Yatırım Tavsiyesi Değildir

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Bayramdan önce arabayı yükselttim. Kasko rayiç bedeli 18 nisan’da 340 bin tl idi. Bugün baktım 418 bin tl olmuş.
Aslında aracımı değiştirmeyi düşünüyordum ama şöyle düşündüm.
Ne mekanik nede elektrik hiçbir sorunu yok.
Koy yakıtı devam Performans olarakta üzmüyor.
Derdin ne senin dedim. ( 3xx, 4xx beygir araçlara merak sardım)

Gecen sene sonu borsayla tanıştım 10-20-30 attım.
Baktım kar geliyor realize etmeden yola devam ettim.
Bulduğum tüm nakiti belirlediğim hisselere düşük gördüğüm zamanlarda giriş yaptım.

Seçim öncesi endeks 4300 kadar gerilediğinde fırsat bu fırsat diyerek tüm nakitimi gömdüm. (Mal düşerken alınır)
Böylelikle borsa yatırımcısı oldum.

Memnunmuyum keske ev ve araç kredim önceki yıllarda bitmiş olsaydı ve ozaman girebilseydim

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aslında aracımı değiştirmeyi düşünüyordum ama şöyle düşündüm.
Ne mekanik nede elektrik hiçbir sorunu yok.
Koy yakıtı devam Performans olarakta üzmüyor.
Derdin ne senin dedim. ( 3xx, 4xx beygir araçlara merak sardım)

Gecen sene sonu borsayla tanıştım 10-20-30 attım.
Baktım kar geliyor realize etmeden yola devam ettim.
Bulduğum tüm nakiti belirlediğim hisselere düşük gördüğüm zamanlarda giriş yaptım.

Seçim öncesi endeks 4300 kadar gerilediğinde fırsat bu fırsat diyerek tüm nakitimi gömdüm. (Mal düşerken alınır)
Böylelikle borsa yatırımcısı oldum.

Memnunmuyum keske ev ve araç kredim önceki yıllarda bitmiş olsaydı ve ozaman girebilseydim
Hepsi mantıklı olmuş. (Başlığı unutmadan.) En mantıklı olanı zaten krediyle ev, uzun vadeli yatırım. Her halükarda kazandırır. Çok riskli olmasın diyenler için de altın. YTD! Ref: Cihat E. Çiçek

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Hepsi mantıklı olmuş. (Başlığı unutmadan.) En mantıklı olanı zaten krediyle ev, uzun vadeli yatırım. Her halükarda kazandırır. Çok riskli olmasın diyenler için de altın. YTD! Ref: Cihat E. Çiçek
Ev kredisini 72vadeli %0.95 kullanmıştım.
Aracı almak içinde 60 vadeli çok düşük kredi kullanmıştım.
Çok şükür doğru zamanda doğru alımlar yaptım.
Önceki sene başlayan enflasyonun bukadar yükseleceğini öngöremedim.!
Bunu öngörebilenler yüksek meblağ kredi kullanıp Tl cinsinden borçlanıp
mal, ürün, menkul alımı yaptılar.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
slowfood slowfood seçim öncesi yaptım hamleyi biliyorsun yüklü miktarda borçlandım.
Oyle yada böyle faizler bir şekilde arttacak
Faiz artışı nedeniyle durgunluğun yaşandığı dönemde nakit kraldır.

Ozaman istediğimi yapabileceğime inanıyorum.

Ulan ne sinsi adammışım yaa planlara bak sen.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
slowfood slowfood seçim öncesi yaptım hamleyi biliyorsun yüklü miktarda borçlandım.

Sen artmayacak desende artacak. Durgunlukta yaşanacak. Yalnız ana fikir şu. Nakit doğru değerlendirilmezse o durgunlukta güneş altında buz misali olur. Ayrıca faiz artık hiçbir zaman paranın değer kaybı oranına ulaşamayacak. Dolayısıyla krediyle gayrimenkul ya da menkule devam. Mevcut nakiti de böl böl kredilere devam. Yine söylüyorum. Kimseye YTD. ;)

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
Sen artmayacak desende artacak. Durgunlukta yaşanacak. Yalnız ana fikir şu. Nakit doğru değerlendirilmezse o durgunlukta güneş altında buz misali olur. Ayrıca faiz artık hiçbir zaman paranın değer kaybı oranına ulaşamayacak. Dolayısıyla krediyle gayrimenkul ya da menkule devam. Mevcut nakiti de böl böl kredilere devam. Yine söylüyorum. Kimseye YTD. ;)
Kimseye söyle yap, buraya yatır, şuraya batır diyemem.!

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Akıllı adamın hali başka oluyor Başkan sinsilik değil :kiskis

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,531
şimdi yeni trend ev alamayanlar para değer kaybetmesin diye fazladan araba alıyorlar galiba :)
Bir tanıdığımı geçen alım gücünü aşan aracı birkaç defa kullanırken gördüm.
Samimiyet olduğu için nasıl alabildin diye sordum.

Güvendiği kişilerle ortalık yapıp bütçe arttırıp al-sat yapmaya girmişler.!

1milyon araçta minimum %5 kar koysa ayda 2 araç Allah bereket versin.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Ben kripto stabillerini tercih ediyorum.

paritesinden dolara endeksli USDT alıyorum. Dolar baskılandığında biraz daha pahalı oluyor ama neticede alım satım makası %0,1 (Binde 1). Satarken de aynı pahalılıkta sattığınız için problem olmuyor. Baskı azalınca bu pahalılık da azalabiliyor. Sanırım şu an %4 kadar daha pahalıya alıp satıyorsunuz.

partiesinden de ons altına endeksli alıyorum. Bunda da alım satım makası %0,1. Böylece makassız işlem yaparak kendimi altınla koruyorum. Paramın %10'u gerçek altın olarak çekmecemde, kalanı da burada oluyor. İhtiyacım olduğunda 5 dakikada TL'ye çevirebiliyorum. Baskılama olmadığında da hesabıma euro olarak ile alıyorum ve oradan harcıyorum.

Bu konusu özellikle yurtdışına euro veya dolar cinsinden ödeme yaparken çok büyük fayda sağlıyor. Zen hesabıma dolar veya euro olarak çekip oradaki sanal kartım ile direkt o para birimiyle ödeme yapıyorum. Böylece bizim bankalarımızın %5'i aşmış saçma sapan makaslarında para kaybetmemiş oluyorum.

Yüksek getiri gözüken kripto tuzaklarına düşmediğiniz sürece Binance ile stabil kriptolara para yatırmanız ülkemizin bazı bankalarından daha güvenli. Hem kimsenin sermayenize el koyma riski yok, hem sermayeniz Amerika tarafından denetlenen para birimlerinde beklemiş oluyor. , sermayesinde bulunan USD karşılığında kripto üretebiliyor ve elinizdeki USDT'yi USD olarak almanıza izin veriyor (100.000USD ve üzeri sanırım). Aynı şekilde da elinde bulunan altın kadar. Burada da 1 yada 5 ons üzeri altınınız varsa bunu külçe altın olarak şirketten alabiliyorsunuz. Tabi bu Amerika'da olanlar için geçerli.

Eve bir şeye ihtiyacım olduğunda da 1-2 ay fiyat takibi yapıyorum. Bu süreçte TL'nin değer kaybından param görece artıyor. Fiyatlarda zammı en geciken ürünlerden de birini seçip alıyorum. Sabrıma bağlı olarak %3-10 arası uygun fiyata almış oluyorum. Onunla da güzel bir restoranda güzel bir yemek yiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt