VA panel mi yoksa IPS panel mi ? Yeni Video Eklendi

VA panel Mi yoksa IPS panel mi?

• VA panel

Oy: 168 43.8%
  • IPS panel

Oy: 157 40.9%
  • Benim için Fareketmez

Oy: 27 7.0%
  • İkisi de değil TN panel

Oy: 3 0.8%
  • O ne la ? :)

Oy: 29 7.6%

• Kullanılan toplam oy
    384
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Forumda oldukça yazdık çizdik tartıştık bu konuyu.

Onlarca marka ve modelde tek tek performanslarını da test ettik, Youtube kanalımda sürekli olarak yan açı performans videolarını da yayınladım. Tabi böyle karşılaştırma videosu olmaz onu baştan yazayım zira panel üreticileri ve bu videoda özne olan tv lerin kaliteleri tartışılır yani bu videoyu baz alarak ne VA için ne de IPS için iyi veya kötü tanımlaması yapamayız. Ayrıca CMO nun ürettiği VA panelin açı performansı ile AUO nun ürettiği VA naın performansı farklıdır. Kaldı ki forumdaki imzamda belirttiğim üzere MÜKEMMEL PANEL YOKTUR; İHTİYACA UYGUN PANEL VARDIR.

Yine de toplumun genel eğilimini anlayabilmek adına bir de sizlerin kullanıcı tercihi olarak görüşlerinizi alalım bakalım.

Evet Dostlar, Soru basit. VA mı? IPS mi?

:ok

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
işin içine konsol fps girmediği zaman ips tokatlar ama konsol ve fps varsa va her türlü alır
Şu an 22'' LG üretimi TN panelli bir monitörden yazıyorum zira Pixel Teknoloji Outlierwit İlteriş kardeşimizin kendisine yeni aldığı, 1MS tepkime süreli monitörü World Of Tanks oyunumda gözlemlemek için almıştım.

Kısacık bir panel açı videosu çektim birazdan yüklerim videosunu.
İşin içinde lcd teknolojisi var ise, aslında hiç bir panelden istenen sonucu almak mümkün görülmüyor :kop

muratala5361 Çevrimdışı

muratala5361 

Süper Üye
3 Şub 2019
1,906
21
Şu an 22'' LG üretimi TN panelli bir monitörden yazıyorum zira Pixel Teknoloji Outlierwit İlteriş kardeşimizin kendisine yeni aldığı, 1MS tepkime süreli monitörü World Of Tanks oyunumda gözlemlemek için almıştım.

Kısacık bir panel açı videosu çektim birazdan yüklerim videosunu.
İşin içinde lcd teknolojisi var ise, aslında hiç bir panelden istenen sonucu almak mümkün görülmüyor :kop
Ağlayalım o zaman ?

F Çevrimdışı

Frenzy 

Aktif Üye
11 Mar 2019
491
40
Çok cins bir soru, öyle ki, yukarıdaki seçeneklerden birini işaretleyemedim bile. Ben 'yokum' diyorum.
Edit: Cevabım 'benim için farketmez.' Ankette benim için 'fareketmez' yazıyor.

Son düzenleme:
yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
görüntü kalitesi aslında biraz tartışmalı bi konu.
evet ips paneller daha canlı renk sunuyor. ama gerçekçilik bi noktada bozulabiliyor.
üstüne ips panellerde aşırı yüksek tepki süreleri mevcut ve üretim maliyetleri de belli.
aşırı bi masraf var.
elektrik tüketimi düşüktür ama. ve açıları yüksektir. hoş tft paneller bile artık 150 derecelere kadar çıktı yeni teknoloji ile. ips panellerde de aşırı tepkime yüzünden ghosting e kadar kayabiliyor.
eğer türk filmleri izliyorsanız zaten aynı mekan üzerinde saatler süren çekimlere maruz kaldığınız için çok önemsemezsiniz.
ama eğer yabancı aksiyon filmi izlerseniz o zaman bi farklar oluşabiliyor.
va paneller ise yine tft gibi yüksek tepki sunmasalar da film için gayet yeterli oluyorlar. üstüne renk paletleri yine ips kadar olmasa da daha geniş ki ips i bu rengi pastelleştirmesi yüzünden sevmeyen ama tn panellerdeki kadar da mat renkleri istemeyenler için gayet iyi oluyor.
yani sözün özü va paneller hiç bi şeyi en üst seviyeye taşımıyor ama insan gözüne de en doğal sınır ne ise onu veriyor.
ips ve amoled panlleri telefonda ya da tv de olsun görünce aklıma hep bf serisi ya da diğer yüksek frekanslı transistörle amfi yapmaya çalışan arkadaşlar geliyor aklıma. zaten ne kulak ne ses kaynakları ne de hoparlörler bu frekanslarla çalışmadığı için gereksiz masraf. ki yine yapmaya kalkan arkadaşların transistörün fiziksel engelleri yüzünden o kadar düşük frekansları iyi verememesi de ayrı komedi.
ki bunda da aynı aslında biraz. o rengi veriyon da. insan gözü o rengi algılamıyor ki. algılasa da o resmi doğal olarak hissetmiyor. hissedemiyor. üstüne o rengi verirken panel tepkimeden kaybedip ghostinge girince de bu sefer ne oluyor? göz görüntü takılmasını hissediyor.

N Çevrimdışı

Nautilus

Aktif Üye
13 Haz 2019
294
43
Görüntüleri izlediğimizde zaten ıps panelin çok daha performanslı olduğu açıkça görülmektedir.

BlackB Çevrimdışı

BlackB 

Süper Üye
25 May 2018
956
40
A Ado abi imzandaki ifadelerden sonra bu soru olmamış sanki ?

ben yine de cevap vereyim.. VA panelciyim.. IPS panelin renkleri nedense bana çok suni geliyor, ayrıca siyahlar ve koyu renkler çok yoğun karanlık. birde benim tv VA panel ama senin videodaki gibi soluk değil. belki de videodan kaynaklıdır. birde PS4 oynuyorum, sanırım VA panel oyun severler için daha uygun bir panel..

selamlar?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri