Yatırım Tavsiyesi Değildir

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,677
O zaman forumda wpp veya telegramdan bir yatırım grubu oluşturalım. İçimizde işi bilenlerden tüyo alırız, bilgi paylaşımı yaparız falan. :kas
O iş çok tehlike para kazanır yatarım yaptığı hisse,kripto vb. kalitesinden olur. Para kaybeder senden bilir.

İşlerinde beraber çalıştığımız bir abimiz var.
Parasını sürekli TL tutar zorla kanına girdim hisse aldırdım 4 ay zarar yazdı vallahi gık etmedi.
Önceki hafta varsa alttan giriş yap zamanı geldi dedim. Yüklü sayılabilecek rakamla ekleme yaptı.
Bu hafta ciddi oranda kar etti. şuan kulaklari manisa :kiskis

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
O iş çok tehlike para kazanır yatarım yaptığı hisse,kripto vb. kalitesinden olur. Para kaybeder senden bilir.

İşlerinde beraber çalıştığımız bir abimiz var.
Parasını sürekli TL tutar zorla kanına girdim hisse aldırdım 4 ay zarar yazdı vallahi gık etmedi.
Önceki hafta varsa alttan giriş yap zamanı geldi dedim. Yüklü sayılabilecek rakamla ekleme yaptı.
Bu hafta ciddi oranda kar etti. şuan kulaklari manisa :kiskis
Gözü de Aydın diyorsun. :coskun

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Asıl ev sahibi olmak isteyene kazandırmaz. Gayrimenkul eğer kredi ile alınırsa ve 5 yıl sonra değer kazancı ve aradaki kira getirileri ile kredileri ödenip satılırsa kâr getirir. Oturmak için alınan gayrimenkul hele bir de değeri ortalamanın üstündeyse kaybettirir.
E bu yaptığınız emlaktaki enflasyona katkıda bulunmuyor mu?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
E bu yaptığınız emlaktaki enflasyona katkıda bulunmuyor mu?
Bu yaptığınız derken? Birincisi ben böyle yaptığımı söylemedim. Kaynak ve referans bilgisi paylaştım. Tekrar paylaşıyorum; Cihat E. ÇİÇEK. İkincisi öncelikle enflasyonun tanımını bilmekten geçiyor ana konu. Enflasyon emlak için ayrı, dayanıklı tüketim için ayrı olmaz. Enflasyon karşılıksız basılan paradır. Dolayısıyla her halükarda herkesin paylaştığı gibi "Yav bu emlak fiyatları balon oldu." derken insanların ekmeğin, arabanın, buzdolabının fiyat artışını normal! görmesine de ana cevap budur.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Bu yaptığınız derken? Birincisi ben böyle yaptığımı söylemedim. Kaynak ve referans bilgisi paylaştım. Tekrar paylaşıyorum; Cihat E. ÇİÇEK. İkincisi öncelikle enflasyonun tanımını bilmekten geçiyor ana konu. Enflasyon emlak için ayrı, dayanıklı tüketim için ayrı olmaz. Enflasyon karşılıksız basılan paradır. Dolayısıyla her halükarda herkesin paylaştığı gibi "Yav bu emlak fiyatları balon oldu." derken insanların ekmeğin, arabanın, buzdolabının fiyat artışını normal! görmesine de ana cevap budur.
Enflasyon karşılıksız basılan para değildir, fiyat artışının kontrolsüzce olmasıdır.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Enflasyon karşılıksız basılan para değildir, fiyat artışının kontrolsüzce olmasıdır.
Kusura bakmayın ama, İİBF mezunu olarak bu tanıma katılmam mümkün değil. Çünkü sizin tanımınıza göre enflasyonun sıfır olması fiyat artışının olmaması anlamına gelir. Ancak enflasyonun sıfır olması fiyat artış HIZININ çok düşük olması demektir. Ekonomik tanımlarda "kontrolsüz" şeklinde bir tanım yapmamız mümkün değildir.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Üstadım ama burada balon denilmesinin sebebi fiyat artışının kendisi değil, miktarı. 1kg altın 1 ev demekti yakın geçmişte. Şimdi aynı evler 2kg altına yaklaştı.

Ev kiraları da altına göre 2 kat arttı bölge bölge. Altına eş değer artan çok az yer varsa vardır.

Altının enflasyonunun oldukça düşük, bazen negatif olduğunu düşünürsek bazı fiyatların arz talep dengesinin üzerinde bir balonlaşma yaşadığını düşünmek bence yanlış olmaz. Otomobillerin balonlaşmasının ana sebebi ötv ama konutun böyle değil. Talep 2 katına çıkmadı, vergileri artmadı ama fiyatları 2 katına çıktı.

Bu açıkçası biraz yatırım amacına bürünmesi kaynaklı olmuş olmalı. Talep bölgesine ihtiyaçtan fazla yatırımcı falan gelmiş oluyor herhalde. Kriptoların bitcoin gibi karşılıksız olanlarının artmasına benziyor. Ancak konutun arzı sınırlı değil ve bitcoinin arzı sınırlı olduğu halde balon sönmesini çok kez yaşadığını gördük.

Bu açılardan bazı fiyatların enflasyonla açıklanamayacağını düşünüyorum.

Bu arada benim yaşadığım bölgede kira ve konut fiyatları altın bazında 3'e katlamış durumda.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Üstadım ama burada balon denilmesinin sebebi fiyat artışının kendisi değil, miktarı. 1kg altın 1 ev demekti yakın geçmişte. Şimdi aynı evler 2kg altına yaklaştı.

Ev kiraları da altına göre 2 kat arttı bölge bölge. Altına eş değer artan çok az yer varsa vardır.

Altının enflasyonunun oldukça düşük, bazen negatif olduğunu düşünürsek bazı fiyatların arz talep dengesinin üzerinde bir balonlaşma yaşadığını düşünmek bence yanlış olmaz. Otomobillerin balonlaşmasının ana sebebi ötv ama konutun böyle değil. Talep 2 katına çıkmadı, vergileri artmadı ama fiyatları 2 katına çıktı.

Bu açıkçası biraz yatırım amacına bürünmesi kaynaklı olmuş olmalı. Talep bölgesine ihtiyaçtan fazla yatırımcı falan gelmiş oluyor herhalde. Kriptoların bitcoin gibi karşılıksız olanlarının artmasına benziyor. Ancak konutun arzı sınırlı değil ve bitcoinin arzı sınırlı olduğu halde balon sönmesini çok kez yaşadığını gördük.

Bu açılardan bazı fiyatların enflasyonla açıklanamayacağını düşünüyorum.

Bu arada benim yaşadığım bölgede kira ve konut fiyatları altın bazında 3'e katlamış durumda.
Şimdi öncelikle ana tanımlarda genellikle aynı hataya hepimiz düşüyoruz Sayın Hemşerim. 😍 (Bunu özellikle belirtmek istedim. Aslen oralıyım.)
Söz konusu fiyat artışlarını hesaplarken artık kişisel olarak net bir rakam öngörüyorum. Fiyatların geneline baktığınız zaman ironik bir şekilde sizlerde bunu göreceksiniz diye düşünüyorum. Paramıza atılan sıfırlardan biri geldi oturdu.

Dolayısıyla net 10 kat, sektörlere göre 20 kat olarak gerçekleşen bir devalüasyonun olduğu bir ortamda hele ki rezerv menkul değerleri düşüşte iken (Dolar geçtiğimiz 10 yıllık süreçte bir o kadar değer kaybetti.) mevcut para biriminin değer kaybetmesi kaçınılmazdır ve gerçekleşiyor.

Şimdi basit örneklerle konuya açıklık getirmek gerekirse;

Çeyrek Altın:

2015 Mayıs: 167
2023 Mayıs: 2180

Ekmek:

2015 1kg: 4.55 TL
2023 1kg: 30 TL (Sübvansiyon her zaman vardır)

Dolar:

2015 Mayıs: 2.70 TL
2023 Mayıs: 20,80 TL (sübvanse edilen)

Gördüğünüz gibi tüm değerler 8 yıl içerisinde gelinen noktayla ilgili bir fikir verebilir. Şimdi bu noktada özellikle şunu sormak istiyorum, bu değerlerde artan bir piyasada söz konusu fiyatların bu paralelde artması ne kadar olağandışı olur.

Bulunduğunuz bölge özelinde konuşulması gereken konu da yabancı talebidir. Aslında yukarıdaki artış faktörlerinin yanında devede kulak kalabilecek bir oranda etkisi olsa da (Yabancıya satışla ilgili istatistikler hiç öyle 1 milyon, 2 milyon konut düzeyinde değildir.) geneli etkileyen bir ortam yaratmıştır. Yabancının bir diğer etkisi de vatandaşlık sıkıntısıdır ki bu da fiyatlara olağandışı bir ivme kazandırmaktadır.

Herhangi bir organik, inorganik bağım olmasa da özellikle "Yaşadığınız ülkede söz sahibi olmak istiyorsanız parayı harcamayın, biriktirin." "Yatırım uzun vadeli yapılır. Kısa vadede yapılan yatırım değil, tüccarlıktır." düsturu nedeniyle halen her gün takip ettiğim Cihat E. ÇİÇEK yukarıdaki bilgilerin ve hesaplamaların oluşmasında bana özellikle ilham kaynağı olmuştur. Müsait olan zamanlarınızda izlemenizi tavsiye ederim.

(Bu arada oralıyım ama, benim bölgede kirada ya da satılık evim yok. Sadece bir dükkanım var satışta ama o da kirada değil.) 😍

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Bulunduğunuz bölge özelinde konuşulması gereken konu da yabancı talebidir. Aslında yukarıdaki artış faktörlerinin yanında devede kulak kalabilecek bir oranda etkisi olsa da (Yabancıya satışla ilgili istatistikler hiç öyle 1 milyon, 2 milyon konut düzeyinde değildir.) geneli etkileyen bir ortam yaratmıştır. Yabancının bir diğer etkisi de vatandaşlık sıkıntısıdır ki bu da fiyatlara olağandışı bir ivme kazandırmaktadır.
Evet, benim özellikle atladığım konu buymuş. Altın ile Düzce'deki eski dairemin fiyatını karşılaştırdığımda da fark %20 çıkıyor ki bu da bu durumda olağan.

Yani buradan çıkarımla konut fiyatları da balon değilmiş. Düşeceğine dair umutlarım an itibariyle tükenmiştir 😂

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
yahu adam "ben ekonomistim" dememişmiy di?
o zaman bende veya sizlerde bu memleket de "Doktora" yapmış adamlarısınız:hihi

bunun mektebine de gitmeye hiç gerek yok!
haybeye çoğu insan Ekonomi/İşteme/İktisat filan okumasın
hatta diğer branşlara da gerek yok,tek bir örneğin İmam-Hatipe gidin
olay bitsin yaw:haha1

hani derler ayaklar baş olmuş-başlar ayak;işte bu laf tam Türkiyeyi tarif ediyor!

Seçimimin kazanılması da,ne ekonomi ile ilgili ne de enflasyon cart-curt la filan!
bunlarla zerre kadar alakası yok,yarın yine seçim olsa yaklaşık aynı tablo çıkacaktır!

sorun Türk halkı olarak bizde yahu,hiç kimse Kral çıplak diyemiyor!
benzer sorun BATI da olsa(diyeceğim ama orada asla olamaz böyle absürd işler)
Muz cumhuriyetinde filan olsa diyeceğim ama orada da hükümetler uçar yahu

Ekonomi/İktisat bilimi okuyanlar,asıl bu soruya cevap bulmalılar!
gerçi bu onların alanı değil ama durum aynen bu hal de biz de!

"Mektepleri" kapatın ülen:hoba1

e-devlet den herkese "Lisans Diploması" verin gitsin yani toptan çözüm!

"gelen gideni aratır" lafı da çok doğru

Bakan lara baktım,sadece güldüm:haha1
enflasyon/KUR v.s çözüm nedir?
"NAS" var,ona göre haaa

"Sıcak Para" varmı bana ondan haber verin kardeşim??
NAS var deyip elin yabancısına ciddi yüksek FAİZ ödeniyor ama o da istenen
likit de gelemiyor!

Bana sıcak şöyle $ 300/400 MİLYAR lazım,aşağısı kurtarmaz artık!
25lira dolar teleffuz ediliyor! sonra revize ederler çıkar 30/35kağıda
2023 de kapandı gitti zaten!
2024 e bakalım

Geri
Üst Alt