VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

A Çevrimdışı

adioswings

Yeni Üye
9 Kas 2018
1
43
40FD7300 kullanıyorum yaklasık 5 ay oldu alalı. Cıhazda ıp Tv kullanıyorum fakat uygulamalarda sadece ssiptv var. buda cok zor oluyor kullanırken. ayrıca bugun ıtıbarı ıle gunceleme geldı tv ye V.3.26.7.0 fakat herhangı bır fark goremedım. smart menusu degısebılıyormu veya farklı uygulama ındırıp kurabılıyormuyuz ? bılgısı olan varmı acaba ?

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
40FD7300 kullanıyorum yaklasık 5 ay oldu alalı. Cıhazda ıp Tv kullanıyorum fakat uygulamalarda sadece ssiptv var. buda cok zor oluyor kullanırken. ayrıca bugun ıtıbarı ıle gunceleme geldı tv ye V.3.26.7.0 fakat herhangı bır fark goremedım. smart menusu degısebılıyormu veya farklı uygulama ındırıp kurabılıyormuyuz ? bılgısı olan varmı acaba ?

Ott player 2 yok mu ? Ben onu kullanıyorum.

Farklı uygulama yüklenmiyor, yazılımcılara ulaşmak lazım, çok talep gören uygulamayı dahil ederler belki ?

A Ado abi, bu kişilere nasıl ulaşabiliriz, eksik ya da fazla gördüğümüz bilgileri paylaşsak ?

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
1) MERAK
Yazılarınızı okuduktan sonra inanın tv sektörü gözümden düştü, tüm markalardaki ürün kalite algım yerlerde :( Artık kafam daha da karışık. Eskiden tv seçmek için birkaç kriterim vardı; artık o da yok. Ortada kaldım. Madem bu duruma düşürdünüz, bir el atın da kurtarın :)
Elimden geldiği, bilgimin yettiğince :ok

Not: 2011 yılında işim gereği Arçelik (Beylikdüzü) Elektronik tesislerine gitmiştim. Orada Arçelik'in Sony'e fason led tv ürettiğine şahit olduktan sonra zaten sizin yorumlarınızın hepsi kafama yatıyor.
Bilgilendirmeleriniz genelde alt, alt orta ve orta segmentteki cihazlarda yoğunlaşmış ki bu da benim arayış içinde olduğum seviyeler. Gerçe size göre böyle bir segment ayrımı da yok: Size göre aslında hepsi benzer paneller, benzer anakartlar. Farkı süslü opsiyonlar.
Açıkçası daha çok genel ve gerçek HALK kitlesine hitap ettiğimiz için, onların yani bizim ulaşabileceğimiz seviyede ürünlere daha çok zaman ayırıyor, daha çok didikliyorum. Evet mesela Erdi kardeşimizin veya Mesut Çevik kardeşimizin incelemelerini de hayranlıkla izlerim lakin, Bu gn 8K bir tv incelemiş olmanın, genel kitleye ''Vay be'' dedirtmek dışında bir katkısı olmayacağı düşüncesindeyim. Keza OLED teknolojisi de fiyat skalası yüzünden bize uzak bir teknoloji, o nedenle Halkımıza daha çok hitap eden market ürünleri, kampanya ürünleri, alt markalar benim daha çok ilgi alanıma giriyor. Buna keza ben söküp parçalayarak incelemeyi de tercih ettiğimden dolayı o üst segment ürünlere bunu uygulamanın zorluğu da cabası :kiskis

Bazı yorumlarınızı not aldım. Açıklamasını merak ediyorum:
- '4K TV'de SD YAYIN İZLEME IZDIRABI' teknik bir yorum mu, mecazi bir yorum mu; anlayamadım. Birkaç yerde teknik açıklama yaparak; '4k cihazlarda sd yayınların FHD cihazlara göre daha düşük kaliteli vermektedir' demişsiniz. Buradan sadece tv yayınları izlemek için kullanan (sd-hd) standart bir kullanıcısının 4k özellikli Tv'lerden daha düşük verim alacağı sonucunu çıkarıyorum.
Bir televizyon, kendi özel üretim amacının dışındaki özellikleri de yerine getirebilmek için, üretim amacının dışındaki formlara da bürünmesi gerekir. Yani 3840 x 2160 çözünürlükte yayın vermek üzere dizayn etmiş bir panelin hücre dizilimlerinde siz 1920 x 1080 çözünürlükte bir yayın izlemek isterseniz, TV bu yayını size vermek için yeniden ölçekleme yapmak zorunda kalır ve 1920 x 1080 i, 3840 x 2160 a yerleştirmeye çalışır ki bir çok model bu konuda oldukça başarılıdır. Her ne kadar gereksiz işlemci yükü olsa da sonuç iyidir. Peki aynı şekilde 3840 x 2160 için dizayn edilmiş bir panelde biz konuyu abartıp bir de 640 x 480 yayın izlemek istersek bundan iyi bir verim almayı beklememek lazım zira işlemci istediği kadar kendisini zorlasın, panelin hücre yapısının dizaynı belli bir ölçeklemenin dışına teknik olarak izin verse de sonuç tatmin edici olmayacaktır, olmuyor da zaten. Aşağıya iki resim ekleyecektim farklı ölçeklerde ama sanırım forum resim yüklerken yeniden boyutlandırıyor o nedenle anlaşılmaz ama sen bunu deneyebilirsin. 3840 x 2160 ve 640 x 480 çözünürlükte AYNI iki resmi bilgisayarda büyüterek bak, sonra bunu bir de 140 ekran bir tv de düşün ;)

-'ORTALAMA PANEL ÖMRÜ 5-6 YIL' yorumunuz çok moral bozucu. Gerçekler bazen insanın canını sıkıyor. Bu şartlarda insanın TV'ye fazla yatırım yapası gelmiyor. Hangi TV daha uzun ömürlü ? sorusunun cevabı da yok sizin yorumunuzdan. Teknoloji ve rekabet şartları kızıştıkça kalite daha da aşağı iniyor.
LG den gelen olumsuz geri dönüşler sonrası ben bu ömrü artık 4-5 yıl olarak dahi yorumlamaya başladım. Buna keza değişik bir çok markada panel arızalarının ne kadar çok olduğunu, işin mutfağında olan bizler çok fazla görüyoruz. Bildiğiniz üzere hemen her marka ile ve hemen her markanın yetkili servisleri ile iş ilişkilerim de var, özel olarak da görüşüyorum, SAMSUNG yetkili servisi (Bölge bilerek belirtmedim) çok yakın bir arkadaşım ve normal bir arkadaşım var her ikisi ile de görüşür ziyaret ederim belli aralıklarla, PHILIPS yetkili servisi keza öyle. LG ile henüz bu derece yakın ilişkilerim yok daha mesafeli duruyorlar ama yine de gerekli donöleri alabilecek kadar becerilerimiz var. Diyeceğim o ki azizim bu işin markası modeli yok. Bu üretimin teknolojisi böyle maalesef. O nedenle ömür ve uzun yıllar kullanım anlamında çok beklentileriniz olmasın. Hayal kırıklığı yaşarsınız :ok

-' UYGUN FİYATA SATILAN MARKET ÜRETİMİ BİR MARKANIN (VESTEL ALT YAPILI) PANELİ, VESTEL'İN ÜST KLASMANDA SATTIĞI BİR MODELİNİN PANELİNDEN DAHA İYİ OLABİLİYOR. 'At izi, it izine karışmış' derler. Bu yorumunuzla konuya tam hakim olmayan birinin (Ben ve birçok tüketici dahil) uzmanından destek almadan kağıt üzerindeki verilerle Fiyat/Performans ürünü kovalamasının neredeyse imkansız hale geldiğini gösteriyor.
Genel anlamda aslında temel beyanım hep ''Alt marka ile üst marka arasında panel kalite farkı yoktur'' şeklindedir. Ancak istisnai olarak evet sizin söylediğiniz gibi ''Olabiliyor'' şeklinde de yaklaşıyorum zira bu işin bir standartı yok. Olmamasının nedeni global olarak panel üreticilerinin panel tedarikçilerinin taleplerine yetişememesi nedeniyle oluşan panel açığıdır. X bir markanın geçen yaz 32'' gurubunda tam 27 gün boyunca panel tedarik edemedikleri için TV üretimi yapamadıklarını muhtemelen hiç kimse duymamıştır ama ben biliyorum :)) Bu anlamda evet, at izi iti izi timsah izi gergedan izi hepsi birbirine karışmış durumda. O nedenle her zaman MODELE ÖZGÜN değil ÜRÜNE ÖZGÜN yorum yapmayı tercih ediyorum zira model aynı olmasına rağmen üretim koşulları farklı olabiliyor. :ok

-Tüm tv'lerde birkaç tip anakartın kullanılması ve sadece 5-6 panel üreticisinin birbirine yakın kalitede (farklı öncelikli özelliklerde) üretim yapıp dağıtması: Ekstra opsiyonları bir kenara bırakırsa bir tv'de beklenen temel kriterler baz alırsak; 2000 tl'lik bir cihaz ile 5000 hatta 10000 tl.lik bir cihaz aynı köprüye mi çıkıyor?
Burada devreye giren temel unsur MÜHENDİSLİK farkıdır. Sanırım youtube da bir cevap videomda da belirtmiştim SONY de bir mühendis 40.000TL maaş alıyorken, VESTEL veya ARÇELİK te bir mühendis taş çatlasın 5-7.000 bantlarında maaş alır. SONY de o mühendise tanınan imkan ve olanak sınırsıza yakın iken, diğerlerinde Mühendisin önüne önce BÜTÇE koyarlar. Yani SONY de mühendisin tasarladığı o muhteşem ürüne, pazarlama departmanı fiyat biçerlerken, VESTEL de mühendise önce bütçe verirler ve ürünü o bütçeye sığdırmasını isterler. Bu durumda ortaya çıkan sonuç takdir edersiniz ki aynı malzeme olmasına rağmen 40.000TL lik mühendislik ve YAZILIM ile, 7.000TL lik mühendislik ve YAZILIM ile ortaya çıkan sonuç olur. Bu anlamda her ne kadar panellerin üretim teknolojileri zaten aynı olsa da, Bunun işleme şekilleri farklıdır. Mesela Aynı kerevizi Hazer Amani'ye verseniz ortaya çıkacak sonuç ile, Ayşe Teyzeye verseniz ortaya çıkacak sonuç birbirinden çok farklıdır. Kereviz aynı Kerevizdir ancak işleme ve yorumlama şekli çok farklıdır. Ve elbette ki Ayşe teyzemin kereviz yemeğinin bir tabağı 7TL iken, Hazer Amani elinden çıkan o Kereviz için 50TL yi bırakır çıkarsınız :ok

2) İHTİYAÇ:
Yakınlarımın benden talep etmesi üzerine ( Tv uzmanlık alanım değil dedim ama üzerime bıraktılar.) 2 adet tv arayışı içerisindeyim.
1.TV:
Ekran Büyüklüğü 48-50' FHD. Kullanıcılar orta yaşta; sadece tv kanalları (SD-HD) izleyecek. Smart ve 4k beklentisi yok. En büyük beklenti, herkesin aynı zamanda peşinde olduğu; stabilite&dayanım. 5,5x3m odanın kısa kenarına yerleştirilecek. Her ne kadar çapraz izleme pek olmayacak olsa dahil, iyi bir açılı panel performansı (IPS) tercihimdir.(Farklı fikirlere açık bir konu)
Örnek: FB/FD Serileri (Seriler içinde fiyatlar birbirine çok yakın: Hangi seri tercih edilmeli veya başka bir markada f/p öneriniz?)
50UD6300 (Fiyatı FHD'lere yakın olmasıyla birlikte daha kötü bir sd yayın performansı tercih etmemekteyim)
HD ye çok lafım olmasa da her ne şekilde olursa olsun ben VESTEL üretimlerinde kaliteli bir SD yayın bu güne kadar hiç izlemedim. Bu nedenle ince eleyip sık dokumak gerekir. 6300 ün performansını iyi bilirim, tam da aradığınız üründür ama SD yayınlarına kesinlikle kefil değilim. Aynı zamanda aradığınız IPS panel bu tv de yok onu da hatırlatmak isterim :ok

2.TV:
Ekran Büyüklüğü: 48-50' 4K UHD. Kullanıcılar genç. 7x4m odanın uzunun kenarına ortalanarak konumlandırılacak.Bu sebeple Açılı izleme performansı (IPS) olmazsa olmaz. Tv kanalları haricinde film izleme ve özellikle ps4 Pro (Hdr+...vs) kullanılacak. Stabilite & dayanım tabiki öncelikler arasında.
Sizin yazılarınızı günlerce okudum. Bütçeye göre farklı tavsiyelerinizi çıkardım:

Örn1: Bu tip ihtiyaçlarda F/P arayanlar için reçeteye Regal 49R7020U yazmışsınız. Fakat başka yorumlarınızda 1000hz IPS ekran için bu tip kullanıcılara yetersiz gelecektir demişsiniz.
TV ye bakış açım ve yorumlarım, TV modeli aynı olmasına rağmen kullanıcının profiline göre değişkendir her zaman. X model kullanıcı için 7020 çok ideal iken, Y tipi kullanıcıya smr değerinin 1000hz yetmeyeceğine karar vermişimdir. Sizde de PS4 ve hele ki PRO söz konusu ise yorumum yine yetersiz kalacağı yöndedir, ancak kullanıp da ''Hocam bana yetti'' diyen kardeşlerimizin geri dönüşleri de mevcuttur :ok

Örn2: Ölüsü bile güzel duruyor dediğiniz Vestel 49UD9650 (tabiki yeni sürümü). 4000tl ortalama fiyatıyla ne kadar F/P olur bilemedim. VA ekranı açılı izlemeye uygun olmamasıyla birlikte performans beklentilerine daha çok cevap veriyor. Yorumlarınızda bu fiyat bandında genelde bu model yerine beklentilere göre Samsung veya Lg'nin modellerini tavsiye etmişsiniz.
2 Ay öncesine göre haklı olmanızla birlikte, güncel TV fiyatlarına göre halen nispeten F/P dir benim gözümde. Ve yine halen eğer bu paralar verilecekse MU7000 tercihimdir :ok

Not: Örnekler, Vestel uzmanlık alanınız olduğu için; fikir vermesi amacıyla yazılarınızı okumam sonrası temsili verilmiştir. Marka takıntımız yok. Her zaman önceliğimiz; uygun eşleşmeye göre F/P ve çok çok önemli olan stabilite&dayanım performansı. IPS veya aynı özellikleri sunan farklı paneller önceliğim. Yönlendirmenize ve gizli forvetlerinize ihtiyacımız var.

İki farklı konuda sorularımı ve yardımlarımı ilettim. İçimde ne kadar birikmiş soru varsa, kontrolümü kaybedip hepsini yazmışım. Müsait olduğunuzda cevaplarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağım.

Saygılarımla,

Yukarıdaki cevaplarımın dışında bazı beklediğim haberler var bu nedenle 2-3 gün bir bekleme süresi içerisinde olacağım.

Beklediğim haberleri birisi SAMSUNG, diğeri ise AWOX markasından.

Biliyorum birbirine çok zıt kalite ve bütçe çıtalarında iki marka fakat her ikisinden de beklemeye değer haberler olduğunu düşünüyorum.

1- SAMSUNG markasında olumlu fiyat düzenlemesi
2- AWOX markasında yeni seri üretimler

Saygı bizden azizim.

Görüşmek üzere :ok

Merhaba A Ado (Adem) Bey,
Size röportaj tadınca cevapları sabırla yazdırttık ya; devam filmini de çekmek lazım :)
Daha önce bahsettiğim üzere; yakınlarımın farklı kullanıcı özellikteki taleplerine karşılık gelecek 2 TV alımını üzerime yıkmasıyla tavsiyeforumu'nu keşfettim ve ciddi zaman ayırarak konularınızı okumaya başladım. Yazılarınızdan fazlasıyla istifade etmekle birlikte kafa da karman çorman olmadı değil. Bilmediğiniz bir okyanusa balıklama atlayınca vurgun yemiş hissi yaşamak normal olsa gerek. Fakat işin suyu çıkıp; gece rüyalarda onca görecek güzel şey varken ölü pikseller görüyorsam (I see dead pixels:) ; bu, konuyu nihayete erdirme zamanını geçirmiş olduğumdandır.

1) MERAK 2.BÖLÜM

- IPS panel üreticisi sadece LG midir? Diğerlerini VA Panel olarak tanımlamışsınız. Ayrıca Va'lar arasında güncel en iyi üretim olarak yorumladığınız Auo'nun da açı performansı, diğer VA'larda olduğu gibi zayıf mı?

- Bir yorumunuzda 'EĞER BÜTÇELER MÜSAİTSE TFT LCD'DEN UZAK DURUN' demişsiniz. Biz o bütçeleri bilmiyoruz: Yukarılarda ne oluyor? :)

- Maalesef Tv teknolojisiyle yayın teknolojisi aynı hızda gitmiyor. Zaten bu dengesizliğe de birçok konuda değinmişsiniz. Daha yayın kuruluşları, hd seviyesine geçeli çok olmadı. Hatta birçoğu hala sd yayın basıyor. Sadece TRT 4K mevcut. O da deneme sürüşlerinde. TR'de şuanda 4K YAYINI YOK diyebiliriz. Fakat tv teknolojisi öyle bir halde ki; şuan aslında ihtiyacımız olan FHD TV'ler eski teknoloji oldu. İster istemez hiç ihtiyacı olmayan bile 'artık üretici fhd'ye donanım&yazılım desteği vermez' algısıyla UHD TV'ye sürükleniyor. Tıpki benim de içinde bulunduğum durum gibi. 'FİYATLARI ARASINDA CİDDİ BİR FARK YOKSA BU SAATTEN SONRA FHD ALMAK PEK MANTIKLI GELMİYOR' yorumunuzda olduğu gibi. Tabiki bu yorumu size yaptıracak somut dayanaklarınız vardır. Nitekim üretici firmaların mantalitesine işiniz gereği hakimsiniz.

- 4k TV'nin neden sd yayını düşük kalitede aktardığını daha önceki sorumda teknik olarak açıklamıştınız. Nitekim 2011 yılında aldığım 42' FHD TV'ye iyi sd yayın verebilecek receiver seçene kadar tükenmiştim. Mahalledeki uyducu sağolsun; bir sürü receiver gelip denemiştim; hepsi vasat. Gene forumlara receiver konusu için balıklama dalmıştım da sizin gibi alanında uzman bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle bir receiver almıştım: Sonuç harika idi. Hala kullanıyorum. O zamandan bu zamana...Artık talepler arttı, o zamanın en çok talep gören 40-42inçler şimdi küçük oldu. Tv'ler daha da büyüdü ama büyük yayın kuruluşları haricinde sd yayın gerçeği hala mevcut malesef.

- HD yayını FHD mi UHD TV'mi daha iyi aktarabilir; biraz anlam karmaşası yaşamaktayım. 4k ile hiç işi olmayacak bir kullanıcı ne yapmalı ? Veya smart özellikleri ile hiç işi olmayacak bir kullanıcı 'güncel yazılımlar gelir; görüntü daha da iyileşir' mantığıyla smart mı almalı ?
Yani örnek vermek gerekirse daha öncede belirttiğim kullanıcı özelliklerine bakarsak;
*Ekran Büyüklüğü 48-50'. Kullanıcılar orta üstü yaşta; sadece tv kanalları (HD-SD) izleyecek. Smart ve 4k beklentisi yok. Tüplü TV'den geçiş yapılacak; o derece yani. En büyük beklenti, herkesin aynı zamanda peşinde olduğu; stabilite&dayanım ve görüntü kalitesi. 5,5x3m ölçülerindeki dikdörtgen odanın kısa kenarına yerleştirilecek. Uzun kenarının ortalarında karşılıklı koltuklar var. Bu sebeple açılı izleme oluşacağından; IPS tercih sebebidir. Bana göre bu kullanıcı için f/p açısından mantıklı olmasa da ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda ; smart olmayan, standartlar çerçevesinde iyi görüntü aktarabilen, FHD bir tv ( örn; Regal 49R4020F- panel tipi bilinmemektedir.) yeterli. Böyle bir kullanıcının tercih edeceği tv için siz daha geniş açıdan bakarsanız hangi özellikleri (4k veya fhd/ smart veya smart olmayan) barındırması gereklidir? Yaptığım piyasa araştırmasında genel olarak aynı özelliğe sahip UHD ve FHD tv'ler arasında 200-300TL gibi farklar var. Ayrıca standart; üstün opsiyonları olmayan smart tv ile aynı tip, smart olmayan bir tv'de de ciddi bir fiyat farklı yok. Şartlar sizi daha üstüne itiyor ama bu kullanıcı özelliklerinde ve beklentilerinde ne yapmak lazım? Cevabınıza göre alanı daraltıp modellere göre size danışacağım.

-Samsung ve Awox ile alakalı süprizler bekliyordunuz: Belli oldu mu?

-Adem Bey sabırla forumdaşlara verdiğiniz cevaplar ve büyük emeklerle yaptığınız paylaşımlar için zaten birçok arkadaşımız sizinle iyi duygularını paylaşmış. Ben de aynı duygulardayım. Fakat forumun geneliyle alakalı tarafsız bir gözle size ve diğer yönetici arkadaşlara yapıcı eleştirilerim olacak. Bunu hangi konu altında paylaşmam uygun olur? Tespitlerim soğumadan...

Sağlıcakla kalın,
Murat

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Merhaba A Ado (Adem) Bey,
Size röportaj tadınca cevapları sabırla yazdırttık ya; devam filmini de çekmek lazım :)
Daha önce bahsettiğim üzere; yakınlarımın farklı kullanıcı özellikteki taleplerine karşılık gelecek 2 TV alımını üzerime yıkmasıyla tavsiyeforumu'nu keşfettim ve ciddi zaman ayırarak konularınızı okumaya başladım. Yazılarınızdan fazlasıyla istifade etmekle birlikte kafa da karman çorman olmadı değil. Bilmediğiniz bir okyanusa balıklama atlayınca vurgun yemiş hissi yaşamak normal olsa gerek. Fakat işin suyu çıkıp; gece rüyalarda onca görecek güzel şey varken ölü pikseller görüyorsam (I see dead pixels:) ; bu, konuyu nihayete erdirme zamanını geçirmiş olduğumdandır.

1) MERAK 2.BÖLÜM

- IPS panel üreticisi sadece LG midir? Diğerlerini VA Panel olarak tanımlamışsınız. Ayrıca Va'lar arasında güncel en iyi üretim olarak yorumladığınız Auo'nun da açı performansı, diğer VA'larda olduğu gibi zayıf mı?
Çok eskilerden bir örnek vereyim size. Aslında imkan/kabiliyet ve teknolojisi buna müsait olmasına rağmen SONY, ısrarla yıllarca betamax video üretimine devam etti. Çünkü SONY demek betamax demekti. Vide Player teknolojisinin sonlarına doğru pazar stratejilerine daha fazla direnemeyerek birkaç yıl VHS üretim yapmış olsa da, bu sadece istisna olarak geçti kayıtlara. Günümüzde ise aynı konu panel üreticilerinde mevcut. Her marka her teknolojiyi üretebilir, Üretmek isteyip istemediğine göre değişir bu durum zira hepsinin kendine göre hitap ettiği bir müşteri kitlesi mevcuttur. SAMSUNG markası 7400 serilerini IPS olarak üretmiştir mesela :ok Açı duyarlılığı markadan ziyade, kullanılan modül, chip, polarizer, teknoloji gibi kavramlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Mesela benim çok başarılı bulduğum 50'' JVC 4K tv de CMO panel vardı ve ciddi anlamda çok kaliteli bir görüntü veriyordu, ancak yan açı performansında oldukça başarısızdı :ok

- Bir yorumunuzda 'EĞER BÜTÇELER MÜSAİTSE TFT LCD'DEN UZAK DURUN' demişsiniz. Biz o bütçeleri bilmiyoruz: Yukarılarda ne oluyor? :)
Bu gün bir POS9002 satın alabilecek bütçeye sahipseniz ve 4-5 yıl sonra bu tv yi çöpe atmak size ekonomik hiç bir sorun teşkil etmeyecekse TFT LCD teknolojisine hiç bulaşmayın :ok

- Maalesef Tv teknolojisiyle yayın teknolojisi aynı hızda gitmiyor. Zaten bu dengesizliğe de birçok konuda değinmişsiniz. Daha yayın kuruluşları, hd seviyesine geçeli çok olmadı. Hatta birçoğu hala sd yayın basıyor. Sadece TRT 4K mevcut. O da deneme sürüşlerinde. TR'de şuanda 4K YAYINI YOK diyebiliriz. Fakat tv teknolojisi öyle bir halde ki; şuan aslında ihtiyacımız olan FHD TV'ler eski teknoloji oldu. İster istemez hiç ihtiyacı olmayan bile 'artık üretici fhd'ye donanım&yazılım desteği vermez' algısıyla UHD TV'ye sürükleniyor. Tıpki benim de içinde bulunduğum durum gibi. 'FİYATLARI ARASINDA CİDDİ BİR FARK YOKSA BU SAATTEN SONRA FHD ALMAK PEK MANTIKLI GELMİYOR' yorumunuzda olduğu gibi. Tabiki bu yorumu size yaptıracak somut dayanaklarınız vardır. Nitekim üretici firmaların mantalitesine işiniz gereği hakimsiniz.
Planlı eskitmeye olan inancım (doğruluğuna değil, yapıldığına) kaynaklı bu söylemlerden çekinmiyorum zira bir ürün pazarlamak gibi misyonum olmadığını hemen herkes biliyora rtık, o nedenle hemen her telden rahatlıkla dem vurabiliyorum. Evet o cümlemin sonuna kadar arkasındayım lakin istisnai durumlar, istisnai yaklaşımlar da gerektirebiliyor, o nedenle klişe cevaplar yerine hep karşımdaki kişinin ihtiyaçlarını kabaca da olsa analiz edebilmeye çalışıyorum, o analiz sonucu farklı bir düşünce uyanırsa bende, o zaman bu cümlemin 180 derece zıttını da savunabilirim o üyemiz için :ok

- 4k TV'nin neden sd yayını düşük kalitede aktardığını daha önceki sorumda teknik olarak açıklamıştınız. Nitekim 2011 yılında aldığım 42' FHD TV'ye iyi sd yayın verebilecek receiver seçene kadar tükenmiştim. Mahalledeki uyducu sağolsun; bir sürü receiver gelip denemiştim; hepsi vasat. Gene forumlara receiver konusu için balıklama dalmıştım da sizin gibi alanında uzman bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle bir receiver almıştım: Sonuç harika idi. Hala kullanıyorum. O zamandan bu zamana...Artık talepler arttı, o zamanın en çok talep gören 40-42inçler şimdi küçük oldu. Tv'ler daha da büyüdü ama büyük yayın kuruluşları haricinde sd yayın gerçeği hala mevcut malesef.
Muhtemelen Can abimize denk gelmişsinizdir yoksa uydu konusunda nokta atışı yapabilecek kişi sayısı azdır forumlarda :ok

- HD yayını FHD mi UHD TV'mi daha iyi aktarabilir; biraz anlam karmaşası yaşamaktayım. 4k ile hiç işi olmayacak bir kullanıcı ne yapmalı ? Veya smart özellikleri ile hiç işi olmayacak bir kullanıcı 'güncel yazılımlar gelir; görüntü daha da iyileşir' mantığıyla smart mı almalı ?
Yani örnek vermek gerekirse daha öncede belirttiğim kullanıcı özelliklerine bakarsak;
*Ekran Büyüklüğü 48-50'. Kullanıcılar orta üstü yaşta; sadece tv kanalları (HD-SD) izleyecek. Smart ve 4k beklentisi yok. Tüplü TV'den geçiş yapılacak; o derece yani. En büyük beklenti, herkesin aynı zamanda peşinde olduğu; stabilite&dayanım ve görüntü kalitesi. 5,5x3m ölçülerindeki dikdörtgen odanın kısa kenarına yerleştirilecek. Uzun kenarının ortalarında karşılıklı koltuklar var. Bu sebeple açılı izleme oluşacağından; IPS tercih sebebidir. Bana göre bu kullanıcı için f/p açısından mantıklı olmasa da ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda ; smart olmayan, standartlar çerçevesinde iyi görüntü aktarabilen, FHD bir tv ( örn; Regal 49R4020F- panel tipi bilinmemektedir.) yeterli. Böyle bir kullanıcının tercih edeceği tv için siz daha geniş açıdan bakarsanız hangi özellikleri (4k veya fhd/ smart veya smart olmayan) barındırması gereklidir? Yaptığım piyasa araştırmasında genel olarak aynı özelliğe sahip UHD ve FHD tv'ler arasında 200-300TL gibi farklar var. Ayrıca standart; üstün opsiyonları olmayan smart tv ile aynı tip, smart olmayan bir tv'de de ciddi bir fiyat farklı yok. Şartlar sizi daha üstüne itiyor ama bu kullanıcı özelliklerinde ve beklentilerinde ne yapmak lazım? Cevabınıza göre alanı daraltıp modellere göre size danışacağım.
HD yayını en iyi HD tv verir, FHD yayını en iyi FHD tv verir, UHD yayını en iyi UHD tv verir, gayet düz mantık :kiskis
HD SD yayın izleyecek olanların 4K-UHD tv almasına taraftar değilim, hatta karşıyım.
Ben sizin yerinizde olsam bu araştırmalarınızın içine bir de Düz tv + Android box da eklerdim, sonra daha detaylı tekrar görüşelim bu konuyu.

Kurumlarda her şey çok ağır ilerliyor azizim, bazen bilgi verdiğime beni pişman ettikleri de olabiliyor :))

-Adem Bey sabırla forumdaşlara verdiğiniz cevaplar ve büyük emeklerle yaptığınız paylaşımlar için zaten birçok arkadaşımız sizinle iyi duygularını paylaşmış. Ben de aynı duygulardayım. Fakat forumun geneliyle alakalı tarafsız bir gözle size ve diğer yönetici arkadaşlara yapıcı eleştirilerim olacak. Bunu hangi konu altında paylaşmam uygun olur? Tespitlerim soğumadan...
Forumda önerileriniz şikayetleriniz diye bir konu vardı lakin sizden uzun ve duyarlı bir yazı geleceğini tahmin ettiğim için benim (veya yönetimin) dikkatine olarak başlık açıp yeni konuda belirtmenizde bir sakınca yok azizim, Sota Sota da ben de, diğer arkadaşlar da mutlaka okur, gereğini yaparız :ok

Sağlıcakla kalın,
Murat

Sağlıcakla azizim :ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ott player 2 yok mu ? Ben onu kullanıyorum.

Farklı uygulama yüklenmiyor, yazılımcılara ulaşmak lazım, çok talep gören uygulamayı dahil ederler belki ?

A Ado abi, bu kişilere nasıl ulaşabiliriz, eksik ya da fazla gördüğümüz bilgileri paylaşsak ?

Vallahi abim ben yıllardır elimden geleni yaptım ama yoruldum artık adamların duyarsızlıklarından.
Yani altı üstü halkı dinlemelerini istiyorum başka bir şey değil.
Belli bir dönem ben arada köprü vazifesi gördüm ama bakıyorum bu sefer arada kalan ben olıuyorum zira onlar bir şekilde kendilerini arada sıyırmayı başarıyorlar. Biz ise haksıza haklı diyemeyecek yapılarda insanlarız o nedenle karşılıklı gerginlikler oluyor.

Hatta şu an bu yöneticilerin neredeyse hiç birisinin benim adımı dahi duymaya tahammülleri yok.

Bu koşullarda bence HALK olarak bir başlık açın VESTEL ŞİKAYETLERİ ve TALEPLERİMİZ şeklinde, bu başlık ne kadar yoğun ilgi alırsa o kadar sosyal mecrada yayılır, sosyal mecrada ne zaman dikkat çekerse ancak o zaman sizlere cevap verirler diye düşünüyorum. Malum biraz seviyorlar medyaya oynamayı :ok

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
1) MERAK 2.BÖLÜM

Çok eskilerden bir örnek vereyim size. Aslında imkan/kabiliyet ve teknolojisi buna müsait olmasına rağmen SONY, ısrarla yıllarca betamax video üretimine devam etti. Çünkü SONY demek betamax demekti. Vide Player teknolojisinin sonlarına doğru pazar stratejilerine daha fazla direnemeyerek birkaç yıl VHS üretim yapmış olsa da, bu sadece istisna olarak geçti kayıtlara. Günümüzde ise aynı konu panel üreticilerinde mevcut. Her marka her teknolojiyi üretebilir, Üretmek isteyip istemediğine göre değişir bu durum zira hepsinin kendine göre hitap ettiği bir müşteri kitlesi mevcuttur. SAMSUNG markası 7400 serilerini IPS olarak üretmiştir mesela :ok Açı duyarlılığı markadan ziyade, kullanılan modül, chip, polarizer, teknoloji gibi kavramlara göre değişkenlik gösterebiliyor. Mesela benim çok başarılı bulduğum 50'' JVC 4K tv de CMO panel vardı ve ciddi anlamda çok kaliteli bir görüntü veriyordu, ancak yan açı performansında oldukça başarısızdı :ok

Bu gün bir POS9002 satın alabilecek bütçeye sahipseniz ve 4-5 yıl sonra bu tv yi çöpe atmak size ekonomik hiç bir sorun teşkil etmeyecekse TFT LCD teknolojisine hiç bulaşmayın :ok

Planlı eskitmeye olan inancım (doğruluğuna değil, yapıldığına) kaynaklı bu söylemlerden çekinmiyorum zira bir ürün pazarlamak gibi misyonum olmadığını hemen herkes biliyora rtık, o nedenle hemen her telden rahatlıkla dem vurabiliyorum. Evet o cümlemin sonuna kadar arkasındayım lakin istisnai durumlar, istisnai yaklaşımlar da gerektirebiliyor, o nedenle klişe cevaplar yerine hep karşımdaki kişinin ihtiyaçlarını kabaca da olsa analiz edebilmeye çalışıyorum, o analiz sonucu farklı bir düşünce uyanırsa bende, o zaman bu cümlemin 180 derece zıttını da savunabilirim o üyemiz için :ok

Muhtemelen Can abimize denk gelmişsinizdir yoksa uydu konusunda nokta atışı yapabilecek kişi sayısı azdır forumlarda :ok

HD yayını en iyi HD tv verir, FHD yayını en iyi FHD tv verir, UHD yayını en iyi UHD tv verir, gayet düz mantık :kiskis
HD SD yayın izleyecek olanların 4K-UHD tv almasına taraftar değilim, hatta karşıyım.
Ben sizin yerinizde olsam bu araştırmalarınızın içine bir de Düz tv + Android box da eklerdim, sonra daha detaylı tekrar görüşelim bu konuyu.

Kurumlarda her şey çok ağır ilerliyor azizim, bazen bilgi verdiğime beni pişman ettikleri de olabiliyor :))

Forumda önerileriniz şikayetleriniz diye bir konu vardı lakin sizden uzun ve duyarlı bir yazı geleceğini tahmin ettiğim için benim (veya yönetimin) dikkatine olarak başlık açıp yeni konuda belirtmenizde bir sakınca yok azizim, Sota Sota da ben de, diğer arkadaşlar da mutlaka okur, gereğini yaparız :ok

Sağlıcakla kalın,
Murat

Sağlıcakla azizim :ok
A Ado Adem Bey, cevaplarınız için teşekkür ederim. Teknik olarak birçok konuda aydınlandığımıza ve ihtiyacımız olan tv donanımını belirlediğimize göre geriye nokta atışınız kaldı:
48-50' boyutlarında, İPS panel, smart özelliği olmayan, FHD; düz bir TV'ye ihtiyacım var. Orta üst yaş grubu kullanıcılar tarafından sadece tv yayını ( hd-sd) için kullanılacak. Bu devirde artık çok rağbet görmese de ve forumlarda artık bahsedilmese de sizin tabi ki bu ihtiyaca uygun gizli forvetleriniz vardır. (Benim dikkatimi; 49R4020F çekti. Ama panel tipini öğrenemedim.) Marka takıntım yok. F/P olarak gözünüze giren, yayın aktarım, görüntü kalitesi, stabilite ve dayanıklılık konusunda (bu teknolojiyle nispeten; en azından diğerlerine göre) tercih edebileceklerinizi paylaşmanızla kör düğüm çözülmeye başlayacaktır.

Son düzenleme:
Z Çevrimdışı

Zinnur

Yeni Üye
1 Mar 2019
1
53
Arkadaşlar Merhaba;

VESTEL üretimi olan TV ürünlerini kullanan ve Genellikle Çekirdek yazılım konusunda görüştüğümüz arkadaşlara istinaden bir ufak bilgilendirme konusu açmak istedim.

Öncelikle biraz üzücü bir haber vereyim ki MB100 anakartların üretimi bittiğinden dolayı, yazılımı geliştirmeye yönelik bir çalışma da beklemiyorum artık (Son bir güncelleme gelecek bundan daha sonra bahsedeceğim)

Hazır MB100 vs den bahsetmişken önce ufak bir bilgi de aktarmak isterim sizlere.

MB100 ve MB120 4K SMART
MB110 FHD SMART
MB130 4K SMARTSIZ
MB130P 4K SMART

Şeklinde gidecektir.

Bunun yanısıra MB82 anakart da artık terk edildi ve MB82 anakartlar yerlerini MB140 gurubuna bırakmış durumda.

Bundan sonraki üretimler bu şekilde ilerleyecek bilginiz olsun istedim. Burada bir not eklemek isterim ki hatırlarsanız daha nceleri yazılarımda belirtmiştim, Her ne kadar anakart kodlama statüsü yukarı doğru gidiyor olsa da, her yüksek rakamlı olan EN GELİŞMİŞ anlamı taşımaz diye belirtiyordum önceleri. İşte bu MB140 örneğimiz de buna çok güzel bir referans oldu. yani 43HL500 gibi STANDART televizyonlarda nasıl ki MB82 kullanılıyordu, bundan sonra aynı tarz STANDART üretim tv lerde MB140 anakart kullanılıyor olacak.

Bu arada bir bilgi vermek isterim ki MB82 ürünlerde MediaTek işlemci kullanılıyorken, MB140 da Mstar işlemci kullanılıyor olacak.

SMART ile ilgili çok şikayetçi olduğunuzu biliyorum arkadaşlar, ve bu serzenişleri 3 üncü öncelikli olarak fabrikada arkadaşlarıma dile getirdim. Sorun şu ki, bunun TAMAMEN uygulama sorunu olduğunu, donanımsal alt yapı ile ilgli bir eksik bulunmadığını ancak uygulamalarda lisans ile ilgili sıkıntılar yaşadıklarını ve en önemlisi ise SMART uygulamasının kendileri için birinci öncelik olmadığını ifade ettiler. Ben bunu halk dilinde ''Çok bir şey beklemeyin'' olarak yorumluyorum.

Yazılımlarımızın vesteldriver sitesinden veriliyor olmasından kaynaklanan rahatsızlığınızı da dile getirdim ve daha önceki bildirimlerimize istinaden (Başlarını çok ağrıtmıştım bu konu ile ilgili) çalışmalara başladıklarını, en kısa zamanda bizlere mutlu bir haber vermek için çalıştıklarını ifade ettiler. Yani artık sizlerin de VESTEL resmi sayfasında bir yazılım destek bölümünüz olacak

Arkadaşlar MB82 ler için artık pek bir yazılım beklentim olmadığını daha önce sizlere ifade etmiştim. Bir güncelleme gelmiş ancak yayınlamadım henüz zira arkadaşlarımdan onay almadım, beklememi rica ettiler (1-2 gün içerisinde onay gelir) bu süreç sonrasında sizlere yine bu forum üzerinden 1.37 sürüm çekirdek yazılımı yayınlayacağım ancak yazılımın ana hedef noktası bazı ürünlerde logoda takılı kalma sorununa istinaden hazırlandığı bilgisini aldım. Yine de güncel yazılım güncel yazılımdır diyerek elbette Tv lerimize yükleriz o ayrı konu.

Bana sıklıkla sorduğunuz benim de sizlere hep aynı cevapları verdiğim PANEL konusuna gelince.
Arkadaşlar verdiğim bilgiyi bir kere daha teyit ettim. IPS - TN ve VA konusunda sizlere bu güne kadar verdiğim bilgide bir değişiklik yok. Yani bir model üzerinde %100 aynı panelin kullanılmadığı konusunda hatalı bir bilgi yok. marka değişikliğine bağlı olarak teknoloji değişikliği de olabiliyor bilgisi kesindir. Örneklemek gerekirse 50AB5555 diye bir model üretilirken, 10.000 adet ürünün 7000 adeti LG panel ise zaten IPS oluyor, Kalan 3000 Adet SAMSUNG ise VA panel. yani forumda genelde yaşanan seninki VA benimki IPS konusunun detayı içerisinde kullanılan panelin hücre üreticisine göre değişiyor. Bunu net anlamanın yolu bana servis menü ve seri numarasını yollamanızdan geçiyor.

Bu arada panel tedarik ettiğimiz firmalar SAMSUNG - LG - AU - CHİMEİ (Sıralama adet yoğunluğuna göredir)

Gelelim MB120 anakartlı ürünlere sahip olan arkadaşlarımıza ve en önemlisi, Wireles Dısplay ile yapılan bağlantıda uzun zamandır çözülmeye uğraşılan ses cızırtı sorununa.

Arkadaşlar MB120 anakartlı ürünler için çok kısa zamanda 2.40 sürüm yazılım gelecek.
Biliyorsunuz şu an 2.29.11 sürüm en güncel sürüm, 2.36.0 var o zaten 2.29.11 ile %100 aynı ama tek farkı netflix aboneleri için bir üyelik barı açmasıdır başka farkı yoktur. Bunların üzerine 2.40 sürüm gelecek ki bu Wireles Dıpslay sorunu ana odaklı bir yazılımdır.

Aynı zamanda (ki bu çok önemli) malum internetiniz bağlı olduğunda ve VESTEL kanadı FTP ye yazılım sürdüğünde tv leriniz otomatik yazılım güncelliyor, İşte bu güncelleme ile ilgili de bir sorun ve çözümünü aktarmak isterim.
FTP üzerinden otomatik yapılan güncellemelerde (yani 2.29.6.0 iken otomatikman 2.29.11.0 oldu) HDMI portundan ses gelmeme sorunu yaşandığı bilgisi alınması üzerine, bu sorunları yaşayan arkadaşlara özel de bir Edit dosyası ve yükleme talimatı paylaşacağım.

Son bilgi olarak da VESTEL TV ailesi 3D panelleri tamamen terk etmiştir.

MB130 dan sonra MB211 kartlarımız da geldi, Detaylı bilgiyi konu başlığı altında paylaşacağım ? [/SIZE]

Bilginize
43 ud 8360 4k aldım ben üzerinden film seyredemiyorum sebebi nedir nasıl cozerim yardım rica

T Çevrimdışı

trkkrsy 

Süper Üye
26 Ara 2017
915
42
43 ud 8360 4k aldım ben üzerinden film seyredemiyorum sebebi nedir nasıl cozerim yardım rica
Hayırlı olsun, güle güle kullanın ama verdiğiniz doneler yetersiz.

• neyin üzerinden ? Youtube, netflix, usb, hdd ?
  • usb ya da hdd ise format tipi ne ? Fat32, exfat, ntfs ?
  • film formatı ne ? Tv kitapçığında yazılı olan desteklenen dosya formatlarından mı ?

Şimdilik bunları bilelim sonrasına bakalım...

M Çevrimdışı

Mevlut_1467

Yeni Üye
23 Mar 2019
14
34
Ado hocam merhaba, bugün 43UD8360 aldım, servis geldi kurdu sorun yoktu. Gun içerisinde televizyonu izlerken şunu farkettim tvnin sesi 5 yada 6 dakikada bir kendiliğinden dalagalanma yapıyor.anlik olarak sesini kisip açıyor. Hocam ne yapayim iade edesim geliyor. Lütfen yardım eder misiniz

teraspy Çevrimiçi

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Ado hocam merhaba, bugün 43UD8360 aldım, servis geldi kurdu sorun yoktu. Gun içerisinde televizyonu izlerken şunu farkettim tvnin sesi 5 yada 6 dakikada bir kendiliğinden dalagalanma yapıyor.anlik olarak sesini kisip açıyor. Hocam ne yapayim iade edesim geliyor. Lütfen yardım eder misiniz
Sıklıkla yapıyorsa bence hemen iade et,hiç durma,ileride farklı sıkıntı da yaşayabilirsin.

M Çevrimdışı

Mevlut_1467

Yeni Üye
23 Mar 2019
14
34
Sıklıkla yapıyorsa bence hemen iade et,hiç durma,ileride farklı sıkıntı da yaşayabilirsin.
Hocam N11 den aldim, iade talebi oluşturdum, fakat televizyon açılıp kurulum yapıldığı için ikinci el oluyormuş, müşteri hizmetleri öyle söyledi. Mağaza teknik servis raporu ister ve teknik servis onaylarsa iade edebilirsiniz diyor.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Hocam N11 den aldim, iade talebi oluşturdum, fakat televizyon açılıp kurulum yapıldığı için ikinci el oluyormuş, müşteri hizmetleri öyle söyledi. Mağaza teknik servis raporu ister ve teknik servis onaylarsa iade edebilirsiniz diyor.ama sorunu ara ara yapıyor. Şöyle diyeyim ilk açılışta yoğun olarak yapti daha sonra 1 saatte bir yaptı

Geri
Üst Alt