Vatan bilgisayar Huawei notebook fiyat değişkenliği.

The_SreT Çevrimdışı

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,135
Sim kart takılan cep telefonu hakkında, kıyıda köşede dursun şuralarda ?

S10417-053427.png

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
. Cep telefonu, notebook, televizyon, tablet, oyun konsolu gibi ürünlerinde “kurulum sağlandıktan” sonra cayma hakkında bulunulamaz.
burada yazanlar mağazanın uydurması kanun açık ve net 14 günlük cayma hakkı kapsamında iade edebilirsiniz
iade almazlar ise THH ile icra ile hertürlü iade edersin ...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

iade almazlarsa THH,ye verin ürünü beğenmedim cayma süresi içerisinde iade ettim cayma hakkımı kullandırmadılar diye cihaza zarar vermeden kullanın THH, karar verinceye kadar cıkan karardan sonra cihaz fiyatına bakın kâr zarar hesabı yapın ona göre ya cihaz sizde kalır veya iade edersiniz hakkınızı arayın ...
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

HB savunmasında imei aktifleştirilmiş koruyucu bantı vs açılmış ayıp varsa t.servis raporu iade için vs gerekli demiş :kiskis

THH kararını paylaşıyorum sim mim hepsi mağazanın uydurması inanmayın :ok

Ekran-Alintisi192711033187a365.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Yapılmış bir sözleşme var... Sözleşmeler, kanun ve yönetmeliklere aykırı yapılmamışsa her şartta geçerlidir.

Bu konuda hep yazıyorum, oturdukları yerden kanun yaparsan böyle olur... Sim kart takılmış, wifi'ye bağlanmış bir cihazı iade alırsan, ileride büyük yanlışlara yol açarsın ve hukuk orada tıkanır.

Bunu bilmeyen, kanun yapıcılar için alıcı ve satıcının mağduriyetinin önemi var mıdır? Bu ülkede asla...

Satıcı, inisiyatif alarak iade kabulü yapar ona bir şey diyemem, ama sözleşmede yazılı madde varsa ve alıcı buna imza atmışsa, thh lehte karar verse bile, mahkemeden döner...
İki taraf arasında yapılan ticari sözleşmeler kanuna aykırı olamaz, olursa kanun lehine düzeltilir. En basit örneği bize şantiyelerde imzalatılan fazla mesai yaptım ücretini aldım kağıtları, kanun önünde hiçbir hükmü yok onlarca kere şahit oldum, iş mahkemesine başvurup fazla mesai ücretini alanlara.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
İki taraf arasında yapılan ticari sözleşmeler kanuna aykırı olamaz, olursa kanun lehine düzeltilir. En basit örneği bize şantiyelerde imzalatılan fazla mesai yaptım ücretini aldım kağıtları, kanun önünde hiçbir hükmü yok onlarca kere şahit oldum, iş mahkemesine başvurup fazla mesai ücretini alanlara.
Sözleşmede fazla mesai yapılır ve ücreti ödenir diyor da, ücreti ödenmiyorsa tabiki bu durum ortaya çıkar, ücret de alınır.

İstisna diye bir kurum vardır ve genel kanun ve yönetmelikler bunu dikkate alır.

İnternet sitelerinde de araba satılıyor (sıfır ve ikinci el) bu araçları alanlar, kanunda yazan koşulsuz şartsız 14 günlük iade prosedürünü uygulayabilir mi?

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Yazın başıma geldi gittigidiyor Monster mağazası üzerinden bir laptop aldım, ürün yoldayken gg kampanya yaptı yaklaşık 400 liralık bir indirim oluştu, Monster bilgisayarla irtibata geçtim sizlik bir şey var mı dedim yok dediler, o zaman iptal edip yeniden alayım siz aynı ürünü yollayın dedim. Olmaz illa ürün bize geri dönmeli kural böyle dediler mecbur kapıdan geri yolladık laptobu üç gün sonra muhtemelen aynı kutu geri geldi bana. Benim şahsi görüşüm bu tip ürünleri artık amazon harici hiçbir yerden almamak çünkü insan uğraşırken bile strese giriyor

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Sözleşmede fazla mesai yapılır ve ücreti ödenir diyor da, ücreti ödenmiyorsa tabiki bu durum ortaya çıkar, ücret de alınır.

İstisna diye bir kurum vardır ve genel kanun ve yönetmelikler bunu dikkate alır.

İnternet sitelerinde de araba satılıyor (sıfır ve ikinci el) bu araçları alanlar, kanunda yazan koşulsuz şartsız 14 günlük iade prosedürünü uygulayabilir mi?
Abi tam olarak öyle değil inşaat şantiyelerinde genel olarak günde 12-14 saat arası çalışılır fakat haftalık 45 saat çalışılmış gibi işlem yapılır, bu durumun cep telefonu ifadesinden bir farkı yok kanun 45 saat üstüne mesai ödeyeceksin diyor sen ne imzalamış olursan ol senin lehine karar veriyor. Aynı şekilde mağaza ne yazarsa yazsın koşulsuz iade dediği müddetçe kanun, gene tüketici lehine karar çıkıyor.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Abi tam olarak öyle değil inşaat şantiyelerinde genel olarak günde 12-14 saat arası çalışılır fakat haftalık 45 saat çalışılmış gibi işlem yapılır, bu durumun cep telefonu ifadesinden bir farkı yok kanun 45 saat üstüne mesai ödeyeceksin diyor sen ne imzalamış olursan ol senin lehine karar veriyor. Aynı şekilde mağaza ne yazarsa yazsın koşulsuz iade dediği müddetçe kanun, gene tüketici lehine karar çıkıyor.
Aynı şey değil hukuki olarak... Aynı şey olmadığını, internetten araç satışı ile örnekledim...

İki örnek daha vereyim.

*Sen geliyorsun bana diyorsun ki, beni öldür ve aramızda sözleşme yapıyoruz ve ben seni öldürüyorum ve ceza alınca da, hukuki bir anlaşma var aramızda diye itiraz ediyorum. (senin fazla mesai olayına örnek)

*İç çamaşırı satıyorum ve sözleşmede iadesi yoktur diyorum ve satın alan kişi de bunu bilerek alıyor ama beğenmedim iade etmek istiyorum diyor (tam da konu sahibinin olayına örnek)

:bye

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Aynı şey değil hukuki olarak... Aynı şey olmadığını, internetten araç satışı ile örnekledim...

İki örnek daha vereyim.

*Sen geliyorsun bana diyorsun ki, beni öldür ve aramızda sözleşme yapıyoruz ve ben seni öldürüyorum ve ceza alınca da, hukuki bir anlaşma var aramızda diye itiraz ediyorum. (senin fazla mesai olayına örnek)

*İç çamaşırı satıyorum ve sözleşmede iadesi yoktur diyorum ve satın alan kişi de bunu bilerek alıyor ama beğenmedim iade etmek istiyorum diyor (tam da konu sahibinin olayına örnek)

İki örnek de beni destekler bende diyorum ki aramızda yapılan hukuki anlaşmanın hiçbir önemi yoktur, kanun geçerlidir paşalar gibi öldüren hapse girer. İkinci örnekteki iç çamaşırı zaten kanunda da iade edilemez ürünler arasında orada da sorun yok, yukarıda örnek verildi cep telefonunun nasıl iade edildiği bence çok açık konu

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46

İki örnek daha vereyim.

Konu sahibinin olayında kanun notebook kurulum yaptıysan iade edemezsin demiyor ama iç çamaşırı açtıysan iade edemezsin diyor, nasıl notebook ile iç çamaşırı aynı örnek olur ki

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Sözleşmede yazıyor olması.
Güzel abim sözleşmede yazıyor olması önemli değil kanunda yazıyor mu o önemli. Verdiğin iç çamaşırı örneği kanunda yazıyor açıkça bu yüzden iade edilemez ama sana hak verecek bir husus buldum konuda, söz konusu laptop Windows 10 ile beraber geliyormuş, free dos olsa iade olurdu ancak Windows bir yazılım olduğu ve yazılımlar aktive edildikten sonra KANUNA göre iade edilemediği için buradan ret verebilir tüketici hakem heyeti. A Adem Helvacı abi de yok ki ortalıkta birşey dese bari ?

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Güzel abim sözleşmede yazıyor olması önemli değil kanunda yazıyor mu o önemli. Verdiğin iç çamaşırı örneği kanunda yazıyor açıkça bu yüzden iade edilemez ama sana hak verecek bir husus buldum konuda, söz konusu laptop Windows 10 ile beraber geliyormuş, free dos olsa iade olurdu ancak Windows bir yazılım olduğu ve yazılımlar aktive edildikten sonra KANUNA göre iade edilemediği için buradan ret verebilir tüketici hakem heyeti. A Adem Helvacı abi de yok ki ortalıkta birşey dese bari ?
Canım kardeşim. ?
Ben burada olaya, kişiye, bilinçsiz etkisiz yetkisiz kişilerin çıkardığı kanuna yönetmeliğe göre konuşmuyorum. Canı yanana gaz verip pempe hayaller sunmuyorum.

Evrensel hukuk normlarına göre yorumluyorum olayı... Gerçekte, bir olayın sana bana ona göresi olmaz hukukta... Üç tane de örnek verdim... Ama bizim ülkemizde her şey mümkün...

* * *

Sim taktığım Telefonu iade ettim, sen aldın ve benimle ilgili adli bir sorun çıktı ortaya, bu ülkede ancak markopaşaya anlatırsın artık derdini. Kimse de, kanunda sim takılmış telefon iade alınıyordu bir dakika bakalım bu arkadaşın durumuna demezler... Demediler...

Binlerce mağdur var sırf sim takılmış telefon muhabbetine.

* * *

Neyse; Umarım, pc iade alınır, üçüncü şahıslar da sıkıntı yaşamaz bu durumdan. Biraz daha yazarsam Vedatank Vedatank beni düşman belleyecek... ?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt