VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adobe hocam merhabalar. Daha önce sizinde tavsiyeniz sayesinde netleştirdiğim vestel 40ub8900 tv yi aldım. Çok şükür memnunuz şimdilik güzel. Fakat artık satılmıyor sanırım ya da ben bulamadım. Ona benzer başka bir vestel modeli buldum 40ud8400.acaba nasıldır sizce alınır mı. 40ub8900 den aşağı kalır yani var mı ya da daha mı iyi. Panel ya da anakart farkı mevcut mu ya da aynı mı.
Kontrol edip bilgi vereyim 10 dk içinde :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adobe hocam merhabalar. Daha önce sizinde tavsiyeniz sayesinde netleştirdiğim vestel 40ub8900 tv yi aldım. Çok şükür memnunuz şimdilik güzel. Fakat artık satılmıyor sanırım ya da ben bulamadım. Ona benzer başka bir vestel modeli buldum 40ud8400.acaba nasıldır sizce alınır mı. 40ub8900 den aşağı kalır yani var mı ya da daha mı iyi. Panel ya da anakart farkı mevcut mu ya da aynı mı.
Tekrar Merhaba;

Kullandığınız tv de SAMSUNG VA panel ve MB120 anakart ile 1000hz smr değeri mevcut.

Almayı düşündüğünüz tv de yine SAMSUNG VA panel ile bu sefer MB130 anakart mevcut. Kaldı ki buna paralel MB130 ile size sunulan HDR ve 10 bit panel desteği ek olarak geliyor. smr değeri yine 1000hz.

Her iki üründe de dahili wifi widi mevcut.

Bu koşullarda UB8900 den zaten memnunsanız, UD8400 den her türlü memnun kalırsınız diye düşünüyorum ancak yine de almaya karar verirseniz montaj aşamasında panel testini yapmayı lütfen ihmal etmeyiniz :ok

A Çevrimdışı

atilgan1

Yeni Üye
23 Kas 2017
13
Çok teşekkür ederim A Ado hocam. Yani anladığım herşey aynı ama 40ud8400 daha iyi ve renk verir HDR desteği ile değil mi, diğer 10 bit panel desteğini pek anlamadım yani katkısı nedir onunda somut olarak. Kanal geçiş hızı mı oluyor?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Çok teşekkür ederim A Ado hocam. Yani anladığım herşey aynı ama 40ud8400 daha iyi ve renk verir HDR desteği ile değil mi, diğer 10 bit panel desteğini pek anlamadım yani katkısı nedir onunda somut olarak. Kanal geçiş hızı mı oluyor?

Renk algınız ve kontrast oranınız çok farkeder :ok

Kanal geçiş hızına etkisi olmaz azizim :ok

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
A Ado abim biliyorum yogunsun bu aralar. Ama bu rahatsiz etti beni acikcasi bisey yapmam lazimmi normalmidir

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Gürkanım bu mesajını şimdi görebildim. Hayırdır? :alala
Abim bu aralar netflix ortaklıgını kurana kadar torrent takılıyorum. Bir akşam flim izlerken koltugun onune yere oturdum bir bakdım tv'nin sağ ve sol kısımdan panelle kasa arasından ışık çıkıyor. biraz boşluk var tv'yi duvara monte ettim acaba ondanmıdır. Bir sorun teşkil edebilirmi ileriye yönük diye merak ettim abim :)

I Çevrimdışı

ibrahimanil

Yeni Üye
16 Eyl 2018
16
30
merhaba A Ado bey DH den buraya kadar izinizi sürdüm :bye Ailem için bir tv bakmaktayım Vestel 55UA8990 - 55UD9400- Grundig 55VLX7730 arasında hangısı daha ıyıdır.Bizim için onemlı olan görüntü netlıgı ,kanal gecısının yavas olmaması , ve ekran çerçeve kalınlıgı .UD9400 için 1800hz ua8990 ıcın 1000hz yazıyor ama fark eder mı grundıgde ıse 50hz dedıler

Son düzenleme:
C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Merhaba Adem Bey,
Genelde Türkiye'deki sanal formlar siteleri ile pek ilgilenmemekteyim: Gereksiz marka fanatizmi ve hakim olmadığı bir konu üzerine yorum yapma hastalığımız var maalesef. Fakat tesadüfen bu konuya denk geldim ve bütün paylaşım ve bilgilendirmelerinizi okudum: Tüm bu 23 forum sayfası tutan paylaşımlarınızda, çok fazla vakit ayırarak insanlara yardımcı olma çabanız takdire şayan bir durum.
Ben de ilk defa Vestel tv ailesine katılmak üzereyim ve size işimiz düştü. Siteye üye oldum. Fakat 10 gündür burada sizden işaret yok: İnşeallah iyisinizdir.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba Adem Bey,
Genelde Türkiye'deki sanal formlar siteleri ile pek ilgilenmemekteyim: Gereksiz marka fanatizmi ve hakim olmadığı bir konu üzerine yorum yapma hastalığımız var maalesef. Fakat tesadüfen bu konuya denk geldim ve bütün paylaşım ve bilgilendirmelerinizi okudum: Tüm bu 23 forum sayfası tutan paylaşımlarınızda, çok fazla vakit ayırarak insanlara yardımcı olma çabanız takdire şayan bir durum.
Ben de ilk defa Vestel tv ailesine katılmak üzereyim ve size işimiz düştü. Siteye üye oldum. Fakat 10 gündür burada sizden işaret yok: İnşeallah iyisinizdir.

Hoşgeldiniz;

Aslında buralardayım azizim, Konu sayıları çoğaldıkça bazen atladıklarım oluyor kusuruma bakmayın lütfen :ok

Sağolsun TEKNOwest teknovest ustamız imdadıma yetişti ve Yazılım konularına kendisi bakmaya başladığı için biraz daha rahatım bu aralar.

Buyurun nasıl yardımcı olabilirim size? :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
merhaba A Ado bey DH den buraya kadar izinizi sürdüm :bye Ailem için bir tv bakmaktayım Vestel 55UA8990 - 55UD9400- Grundig 55VLX7730 arasında hangısı daha ıyıdır.Bizim için onemlı olan görüntü netlıgı ,kanal gecısının yavas olmaması , ve ekran çerçeve kalınlıgı .UD9400 için 1800hz ua8990 ıcın 1000hz yazıyor ama fark eder mı grundıgde ıse 50hz dedıler
İbrahim hoşgeldin kardeşim, Ben sanki bu soruyu başka konu başlığında cevaplamıştım. Eğer soru güncelliğini koruyorsa lütfen yaz bana hemen cevağ döneyim :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abim bu aralar netflix ortaklıgını kurana kadar torrent takılıyorum. Bir akşam flim izlerken koltugun onune yere oturdum bir bakdım tv'nin sağ ve sol kısımdan panelle kasa arasından ışık çıkıyor. biraz boşluk var tv'yi duvara monte ettim acaba ondanmıdır. Bir sorun teşkil edebilirmi ileriye yönük diye merak ettim abim :)
Gürkanım eve bir tane 140 ekran tv götürdüm bu konuyla ilgili aydınlatıcı bir video çekebilmek için ama tv büyük, benim masa küçük, kameramı değiştirene kadar bu çekimi yapmamaya karar vermiştim.

O konu biraz karışık Gürkanım, görsel sunmam lazım anlaşılması için :ok

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
Hoşgeldiniz;

Aslında buralardayım azizim, Konu sayıları çoğaldıkça bazen atladıklarım oluyor kusuruma bakmayın lütfen :ok

Sağolsun TEKNOwest teknovest ustamız imdadıma yetişti ve Yazılım konularına kendisi bakmaya başladığı için biraz daha rahatım bu aralar.

