Yerli Otomobil Görücüye Çıktı ( Anket İçerir )

Yerli Otomobili Beğendiniz Mi ?

• Evet Beğendim

• Hayır Beğenmedim

• Kararsızım

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Ne zaman önceliğini zengine değil de düşük bütçeliye verirse o zaman desteklerim. O C segmenti SUV ve sedanı 200.000TL'nin altına satma imkanı yok maalesef. Devletin önceliği düşük bütçeli vatandaşına da temel güvenlik ve teknolojik donanımlara haiz araçlarla buluşturmak seklinde olmalıdır. Sen once 50.000TL'lik bir model çıkarabilmek ile uğraş sonra istersen 1.000.000TL'lik D ve E segmenti yapar görücüye çıkarırsın. Senin alt gelirli vatandaşın hala ortadan ikiye bölünen Tofaş marka araçlarla geziyor, ölüyor...

Seviyeli ve yapıcı eleştiri her zaman ureticiyi ve tasarımcıyı geliştirir ve bir adim ileriye taşır. Eleştiri mi istiyorsunuz? Yapayım o zaman. Aynaları iptal edip içine kamera yerleştirmişsiniz. Çok güzel. E be kardeşim içeriye o saçma aski aparatlariyla öne fırlamış iki adet ekranı koyma fikrini kim verdi kardesim. Bu kadar sakil bir fikri kim bana verse, o ekranları söker kafasına fırlatırdım.

009RVV.jpg

Son düzenleme:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bu Forumda Böyle Bir konunun açılması Çok Hoş Emeklerinize Sağlık Ama sosyal medyadaki yorumlar Vahim İnşallah herkezin alacağı bir bütçede araba olur :ok

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Şimdi Bir Hastam geldi gelen giden bu muhabbette yeni konu yerli otomobilmiş :hihi:hihi

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,435
32
biz yıllardır bunun sıkıntısını çekiyoruz. vestel venüs %100 türkmalı değilmi ? sorularına artık açıklama yapmaktan yoruldum. dükkanda arka anakart kapağı açık bir venüs var ve anakartı vidasız şekilde takılı. anakartı söküyorum ve işlemciyi gösteriyorum. google ye yazıyorum mediatek ve
link e tıklıyorum görüyorsunuz işlemci tayvan lı mediatek firması tarafından üretiliyor .ben vestel venüs %100 türk markasıdır. %100 ünü türkiyede üretmek zorun değil diyorum.dünyada %100 üretim yapan firma kalmadı çünkü global ekonomide sizin işlemci fabrikanız olsada ve mediatek sizden %50 daha ucuza aynı kalitede işlemci üretiyorsa fiyat politikanızı ve kar marjınızı korumak için sizde meditekden işlemci alıp kullanmak zorundasınız rekabet edemezsiniz diyorum. anlayan anlıyoda anlamayan türk malları da çıkıyor.%100
şimdi z40 modeline kadar hak veririm ancak z40 da napmışlar hazır modelin üstüne Venüs çakıp getirmişler bu işte yer mal olmuyor ithalat oluyor.Hala marka yaratarak para kazanabileceğimizi sanıyorlar dünyada bilyon tane marka hangisi sadece markayla hangisi ise arge tasarım patentle para kazanıyor belli.

Bu iş öyle marka yaratayım ama gideyim çinden aa x modeli alayım üstüne marka logomu yapıştırayımla olmaz hocam.

Misal bakıyorum tamam pininfarina tasatım6 yaptırırsın ama ya gerisi ?Lansmanda bazı özellikler ve görseller paylaşıldı niçin önceki pininfarina tasarımla aynı gibi?

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Kendi organik yapısı bile %100 yerli olmayanlar bir suru eksik bulmuşlar yine

Adamlar bunu bir proje olarak doğru ele almışlar besbelli. Zaman maliyet ve kalite optimizasyonu çerçevesinde Yapabileceklerini ve yapamayıp başkasından temin edebileceklerini belirleyip ona göre harekete geçmişler. Uzun uzun yazmayacağım. sıfırdan doğacak %100 yerli ürün hastaları Hindistan’ın Arjun tankı projesini bir araştırıp okusunlar.

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,435
32
Kendi organik yapısı bile %100 yerli olmayanlar bir suru eksik bulmuşlar yine

Adamlar bunu bir proje olarak doğru ele almışlar besbelli. Zaman maliyet ve kalite optimizasyonu çerçevesinde Yapabileceklerini ve yapamayıp başkasından temin edebileceklerini belirleyip ona göre harekete geçmişler. Uzun uzun yazmayacağım. sıfırdan doğacak %100 yerli ürün hastaları Hindistan’ın Arjun tankı projesini bir araştırıp okusunlar.

keşke patentler , teknolojiler detaylı açıklansaydı millet ikna olsaydı.

Arabanın yanına bile yakınlaştırmadılar lansmanda.

Millet bıkmış hocam gerçekten bizim olan birşey istiyorlar haklı olarak.Yoksa biz zaten araba üretiyoruz bu ülkede.

Deseydiler yazılımı turkcell , motor aküyü vestel ,şaseyi bmc tasarladı falan falan gösterseydiler belgeli kanıtlı patentleri millet tek kelime etmezdi ama şuan eleştirenler haklı.

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
keşke patentler , teknolojiler detaylı açıklansaydı millet ikna olsaydı.

Arabanın yanına bile yakınlaştırmadılar lansmanda.

Millet bıkmış hocam gerçekten bizim olan birşey istiyorlar haklı olarak.Yoksa biz zaten araba üretiyoruz bu ülkede.

Deseydiler yazılımı turkcell , motor aküyü vestel ,şaseyi bmc tasarladı falan falan gösterseydiler belgeli kanıtlı patentleri millet tek kelime etmezdi ama şuan eleştirenler haklı.

Hocam o dediklerinizin hepsi iki senede yapılabilir olsa idi inanın yapılırdı.

Arjun tankı örneğini özellikle verdim. % 100 yerli patentli, yabancı toz dahi değmemiş peşinde koşsalardı bu arabalar bi boka benzemez ve kalitesiz olarak belki 2036’da 150bin euroya çıkardı mesela. Kim alırdı? Olay sanıldığı kadar basit değil. Adamlar ciddi para ve itibar riski aldılar. Allah kolaylık versin ne diyeyim.

haklı olanların çoğu da inanın boş alıp dolu tutuyor. Bizim huyumuzdur, bilmediğimiz konuda bile % 100 kesin yargımız vardır. Mühendislerin bile sıfırdan bir proje nasıl hayata geçirilir haberi fikri yok, vatandaş ne bilsin.

F Çevrimdışı

fottili 

Aktif Üye
27 Şub 2018
76
Yerli malı bir otomobilden öte ,dünyada isim yapmış bir marka oluşturabilmek bence daha önemli .Buda bir süreç meselesi , ben sadece bunu ileriye doğru atılmış bir adım olarak düşünüyorum . Siz bir otomobil yapabilirsiniz ama adam yaptığınız otomobilin altında bir maliyetle size aynı malı satacak yada sizin hitap etmek istediğiniz pazarlara malını daha ucuz bir fiyatla sokacak kadar kadar işi ilerletmişse istediğiniz kadar yerli olun piyasada tutunamazsınız. Yani yaptık oldu ile değil argeyle yeni teknolojileri üstüne koymanız gerekir.

Ayrıca mevcut düzende otomobil ve akaryakıttan alınan vergilerle ayakta zor durun bir ekonomide , kimse fabrika üretimine başlandığında uygun bir şeyler için heveslenmesin derim.

meebbe Çevrimiçi

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,435
32
Hocam o dediklerinizin hepsi iki senede yapılabilir olsa idi inanın yapılırdı.

Arjun tankı örneğini özellikle verdim. % 100 yerli patentli, yabancı toz dahi değmemiş peşinde koşsalardı bu arabalar bi boka benzemez ve kalitesiz olarak belki 2036’da 150bin euroya çıkardı mesela. Kim alırdı? Olay sanıldığı kadar basit değil. Adamlar ciddi para ve itibar riski aldılar. Allah kolaylık versin ne diyeyim.

haklı olanların çoğu da inanın boş alıp dolu tutuyor. Bizim huyumuzdur, bilmediğimiz konuda bile % 100 kesin yargımız vardır. Mühendislerin bile sıfırdan bir proje nasıl hayata geçirilir haberi fikri yok, vatandaş ne bilsin.
yok zaten ben hak veriyorum amerikayı yeniden keşfetmeye zaten gerek yok ama bende dünki lansmanı biraz şov gibi gördüm.Resmen kanal İstanbul ve asgari ücretin üstünü kapatmak gibi.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
yok zaten ben hak veriyorum amerikayı yeniden keşfetmeye zaten gerek yok ama bende dünki lansmanı biraz şov gibi gördüm.Resmen kanal İstanbul ve asgari ücretin üstünü kapatmak gibi.
Şov kısmı doğrudur fakat bir şeylerin üstünü kapatma amacı taşıdığını zannetmiyorum, adamların (bu tabiri kullandığım için üzgünüm) o şeylerle ilgili dertleri, ilgileri, düşünceleri yok çünkü...

Olsaydı, yola çıktıklarında cümle içinde sıkça adı geçen "fakir fukara, garip gureba" nın 17 yılda yüzü gülerdi... ?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,236
Şükürler olsun rabbime
Bugünleri de bu TÜRK milleti gördü
Emeği,yüreği geçen herkesten Allah razı olsun

boşverin şimdi neresi yerliymiş lafını veya orası böyleymiş şurası söyleymiş....yaw milletn ağzı şimdi bir dünya laf üretir
sallayın geçin hepsini...

çok geç kaldık çoook,şimdi yapanlara bok atmak da neyin nesi Beyler,ülen bu işe bir şekil de girecektik vede girdik
bundan sonrası da evvel-allah gelecektir,kimse öküzün altına da buzağı filan aramasın!

örnek;bilmem ne markası(misal Alaman olsun Fransız olsun v.s)%100 hangisi yerel/yerli v.s parça kullanıyorki???
Ama sen "MARKA" dan başlayarak bu işe girersen zaten olayı bitirirsin...

Dün Saffet Üçüncü yü izledim bir ara ki severim kendisini,ülen bu herif bile cümle araların da oradan buradan bir şeyler
sokmaya çalıştı,açıkçası üzüldüm!

Bazı arkadaşları okuyorum,oradan buradan sürekli bir şeyler buluyor veya malum klasik edebi/sosyolojik görüşlere yer yeriyor

Herkes az sabırlı olsun,sabır+zaman=en güzel ilaçtır demişler atalarımız!

++

Bir lafım daha var,yaşım da müsait olduğu için;şu Libya denen memleket de ben 6 sene çalıştım!
genç olsam ve gönüllü gönderim olsa ilk ben giderim! ben orada Şehit olurum-Gazi dönerim...
Tarihimizi bilmeyen,"şerefsiz" bir kısım insanlar ne işimiz var yaw bizim Libya Çöllerin de diyorlar TV lere
çıkarak hiç utanmadan sıkılmadan,ben ayrıca işim icabı hep halkın içinde olmuştum,adeta bir Libya
uzmanıyım da diyebilirim,o şerefsizler bilsinki "zaten geç alınmış bir karar idi"!!(burası çok önemlidir arkadaşlar)

Zamanın da Kaddafi karşıtı olarak,yerel güçlerle bu işe girseydik,daha ilk günden bu iş biterdi,adamlar aylarca
TÜRK LERİ beklediler sadece,evet sadece TÜRK ler beklendi ama mevcut hükümet bunların hiç birisini göremedi!
Halk kızdı ne kadar Türk şirketi v.s varsa düşman belleyip yaktılar yıktılar!

Neyse şimdi gerçekleri gördüler ve bu Askerimiz oraya Allahın da izniyle gidecektir,ya Allah Bismillah Allahu-ekber
el-muzaffer ceyşi Turki

Not;orada Batı nın ne bok yediğinin ve özellikle USA nın ne denli boka sarıp da kaçtığını "Mr.Hilary Clinton" çok çok iyi biliyor
araştırın bulun bakın karı ne demiş! resmen USA da Batı ile birlikte battık!

Not;Orada gönüllü 50 tane özel güce bağlı asker kalmıştı,bunkar da şimdi USA Kahraman oldular!!
o kadar berbat battı ki Batı Libya denen ülkede,şimdi "nasıl hallediriz" diye düşünüyorlar ama bize verilen yetkiyle
evvel-allah biz bu işi çözeceğiz,orada ki çapulcular sanırım 10.000 kadar Sudan Rus v.s aak takımı var,şimdi
gerçek asker neymiş görecekler dir! Kaddafi de 10/15bin Afrikalı vardı ne oldu bunlar!

Bizim elimiz mahkum biz oraya gideceğiz,Tarih bağlıyor,Libya HALKı bağlıyor!!! 428 senelik hesap bağlıyor,zira bu adamlar
her zaman TÜRK leri sevdiler,bizi tek seven millet zaten Libyalılar(Arap-Müslüman alemi için de)!!
Gideceğiz ve onun bunun adamı olan tiplerin hesaplarını görüp,bağımsız birleşik LİBYA yı kurduracağız!

Not;bunu aslında Batı ve USA tek başına da yapabilir hatta daha da kısa sürede,çünkü bunlar da din iman yok,vur dedinmi
sivil v.s ne varsa bitirirler ama biz öyle değiliz!
Ancak USA Meclisleri kendi kamuoylarına bunu anlatamazlar! ne işimiz var bizim Libya da derler ama biz "diyemeyiz"

Allah yar ve yardımcımız olsun

++

O araba da çıkacak hepimiz bineceğiz merak etmeyin
Dünya o kadar değişti ki,bazılarımız hala bunu anlayamıyor!

rfve Çevrimdışı

rfve

Aktif Üye
26 Şub 2018
330
Lansman Öncesi Gösterilen Araçtaki Laleli Izgaralardan Vazgeçilmiş olması bence çok başarılı bir değişim olmuş.

BKNZ Resim 1 vs Resim 2
JVmV7j.jpg

4pXpZJ.jpg

Geri
Üst Alt