Önemli Vestel Mb82-Mb100-Mb110-Mb120-Mb130-Mb140-Mb211-Mb230 Güncelleme-Çekirdek Yazılım Konusu

H Çevrimdışı

hls06drm

Yasaklı Üye
11 Eyl 2018
29
46
Değerli Arkadaşlarım;

Öncelikle, yazılım yükleme risklerinden bahsetmeye artık gerek dahi olmadığını bilsek de, özellikle zaten çalışan tv lerinde ''Acaba ne olacak?'' düşüncesi ile yazılım yüklemenin tam bir macera olduğunu hatırlatmakla başlamak isterim.

Özellikle MB9X serisi kullanıcılar ve hele ki FAZ2 kullanıcıları için bu konu tam bir maceradır bu nedenle lütfen bir sorun yaşamıyorsanız, ''ACABA'' gibi gerekçelerle yazılım yüklemeyiniz. Sistem çökmesi, servis hizmeti, anakart değişimi yüksek servis maliyeti gibi durumları peşinen hatırlatmak ve bu konuda uyarmak isterim.

Bu konu başlığında yalnızca orijinal çekirdek yazılımların paylaşımı yapılıyor.

Yazının sonunda önemli uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz.

Yükseltilen yazılımlarda nelerin değiştiğine dair bilgilendirme yapmıyorum bunlar kullanıcı deneyimi olarak arkadaşlarımız tarafından forumda dile getiriliyor.

Yazilima kendisi mudahale eden tuketicilerin urunlerinde garanti kosullarina istinaden sorun yasanabilecegi riskini unutmayiniz.

Cekirdek yazilim yuklerken X bir nedenle tv cokerse full yazilima ihtiyac duyacaginizi aklinizdan cikartmayiniz.

Full yazilimlar boyut anlaminda buyuk olmalari ve her tv icin ozel olmalari nedeniyle isteyen her arkadasimiza full yazilim yollama imkanimin zamansal anlamda olmadigini defalarca yazdim lutfen bunu goz ardi etmeyiniz.

Yetkili servisler kendisi ariza yapan tum urunlere ucretsiz hizmeti zaten sagliyorlar ancak degistirilmis yazilimlari tespit edecek donanima sahip olduklarini unutmayiniz.

Tüm bu uyarilarin hepsi, sizin hem guvenliginiz hem hakkinizi korumak aynı zamanda urununuzun gereksiz ariza yapmasına engel olmak icindir.

Vestel TV Arızaları için MB82 kurtarma yazılımı kullanılabilir. Çekirdek yazılımlar ÇÖKMÜŞ tv durumlarında etken değildir lakin yazılım kaynaklı bug durumlarında ve ürün performans iyileştirmelerinde etkendir.

Tüm bu bilgilerin sonrasında yazılımın nasıl yüklendiğini de anlatalım.

Yazılım yükleme işlemi öncesi ve sonrasında MENU 4725 ile servis menüye girerek versiyon kontrolü yapmayı unutmayınız.

Bu konudaki tüm yazılımlar USB den yüklenebilir yazılımlardır. Bu anlamda kullanılacak olan USB nin veri hızı yüksek bir bellek olması önemlidir zira bazı durumlarda ''Resim Video gösteriyor ama yazılımı yükleyemiyorum'' geri dönüşleri ile karşılaşabiliyoruz. Sandisk belleklerde pek negatif geri dönüş olmamıştır bilgilendirmek isterim.

Yazılım yüklemenin 2 yöntemi vardır (Debug kartları ile yüklenen pro yöntemlerin haricinde)

A- FULL yazılım yükleme yöntemi

Bu Yöntemdeki sıralama şu şekildedir

1- FAT 32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım KLASÖRSÜZ olarak yerleştirilir
2- TV fişi çekilir
3- Bellek TV ye takılır
4- Uzaktan kumandanın OK butonuna basılı tutularak TV fişi takılır
5- STBY ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladığında OK butonu bırakılır.

iki dakika içerisinde TV açılacaktır.

B- ÇEKİRDEK yazılım yükleme yöntemi:

1- FAT32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım yerleştirilir
2- USB tv ye takılır
3- MENU 1505 kodlanır ve ''Yüklemek istiyormusunuz'' sorusuna EVET cevabı verilir

iki dakika içerisinde TV işlemleri tamamlayarak kendisi açılacaktır.

FULL yazılımlar sadece FULL töntemi ile yüklenir lakin ÇEKİRDEK yazılımlar her iki yöntemle de yüklenebilir bir zararı yoktur[sm=ok.gif]

Aşağıdaki yazılımlar mümkün olan en güncel resmi yazılımlardır. Daha Detaylı Yükleme talimatları için VESTEL bilgi ve kontrolündeki sitesini ziyaret edebilirsiniz.[sm=ok.gif]

• 17MB82 1.35
[Gizli içerik]

• 17MB82 1.37
[Gizli içerik]

• 17MB82 KURTARMA
[Gizli içerik]

• 17MB90_MB91R1R2_MB92R3_MB95_MB95S_MB95M_FAZ3_V366y

[Gizli içerik]

• 17MB91 3.3.8.c Stabil sürüm
[Gizli içerik]

• 17MB96 - MB91R3 - MB92R4 3.7.6.L
[Gizli içerik]

• 17MB91R3_MB92R4_MB96_FAZ3_V376n
[Gizli içerik]

• 17MB96_3.7.6.s Çekirdek
[Gizli içerik]

• 17MB97_98_0.45.23.32
[Gizli içerik]

• 17MB97-98 0.45.23.39 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100-34.23
[Gizli içerik]

• 17MB100_34.25
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.7.0.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.15.14 (Olumsuz geri dönüşler nedeniyle link kaldırılmıştır)

• 17MB110 2.22.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.32.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110_2.24.1.0_FBTV
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.35.15.0
[Gizli içerik]

17MB110 2.35.40 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB110S 3.16.6.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB110S 3.16.12.0 Sürüm Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.6.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.11
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.2.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.6.0
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.70 çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.101 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.1 NETFLİX Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.2 GÜNCEL ÇEKİRDEK YAZILIM (23.05.2018)
[Gizli içerik]
  • 17MB130 3.1.9.2.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.1.9.8.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• MB130-3.3.7.3.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.4.6.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.7.1.1.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 CONNECTED 3.62.4.0 sürüm çekirdek yazılım. Yotube, Netflix Çözüm içerir
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.7.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.13.0 Çekirdek yazılım [Gizli içerik]

• 17MB140 CARBON Menü Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB140 TİTANİUM Menü çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB140 1.38.100 Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB211 0.49.10 Çekirdek yazılım

17MB211 0.56.1.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

ÖNEMLİ UYARI;
TV yazılımları X bir nedenle çökebilir, Çöken sistemin sorumluluğu, yükleyiciye aittir. Forumda bu bilgiler tamamen DESTEK ve YARDIM amacı ile paylaşılmıştır bu nedenle olası yaşanan sorunlardan bizleri sorumlu tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Olası sorunlara dair forum içerisinde yüksek kalite oranında bilgi paylaşımı mevcuttur bu nedenle okuduğunuz 2 satır yazı ile yazılım yüklemeye kalkışmak yerine önce bu bilgilerden biraz faydalanmanız tavsiye edilir.

Özellikle 2.2.4.t kullanıcılarına dair yükleme prosedüründeki bazı hassas konuların gözden kaçırılmaması adına aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.

Full yazılımlar ile Çekirdek yazılımlar birbirinden farklıdır ve bununla ilgili forum içerisinde defalarca bilgi paylaşılmıştır.

Benim dışımda paylaşılan yazılıların orijinalitesini lütfen sorgulayınız zira modlanmış yazılımlar normal kullanıcılar tarafından yeni sürümmüş gibi sahaya verilmektedir. Orijinal olmayan yazılım kaynaklı olası sorunları ve çökme-performans kaybı risklerini, bunun sonrasında full yazılıma ihtiyaç duyulacağı ve hatta konunun anakart değişimine kadar gideceği, ürünün garanti dışı kalacağını önemle hatırlatmak isterim.
Teşekkürler

I Çevrimdışı

Ikke1

Yeni Üye
15 Eyl 2018
2
55
[QUOTE = "hls06drm, post: 46980, member: 3063"] Danke [/ QUOTE]
sieOk werde das mal probieren

E Çevrimdışı

eggcevik

Yeni Üye
15 Eyl 2018
1
39
Emeğinize sağlık hocam
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Değerli Arkadaşlarım;

Öncelikle, yazılım yükleme risklerinden bahsetmeye artık gerek dahi olmadığını bilsek de, özellikle zaten çalışan tv lerinde ''Acaba ne olacak?'' düşüncesi ile yazılım yüklemenin tam bir macera olduğunu hatırlatmakla başlamak isterim.

Özellikle MB9X serisi kullanıcılar ve hele ki FAZ2 kullanıcıları için bu konu tam bir maceradır bu nedenle lütfen bir sorun yaşamıyorsanız, ''ACABA'' gibi gerekçelerle yazılım yüklemeyiniz. Sistem çökmesi, servis hizmeti, anakart değişimi yüksek servis maliyeti gibi durumları peşinen hatırlatmak ve bu konuda uyarmak isterim.

Bu konu başlığında yalnızca orijinal çekirdek yazılımların paylaşımı yapılıyor.

Yazının sonunda önemli uyarı bölümünü mutlaka okuyunuz.

Yükseltilen yazılımlarda nelerin değiştiğine dair bilgilendirme yapmıyorum bunlar kullanıcı deneyimi olarak arkadaşlarımız tarafından forumda dile getiriliyor.

Yazilima kendisi mudahale eden tuketicilerin urunlerinde garanti kosullarina istinaden sorun yasanabilecegi riskini unutmayiniz.

Cekirdek yazilim yuklerken X bir nedenle tv cokerse full yazilima ihtiyac duyacaginizi aklinizdan cikartmayiniz.

Full yazilimlar boyut anlaminda buyuk olmalari ve her tv icin ozel olmalari nedeniyle isteyen her arkadasimiza full yazilim yollama imkanimin zamansal anlamda olmadigini defalarca yazdim lutfen bunu goz ardi etmeyiniz.

Yetkili servisler kendisi ariza yapan tum urunlere ucretsiz hizmeti zaten sagliyorlar ancak degistirilmis yazilimlari tespit edecek donanima sahip olduklarini unutmayiniz.

Tüm bu uyarilarin hepsi, sizin hem guvenliginiz hem hakkinizi korumak aynı zamanda urununuzun gereksiz ariza yapmasına engel olmak icindir.

Vestel TV Arızaları için MB82 kurtarma yazılımı kullanılabilir. Çekirdek yazılımlar ÇÖKMÜŞ tv durumlarında etken değildir lakin yazılım kaynaklı bug durumlarında ve ürün performans iyileştirmelerinde etkendir.

Tüm bu bilgilerin sonrasında yazılımın nasıl yüklendiğini de anlatalım.

Yazılım yükleme işlemi öncesi ve sonrasında MENU 4725 ile servis menüye girerek versiyon kontrolü yapmayı unutmayınız.

Bu konudaki tüm yazılımlar USB den yüklenebilir yazılımlardır. Bu anlamda kullanılacak olan USB nin veri hızı yüksek bir bellek olması önemlidir zira bazı durumlarda ''Resim Video gösteriyor ama yazılımı yükleyemiyorum'' geri dönüşleri ile karşılaşabiliyoruz. Sandisk belleklerde pek negatif geri dönüş olmamıştır bilgilendirmek isterim.

Yazılım yüklemenin 2 yöntemi vardır (Debug kartları ile yüklenen pro yöntemlerin haricinde)

A- FULL yazılım yükleme yöntemi

Bu Yöntemdeki sıralama şu şekildedir

1- FAT 32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım KLASÖRSÜZ olarak yerleştirilir
2- TV fişi çekilir
3- Bellek TV ye takılır
4- Uzaktan kumandanın OK butonuna basılı tutularak TV fişi takılır
5- STBY ışığı hızlı hızlı yanıp sönmeye başladığında OK butonu bırakılır.

iki dakika içerisinde TV açılacaktır.

B- ÇEKİRDEK yazılım yükleme yöntemi:

1- FAT32 olarak formatlanmış boş bellek içerisine uygun yazılım yerleştirilir
2- USB tv ye takılır
3- MENU 1505 kodlanır ve ''Yüklemek istiyormusunuz'' sorusuna EVET cevabı verilir

iki dakika içerisinde TV işlemleri tamamlayarak kendisi açılacaktır.

FULL yazılımlar sadece FULL töntemi ile yüklenir lakin ÇEKİRDEK yazılımlar her iki yöntemle de yüklenebilir bir zararı yoktur[sm=ok.gif]

Aşağıdaki yazılımlar mümkün olan en güncel resmi yazılımlardır. Daha Detaylı Yükleme talimatları için VESTEL bilgi ve kontrolündeki sitesini ziyaret edebilirsiniz.[sm=ok.gif]

• 17MB82 1.35
[Gizli içerik]

• 17MB82 1.37
[Gizli içerik]

• 17MB82 KURTARMA
[Gizli içerik]

• 17MB90_MB91R1R2_MB92R3_MB95_MB95S_MB95M_FAZ3_V366y

[Gizli içerik]

• 17MB91 3.3.8.c Stabil sürüm
[Gizli içerik]

• 17MB96 - MB91R3 - MB92R4 3.7.6.L
[Gizli içerik]

• 17MB91R3_MB92R4_MB96_FAZ3_V376n
[Gizli içerik]

• 17MB96_3.7.6.s Çekirdek
[Gizli içerik]

• 17MB97_98_0.45.23.32
[Gizli içerik]

• 17MB97-98 0.45.23.39 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100-34.23
[Gizli içerik]

• 17MB100_34.25
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.7.0.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB100 2.15.14 (Olumsuz geri dönüşler nedeniyle link kaldırılmıştır)

• 17MB110 2.22.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.32.0.0
[Gizli içerik]

• 17MB110_2.24.1.0_FBTV
[Gizli içerik]

• 17MB110 2.35.15.0
[Gizli içerik]

17MB110 2.35.40 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB110S 3.16.6.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB110S 3.16.12.0 Sürüm Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.6.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.29.11
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.2.0
[Gizli içerik]

• 17MB120-2.40.6.0
[Gizli içerik]

[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.70 çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB120 2.45.101 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.1 NETFLİX Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB120 2.45.12.2 GÜNCEL ÇEKİRDEK YAZILIM (23.05.2018)
[Gizli içerik]
  • 17MB130 3.1.9.2.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.1.9.8.0 Çekirdek Yazılım (NONCONNECTED)
[Gizli içerik]

• MB130-3.3.7.3.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.4.6.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 3.4.7.1.1.0 Çekirdek Yazılım (CONNECTED)
[Gizli içerik]

• 17MB130 CONNECTED 3.62.4.0 sürüm çekirdek yazılım. Yotube, Netflix Çözüm içerir
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.7.0. Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB130 3.62.13.0 Çekirdek yazılım [Gizli içerik]

• 17MB140 CARBON Menü Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB140 TİTANİUM Menü çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

17MB140 1.38.100 Çekirdek Yazılım
[Gizli içerik]

• 17MB211 0.49.10 Çekirdek yazılım

17MB211 0.56.1.0 Çekirdek yazılım
[Gizli içerik]

ÖNEMLİ UYARI;
TV yazılımları X bir nedenle çökebilir, Çöken sistemin sorumluluğu, yükleyiciye aittir. Forumda bu bilgiler tamamen DESTEK ve YARDIM amacı ile paylaşılmıştır bu nedenle olası yaşanan sorunlardan bizleri sorumlu tutmamanız gerektiğini hatırlatmak isterim.

Olası sorunlara dair forum içerisinde yüksek kalite oranında bilgi paylaşımı mevcuttur bu nedenle okuduğunuz 2 satır yazı ile yazılım yüklemeye kalkışmak yerine önce bu bilgilerden biraz faydalanmanız tavsiye edilir.

Özellikle 2.2.4.t kullanıcılarına dair yükleme prosedüründeki bazı hassas konuların gözden kaçırılmaması adına aşağıdaki linkten de faydalanabilirsiniz.

Full yazılımlar ile Çekirdek yazılımlar birbirinden farklıdır ve bununla ilgili forum içerisinde defalarca bilgi paylaşılmıştır.

Benim dışımda paylaşılan yazılıların orijinalitesini lütfen sorgulayınız zira modlanmış yazılımlar normal kullanıcılar tarafından yeni sürümmüş gibi sahaya verilmektedir. Orijinal olmayan yazılım kaynaklı olası sorunları ve çökme-performans kaybı risklerini, bunun sonrasında full yazılıma ihtiyaç duyulacağı ve hatta konunun anakart değişimine kadar gideceği, ürünün garanti dışı kalacağını önemle hatırlatmak isterim.
Emeğinize sağlık

M Çevrimdışı

murican 

Aktif Üye
7 Tem 2018
130
49
ADEM HOCAM 2.7.0.0 MB100 ANAKARTTA ÇEKİRDEK YAZILIM ÇOK OLUMLU SONUÇLAR VERDİ SAYENİZDE.İPTV OLSUN OPERA BROWSER OLSUN TAMAMEN DÜZELDİ.ANCAK KUMANDANIN KIRMIZI TUŞUNA BASTIGIMDA NOT_ALLOWED_USER_SETTİNGS DİYE BİR UYARI ALIYORUM.AYRICA HARİCİ MAUSE TAKTIGIMDA KLAVYE AÇILMIYOR BROWSERDA.ŞU ANDA SMART MENÜ DEĞİŞTİ HERALDE GÜNCELLENDİ.MENÜ SAYFASINA VESTEL SMART CENTER GELDİ.ANCAK KIRMIZI TUŞA KUMANDADAKİ BASTIGIMDA YUKARIDAKİ YAZI ÇIKIYOR.ŞU ANDA TV DEN MEMNUN OLDUGUM İÇİN İLK KURULUMDA YAPMADIM.ACABA NEDEN BU UYARIYI ALIYORUM HOCAM.(GOOGLE TRANSLATE DEN ÇEVİRİ YAPTIGIMDA KULLANICI AYARINA İZİN VERİLMİYOR ANLAMINDAYMIŞ HOCAM).

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
ADEM HOCAM 2.7.0.0 MB100 ANAKARTTA ÇEKİRDEK YAZILIM ÇOK OLUMLU SONUÇLAR VERDİ SAYENİZDE.İPTV OLSUN OPERA BROWSER OLSUN TAMAMEN DÜZELDİ.ANCAK KUMANDANIN KIRMIZI TUŞUNA BASTIGIMDA NOT_ALLOWED_USER_SETTİNGS DİYE BİR UYARI ALIYORUM.AYRICA HARİCİ MAUSE TAKTIGIMDA KLAVYE AÇILMIYOR BROWSERDA.ŞU ANDA SMART MENÜ DEĞİŞTİ HERALDE GÜNCELLENDİ.MENÜ SAYFASINA VESTEL SMART CENTER GELDİ.ANCAK KIRMIZI TUŞA KUMANDADAKİ BASTIGIMDA YUKARIDAKİ YAZI ÇIKIYOR.ŞU ANDA TV DEN MEMNUN OLDUGUM İÇİN İLK KURULUMDA YAPMADIM.ACABA NEDEN BU UYARIYI ALIYORUM HOCAM.(GOOGLE TRANSLATE DEN ÇEVİRİ YAPTIGIMDA KULLANICI AYARINA İZİN VERİLMİYOR ANLAMINDAYMIŞ HOCAM).
Selamlar azizim, somut cevap verebilmem için deneyimlemem lazım, zaman sorunu var mı sizi biraz bekletsem? :alala

E Çevrimdışı

ewerer1

Yeni Üye
7 Eyl 2018
4
29
Tam olarak yanlışın ne olduğunu ve neden yanlış yaptığımı düşündüğünüzü belirtmenizi rica etsem? :ok
Oncelikle servislere özel yazımlari izinsiz sekilde insanlara veriyorsunuz onlarda sagdan soldan duyma bilgiler ile yazilimlari yukluyolar sonra yetkili servisler ugrassin siz bilr paylastiginiz yazimlars bi sorun oldugunda garanti. Veremiyosun garanti veremedigi yazilim neye gore paylasabiliyosunuz zaten her onune gelen yazilim atabilecek seviyede olsa veya her sorunu yazilim cozebilecek olsa televizyolarin icindeki otamatik kanal guncelleme sistemlerine sunucular uzerinde. Yazilim verilebilirdi veya bj site uzerinden butun yazimlari paylasilirdi vesteldriver.com. Neden suanda kapatildi bilinçsizce onune gelen yazilim atip sorun yasadigi icin sitenizi ve sizi gerekli vestel birimlerine şikayette bulunduk.. tekrar soyluyorum siz birilerine yardim ettiğinizi düşünüyosuz ama bence hic yararli bi yardim degil bu

A Çevrimdışı

acar07

Yeni Üye
7 Eyl 2018
7
35
Merhaba Adem Helvacı Ado hocam 47pf9090 cihaz kullaniyorum smart içeriğinde sadece işe yaramaz uygulamalar var tarayicida cok ağır şuanki sürüm 3.3.6t. Vewd app store bu cihaz için sürüm güncelleme ile gelirmi uygun çekirdek yazılım tavsiyesi verirmisiniz şimdiden çok teşekkürler çok degerli bir iş yaptiğinizi belirtmek isterimisterim

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,460
32
Merhaba Adem Helvacı Ado hocam 47pf9090 cihaz kullaniyorum smart içeriğinde sadece işe yaramaz uygulamalar var tarayicida cok ağır şuanki sürüm 3.3.6t. Vewd app store bu cihaz için sürüm güncelleme ile gelirmi uygun çekirdek yazılım tavsiyesi verirmisiniz şimdiden çok teşekkürler çok degerli bir iş yaptiğinizi belirtmek isterimisterim

bendede aynı tv var tasarım şahane.

A Çevrimdışı

acar07

Yeni Üye
7 Eyl 2018
7
35
Servis menusu goruntusu ve seri no resim paylasiyorum Adem Helvacı Ado hocam

bendede aynı tv var tasarım şahane.
Evet tasarım olarak belkide vestelin en özel tv lerinden olabilir 4 yıl oldu alalı hala gözüme hitap etmeyi başarıyor:clap2 ancak smart özellikleri için aynı şeyi söyliyemem

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,460
32
Servis menusu goruntusu ve seri no resim paylasiyorum Adem Helvacı Ado hocam

Evet tasarım olarak belkide vestelin en özel tv lerinden olabilir 4 yıl oldu alalı hala gözüme hitap etmeyi başarıyor:clap2 ancak smart özellikleri için aynı şeyi söyliyemem
katılıyorum hocam.Keşke smartta çok iyi olsa.Ancak smart tvlerin çoğu bu şekilde sorunlu.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Oncelikle servislere özel yazımlari izinsiz sekilde insanlara veriyorsunuz onlarda sagdan soldan duyma bilgiler ile yazilimlari yukluyolar sonra yetkili servisler ugrassin siz bilr paylastiginiz yazimlars bi sorun oldugunda garanti. Veremiyosun garanti veremedigi yazilim neye gore paylasabiliyosunuz zaten her onune gelen yazilim atabilecek seviyede olsa veya her sorunu yazilim cozebilecek olsa televizyolarin icindeki otamatik kanal guncelleme sistemlerine sunucular uzerinde. Yazilim verilebilirdi veya bu site uzerinden butun yazimlari paylasilirdi vesteldriver.com. Neden suanda kapatildi bilinçsizce onune gelen yazilim atip sorun yasadigi icin sitenizi ve sizi gerekli vestel birimlerine şikayette bulunduk.. tekrar soyluyorum siz birilerine yardim ettiğinizi düşünüyosuz ama bence hic yararli bi yardim degil bu

Selamlar;

Peşin peşin yazayım ki birazdan yazacaklarım şahsınıza özel değil, Ülkemizin Yetkili Servis sektörünün içler acısı haline ithafen yazılmış yazılar olacaktır hem de firmaların büyük bir özveri ile kalifiye Personel yetiştirmeye yönelik akademiler kurmalarına rağmen.

Öncelikle sizler servisler olarak yeterli olsaydınız, Teknik bilgisi yetersiz personelinizle günlerce haftalarca insanları bekletmeseydiniz ve USB den attığınız bir kurtarma yazılımı için insanlardan 100-150TL para istemeseydiniz bu tarz platformlara ihtiyaç doğmazdı zaten. Eski bir servis olarak bunu üzülerek belirtmek isterim.

Yazdıklarınıza satır satır cevap yazayım

1 ‘’Oncelikle servislere özel yazımlari izinsiz sekilde insanlara veriyorsunuz’’
Bu yazılımlar servislere özel değil, VESTEL müşteri hizmetleri genel müdürlüğünün, Tüketicilerine verdiği önem doğrultusunda iyileştirme çalışmaları çerçevesinde hazırlanmış ve TÜKETİCİLERE ÖZEL hazırlanmış yazılımlardır.

2- ‘’sagdan soldan duyma bilgiler ile yazilimlari yukluyolar sonra yetkili servisler ugrassin’’ dediğiniz bilgileri, zamanında büyük bir emek harcayarak sayfasını dahi kendi imkanları ile kuran Bar... Kan....'in yazdığını hatırlatmak isterim. Ayrıca uğraşmak işinize gelmiyorsa kapatın servisinizi kardeşim sizi VESTEL zorla mı servis yaptı? Uğraşmak ne demek yahu bu sizin göreviniz, Böyle mi bakıyorsunuz siz kendi müşteri kitlenize? İşi gücü olmayan, servisleri uğraştıran insanlar topluluğumu yani yüzinlerce belki de milyonlarca insan? Onu da geçtim şu linki hiçbir yerde görmediniz mi siz ki gelip bu saçma yazıları yazmışsınız burada?, tıklayın burayı bakın bakalım sizin SAĞDAN SOLDAN DUYMA BİLGİLER dediğiniz yazıları kim yazmış? Efendim? VESTEL mi yazmış? Hay Allah bak sen :))

3- ‘’siz bilr paylastiginiz yazimlars bi sorun oldugunda garanti. Veremiyosun garanti veremedigi yazilim neye gore paylasabiliyosunuz’’ Yazılıma BEN garanti tabi ki vermiyorum, peki SEN X bir müşterinin evinde tv sine yazılım yüklerken %100 çökmeyeceğine dair garanti verebiliyormusun? Sakın bana Sevgili Mus... Öz... hocamızın tavsiye ettiği gibi müşteri evine yazılım yüklemeye giderken UPS ile gittiğinizi söylemeyin gülerim :)) (Elbette olması gereken bu ancak uygulayan 1 tane dahi servis yok) Siz garanti harici yaptığınız tv lerde yazılım yüklerken tv çökünce müşteriye garanti dahilinde hizmet mi veriyorsunuz?

4- Siz şimdi ne istiyorsunuz? Tüketici TV alsın, servis kursun para kazansın, TV çöksün servis 1,5 daikada yazılım yüklesin para kazansın, tv yine çöksün servis yine gitsin yine para kazansın, tv tamamen çöksün servis anakart değiştirsin para kazansın. Sizin müşteri memnunyeti anlayışınız bu mu peki? Eğer gerçekten servisseniz özel kanaldan servis kodunuzu paylaşın bana, Son 2 ay kurulmuş bütün tv lerinizi kontrol edelim ve bakalım montajını yaptığınız her tv ye güncel çekirdek yazılım yüklemişmişiniz yoksa tv yi olduğu gibi masaya koyup ''Buradan açıp, buradan kapatıyorsunuz' diyerek evden çıkmışmısınız müşterilerinizle görüşelim öğrenelim :)

5- ''Önüne gelen yazılım atabilecek seviyede olsa'' dediğiniz şey, MENÜ 1505 kodlayıp EVET diyememek mi? Veya flash belleği tv ye takıp fişi takamamak mı? Siz tv ye yazılım atarken kendinizi atomu parçaçıklarına ayırırken falan hayal ediyorsunuz diye düşünmeye başladım :)) Bence tüketicilerinizi çok küçümsemişsiniz, Lütfen darılmayın ama şu forumda ve/veya donanımhaber forumunda technopat da vs vs sizin teknisyenlerinize sempozyum düzenleyecek düzeyde bilgi sahibi 1000 tane üye bulurum. Bu gün bir @meebbe kurutmalı çamaşır makinesini teknisyenden daha iyi tanıyor ve evine gelen teknisyene makinenin nasıl çalışacağını kendisi gösteriyorsa, Bu gün bir @rfve evine gelen teknisyenin servis menüsüne nasıl giriş yapıldığını bilmediğini görünce kibarca yardım ediyorsa, @newrophat akademi salonlarında teknisyenlere bulaşık makinelerinin rejenerasyon sistemi hakkında brifing verebilecek kapasitedeyse, @Umut Barış kardeşimiz SSIPTV nin nasıl çalıştırılabileceğini bilmeyen VESTEL teknisyeni kardeşlerimize yönergeleri anlatabiliyorsa ve daha size sayacağım yüzlerce isim bir çok VESTEL teknisyeninden daha ileri düzeyde VESTEL ürünleri hakkında bilgi sahibi ise bunda bizim gibi MENFAAT GÖZETMEKSİZİN VE ÜCRET BEKLEMEKSİZİN hizmet eden forumların payı inkar edilemez.

6- ''her sorunu yazilim cozebilecek olsa televizyolarin icindeki otamatik kanal guncelleme sistemlerine sunucular uzerinde. Yazilim verilebilirdi'' demişsiniz de azizim Allah aşkına siz hangi dünyada yaşıyorsunuz anlayamadım bu sistem zaten var, VESTEL zaten FTP üzerinden bu desteği sağlıyor yapmayın lütfen, lütfen bunu bari biliyor olun. TV nin kablo ile internete bağlı olması ve VESTEL in de FTP ye yazılımı sunması yeterli TV zaten gerisini kendisi hallediyor. Var yani bu azizim :)) Ayrıca bilmediğiniz bir konuyu daha öğretelim size, Yazılım güncellemeleri sayesinde TV lerde OLASI arızaların önüne %40 gibi oranlarda geçilebilmektedir. Mesela X1 yazılımında led drive booster 5 birim iken, bu seviyenin chipleri overload a sürmesi ve erken arıza yapmasına neden olduğu tespit edilip, sahadaki tüm tv ler arıza yapmadan evvel X2 güncel yazılım ile bu seviye 4 birim seviyesine çekilerek arıza yapması önlenmiş olur. Bu bilgiyi de şikayet ettiğiniz birimlerden teyit edebilirsiniz. Aslında bu bilgileri sizlere zaten sunuyorlar da okumuyorsunuz belli ki, ‘’Nerede sunuyorlar?’’ dediğinizi duyar gibiyim, Tamam tamam adresi size de paylaşırım ;)

7- ''vesteldriver.com. Neden suanda kapatildi bilinçsizce onune gelen yazilim atip sorun yasadigi icin'' demişsiniz azizim yalnız bunu da bilmiyorsunuz siz nasıl bir servissiniz inanın anlayamadım zira evet vesteldriver.com sitesi kapatıldı çünkü o site VESTEL bünyesinde değildi, O siteyi hazırlayan çok çok değerli bir kardeşimizdi, halen de görevinin başındadır şu an, Yıllarca da binlerce sadık VESTEL müşterisine hizmet vermiş bir sitedir ancak VESTEL kendi bünyesinde sitesini kurduğu için artık misyonunu tamamlamasından dolayı kapatılmıştır. Yine bilginiz yoktur diye yazayım 2 yıl önce bir toplantımızda Öz... Aş... kardeşimizden de VESTEL in tüm tüketicilerinin bütün yazılımlara rahatlıkla erişebileceği bir alan çalışması yapıldığı bilgisini alıp o zamanlar yönetici olduğum donanımhaber forumlarında bu bilgiyi yüzbinlerce insanla paylaşmıştık. Yani tekrar yazıyorum bunlar sizin yazılımlarınız değil, size özel değil, siz bu işten para kazanın diye yazmıyor VESTEL bunları, Tüketicileri ürünlerini daha uzun ömürlü kullanabilsin, Yazılımlara daha rahat erişebilsin, Ürünlerinden daha da iyi performans alabilsin diye yazıyorlar sanırım siz konuyu farklı algılamışsınız :)

8- ‘’sizi gerekli vestel birimlerine şikayette bulunduk.’’ Benim kim olduğum belli, statüm belli ki VESTEL ile resmi hiçbir bağım yok lakin şikayet ettiğiniz birimde ADEM HELVACI ile başlayıp, 0546…. İle devam eden tüm bilgilerim var. Ben kendilerinin hoşgörüsü ve iyiniyetimi biliyor olmalarının verdiği güç ile ve kendilerinin müsaade ettiği ölçüde burada hiçbir menfaat gözetmeksizin abartısız onbinlerce VESTEL müşterisinin sorununu VESTEL in verdiği destek sayesinde çözen birisi olarak size diyorum ki VESTEL bu gün beni arayıp ‘’Adem Helvacı Buraya Kadarmış’’ dediğinde konu da benim için kapanır.

Bu yaptıklarıma sizin anlam verememeniz ve dar düşünmenizin sebebi ise olaya tamamen ticari yaklaşmanız. Aramaızdaki fark bu zira benim bu işten bir çıkarım veya bir kazancım yok lakin anlıyorum ki yazılımlar serbest platfromlarda yayınlanınca sizler için kolay para kazanmanın yolu kapanıyor :)

Sizleri burada şu şekilde görmek isterdik mesela, ‘’Ado hocam selamlar, ben de Kastamonu servisi Haydar, Gördüm ki burada müşterilerimize destek olmaya çalışıyormuşsunuz, benim de uzmanlık alanım pişirici gurubu, Bizim ürünlerimizde Fırını ile ilgili sorunu olan arkadaşlar var ise ben de yardıma hazırım’’

Başka bir arkadaşımız gelip ''Ben de Çayeli servisi Dursun, Klima ürün gurubunda Uzman teknisyen olarak desteğe hazırım'' diyebilirdi mesela.

Fakat gelin görün ki siz yıllarca şuralara gelip insanlara bir kere ‘’Arkadaşlar var mı bir sorununuz’’ dememişsiniz, Ama bakmışsınız ki birileri Yazlım paylaşıyor, ekmek elden gidiyor, ‘’Dur hemen şikayet edelim sayfayı kapatsınlar’’ demişsiniz. Bunu da üyelere, Sizin müşterilerinize ve Allaha havale etmekten başka benim yapacağım hiçbir şey yok zira bana dokunan bir şey yok.

Kim bizim forumumuzu kapatabilir? Hiç kimse. @Sota koş forum elden gidiyor :kiskis

Kim beni arayıp ‘’Ado bu kadar kafi’’ diyebilir? VESTEL

Kim bütün VESTEL müşterilerine hiçbir karşılık beklemeden yardımcı olabilmek için gece gündüz çalışan birisine ‘’Yapma’’ der? Bak işte onu zaman gösterecek. Bakalım kim diyecek ? :ok

Diyeceğim o ki azizim, çok yanlış bir yerde çok yanlış yazılar yazmışsınız. Bizim göbeğimiz kimseye bağlı değil. Benim VESTEL ile gönül bağı dışında başka bir bağım bulunmaması nedeniyle kendileri bana yarın ulaşıp ''istemiyoruz artık'' dediklerinde benim için hiiiiiiiç sorun değil, Gecelerce binlerce insanla ilgilenmek yerine sizin gibi yatar uyurum ben de :kiskis Yalnız azizim siz de çok uyumuşsunuz darılmayın lütfen. O eskidendi servislerin asıp kestiği dönemler, 6502 sayılı Tüketiciyi koruma kanununu okumanızı tavsiye ederim (Gerçi siz hiç bir şey okumuyorsunuz belli )

Nesye tüm bu bilgi birikiminin detaylarını da BU TOPRAKLARDA SERVİS OLMAK isimli kitabımda okuyabilirsiniz.

Sağlıcakla kalınız :ok

NOT: Şahsınıza dair en ufak bir saygısızlığım olmamıştır, ülkemizin ve servis yaklaşımlarının genel durumuna bir cevap olarak yazılmıştır. Çok daha derin sohbet etmek isterseniz bir şekilde bana ulaşabilirsiniz VESTEL de telefonlarım kayıtlı zaten, CRM e yazsanız karşınıza çıkarım ;)

Geri
Üst Alt