VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

E Çevrimdışı

ENVER

Yeni Üye
27 Eki 2017
12
Cvp: VESTEL Üretimi TV ler ile ilgili Mini Bilgilendirme Konusudur

Cevabınızı bekliyorum

impossible Çevrimdışı

impossible

Yeni Üye
15 Kas 2017
68

Ado' Alıntı:
ENVER' Alıntı:
Vestelin kullandığı  uydu alıcısı  hic bir yerde bilgi yok hocam nesi var neyi yok bu konuda bilgi verirmisiniz ve ayrıca 510. Sırada bulunan farda tv yayını açmıyor tkg s sisteminde ama başka bir uydu alıcısı tkgs  sistemine ait cin mali alıcıda açıyor . Vestel in uydu alıcısını biraz yetersiz buluyorum görüntü yönünden bununla ilgili iyileştirme yazılımı varmidir

İlk nesil tv lerdeki uydu alıcılarını ben çok şikayet etmiştim lakin şimdikilerde pek şikayetim yok, gerek görüntü performansı gerekse zap hızı bu klasmandaki bir tv gurubu için gayet ideal lakin bahsettiğiniz sorunu inanın ilk defa duydum kaldı ki kanalı ilk defa duydum, müsade ederseniz bir araştırma yapayım  :ok:

Ferda tv 12447H2400 parametreleriyle izlenebilmektedir. Manuel girip aratmayı deneyiniz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

ENVER' Alıntı:
Cevabınızı bekliyorum

Ben kontrol ettim yayın mevcut, 43HL555 tv de arattım şu an gergedanların zebraların ve aslanların olduğu bir belgesel oynuyor ama ne diyorlar anlamıyorum tabi  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
S.A     Ado kardeşim yada abim siz bizler için cok degerlisiniz. bunu bilin Forum daki yorumlarınıza zaman zaman bakıyorum hep insanlara yardımcı olmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. bundan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Sizden bir ricam var yardımcı olabilirseniz çok mennun olurum. ben bir tv almak isityorum 49 inç civarı smartlı ve elektrik tasarruflu fiyatı da uygun olan en az sorun yaşayabileceğim bir tv önerebilirmisin. Maddi inkanım çok kısıtlı o yüzden ekonomik ve yukarda yazdığım özelliklerde bir tv arıyorum. marka olarak düşüncem LG, PHILIPS, SAMSUNG, VESTEL  BUNLARDAN alabileceğim modeli bana bildirirsen memnun olurum çok teşekkürler şimdiden Allah'a emanet olun görüşmek dileğiyle ,,,

Mustafa Kardeşim Merhabalar;

Öncelikle nazik cümleleriniz ve düşüncelerinizden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.

TV dahil olmak üzere her türü teknolojik ürün kullanımında kalite elbette ön planda olması gereken bir olgu olsa da, aslında daha öncelikli konu, tüketicinin alacağı ürünü ne amaçlı kullanacak olmasıdır.

Siz şimdi haklı olarak ''TV izlemek için alınır başka ne yapayım ki?'' diyecek olabilirsiniz lakin günümüz tv leri artık sadece tv olmadığından dolayı ister istemez bu konu bizim için öncelik teşkil etmeye başlamıştır.

Sadece normal uydu veya kablo tv izlemek için tv
Yüksek aksiyonlu sinemasever bir kişinin alacağı tv
Renk hassasiyeti yüksek kişilerin alacağı tv
Yüksek teknoloji kullanımına yatkın kişilerin alacağı tv 

vs vs derken aslında TV ler de kendi içlerinde tüketicilerine göre belli dallara ayrılmaktalar.

Bu anlamda sizin kullanım alışkanlığınızı bilirsek çok daha faydalı tavsiyelerde bulunabileceğimize inanıyorum.  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado' Alıntı:
S.A     Ado kardeşim yada abim siz bizler için cok degerlisiniz. bunu bilin Forum daki yorumlarınıza zaman zaman bakıyorum hep insanlara yardımcı olmak için elinizden geleni yapıyorsunuz. bundan dolayı size çok teşekkür ediyorum. Sizden bir ricam var yardımcı olabilirseniz çok mennun olurum. ben bir tv almak isityorum 49 inç civarı smartlı ve elektrik tasarruflu fiyatı da uygun olan en az sorun yaşayabileceğim bir tv önerebilirmisin. Maddi inkanım çok kısıtlı o yüzden ekonomik ve yukarda yazdığım özelliklerde bir tv arıyorum. marka olarak düşüncem LG, PHILIPS, SAMSUNG, VESTEL  BUNLARDAN alabileceğim modeli bana bildirirsen memnun olurum çok teşekkürler şimdiden Allah'a emanet olun görüşmek dileğiyle ,,,

Öncelikle nazik cümleleriniz ve düşüncelerinizden ötürü teşekkürlerimi iletiyorum.

TV dahil olmak üzere her türü teknolojik ürün kullanımında kalite elbette ön planda olması gereken bir olgu olsa da, aslında daha öncelikli konu, tüketicinin alacağı ürünü ne amaçlı kullanacak olmasıdır.

Siz şimdi haklı olarak ''TV izlemek için alınır başka ne yapayım ki?'' diyecek olabilirsiniz lakin günümüz tv leri artık sadece tv olmadığından dolayı ister istemez bu konu bizim için öncelik teşkil etmeye başlamıştır.

vs vs derken aslında TV ler de kendi içlerinde tüketicilerine göre belli dallara ayrılmaktalar.

Bu anlamda sizin kullanım alışkanlığınızı bilirsek çok daha faydalı tavsiyelerde bulunabileceğimize inanıyorum.  :ok:

arada internete girip ordan film dizi veya usb den düğün film gibi şeyler izlemek için tabiki görüntü kalitesinin iyi olması lazım ki seyrettiğinden zevk alasın değilmi

Peki SAMSUNG bir tv almak ve sallıyorum 2500-3000TL para vermek yerine, SAMSUNG panelli bir HILEVEL 48'' tv ye 1399TL vermek sizce mantıklı bir yaklaşım olur mu?

marka takıntınız varmıdır?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado' Alıntı:
Ado' Alıntı:

arada internete girip ordan film dizi veya usb den düğün film gibi şeyler izlemek için tabiki görüntü kalitesinin iyi olması lazım ki seyrettiğinden zevk alasın değilmi

Peki SAMSUNG bir tv almak ve sallıyorum 2500-3000TL para vermek yerine, SAMSUNG panelli bir HILEVEL 48'' tv ye 1399TL vermek sizce mantıklı bir yaklaşım olur mu?

marka takıntım yok sorun yaşatmasın görüntü kalitesi iyi olsun birde servis sorunu yaşamayım yeter.  HILEVEL tv lere vestel bakıyo sanırım oda ilk kuruluma servis ücreti alıyor anlaşması öyle sanırım daha sonraki sorunlarda da ücret çıkarırmı bilemiyorum sizin değerli yorumlanıza bırakıyorum. 

Tamam o halde şöyle bir ön bilgi vereyim sonra kararı kendiniz verin lütfen. HILEVEL TV ler VESTEL güvencesinden ziyade VESTEL üretimindedir. Yani her ne kadar önünde HILEVEL yazsa da aslında aldığınız tv bir VESTEL dir.

Elbette ki VESTEL ile HILEVEL arasındaki fiyat farkını haklı hale getirmek için kısıtlanan özellikler olabiliyor, lakin kalite anlamında hiç bir şekilde iki marka arasında bir ayırım yapılmıyor.

HILEVEL tv lerde de aynen VESTEL tv lerde olduğu gibi 4 üretici firmanın panlleri kullanılıyor.

Kimdir bu üreticiler?

SAMSUNG
CHİMEİ
AUO
LG

%100 bu 4 panelden birisi olacak olmakla birlikte yüksek olasılık CHİMEİ veya SAMSUNG panel ile üretilmiş bir tv sahibi olacaksınız. Yine de KESİN hangi panel diye merak ediyorsanız, A101 de tv nin yanına gidip seri numarasınmı bana aktarırsanız bunu öğrenme şansımız da olur elbette.

Arıza durumunda VESTEL yetkili servisinden hizmet alacaksınız, Evet bu üründe ücretsiz montaj hizmeti yok. Ya ortalama 50TL verip yetkilis ervisten hizmet alır, ya da kutuyu mağazada açtırıp tv yi çalıştırtıp panelin sağlam olduğunu teyit etikten sonra kurulumu evde kendiniz yapabilirsiniz. Kurulum aşaması inanılmaz kolaydır, gerekirse buradan size tarif de ederiz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ado' Alıntı:
Ado' Alıntı:

marka takıntım yok sorun yaşatmasın görüntü kalitesi iyi olsun birde servis sorunu yaşamayım yeter.  HILEVEL tv lere vestel bakıyo sanırım oda ilk kuruluma servis ücreti alıyor anlaşması öyle sanırım daha sonraki sorunlarda da ücret çıkarırmı bilemiyorum sizin değerli yorumlanıza bırakıyorum. 

Tamam o halde şöyle bir ön bilgi vereyim sonra kararı kendiniz verin lütfen. HILEVEL TV ler VESTEL güvencesinden ziyade VESTEL üretimindedir. Yani her ne kadar önünde HILEVEL yazsa da aslında aldığınız tv bir VESTEL dir.

Elbette ki VESTEL ile HILEVEL arasındaki fiyat farkını haklı hale getirmek için kısıtlanan özellikler olabiliyor, lakin kalite anlamında hiç bir şekilde iki marka arasında bir ayırım yapılmıyor.

HILEVEL tv lerde de aynen VESTEL tv lerde olduğu gibi 4 üretici firmanın panlleri kullanılıyor.

Kimdir bu üreticiler?

SAMSUNG
CHİMEİ
AUO
LG

%100 bu 4 panelden birisi olacak olmakla birlikte yüksek olasılık CHİMEİ veya SAMSUNG panel ile üretilmiş bir tv sahibi olacaksınız. Yine de KESİN hangi panel diye merak ediyorsanız, A101 de tv nin yanına gidip seri numarasınmı bana aktarırsanız bunu öğrenme şansımız da olur elbette.

Arıza durumunda VESTEL yetkili servisinden hizmet alacaksınız, Evet bu üründe ücretsiz montaj hizmeti yok. Ya ortalama 50TL verip yetkilis ervisten hizmet alır, ya da kutuyu mağazada açtırıp tv yi çalıştırtıp panelin sağlam olduğunu teyit etikten sonra kurulumu evde kendiniz yapabilirsiniz. Kurulum aşaması inanılmaz kolaydır, gerekirse buradan size tarif de ederiz.

Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için tekrar sizinle irtibata geçecem sağolun

Siz de sağ olun.  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Ado' Alıntı:
Simdi farkettimki yazarken pu panele degilde bu anakarta (mb130) ait urunlerde smart olmuyor demem gerekiyormus. Benim hatam.

Frekans hizina gelince demek istedigim smr vestelinki (atr xvr gibi turevleri cogaltilabilir) degeri yazilim ile yukseltilmis hali, panelin kendi tazeleme hizi amerika 60/120 bizde 50/100 olarak gecen bununki 50hz olani galiba innolux (chimei) markasina ait sitelerde 50inclik 100hz/120hz paneli goremedim. Bu 50hz olayi ps4 fifa oynanacagi ve external aygitla yuksek cozunurluklu film izlenecegi ve uydu yayini izlenecegi goz onune alindiginda rahatsiz edici boyuta ulasirmi?
((Kendi tunerinden izlerken biz bu tv nin yazilim ile smr degerini yukseltebiliyormuyuz? Yoksa bunun smr degeri dusuk oldugu icin en azindan uydu yayini alirken goruntuyu smr 800 1000 yazanlara gore bir nebze daha kotumu izliyecez. ))
Verdiginiz farazi ornekteki uhl900 modeli olmadigi icin mibox caresi geldi aklima. Stoklardan 48uhl950 bulursam mibox alinmayabilir tabiki.
Mb130 full yazilimi yukledigimizde bu modele extra ne katabiliriz.
Yazilim modlama dediginiz olay beni asiyor heralde pwr kayit isini unutmalimiyim?
Simdiden tesekkur eder saygilarimi belirtirim onur d.

Selamlar; Rica ederim azizim ben de ne demek istediğinizi anlamamış olabilirim kusura bakmayınız. evet MB130 anakartlar smart desteklememektedir. bizdeki paneller hep 50hz hocam, yanlış hatırlamıyorsam bir tek SAMSUNG 60hz fakat o da bizim izleme keyfimize katkı sunacak bir fark yaratmaz. o nedenle ben tamamını 50hz olarak tanımlıyorum. 

PS4 benim en korkulu rüyamdı bizim ürünlerde ancak bir çok arkadaşımdan çok olumlu geri dönüşler alınca (Hele HI LEVEL) öyle bir korkum kalmadı ancak yine de tedbiri elden bırakmamayı tavsiye ederim. 

SMR değerleri yazılım ile birlikte donanım desteği de gerektirir bu nedenle ''Aldım 800 hz, yükledim yazılımı, oldu 1500hz'' gibi bir olay yok maalesef.

Aslında UHL900 diye bir model olması lazım smart destekli  :alala
Fırsat bulursam araştırırım sizin için.

Adem bey tekrardan merhaba.. 

50uhl500 e 1700tl + 50tl servis kurulum ucreti vermek yerine 1800tl ye direk 50ud6300 aldim 50tl fark ile extradan 1port hdmi olmus oldu tv de. 
Simdi sorum su olacak yarin servis kuruluma gelecek servis geldiği zaman ilk kurulumda nelere dikkat etmemiz gerekiyor panel ile ilgili ne gibi testler yapmaliyiz en azindan bilelim bi sorun cikacak olursada onlemimizi simdiden olalim. 

Ayrica servisten gelirken hangi guncel yazilimi getirmelerini istemeliyim

Bu arada forumada uye oldum nickname mc_power aktivasyon mailinide onayladim ama birde yinetici onayi gerekiyor sanirim.  Bu mail yerine direk foruma yazacaktim yazamadim.. 

Tesekkurler saygilar.. 

Merhabalar Azizim;

50UD6300 Yani MB130 anakartlı, CHİMEİ panelli HD DVB-T/C/S2(HEVC)  destekli, 1 scart, 1usb, 3 hdmı portu olan, pixellence, carbon menü, Dled panel, GERMAN+NICAM STEREO bir ürün almışsınız ki hep yazarız burada, Aklın yolu bir.

Bizler elimizden geldiğince yapıcı tavsiyelerde bulunmaya çalışıyor olsak da, piyasa araştırmaları ensasında bulduğu fırsatları kaçırmayan sizin gibi CİN kullanıcılar sayesinde bu platformlarda insanları daha da bilinçlendirmek aslında en temel insani vazifemiz zaten. 

Kaldı ki yetkili satıcıdan satın aldıysanız (ki servis kuracağına göre yetkili satıcıdır) 2 yerine 3 yıl garantili olması ayrı bir avantaj sağlıyor size.

MB130 için güncel yazılım forumumuzda mevcut, servis hazırlıklı gelmediyse dahi kendiniz de indirip kurabilir, servise de indirtip kurdurtabilirsiniz.

Servis geldiğinde yapacağınız öncelikle panel ölü piksel testidir ki servis menüde zaten bunu destekleyen bir kontrol bölümü mevcut, gelen arkadaşlara söylerseniz çalıştırır, her renk temasında tüm ekranı tek tek kontroledebilirsiniz ve en güzel yanı, siz kumandadan komut vermeden bir sonraki kontrol adımına geçmeyecek olmasıdır.  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem bey merhabalar;

Çok kişi vaktinizi alıyordur, bende fikirlerinizi rica ediyorum.

Gereksiz bir heves te olsa 47inch 9 yıllık Sony televizyonumu emekli edip tüketim çılgınlığında payım olsun istedim ancak 65inch modellerden hangisinin daha iyi olacağı konusunda kararsızım.

65ub9100, 9400 ve 65ud8900 arasında kaldım. Hangisi almaya deger konusunda fikirlerinizi rica ederim.

Şimdiden teşekkürlerimle
evren

Evren Kardeşim Merhabalar;

Aklı başında ve mantık dahilinde olan her yaklaşıma ayıracak vaktimiz var çok şükür. Ara sıra gecikebilir cevaplarınız onu da mazur görünüz artık.

Sizin Yaklaşımınıza göre tek tek veri paylaşıp sonra değerlendirelim isterseniz.

İlk paylaştığınız Modelden başlayarak şöyle bir göz atalım

65UB9100 
Panel üreticisi AUO
Anakart MB120
65"UHD LED BMS SNB LED BACKLIGHT SLIM
1 Scart
2 HDMI
2 USB
CEC_ARC
PİX
DTS TruSurround+DTS HD
DLNA
Wİ Dİ
DAHİLİ WİFİ 

65UD9400 (UB9400 yazmışsınız fakat öyle bir üretim yok)
Panel üreticisi AUO
Anakart MB120
65"UHD LED SNB WCG LED BACKLIGHT SLIM
1 scart
3 HDMI
2 USB
CEC_ARC
PİX
DTS TruSurround+DTS HD
10BİT HDR DESTEĞİ 
DLNA
Wİ Dİ
DAHİLİ Wİ Fİ

65UD8900
Panel Üreticisi SAMSUNG
Anakart MB130
65"UHD DLED BMS UNB D-LED NB
Scart Yok
3 HDMI
2 USB
CEC_ARC
PİX
DTS TruSurround+DTS HD
10BİT HDR DESTEĞİ 
DLNA
Wİ Dİ
DAHİLİ Wİ Fİ

Yapılan karşılaştırmalardan görüleceği üzere hemen her ürünün baskın olduğu yer, zayıf kaldığı yer var doğal olarak. Lakin sizin listede en makul seçenek 65UD9400 den yana olacaktır zira Hem MB120 anakart hem de 10bit panel olmakla birlikte 10bit deteği haricinde en önemlisi panel üreticisinin AUO olmasıdır. 

Benim tercihim 65UD9400 

Elbette ki bütçesel olarak nihai karar sizindir  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Ado hocam merhabalar. 

Dh forumda araştırma yaparken bir arkadaş sizin bilgili olduğunuzu söylediler ve o sebepten bir konuda bilginize başvurmak istiyorum müsaadenizle. 

40UB8900

bu tv nasıldır genel anlamda kanal geçişi görüntü kalitesi ve de 40 " için 4k küçük mü kalır. 
Şimdiden çok teşekkür ederim

Selamlar Değerli Kardeşim;

Ürünü incelediğimizde DOLU DOLU bir ürün olduğunu görüyoruz.
Beni tanıyan üyeler bilirler ki MB120 anakart benim favorimdir. Üründe MB120 anakart ve SAMSUNG panel kullanılmış üretimde.

DLNA - HBBTV - WIRELESS_DISPLAY - POWER SAVE MODE - ERP - CONNECTIVIT - NETFLİX - BLUETOOTH - DAHİLİ Wİ Fİ  - PİXELLENCE - HD DVB-T2/C/S2(HEVC) - DTS TruSurround+DTS HD - 1 SCART - 4 HDMI 3 USB 

Gibi özellikleri de göz önünde bulundurursak ürüne ''dolu dolu'' demekle haksızlık etmiş olmayız.

Gönül isterdi ki bu üründe AUO panel olsun lakin üretim maliyetlerine bakınca tabi bir şey diyemiyoruz. 

Üründe panel yapısının VA olması nedeniyle açı duyarlı olduğunu ve renk algoritmasının LG paneller kadar zengin olmadığını hatırlatmakta fayda var.  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Merhaba. Playstation cafe için TV bakıyorum da forumda isminizi gördüm. acaba şu TV iyi midir  

başka öneriniz varsa bütçemiz max 1800 e kadar olabilir.

Selamlar Azizim;

sorduğunuz ürün üretiminde SAMSUNG panel kullanılmış ve MB130 4K destekli, aynı zamanda işlemcisi kuvvetli bir ürün. 40'' boyutunda 4K olması, SAMSUNG panelin donanımsal 60hz olmasından kaynaklanan ufak da olsa artısı, VA yapıdaki panellerin kontrast oranının ve tepkime süresinin yüksekliği kullanım alanınız için ideal görünüyor.

PS kullanıcılarının çok yan açılardan bakmayacak olması nedeniyle VA panellerin açı duyarlılığını negatif olarak yorumlamıyorum.

Renk derinliği IPS paneller kadar zengin değildir bunu hatırlatmak isterim.  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Abi öncelikle merhaba rahatsız ettiğim için kusura bakma. Ama tv alma fikrim var vestel 55fb7300 ve 55ff7300 arasında kaldım. Farklarını da baya araştırmama rağmen bulamadım. Srnin önerin var mı? Ya da arasındaki farkları öğrenebilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar

Selamlar Kardeşim;

Modelleri bir kere daha teyit etmeni rica ederim FB ve FD olabilir mi acaba?  :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Hocam merhaba,

Bu televizyondan almak istiyorum, sence nasıl bir TV, fiyatına göre tercih edilir mi? Ya da başka bir önerin var mı?

Forumlarda ismini çok duydum, fikrine güvendiğim için yazıyorum, yardımların için teşekkür ederim. 

Selamlar Kardeşim;

Aslında ürünle ilgili bu forumda oldukça bilgi paylaşmış olmamla birlikte, daha da önemlisi forumumuzda ürünün kullanıcısı bir kardeşimizin görüşleri de var.

Arzu ederseniz kontrol edebilirsiniz. 

Yine de merak ettiğiniz teknik detaylar var ise forum üzerinden sorun mutlaka cevaplarım.   :ok:

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51

Selam hocam hayırlı akşamlar dilerim, nasılsınız?

Hocam malum bu hafta sonu indirim var bende evime tv almak istiyorum.
Bütçem max 2500-2600 tl. Bu fiyat aralığında vestelin birkaç ürününü gördüm, yerli sermaye ve servis hizmetlerinden dolayı vesteli düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
Sizin gibi bir üstadın görüşlerini almak isterim.
-49 inç UD8800
-49 inç UB9100 birde UB9100S var aradaki farkı anlayamadım.
-49 inç UD9300 
-49 inç UD9400 
Değerli yorumlarınızı merakla beklemekteyim hocam.
Saygılar..
İyi akşamlar.

Ömer Kardeşim Merhabalar;

49UD8800   LG IPS MB130

49UB9100S LG IPS MB120
49UB9100   LG IPS MB120

(9100 ile 9100S Aralarında DARK TITANIUM SILVER ve SMOOTH BLACK  Ayak yapıları dışında fark yok.)

49UD9300 SAMSUNG VA MB130

49UD9400 SAMSUNG VA MB120

Genel anlamda ürün yapılarında WİDİ CEC_ARC DLNA DAHİLİ WİFİ vs özellikleri mevcut olan ürünler.

Zaten VESTEL deki yapılandırma gereği sistemin sonundaki rakamların büyüklüğü, donanım ve özelliğin yüksekliğine işaret eder, bu anlamda 8000 ve 9000 kasalar yüksek özellikli ürünlerdir.

Şahsi kanaatim 49UB lerden yanadır yine de nihai karar sizindir.  :ok:

Geri
Üst Alt