Vestel Flora 12000 btu başı iyi, sonu biraz sinir bozucu mu?

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
Merhaba Arkadaşlar

Uzun araştırmalar sonucu hem ekonomik olsun hem performanslı olsun diye yaptığım araştırmalar sonucu Vestelde karar kıldım. Klima+elektrik tesisatı bana 1875 tl ye geldi. Klimayı dün saat 16 gibi aldım. 17:30 gibi servis aradı ve bugün için randevu verdi. Ve söz verdikleri saatte geldiler. Önce klimanın yeri konusunda karar veremedik. Onlar camın yan kısmına koyup dış üniteyi de apartmanın dışına takmayı tavsiye ettiler. Bende dış üniteyi balkona klimayı ise buata yakın tv üstüne astırmak istedim. Ancak eşim tv nin üstünde direk oturduğumuz yere vuracağını ve dış ünitenin balkonda çok rahatsız edici olduğunu söyleyince ustaların dediği gibi yaptık. Ustaların eli gerçekten çok hızlıydı. Kurulumu çok kısa zamanda benim gözüme göre düzgün bir biçimde bitirdiler.

Gelelim sinir bozucu kısımlara. Dış ünitenin su giderini ilk önce serbest bıraktılar ama ben itiraz ettim. Aşağımızda dükkan olduğunu ve suyun müşterilerin üzerine akabileceğini söyledim. Sonra bende 2 mt su hortumu almamı istediler. Alıp geldim . Su giderini balkona uzattılar ve ucuna damacana takmamı söylediler. Ben olmaz balkon giderine veya apartman giderine takmalarının gerektiğini söyledim ancak onu tesisatçıya yaptırmam gerektiğini söylediler. Tabii ki peki dedim herhalde öyledir. Birinci sorum su giderini bir tesisatçıya mı yaptırmam mı gerekiyor?

Gelelim en sinir bozucu olana. Tam çalıştıracaklar, dedim durun. Şaşırdılar. Birşey unutmadınız mı? Bakışmalar. Dedim vakumlama yapmayı unuttunuz. Dediler ki bu yeni modellere yapılmıyor. Ben şiddetle itiraz ettim, yapmadan yollamam dedim. Ama elime bir kağıt tutturup herhangi bir imza almadan gittiler. Hemen vesteli aradım ve sonucu bekliyorum.

F31F06C1-D845-4412-81FE-A83F0E8FC5A1.jpg

4A342625-170F-4C1B-8EA6-5FB374B5C938.jpg

30936F4B-61A1-4C66-9C50-2596678B3722.jpg

EF543ADB-C0AF-42D2-9423-F558385034C9.jpg

2624DB1E-3284-4663-8013-2163233166DC.jpg

8928D19B-702C-48EF-91E9-FE844D3DC225.jpg

9F2385CC-B2E4-4995-9E75-5436839C6EF2.jpg

808C3696-52DA-403A-8E1B-7F6C49AA396C.jpg

D64C3F16-6FEF-424D-B614-EB0064892C34.jpg

C95E9038-68F2-4BB3-BE53-BB8C0179BD36.jpg

B3D752A8-0071-46F0-9BE0-16863789BA4A.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,429
B burock2010, Hayırlı Olsun

1. Klımanız Montaj Sonrası Calıstırıldımı
2. O Drenaj Hattının Borusunu Boru Gıdere Tam Sokmanızı Tavsıye Etmem Icerı Pıs Koku Geldıgını Sahıt Olmuslugum Vardır
3. Pasa Pasa Gelıp Vakum Yapacaklar... :kiskis

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
B burock2010, Hayırlı Olsun

1. Klımanız Montaj Sonrası Calıstırıldımı
2. O Drenaj Hattının Borusunu Boru Gıdere Tam Sokmanızı Tavsıye Etmem Icerı Pıs Koku Geldıgını Sahıt Olmuslugum Vardır
3. Pasa Pasa Gelıp Vakum Yapacaklar... :kiskis

1. Klimayı denemek için bir açtılar 30sn kadar. 10 sn de kumandayı anlattılar. Tabii ben bu arada vakum şöyle böyle derken biz gidiyoruz diyip gittiler.
2. Dedikleri gibi damacana yapacağım o zaman.
3. onlar çıkar çıkmaz vesteli aradım ve vakum işlemini istediğim ve yapmaları gerektiğini söylememe rağmen gittiklerini söyledim.

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
Bir şey daha sormak istiyorum. Hemen baktığım tüm klimaşarın kumandası siyahtı benimki beyaz çıktı. Sordum bazen siyah bazen beyaz olduğunu söylediler???
Birde klimayı bu akşam kullanayım mı? Çünkü vakumlama yapmazlarsa iade etmeyi düşünüyorum.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,429
Vakum Cıhaz Calıstırılmadan Yapılır, Sıstem Gaz Verılmeden Yapılır
Amac Ic ve Dıs Unıte Arasında Gaz Borusunun
Icerısınde Hava ve Nem,Tozun Sıstemden Uzaklastırılmasıdır

Dıs Unıteye Degısımınde Israrcı Olun.
Bırakın Cezası Ceksın O Servıs Arkadas Madem Bunlar Vakumlu Gelıyorsa... :hayir

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
Vakum Cıhaz Calıstırılmadan Yapılır, Sıstem Gaz Verılmeden Yapılır
Amac Ic ve Dıs Unıte Arasında Gaz Borusunun
Icerısınde Hava ve Nem,Tozun Sıstemden Uzaklastırılmasıdır

Dıs Unıteye Degısımınde Israrcı Olun.
Bırakın Cezası Ceksın O Servıs Arkadas Madem Bunlar Vakumlu Gelıyorsa... :hayir
O zaman hemen vesteli arıyorum ve vakum yapmadan makinayı çalıştırdıklarından dolayı dış ünite değişimi talep ediyorum. Halbuki ne kadar hızlı ne kadar ilgili başlamıştı. Klimayı kuranlarda bana göre düzgün ve temiz bir iş taptılar. Ama sonu sinir bozucu tabiiki.

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
merhaba arkadaşlar.
Son durum şöyle. Önce servis aradı işte vakumlama yapmamış arkadaşlar diye. Yarın yapmaya gelecekler . Bende bu işlemi klimayı çalıştırmadan ve gaz basmadan önce yapmaları gerektiğini. Bu şekilde klimayı kabul etmiyeceğimi. Değişim yapılmasını talep ettim. Ben bu şekilde söyleyince yarın bir durum değerlendirmesi yapacaklar uğrayıpdediler. Ben tekrar aradım Vesteli. Servisiniz gelecek ve vakumlama yapacak ama bu işlemin en başta yapılmadı gerektiğini ve bu şekilde yaparlarsa kabul etmeyeceğimi söyledim. Yarın uğrar ve durum değerlendirmesi yapar servis dediler. Eğer değişmezse klimayı iade edeceğimi söyledim. Yarın bakalım ne olacak.

Benim asıl sorunum su tahliyesi ile ilgili olacak. Çünkü dış üniteyi balkona asmadıkları için tahliye hortumunu dışarı saldılar. Ancak aşağıda dükkan var. Ayıp olur. Diye tahliye borusunu aşağı sarkıttırmadım. Balkona damacana koyacaktım ancak bu seferde direnaj hortumu eğimi yukarı doğru olacak ve su akmayacak. Ne yapsam bilemedim

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,429
Dıs Unıt Drenaj Kafanıza Takmayın Gerekırse Uzunca Hortum Baglanır Duvardan Korese Yardımıyla
Balkon Pıs Su Gıderıne Baglanabılınır

Oncelıgınız Dıs Unıtenın Degısımı Konusu Olsun... :ok

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Hayirli olsun gule gule kullanin. Tv icin kredi cekmisdim onu bitirip bende bu klimadan dusunuyorum. A Ado abim bu klima tamamen hem ic hem dis olarak yenilenen bi klima demisdi. Ve bi kac sorum olucak ozellikle sogutmasindan memnunmusunuz. Klimayi ne kadar siklikla kullaniyorsunuz ve ay sonu fatura geldiginde bizimle paylasirmisiniz. Vee bu vakumlama tam olarak ne oluyor Sota Sota A Ado :durt

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
Dıs Unıt Drenaj Kafanıza Takmayın Gerekırse Uzunca Hortum Baglanır Duvardan Korese Yardımıyla
Balkon Pıs Su Gıderıne Baglanabılınır

Oncelıgınız Dıs Unıtenın Degısımı Konusu Olsun... :ok
Drenajla ilgili sıkıntım aslında şöyle. Dış ünite camın altına konuldu. Böyle olunca balkon daha. Üstte kalmış oldu. Balkonda damacanaya alamıyorum çünkü tukarı doğru bir eğim oluşuyor. Aşağıya sarkıtınca da klimanında maşallahı var çok su aakıttığı için alttaki dükkana ayıp olacak. Yapılacak tek şey balkon gider borusuna bir delik vs açıp oraya doğru vermek.

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Geçen sene bende kumtel daylux klima almıştım (12000). Vakumlama talep etmiştim. Gerek yok şimdikilerde olmuyor dediler. Kullanmaya başladım. Sorun yaşamadım. Maşallah diyeyim ki 25 metrekare ısıtma on numara... Elemanlar klimaya hasta oldular... Daha sonra bana sordular memnun musun diye :yumruk:deli

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,429
TKartaL tkartal, Klımalarda Kullanılan Gazların ıcınde Nem Mıktarı Yok Denecek Kadar Azdır
Sısteme Gıren Nem Zamanla Klımanın Gazını,Kompresor Yagına Kadar Nufus Ederek
Bozulmasına Neden Olur. :ok

C-Gaz Markasının R410 Gazın Analiz Raporu

eeeee.png

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Son zamanlarda sıkça yazıyorum bu cümleyi

VESTEL, Okyanusu aşıp derede boğulmak konusunda oldukça ısrarlı.

Sorun şu ki burada VESTEL in zerre kadar kusuru yok.

Ben size olması gerekeni yazayım

1- O dış ünite KESİNLİKLE iade edilmeli ancak teknik olarak dan ziyade işgüzar çalışanların cezasını çekmesi açısından iade edilmeli, Yoksa teknik kısmında her ne kadar bizler de VAKUM OLMADAN ASLA diyorsak da, binlerce kere yaptığım ve yıllarca takip ettiğim test amaçlı vakumsuz montajlarda çatlayıp patlayan havaya uçan klima görmedim. Bizzat kendim bilinçli olarak 2 yıl boyunca vakumsuz klima kullandım enerji sarfiyatını ve performans verilerini takip ettim.

Her şeyi geçtim arkadaşlar mühendisler bu meret için VAKUM YAPILACAK demiş mi? demiş o zaman kimsenin bu konuyu artık tartışmaması lazım.

2- Yeni dış ünite vakum yapılarak yeniden monte edilmeli
3- O dış ünite o servisin bölge sorumlusu tarafından o yetkili servise fatura edilmeli.
4- O yetkili servis sahibi o dış üniteyi o işgüzar ekibin maaşından kesip dış üniteyi de onlara vermeli ki arkadaşlar o klimayı götürsün kendi evlerinde kullansın.

Üzüldüğüm nokta ise, VESTEL in aslında bu konuda inanılmaz tutucu olmasına rağmen servis çalışanlarının tam bir işgüzar olması. İşinin hakkını veren gözü gibi emek veri montaj yapan adamlar nedense şu vakum konusuna ÖCÜ gibi bakıyorlar.

VESTEL servislerinde çalışan her teknisyen, o fabrikadaki akademi salonlarında defalarca eğitim almıştır ve her seferinde de Zihni Tamer Şimşek hoca bu teknisyenlere binlerce kere ''VAKUMSUZ OLMAZ-VAKUMSUZ OLMAZ-VAKUMSUZ OLMAZ'' demiştir. Tüm bu yatırıma, harcanan zaman ve verilen emeğe rağmen, üstelik bu işin karşılığında iyi bir maaş almalarına rağmen şu vakumu yapmayan personelin Allah tepesinden baksın daha ne diyeyim ki.

O dış ünite değişene kadar ikna olmayın, gerekiyorsa direkt iade edin azizim.

Yalnız şunu bilmenizi isterim ki bu ne VESTEL ne de FLORA nın suçu değil :ok

B Çevrimdışı

burock2010

Yeni Üye
19 Haz 2018
27
47
Son zamanlarda sıkça yazıyorum bu cümleyi

VESTEL, Okyanusu aşıp derede boğulmak konusunda oldukça ısrarlı.

Sorun şu ki burada VESTEL in zerre kadar kusuru yok.

Ben size olması gerekeni yazayım

1- O dış ünite KESİNLİKLE iade edilmeli ancak teknik olarak dan ziyade işgüzar çalışanların cezasını çekmesi açısından iade edilmeli, Yoksa teknik kısmında her ne kadar bizler de VAKUM OLMADAN ASLA diyorsak da, binlerce kere yaptığım ve yıllarca takip ettiğim test amaçlı vakumsuz montajlarda çatlayıp patlayan havaya uçan klima görmedim. Bizzat kendim bilinçli olarak 2 yıl boyunca vakumsuz klima kullandım enerji sarfiyatını ve performans verilerini takip ettim.

Her şeyi geçtim arkadaşlar mühendisler bu meret için VAKUM YAPILACAK demiş mi? demiş o zaman kimsenin bu konuyu artık tartışmaması lazım.

2- Yeni dış ünite vakum yapılarak yeniden monte edilmeli
3- O dış ünite o servisin bölge sorumlusu tarafından o yetkili servise fatura edilmeli.
4- O yetkili servis sahibi o dış üniteyi o işgüzar ekibin maaşından kesip dış üniteyi de onlara vermeli ki arkadaşlar o klimayı götürsün kendi evlerinde kullansın.

Üzüldüğüm nokta ise, VESTEL in aslında bu konuda inanılmaz tutucu olmasına rağmen servis çalışanlarının tam bir işgüzar olması. İşinin hakkını veren gözü gibi emek veri montaj yapan adamlar nedense şu vakum konusuna ÖCÜ gibi bakıyorlar.

VESTEL servislerinde çalışan her teknisyen, o fabrikadaki akademi salonlarında defalarca eğitim almıştır ve her seferinde de Zihni Tamer Şimşek hoca bu teknisyenlere binlerce kere ''VAKUMSUZ OLMAZ-VAKUMSUZ OLMAZ-VAKUMSUZ OLMAZ'' demiştir. Tüm bu yatırıma, harcanan zaman ve verilen emeğe rağmen, üstelik bu işin karşılığında iyi bir maaş almalarına rağmen şu vakumu yapmayan personelin Allah tepesinden baksın daha ne diyeyim ki.

O dış ünite değişene kadar ikna olmayın, gerekiyorsa direkt iade edin azizim.

Yalnız şunu bilmenizi isterim ki bu ne VESTEL ne de FLORA nın suçu değil :ok
Öncelikle verdiğiniz cevap için teşekkür ederim. Vestelin klimayı aldığımdan beri ilgisi alakası, çağrı merkezindekilerinin konuşmaları ve yardımcı olma çabalarını çok ama çok beğendim, şaşırdım ve takdir ettim. Klimayı takmaya gelenler de son ana kadar gayet ilgili ve bilgili gibiydiler. Temizde iş yaptılar bence. Ancak özellikle vakumlama konusundaki tavırları ve drenaj için yardımcı olmamaları beni şaşırttı. Ve üstüne basa basa dedimki bakın arayacam vesteli sizde uğraşacaksınız benide uğraştıracaksınız. Bana ara oradanda gerek olmadığını söyliycekler dediler. Sanırım blöf yaptığımı sandılar. Sonrasında yine vestel müşteri hizmetlerinle yaptığım konuşmalardanda memnun kaldım. Bakalım bugün servisten yine gelecekler neler olacak.

Bu arada klimayı vakum yapmadan çalıştırdılar ve ben o arada işte tapmanız gerekiyor diye adamları ikna etmeye çalışırken ölçüm falan da yaptıklarını görmedim. Bu da yapılması gereken bir şeymi acaba. Ve son olarak servis acaba drenajı apartman giderine yada başka bir noktaya bağlamakla yükümlü mü?

Son düzenleme:

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt