VA panel - IPS Panel Açı Farkı Testi

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bu hiç aklıma gelmemişti oturma açısına göre yukarıdan eğim verilebilir sanırım.Fakat bu işlem nasıl yapılabilir yani duvara montaj aparatının altına yada üzerine mi birşey uygulanacak
Aslında ben sık uygularım bunu zira her ne kadar hizmet verdiğimiz bir kesim köylü mantığı ile yakaşıp umursamasa da (Gerçekten köylüler kötü anlamda yazmadım) ben verdikleri paranın karşılığını almaları için tavsiyede bulunup çalışma yaptırıyorum kendilerine.

Bunun için isterseniz mafsallı tv aparatı da alabilirsiniz (Sağa sola yukarı aşağı ileri geri hareket imkanı sağlar) isterseniz daha ekonomik bir çözüm olarak 18mm mdflam ile bsit bir açı yaratabilirsiniz. Paintte çizmeye çalışayım birazdan.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
bu hiç aklıma gelmemişti oturma açısına göre yukarıdan eğim verilebilir sanırım.Fakat bu işlem nasıl yapılabilir yani duvara montaj aparatının altına yada üzerine mi birşey uygulanacak

a1683f3dda6004b79c.jpg

gurkan Çevrimdışı

gurkan

Aktif Üye
26 Eki 2017
254
Beyler olayı yine karıştırıyorsunuz

VA paneller açı vermez yapıları gereği!(pixel tip/dizilim)
IPS de ise bu durum biraz daha iyidir VA lara göre yine pixel tip/dizilim sebebiyle

Bir de öndeki koruyucu katman+çeşitli filtreleme üniteleri de işin için girince açı değişir!

Örnek de verdim benim diğer panelim LG-IPS dir ama hiç açı veremiyor! 5derece oldumu sapma başlıyor yaw!

VAS-IPS kuralı sizin bu şekilde yazdığınız gibi işlemiyor,sadece birisi diğerinden biraz daha iyidir hepsi bu
ancak bazı paneller de açı biraz daha olursa bu da "filtreleme" ile alakalıdır modül ünitesiyle değildir!

Açı sorunu sadece PDP ler de olmaz,bir de artık bulunmayan Hitachi nin IPS lerin de olmaz!

Hocam bahsetmis oldugunuz tum olaylar panellerdeki bu dizilimlerdemi bitiyor. İlk resim kayinpederimdeki vestel ips olan ikinci resim evimdeki ud9400 va panel olan A Ado albanez albanez
2018-05-22-23-02-03.jpg
P_20180617_232251.jpg

C Çevrimdışı

CanMurat 

Aktif Üye
26 Eki 2018
255
En çok konuşulan ve tartışması bitmeyecek olan bu konunun hortlatılmayı hak ettiğini düşünüyorum:
VA ve IPS panellerin kendilerine göre avantaj ve dezavantajları olmasına rağmen kendi içerisinde bile modelden modele fark oluşturuyor olması, kafaları daha da karıştırıyor. Teknik olarak işin içerisine daldıkça tv almak daha da zorlaşıyor. 2 ay önce başladığım tv araştırma konusunda şuan tv alamaz duruma geldim tavsiyeforumu.com sağolsun :)
IPS'çi biri olarak IPS'in siyah performansı tam bir ızdırap. IPS'i VA'ya tercih etmemdeki en büyük etmen açı performansı ve renkler konusundaki beklentimin canlı yerine doğal olması. Standart bir tv kullanıcısının tv'yi konumlandırdığı yer ve oda şartlarında izleme açıları dikkate alındığında IPS panellerin bizlere daha uygun olduğunu düşünüyorum. Fakat gel görelim ki; standart yerine özel kullanım ihtiyaçları işin içine karışınca (maç, oyun konsolu, film...) IPS'in VA performansı veremediği ortaya çıkıyor.
Bu sefer de ortaya taleplerin tam olarak karşılanamadığı paneller çıkıyor: Açı performansı iyi olan VA veya VA performansını verecek olan IPS yok mu? nun cevabı anladığım kadarıyla YOK çıkıyor. Madem YOK, o zaman burada diğer panel tipinin avantajlı olduğu özellikleri ,kendi panel yapısına göre - diğer panel yapısı kadar olmasa da - daha iyi performansla veren TV'leri teşir etmekte fayda var.
Güncel üretimler ve satışta olan TV'ler içerisinde kalmamız gerekiyor. Eskilere takılırsak işin içerisinden çıkamayız. Teknoloji ileri giderken bazı kıstaslarında daha da geriye gittiği bir gerçek. Eski üretim Tv'leri aramıyor değiliz. Bir dönem (2012) Panasonic'in NeoPlazma modelleri gelmişti ülkemize led'lerin çok revaçla olduğu dönemde. O zaman led TV'lere bakarken teknoloji meraklısı bir arkadaşım Panasonic'in bu modellerini kulağıma fısıldamıştı. Tek dezavantajı, led TV'lere göre 2 kat enerji tüketimine ihtiyaç duyması. Sıradan bir led tv fiyatına araştırıp teknoloji marketlerden birinden bulup almıştım. İnanın; şimdi sıfır satışı olsa gene alırım. Fakat hayatın gerçeklerine dönüp güncel modellerin içerisinde çırpınmaktan başka çaremiz yok.
Örneğin; daha iyi açı performansı veren bir VA veya daha iyi tepkime süresi ve siyah performansı ile IPS panelli TV'ler.
Benim içinde bulunduğum çıkmaz durum bir örnek teşkil eder: TV'nin konumlandırılacağı salonda açılı izleme (ort. 45 derece) oluşacak fakat aynı zamanda ps4 pro ve film amaçlı kullanılacak. Bir de f/p aramaya çalıştığınızda kilitlenip kalıyorsunuz.

B Çevrimdışı

brave34

Yeni Üye
12 Kas 2018
14
50
çok guzel yazmışsın..aynı ben:)alamadım gitti..odam sağ ve sol hafif açılı durumda..en son 43uk6950 de takıldım.ıps direct led..daha almadım.araştırtmaya devam:)

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt