VA panel - IPS Panel Açı Farkı Testi

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,221
Beyler olayı yine karıştırıyorsunuz

VA paneller açı vermez yapıları gereği!(pixel tip/dizilim)
IPS de ise bu durum biraz daha iyidir VA lara göre yine pixel tip/dizilim sebebiyle

Bir de öndeki koruyucu katman+çeşitli filtreleme üniteleri de işin için girince açı değişir!

Örnek de verdim benim diğer panelim LG-IPS dir ama hiç açı veremiyor! 5derece oldumu sapma başlıyor yaw!

VAS-IPS kuralı sizin bu şekilde yazdığınız gibi işlemiyor,sadece birisi diğerinden biraz daha iyidir hepsi bu
ancak bazı paneller de açı biraz daha olursa bu da "filtreleme" ile alakalıdır modül ünitesiyle değildir!

Açı sorunu sadece PDP ler de olmaz,bir de artık bulunmayan Hitachi nin IPS lerin de olmaz!

Ü Çevrimdışı

Üye silindi 1995

Kayıtsız / Doğrulanmamış
VA panel açısını beğenmedim. Azıcık yandan izlemeye kalksan renkler hemen kayboluyor,görüntü solgunlaşıyor.

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Üstadım mesafe yok diyebilirim, yanlarda duvara dayalı sayılır.
A Ado

JEqse.jpg

JE2FN.jpg

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Abi koltuğa sırtını yasladığını yeri kast etiştim ben :kiskis

Abi koltuğa sırtını yasladığını yeri kast etiştim ben :kiskis[/QUOTE]
:) Ha tamam işte sirtimizi yastığa dayiyoruz üstadım, Can abinin bahsettiği filtreleme panel veya dizilim işte neyse bu da Va yi biraz daha iyi açı vermesini sağlıyor sanırım. Veya konttrasti nispeten daha iyi bir Ips de farkı kapatabilir diye anladım ben :))

M Çevrimdışı

Mehmet Gökbakar

Yeni Üye
12 Haz 2018
1
48
Arkadaşlar Selam;

Şimdilik VA paneli paylaşıyorum ve hemen bir alttaki mesaj alanını rezerve edeceğim oraya da daha sonra IPS panel ile AYNI KOŞULLARDA çekilmiş resmi ekleyeceğim.

Sürekli olarak matematiksel ve bilimsel konuşmalar yapıyoruz ancak bunların bildiğimiz ev ortamındaki etkileri nelerdir halk tipi testler ile ortaya koyalım bakalım.

Şimdi olaya Köylü Ali Dayımın gözünden bakmak lazım.

Bu uygulama benim tekelimde değil, eğer bu paylaşımı yaygınlaştırabilirsek ve herkes aynı testi kendi evindeki panellerde yapar ve bizlerle paylaşırsa (Marka model belirterek) Bu panellerin üretim şekilleri, tepkileri, değişkenleri gibi bir çok unsuru HALK TİPİ ve bence en önemlisi olan gözümüze nasıl göründüğüne dair büyük bir bilgi kaynağı olur düşüncesindeyim. :ok

Arkadaşlar benim deneme yaptığım bu resimdeki televizyon PHILIPS PUS 6262 VA panel (TPV) tv dir.

Karşıdan çektiğim resim 280cm mesafeden ve 90 derecelik açı olarak kabul edeceğimiz TAM KARŞIDAN şeklindedir
Ekli dosyayı görüntüle 1077
TV ye bakış açımıza göre Sağda oturduğum koltuğun açısı ise 45 derece ve tv ye olan mesafesi 290cm dir

Aradaki fark aşağıda gördüğünüz gibidir :ok

JLOz6.jpg

JLpej.jpg

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Tv yi bu kısma montaj yaptıracağım. Ağırlılı olarak playstation ve film izleyeceğim VA panellere bakıyorum fakat Tv nin montaj yapılacağı yer tavana yakın bir yer olacağı için Va panel renklerde sorun çıkartır mı acaba ? tv ye aşağıdan bakmış gibi olacağım

msr2CjmoR3iVa771FHqt0A.jpg

yefe78 Çevrimdışı

yefe78 

Aktif Üye
20 Ocak 2018
354
Tv yi bu kısma montaj yaptıracağım. Ağırlılı olarak playstation ve film izleyeceğim VA panellere bakıyorum fakat Tv nin montaj yapılacağı yer tavana yakın bir yer olacağı için Va panel renklerde sorun çıkartır mı acaba ? tv ye aşağıdan bakmış gibi olacağım

msr2CjmoR3iVa771FHqt0A.jpg
Tv va da olsa ips de olsa koltuğa oturduğunda göz hizasında olmalı. Duvarı boşa öyle deldirme. Deldirsen bile ilerde yerini değiştirip aşağı aldıracağından alçı boya uğraşma :)

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Tv va da olsa ips de olsa koltuğa oturduğunda göz hizasında olmalı. Duvarı boşa öyle deldirme. Deldirsen bile ilerde yerini değiştirip aşağı aldıracağından alçı boya uğraşma :)

başka koyabileceğim yer yok odada mecburen bilgisayarın üst kısmındaki duvara yapmak zorundayım.
zaten film izleyeceğim zaman o bilgisayarın direk ordan bakmayacağım yaklaşık bir 3 metre geriden izleceğim fakat gene bir 20 25 derecelik açı farklı olacak . o yüzden renklerde sorun yaşar mıyım diye düşünüyorum

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
başka koyabileceğim yer yok odada mecburen bilgisayarın üst kısmındaki duvara yapmak zorundayım.
zaten film izleyeceğim zaman o bilgisayarın direk ordan bakmayacağım yaklaşık bir 3 metre geriden izleceğim fakat gene bir 20 25 derecelik açı farklı olacak . o yüzden renklerde sorun yaşar mıyım diye düşünüyorum

TV yi duvara dümdüz monte etmek zorunda değilsin, TV nin monte edileceği yere 18mm mdf ile hazırlayacağın minik bir platform sayesinde tv ye 20 derecelik bir aşağı bakış açısı verebilirsin :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
TV yi duvara dümdüz monte etmek zorunda değilsin, TV nin monte edileceği yere 18mm mdf ile hazırlayacağın minik bir platform sayesinde tv ye 20 derecelik bir aşağı bakış açısı verebilirsin :ok

bu hiç aklıma gelmemişti oturma açısına göre yukarıdan eğim verilebilir sanırım.Fakat bu işlem nasıl yapılabilir yani duvara montaj aparatının altına yada üzerine mi birşey uygulanacak

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt