WİNDOWS 11 İLE TANIŞIN...!?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Eskiden olsa hemen yeni kurulumla kullanmaya başladım. Şimdi her yerini kendime göre ayarladığım sistemi bozup baştan kurmak zor geliyor.

Update ile gelirse, millet de sorun yasamazsa geçerim. Diğer türlü zor.

Geçmişe yönelik baya bir işlemci ile bağını kopardılar. Umarım bu değişiklik sistemin genel performansını yükseltmiştir. Gnome masaüstü ortamlı Debian'da hem sistemin, hem de uygulamaların genel performansı Win10'a toz yutturuyor resmen.
+1
Win 11 değil win 21 yapsalar bana göre solda sıfır.Ben de gnomeye alışamadım ,kde'ciyim :)

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
+1
Win 11 değil win 21 yapsalar bana göre solda sıfır.Ben de gnomeye alışamadım ,kde'ciyim :)

Ya ben sırf şu Wayland'i tatmak için Gnome'a geçtim. Yoksa Gnome2 forku olan Mate'i kullanıyordum.

Wayland deniyoruz derken bir baktım kalmışım. ? Özellikle web tarayıcısındaki sayfa scroll hareketinin çok akıcı olması beni tutuyor. ?

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ya ben sırf şu Wayland'i tatmak için Gnome'a geçtim. Yoksa Gnome2 forku olan Mate'i kullanıyordum.

Wayland deniyoruz derken bir baktım kalmışım. ? Özellikle web tarayıcısındaki sayfa scroll hareketinin çok akıcı olması beni tutuyor. ?
Almanlar mı çıkartmıştı bunu ,ben mi öyle hatırlıyorum.Tarayıcı ne var bunda peki :alala

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Almanlar mı çıkartmıştı bunu ,ben mi öyle hatırlıyorum.Tarayıcı ne var bunda peki :alala
Wayland'ı diyorsanız, X yerine gelecek olan görüntü iletişim protokolü diyebiliriz. Yıllardır geliştiriyordu. Gnome ile KDE bunu adapte etti şu anlık. Ama Gnome'da daha stabil deniyor.

Tarayıcı bildiğimiz Firefox. Hem eski X protokolünde hem de Wayland'de denemeler yaptım. Wayland ile mikro takılmalar çok aza iniyor. Donanım destekliyorsa tavsiye ederim.

heamvivma Çevrimdışı

heamvivma 

Aktif Üye
21 May 2020
420
33
Yaklaşık 8-9 aydır Tübitak'ın projesi olan Linux tabanlı PARDUS işletim sistemini kullanmaktayım.
Kısaca şunu söyleyeyim, eğer bilgisayarınızı sadece ofis tarzı kullanıyorsanız, Windowsta hiç zaman kaybetmeyin. Özgür ve açık bir platform. Office programları dahil şu ana kadar etkinleştirme isteyen bir programla karşılaşmadım.
Güç tasarrufu yönünden Windows'tan daha başarılı. Pardus'a geçtikten sonra, laptoplarda bariz bir şekilde batarya performasının uzadığını gözlemleyebilirsiniz.
Kısaca; değişik bir dünya ;)

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Yaklaşık 8-9 aydır Tübitak'ın projesi olan Linux tabanlı PARDUS işletim sistemini kullanmaktayım.
Kısaca şunu söyleyeyim, eğer bilgisayarınızı sadece ofis tarzı kullanıyorsanız, Windowsta hiç zaman kaybetmeyin. Özgür ve açık bir platform. Office programları dahil şu ana kadar etkinleştirme isteyen bir programla karşılaşmadım.
Güç tasarrufu yönünden Windows'tan daha başarılı. Pardus'a geçtikten sonra, laptoplarda bariz bir şekilde batarya performasının uzadığını gözlemleyebilirsiniz.
Linux batarya konusunda başarılı değil bence o kadar.
Windows 10 ile beraber arkada daha fazla şey çalıştığı için pil tüketiyor olabilir ama bunu kontrol etmek sizin elinizde.
Pardus da eski Pardus değil, bir esprisi kalmadı bence.
Pardus'la uğraşana kadar Elementary OS, Linux Mint gibi dağıtımlar kullansanız kafanı daha rahat eder.
Hiç yoktan kitlesi geniş, bir sorun yaşandı mı çözmesi daha kolay olur.
Hepsi aynı Linux aslında tabi ama Pardus'un bir anlamı yok artık bence.
Eski Pardus olsa neyse.

grezimonk Çevrimdışı

grezimonk

Süper Üye
21 May 2018
647
Linux batarya konusunda başarılı değil bence o kadar.
Windows 10 ile beraber arkada daha fazla şey çalıştığı için pil tüketiyor olabilir ama bunu kontrol etmek sizin elinizde.
Pardus da eski Pardus değil, bir esprisi kalmadı bence.
Pardus'la uğraşana kadar Elementary OS, Linux Mint gibi dağıtımlar kullansanız kafanı daha rahat eder.
Hiç yoktan kitlesi geniş, bir sorun yaşandı mı çözmesi daha kolay olur.
Hepsi aynı Linux aslında tabi ama Pardus'un bir anlamı yok artık bence.
Eski Pardus olsa neyse.
Pardus ekibinin bir kısmı Pisi Linux ile uğraşıyor hepside geçmiş olabilirde... onu dene...

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

Malesef Pardus'un içini boşaltıp, kendine has bütün özelliklerini yok ettiler. Emek verenleri projeden uzaklaştırdılar. Sonra da tek başına bir yazılımcının dahi yayınlayabileceği basit bir Debian türevine çevirdiler. Eski halini düşündükçe kahrolurum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Malesef Pardus'un içini boşaltıp, kendine has bütün özelliklerini yok ettiler. Emek verenleri projeden uzaklaştırdılar. Sonra da tek başına bir yazılımcının dahi yayınlayabileceği basit bir Debian türevine çevirdiler. Eski halini düşündükçe kahrolurum.
Aynen öyle Debian makyajı yediydi sistem.
Zaten Fatih projesinde gördük durumu, 5 TL indirim ile Windows da satın alındı. :hihi

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Dayanamayıp yükseltme aracıyla 11'i kurdum. Temiz kurulum yapmadan kullanmaya devam edeceğim.

Yükseltme işlemi beklemediğim kadar sorunsuz geçti. Kullandığım uygulamalar, komut dosyaları, phyton betikleri falan sorunsuz çalışıyor. Arayüz performansı bir tık daha iyi gibi geldi. Gelen ufak tefek ek animasyonlar, cilalanmış ikonlar güzel görünüyor. Zaten büyük bir güncelleme sayılmaz, kalan kısımlar düzgün çalışıyor. Fena değil.
Aynen öyle Debian makyajı yediydi sistem.
Zaten Fatih projesinde gördük durumu, 5 TL indirim ile Windows da satın alındı. :hihi
Debian makyajı yemedi, direkt Debian oldu. Eski kodları komple çöpe yolladılar, eski takımın sıfırdan yarattığı Pisi paketleme sistemini terkettiler. Sonra Debian'ı taban alıp piyasada yüzlercesi bulunan basit bir dağıtıma dönüştürdüler. Valla doluyum bu konuda, yukarıdan aşağıya sayacağım birazdan. :hihi

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt