu vardı diye gerçekten yaşamayıp, şartlarını görmeyip de şikayet ettiğiniz o yıllarda Türkiyede ithal buğday yoktu. Fazlası vardı azı yoktu.

Şimdi hep beraber ekmek yoktu yağ yoktu pirinç yoktu marketlerde yiyecek yoktu yıllarını bu kafa devam ederse hep birlikte yaşayıp görürüz. Kuyruğa nasıl muhtaç olunuru anlamadan adam olamayacağız.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Arkadaşlar, aranızda esnaf, iş sahibi olan falan var. Kimse alınmasın ama, fiyatını, işini vb kendi belirleyebilen adama o kadar da acımayın. Onlar genel olarak yolunu bulur. (Bulamayan vardır, illa ki. Herkes bulacak diye kural olsa herkes iş kurardı, değil mi?) Piyasa da dengesini bulur. Siz maaşlı çalışanlara acıyın asıl, "maliyetlerim arttı, maaşıma bu ay %27,4 zam yaptım diyebilen kaç çalışan duydunuz? Esnaf çakar zammı geçer :) Ağlamalara prim vermeyin.

İş sahiplerinin asıl zararı ücretlerin tl bazında nominal olarak artmasından dolayı değil, insanların alım gücünün reel olarak azalmasından olur. Alım gücü düşen halk az talep edip az tüketecek. Fakirleşen adamın berberde sakal tıraşı olma keyfi vardı ise onu bırakacak, eve boya yapılacaksa usta aramayıp kendi yapacak, ya da erteleyecek. Böyle gider bu.

Asgari ücretin çok artmasından şikayet eden iş sahipleri için ideal bir örnek verelim: İnsanlara hiç maaş vermemek (Genel kölelik). Bu durumda işler çok iyi olur değil mi? :) İşverenin maliyeti düşer. E peki o malları o hizmetleri kim nasıl alacak? Hiç kimse. demek ki insanların para kazanması ve alım güçlerinin yükselmesi iyi bir şeydir, işverene daha çok kazandıracak odur.

Özetle, insanların emeğinin karşılığını verin, artan maliyeti de ürün-hizmet fiyatına ekleyin. Sadece insanların rızkından emeğinde çalarak ekonomi düzelmez. Daha da yazarım da, anlayan anlamıştır herhalde.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Arkadaşlar, aranızda esnaf, iş sahibi olan falan var. Kimse alınmasın ama, fiyatını, işini vb kendi belirleyebilen adama o kadar da acımayın. Onlar genel olarak yolunu bulur. (Bulamayan vardır, illa ki. Herkes bulacak diye kural olsa herkes iş kurardı, değil mi?) Piyasa da dengesini bulur. Siz maaşlı çalışanlara acıyın asıl, "maliyetlerim arttı, maaşıma bu ay %27,4 zam yaptım diyebilen kaç çalışan duydunuz? Esnaf çakar zammı geçer :) Ağlamalara prim vermeyin.

İş sahiplerinin asıl zararı ücretlerin tl bazında nominal olarak artmasından dolayı değil, insanların alım gücünün reel olarak azalmasından olur. Alım gücü düşen halk az talep edip az tüketecek. Fakirleşen adamın berberde sakal tıraşı olma keyfi vardı ise onu bırakacak, eve boya yapılacaksa usta aramayıp kendi yapacak, ya da erteleyecek. Böyle gider bu.

Asgari ücretin çok artmasından şikayet eden iş sahipleri için ideal bir örnek verelim: İnsanlara hiç maaş vermemek (Genel kölelik). Bu durumda işler çok iyi olur değil mi? :) İşverenin maliyeti düşer. E peki o malları o hizmetleri kim nasıl alacak? Hiç kimse. demek ki insanların para kazanması ve alım güçlerinin yükselmesi iyi bir şeydir, işverene daha çok kazandıracak odur.

Özetle, insanların emeğinin karşılığını verin, artan maliyeti de ürün-hizmet fiyatına ekleyin. Sadece insanların rızkından emeğinde çalarak ekonomi düzelmez. Daha da yazarım da, anlayan anlamıştır herhalde.
İki yıldır berbere gitmiyorum ve kendim traş oluyorum. Neden mi? 2 sene önce düz saç traşı 20 liraydı. Geçen sene bir kez gittim bir baktım 30 lira. Artış yüzde elli. Bu sene artık denemedim. Bu enflasyondan sonra artık 50 olmuştur...

Geri
Üst Alt