Buyurun nasıl yardımcı olabilirim size? :ok
A Ado (Adem) Bey, size 2 farklı yazı yazıyorum. Birinin içeriği MERAK, diğeri İHTİYAÇ.
1) MERAK
Yazılarınızı okuduktan sonra inanın tv sektörü gözümden düştü, tüm markalardaki ürün kalite algım yerlerde :( Artık kafam daha da karışık. Eskiden tv seçmek için birkaç kriterim vardı; artık o da yok. Ortada kaldım. Madem bu duruma düşürdünüz, bir el atın da kurtarın :)
Not: 2011 yılında işim gereği Arçelik (Beylikdüzü) Elektronik tesislerine gitmiştim. Orada Arçelik'in Sony'e fason led tv ürettiğine şahit olduktan sonra zaten sizin yorumlarınızın hepsi kafama yatıyor.
Bilgilendirmeleriniz genelde alt, alt orta ve orta segmentteki cihazlarda yoğunlaşmış ki bu da benim arayış içinde olduğum seviyeler. Gerçe size göre böyle bir segment ayrımı da yok: Size göre aslında hepsi benzer paneller, benzer anakartlar. Farkı süslü opsiyonlar.
Bazı yorumlarınızı not aldım. Açıklamasını merak ediyorum:
- '4K TV'de SD YAYIN İZLEME IZDIRABI' teknik bir yorum mu, mecazi bir yorum mu; anlayamadım. Birkaç yerde teknik açıklama yaparak; '4k cihazlarda sd yayınların FHD cihazlara göre daha düşük kaliteli vermektedir' demişsiniz. Buradan sadece tv yayınları izlemek için kullanan (sd-hd) standart bir kullanıcısının 4k özellikli Tv'lerden daha düşük verim alacağı sonucunu çıkarıyorum.

-'ORTALAMA PANEL ÖMRÜ 5-6 YIL' yorumunuz çok moral bozucu. Gerçekler bazen insanın canını sıkıyor. Bu şartlarda insanın TV'ye fazla yatırım yapası gelmiyor. Hangi TV daha uzun ömürlü ? sorusunun cevabı da yok sizin yorumunuzdan. Teknoloji ve rekabet şartları kızıştıkça kalite daha da aşağı iniyor.

-' UYGUN FİYATA SATILAN MARKET ÜRETİMİ BİR MARKANIN (VESTEL ALT YAPILI) PANELİ, VESTEL'İN ÜST KLASMANDA SATTIĞI BİR MODELİNİN PANELİNDEN DAHA İYİ OLABİLİYOR. 'At izi, it izine karışmış' derler. Bu yorumunuzla konuya tam hakim olmayan birinin (Ben ve birçok tüketici dahil) uzmanından destek almadan kağıt üzerindeki verilerle Fiyat/Performans ürünü kovalamasının neredeyse imkansız hale geldiğini gösteriyor.

-Tüm tv'lerde birkaç tip anakartın kullanılması ve sadece 5-6 panel üreticisinin birbirine yakın kalitede (farklı öncelikli özelliklerde) üretim yapıp dağıtması: Ekstra opsiyonları bir kenara bırakırsa bir tv'de beklenen temel kriterler baz alırsak; 2000 tl'lik bir cihaz ile 5000 hatta 10000 tl.lik bir cihaz aynı köprüye mi çıkıyor?

2) İHTİYAÇ:
Yakınlarımın benden talep etmesi üzerine ( Tv uzmanlık alanım değil dedim ama üzerime bıraktılar.) 2 adet tv arayışı içerisindeyim.
1.TV:
Ekran Büyüklüğü 48-50' FHD. Kullanıcılar orta yaşta; sadece tv kanalları (SD-HD) izleyecek. Smart ve 4k beklentisi yok. En büyük beklenti, herkesin aynı zamanda peşinde olduğu; stabilite&dayanım. 5,5x3m odanın kısa kenarına yerleştirilecek. Her ne kadar çapraz izleme pek olmayacak olsa dahil, iyi bir açılı panel performansı (IPS) tercihimdir.(Farklı fikirlere açık bir konu)
Örnek: FB/FD Serileri (Seriler içinde fiyatlar birbirine çok yakın: Hangi seri tercih edilmeli veya başka bir markada f/p öneriniz?)
50UD6300 (Fiyatı FHD'lere yakın olmasıyla birlikte daha kötü bir sd yayın performansı tercih etmemekteyim)

2.TV:
Ekran Büyüklüğü: 48-50' 4K UHD. Kullanıcılar genç. 7x4m odanın uzunun kenarına ortalanarak konumlandırılacak.Bu sebeple Açılı izleme performansı (IPS) olmazsa olmaz. Tv kanalları haricinde film izleme ve özellikle ps4 Pro (Hdr+...vs) kullanılacak. Stabilite & dayanım tabiki öncelikler arasında.
Sizin yazılarınızı günlerce okudum. Bütçeye göre farklı tavsiyelerinizi çıkardım:

Örn1: Bu tip ihtiyaçlarda F/P arayanlar için reçeteye Regal 49R7020U yazmışsınız. Fakat başka yorumlarınızda 1000hz IPS ekran için bu tip kullanıcılara yetersiz gelecektir demişsiniz.

Örn2: Ölüsü bile güzel duruyor dediğiniz Vestel 49UD9650 (tabiki yeni sürümü). 4000tl ortalama fiyatıyla ne kadar F/P olur bilemedim. VA ekranı açılı izlemeye uygun olmamasıyla birlikte performans beklentilerine daha çok cevap veriyor. Yorumlarınızda bu fiyat bandında genelde bu model yerine beklentilere göre Samsung veya Lg'nin modellerini tavsiye etmişsiniz.

Not: Örnekler, Vestel uzmanlık alanınız olduğu için; fikir vermesi amacıyla yazılarınızı okumam sonrası temsili verilmiştir. Marka takıntımız yok. Her zaman önceliğimiz; uygun eşleşmeye göre F/P ve çok çok önemli olan stabilite&dayanım performansı. IPS veya aynı özellikleri sunan farklı paneller önceliğim. Yönlendirmenize ve gizli forvetlerinize ihtiyacımız var.

İki farklı konuda sorularımı ve yardımlarımı ilettim. İçimde ne kadar birikmiş soru kontrolümü kaybedip hepsini yazmışım. Müsait olduğunuzda cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla,

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado (Adem) Bey, size 2 farklı yazı yazıyorum. Birinin içeriği MERAK, diğeri İHTİYAÇ.

1) MERAK
Yazılarınızı okuduktan sonra inanın tv sektörü gözümden düştü, tüm markalardaki ürün kalite algım yerlerde :( Artık kafam daha da karışık. Eskiden tv seçmek için birkaç kriterim vardı; artık o da yok. Ortada kaldım. Madem bu duruma düşürdünüz, bir el atın da kurtarın :)
Elimden geldiği, bilgimin yettiğince :ok

Not: 2011 yılında işim gereği Arçelik (Beylikdüzü) Elektronik tesislerine gitmiştim. Orada Arçelik'in Sony'e fason led tv ürettiğine şahit olduktan sonra zaten sizin yorumlarınızın hepsi kafama yatıyor.
Bilgilendirmeleriniz genelde alt, alt orta ve orta segmentteki cihazlarda yoğunlaşmış ki bu da benim arayış içinde olduğum seviyeler. Gerçe size göre böyle bir segment ayrımı da yok: Size göre aslında hepsi benzer paneller, benzer anakartlar. Farkı süslü opsiyonlar.
Açıkçası daha çok genel ve gerçek HALK kitlesine hitap ettiğimiz için, onların yani bizim ulaşabileceğimiz seviyede ürünlere daha çok zaman ayırıyor, daha çok didikliyorum. Evet mesela Erdi kardeşimizin veya Mesut Çevik kardeşimizin incelemelerini de hayranlıkla izlerim lakin, Bu gn 8K bir tv incelemiş olmanın, genel kitleye ''Vay be'' dedirtmek dışında bir katkısı olmayacağı düşüncesindeyim. Keza OLED teknolojisi de fiyat skalası yüzünden bize uzak bir teknoloji, o nedenle Halkımıza daha çok hitap eden market ürünleri, kampanya ürünleri, alt markalar benim daha çok ilgi alanıma giriyor. Buna keza ben söküp parçalayarak incelemeyi de tercih ettiğimden dolayı o üst segment ürünlere bunu uygulamanın zorluğu da cabası :kiskis

Bazı yorumlarınızı not aldım. Açıklamasını merak ediyorum:
- '4K TV'de SD YAYIN İZLEME IZDIRABI' teknik bir yorum mu, mecazi bir yorum mu; anlayamadım. Birkaç yerde teknik açıklama yaparak; '4k cihazlarda sd yayınların FHD cihazlara göre daha düşük kaliteli vermektedir' demişsiniz. Buradan sadece tv yayınları izlemek için kullanan (sd-hd) standart bir kullanıcısının 4k özellikli Tv'lerden daha düşük verim alacağı sonucunu çıkarıyorum.
Bir televizyon, kendi özel üretim amacının dışındaki özellikleri de yerine getirebilmek için, üretim amacının dışındaki formlara da bürünmesi gerekir. Yani 3840 x 2160 çözünürlükte yayın vermek üzere dizayn etmiş bir panelin hücre dizilimlerinde siz 1920 x 1080 çözünürlükte bir yayın izlemek isterseniz, TV bu yayını size vermek için yeniden ölçekleme yapmak zorunda kalır ve 1920 x 1080 i, 3840 x 2160 a yerleştirmeye çalışır ki bir çok model bu konuda oldukça başarılıdır. Her ne kadar gereksiz işlemci yükü olsa da sonuç iyidir. Peki aynı şekilde 3840 x 2160 için dizayn edilmiş bir panelde biz konuyu abartıp bir de 640 x 480 yayın izlemek istersek bundan iyi bir verim almayı beklememek lazım zira işlemci istediği kadar kendisini zorlasın, panelin hücre yapısının dizaynı belli bir ölçeklemenin dışına teknik olarak izin verse de sonuç tatmin edici olmayacaktır, olmuyor da zaten. Aşağıya iki resim ekleyecektim farklı ölçeklerde ama sanırım forum resim yüklerken yeniden boyutlandırıyor o nedenle anlaşılmaz ama sen bunu deneyebilirsin. 3840 x 2160 ve 640 x 480 çözünürlükte AYNI iki resmi bilgisayarda büyüterek bak, sonra bunu bir de 140 ekran bir tv de düşün ;)

-'ORTALAMA PANEL ÖMRÜ 5-6 YIL' yorumunuz çok moral bozucu. Gerçekler bazen insanın canını sıkıyor. Bu şartlarda insanın TV'ye fazla yatırım yapası gelmiyor. Hangi TV daha uzun ömürlü ? sorusunun cevabı da yok sizin yorumunuzdan. Teknoloji ve rekabet şartları kızıştıkça kalite daha da aşağı iniyor.
LG den gelen olumsuz geri dönüşler sonrası ben bu ömrü artık 4-5 yıl olarak dahi yorumlamaya başladım. Buna keza değişik bir çok markada panel arızalarının ne kadar çok olduğunu, işin mutfağında olan bizler çok fazla görüyoruz. Bildiğiniz üzere hemen her marka ile ve hemen her markanın yetkili servisleri ile iş ilişkilerim de var, özel olarak da görüşüyorum, SAMSUNG yetkili servisi (Bölge bilerek belirtmedim) çok yakın bir arkadaşım ve normal bir arkadaşım var her ikisi ile de görüşür ziyaret ederim belli aralıklarla, PHILIPS yetkili servisi keza öyle. LG ile henüz bu derece yakın ilişkilerim yok daha mesafeli duruyorlar ama yine de gerekli donöleri alabilecek kadar becerilerimiz var. Diyeceğim o ki azizim bu işin markası modeli yok. Bu üretimin teknolojisi böyle maalesef. O nedenle ömür ve uzun yıllar kullanım anlamında çok beklentileriniz olmasın. Hayal kırıklığı yaşarsınız :ok

-' UYGUN FİYATA SATILAN MARKET ÜRETİMİ BİR MARKANIN (VESTEL ALT YAPILI) PANELİ, VESTEL'İN ÜST KLASMANDA SATTIĞI BİR MODELİNİN PANELİNDEN DAHA İYİ OLABİLİYOR. 'At izi, it izine karışmış' derler. Bu yorumunuzla konuya tam hakim olmayan birinin (Ben ve birçok tüketici dahil) uzmanından destek almadan kağıt üzerindeki verilerle Fiyat/Performans ürünü kovalamasının neredeyse imkansız hale geldiğini gösteriyor.
Genel anlamda aslında temel beyanım hep ''Alt marka ile üst marka arasında panel kalite farkı yoktur'' şeklindedir. Ancak istisnai olarak evet sizin söylediğiniz gibi ''Olabiliyor'' şeklinde de yaklaşıyorum zira bu işin bir standartı yok. Olmamasının nedeni global olarak panel üreticilerinin panel tedarikçilerinin taleplerine yetişememesi nedeniyle oluşan panel açığıdır. X bir markanın geçen yaz 32'' gurubunda tam 27 gün boyunca panel tedarik edemedikleri için TV üretimi yapamadıklarını muhtemelen hiç kimse duymamıştır ama ben biliyorum :)) Bu anlamda evet, at izi iti izi timsah izi gergedan izi hepsi birbirine karışmış durumda. O nedenle her zaman MODELE ÖZGÜN değil ÜRÜNE ÖZGÜN yorum yapmayı tercih ediyorum zira model aynı olmasına rağmen üretim koşulları farklı olabiliyor. :ok

-Tüm tv'lerde birkaç tip anakartın kullanılması ve sadece 5-6 panel üreticisinin birbirine yakın kalitede (farklı öncelikli özelliklerde) üretim yapıp dağıtması: Ekstra opsiyonları bir kenara bırakırsa bir tv'de beklenen temel kriterler baz alırsak; 2000 tl'lik bir cihaz ile 5000 hatta 10000 tl.lik bir cihaz aynı köprüye mi çıkıyor?
Burada devreye giren temel unsur MÜHENDİSLİK farkıdır. Sanırım youtube da bir cevap videomda da belirtmiştim SONY de bir mühendis 40.000TL maaş alıyorken, VESTEL veya ARÇELİK te bir mühendis taş çatlasın 5-7.000 bantlarında maaş alır. SONY de o mühendise tanınan imkan ve olanak sınırsıza yakın iken, diğerlerinde Mühendisin önüne önce BÜTÇE koyarlar. Yani SONY de mühendisin tasarladığı o muhteşem ürüne, pazarlama departmanı fiyat biçerlerken, VESTEL de mühendise önce bütçe verirler ve ürünü o bütçeye sığdırmasını isterler. Bu durumda ortaya çıkan sonuç takdir edersiniz ki aynı malzeme olmasına rağmen 40.000TL lik mühendislik ve YAZILIM ile, 7.000TL lik mühendislik ve YAZILIM ile ortaya çıkan sonuç olur. Bu anlamda her ne kadar panellerin üretim teknolojileri zaten aynı olsa da, Bunun işleme şekilleri farklıdır. Mesela Aynı kerevizi Hazer Amani'ye verseniz ortaya çıkacak sonuç ile, Ayşe Teyzeye verseniz ortaya çıkacak sonuç birbirinden çok farklıdır. Kereviz aynı Kerevizdir ancak işleme ve yorumlama şekli çok farklıdır. Ve elbette ki Ayşe teyzemin kereviz yemeğinin bir tabağı 7TL iken, Hazer Amani elinden çıkan o Kereviz için 50TL yi bırakır çıkarsınız :ok

2) İHTİYAÇ:
Yakınlarımın benden talep etmesi üzerine ( Tv uzmanlık alanım değil dedim ama üzerime bıraktılar.) 2 adet tv arayışı içerisindeyim.
1.TV:
Ekran Büyüklüğü 48-50' FHD. Kullanıcılar orta yaşta; sadece tv kanalları (SD-HD) izleyecek. Smart ve 4k beklentisi yok. En büyük beklenti, herkesin aynı zamanda peşinde olduğu; stabilite&dayanım. 5,5x3m odanın kısa kenarına yerleştirilecek. Her ne kadar çapraz izleme pek olmayacak olsa dahil, iyi bir açılı panel performansı (IPS) tercihimdir.(Farklı fikirlere açık bir konu)
Örnek: FB/FD Serileri (Seriler içinde fiyatlar birbirine çok yakın: Hangi seri tercih edilmeli veya başka bir markada f/p öneriniz?)
50UD6300 (Fiyatı FHD'lere yakın olmasıyla birlikte daha kötü bir sd yayın performansı tercih etmemekteyim)
HD ye çok lafım olmasa da her ne şekilde olursa olsun ben VESTEL üretimlerinde kaliteli bir SD yayın bu güne kadar hiç izlemedim. Bu nedenle ince eleyip sık dokumak gerekir. 6300 ün performansını iyi bilirim, tam da aradığınız üründür ama SD yayınlarına kesinlikle kefil değilim. Aynı zamanda aradığınız IPS panel bu tv de yok onu da hatırlatmak isterim :ok

2.TV:
Ekran Büyüklüğü: 48-50' 4K UHD. Kullanıcılar genç. 7x4m odanın uzunun kenarına ortalanarak konumlandırılacak.Bu sebeple Açılı izleme performansı (IPS) olmazsa olmaz. Tv kanalları haricinde film izleme ve özellikle ps4 Pro (Hdr+...vs) kullanılacak. Stabilite & dayanım tabiki öncelikler arasında.
Sizin yazılarınızı günlerce okudum. Bütçeye göre farklı tavsiyelerinizi çıkardım:

Örn1: Bu tip ihtiyaçlarda F/P arayanlar için reçeteye Regal 49R7020U yazmışsınız. Fakat başka yorumlarınızda 1000hz IPS ekran için bu tip kullanıcılara yetersiz gelecektir demişsiniz.
TV ye bakış açım ve yorumlarım, TV modeli aynı olmasına rağmen kullanıcının profiline göre değişkendir her zaman. X model kullanıcı için 7020 çok ideal iken, Y tipi kullanıcıya smr değerinin 1000hz yetmeyeceğine karar vermişimdir. Sizde de PS4 ve hele ki PRO söz konusu ise yorumum yine yetersiz kalacağı yöndedir, ancak kullanıp da ''Hocam bana yetti'' diyen kardeşlerimizin geri dönüşleri de mevcuttur :ok

Örn2: Ölüsü bile güzel duruyor dediğiniz Vestel 49UD9650 (tabiki yeni sürümü). 4000tl ortalama fiyatıyla ne kadar F/P olur bilemedim. VA ekranı açılı izlemeye uygun olmamasıyla birlikte performans beklentilerine daha çok cevap veriyor. Yorumlarınızda bu fiyat bandında genelde bu model yerine beklentilere göre Samsung veya Lg'nin modellerini tavsiye etmişsiniz.
2 Ay öncesine göre haklı olmanızla birlikte, güncel TV fiyatlarına göre halen nispeten F/P dir benim gözümde. Ve yine halen eğer bu paralar verilecekse MU7000 tercihimdir :ok

Not: Örnekler, Vestel uzmanlık alanınız olduğu için; fikir vermesi amacıyla yazılarınızı okumam sonrası temsili verilmiştir. Marka takıntımız yok. Her zaman önceliğimiz; uygun eşleşmeye göre F/P ve çok çok önemli olan stabilite&dayanım performansı. IPS veya aynı özellikleri sunan farklı paneller önceliğim. Yönlendirmenize ve gizli forvetlerinize ihtiyacımız var.

İki farklı konuda sorularımı ve yardımlarımı ilettim. İçimde ne kadar birikmiş soru kontrolümü kaybedip hepsini yazmışım. Müsait olduğunuzda cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla,

Yukarıdaki cevaplarımın dışında bazı beklediğim haberler var bu nedenle 2-3 gün bir bekleme süresi içerisinde olacağım.

Beklediğim haberlerin birisi SAMSUNG, diğeri ise AWOX markasından.

Biliyorum birbirine çok zıt kalite ve bütçe çıtalarında iki marka fakat her ikisinden de beklemeye değer haberler olduğunu düşünüyorum.

1- SAMSUNG markasında olumlu fiyat düzenlemesi
2- AWOX markasında yeni seri üretimler

Saygı bizden azizim.

Görüşmek üzere :ok

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt