Toshiba tvlerde pixellence

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,620
burada ögrendiklerimle full yazilima ulasma konusunda problemim olsada mb97 ve mb110 taktim. problem yok deneme cesareti olan herkes yapabilir.Ayrica olmaz denen bir cok sey de olabildigini paylasiliyoruz , portal konusunu takip edenlerde görüyor.Hepsi forumda paylasilan bilgiler sayesinde.Bilgi paylastikca cogalir.

Bizdeki TV'de 95 var, smart kısmı öldü açıkçası.
Panel elimizde kalır mı benim endişem o açıkçası.
Bir de uyumu araştırmak için nelere bakmak gerekiyor bilmiyorum.
Bütçe de olduğu için irdelememiştim.

hosbulduk Çevrimdışı

hosbulduk 

TFC Team
9 Kas 2018
3,721
Bizdeki TV'de 95 var
mb95 li bir kart sahibi deneyip sonucu aktarsa iyi olurdu.. umut baris da vardi sanirim mb95
portal sonusunda son yazilanlari takip ettiniz mi? fikoloji deneme yapti mb95 de olmadigini söyledi ama 3 farkli kart var benim bildigim mb95 lerde ,denemek isterseniz konuyu inceleyin isterseniz
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

su anda mb97 de paylastiklariminzin hepsi calisyor

Panel elimizde kalır mı benim endişem o açıkçası.
desktop pc ye grafik karti takmak kadar kolay aslinda panelle isiniz yok, arka kapak acilip anakart ve gerekirse besleme karti degisecek. önemli olan uyumlu karti bulmak. o kisim problemli olabilir

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
portal sonusunda son yazilanlari takip ettiniz mi? fikoloji deneme yapti mb95 de olmadigini söyledi ama 3 farkli kart var benim bildigim mb95 lerde ,denemek isterseniz konuyu inceleyin isterseniz

su anda mb97 de paylastiklariminzin hepsi calisyor
En süperi bizim kartlarda hosbulduk ,html yap,at usbye zın karşında bugün tavsiyeforumu açtım ,hanım "bir bu eksikti" dedi :) sandı ki foruma tvden yazacağım :haha1

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
iki gündü

takkullani kullandiniz mi en süperi o... favori listesi gibi yazilan linkleri kaydediyor bie nevi kisisel logosuz smart menünüzü yapabilirsiniz linkleri ekleyerek
Kullanmam mı :) kendime özel "gazeteler" indexi var,takıp gazeteleri okuyorum ,işin aslı ben pek kullanmıyorum smart olayını ,tvde internet benim çok ilgimi çekmiyor,smart olayını smr değeri için seçtim,smr değeri daha yüksek oluyor, diğer modellere nazaran :)
Tabii bu arada kurcalamadan da edemiyorum :)

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
17mb130s kartın kaç çeşidi var? tek bir çeşit değil sanırım. nette değişiklikler gördüm mesela iki mb130s arasında.

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Arkadaşlar merhaba, Toshiba tv ye sahibim. Bu özellik var benim cihazda, hareketleri yumuşatıyor, kısacası memc ile ifade edilen şey. Ancak hareketli sahnelerde pixelleşmeye sebep oluyor. Bunun çözümü henüz bulunmadı tv teknolojisinde. Philips te bunun adı perfect natural motion olarak geçiyor. Philips tv lerde de bu hareketi yumuşatma meselesi artifact'lara sebep oluyor. Kısacası en iyisi bu özelliği kapatmak. Film algılayıcı olarak geçiyor. düşük orta ve yüksek bir de kapalı modu var. Kısacası keskinliğe hiç bir katkısı olmadı. Yalnız şöyle bir iyiliği var filmdeki arka sahne aydınlatmalarını keskinleştirdiği söylenebilir. Tabii görece değişen bir şey kişiye göre.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Arkadaşlar merhaba, Toshiba tv ye sahibim. Bu özellik var benim cihazda, hareketleri yumuşatıyor, kısacası memc ile ifade edilen şey. Ancak hareketli sahnelerde pixelleşmeye sebep oluyor. Bunun çözümü henüz bulunmadı tv teknolojisinde. Philips te bunun adı perfect natural motion olarak geçiyor. Philips tv lerde de bu hareketi yumuşatma meselesi artifact'lara sebep oluyor. Kısacası en iyisi bu özelliği kapatmak. Film algılayıcı olarak geçiyor. düşük orta ve yüksek bir de kapalı modu var. Kısacası keskinliğe hiç bir katkısı olmadı. Yalnız şöyle bir iyiliği var filmdeki arka sahne aydınlatmalarını keskinleştirdiği söylenebilir. Tabii görece değişen bir şey kişiye göre.
hangi toshiba modeli? memc menüde var mı sizde? movie sense 'i sw profilde aktif mi ettiniz yoksa gelen tvde hazırda var mıydı? film modu olarak ayrı bir menü yeri daha var mı sizde?

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Toshiba oled var bende. Ama değişecek. Vestel Manisa bana Vestel 65OD9900 önerdi yerine. Kararımı vermedim henüz. Bu tv kaç yılı üretimi model yılı olarak bilmiyorum. Anakart olarak ne var bilmiyorum. WCG var mı? Bilmiyorum. Üstadlar yardım cı olursa sevinirim. Bu arada bendeki tv de yer alam memc sadece çözünürlüğü düşük içeriklerde iş yapıyor görünüyor. 1080 P ve 4K içerikte Soap opera effect (Tom Cruise bundan nefret ettiğini bir video ile paylaşmıştı) dedikleri şey oluştuğundan ben tercih etmiyorum. Mesela filmdeki karakter başını hafifçe hareket ettirdiğinde karakterin yüzünde hareketli bir tabaka oluşuyor. Tamamn yapay görüntü. Sevmiyorum kısacası.

gercekrambo Çevrimdışı

gercekrambo 

Süper Üye
2 Şub 2020
1,776
Toshiba oled var bende. Ama değişecek. Vestel Manisa bana Vestel 65OD9900 önerdi yerine. Kararımı vermedim henüz. Bu tv kaç yılı üretimi model yılı olarak bilmiyorum. Anakart olarak ne var bilmiyorum. WCG var mı? Bilmiyorum. Üstadlar yardım cı olursa sevinirim. Bu arada bendeki tv de yer alam memc sadece çözünürlüğü düşük içeriklerde iş yapıyor görünüyor. 1080 P ve 4K içerikte Soap opera effect (Tom Cruise bundan nefret ettiğini bir video ile paylaşmıştı) dedikleri şey oluştuğundan ben tercih etmiyorum. Mesela filmdeki karakter başını hafifçe hareket ettirdiğinde karakterin yüzünde hareketli bir tabaka oluşuyor. Tamamn yapay görüntü. Sevmiyorum kısacası.
anladım hocam teşekkürler.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
bu ayarların hiç birisi Avrupa-PAL sistem 50hz için doğru çalışmaz!
1080i/50Hz den TV yayınlarını kasdediyorum!

ancak Japan/USA NTSC 60Hz de daha doğru veya en doğrusu çalışır!
keza 30fps de doğru çalışıyor NTSC de(TV yayınları)

sizlerin bahsettiği durumun daha amiyane Türkçesiyle HIZ larınız yetmiyor!
internet hızından bahsetmiyorum,panelin dahili total HIZ faktörü benim demek istediğim
şayet bu HIZ yeterli değilse,ayarlar v.s hikaye!

daha güzel anlamak için panelinizi Bluray takın öyle test edin,daha da prof ama basit bir şey isterseniz
"DVD" player takın,"çakma" bir disk takın öyle deneyin:kiskis

"MEMC" yeni bir terim,bana göre hikaye,çünkü size gelen içerikler ki bu da önemlidir ve mutlaka şunu şunu izliyorum da
şu oluyor diye belirtiniz!!! zaten hepsin de bir şekilde falso yapıyorsa zaten unutun o zaman bu olayı

hızlar yetmeyince araya sürekli "kare" atılıyor,iyi de bu doğru veya güzel v.s bir şey değilki!
bunun adına "BFI" denir,Sony de en doğrusu çalışır(Sony buldu bunu)ama onda bile çok başarılı değildir!

hele hele özellikle içerik(ben bunu FILM olarak alıyorum)pan-scan sahneleri çoksa aksiyon genel olarak
fazlaysa v.s çuvallama yine olur/oluyor!

Diğer durum içerik size FILM verilse bile,gelen video datası FILM değildir ki!!! 23,976Hz değildir
panel de bunu işlemek için anası ağlar! x2 katlanır yetmedi x2 daha katlanır 72Hz de tamamlanır iyide bunu
daha çok veya doğru olarak PDP ler yapabiliyor hatta bir tek Pio yapıyor!:ok:ok

Ancak panelin HIZı iyiyse bu falsolar olsa bile insan gözü bunları göremez o zaman kurtarırsınız!

Ben panelleri izliyorum zaman zaman(yerli montaj markaları) açık yazayım hemen hiç birisi benim istediğim
performansa sahip değiller! ancak Arçelik grubun burada bana göre biraz daha öne çıkıyor,Grundig de bana göre
özellikle resim işleme ve HIZ olayında çok daha iyi(sadece en üst serileri!)

Bendeki panelde MEMC/Film mode v.s hepsi OFF dur,epeyi işkence yaptım motion-handling konusunda ciddi
beğendim paneli,başka her tarafı da bana göre moktan! bir de stand olayını çok beğendim platform tipte alum.metal
++

TV den FILM izliyorsanız bunun izlediğiniz içeriğin adı FILM olsa da bizim bildiğimiz teknik bir film yapısında değildir!
onun için bu ayarlar ya işe yaramaz ya da süs olsun diye vardır OFF yapın hepsini

BLURAY kullananlar varsa hatta DVD o zaman işler değişir,onu da ayrıca sorarsınız bana
++

yaw adam UHD panel almış yok Atmos varmış,yok Dolby-Vision varmış yok HDR bilmem kaç varmış deyip
ayarları kurcalayıp duruyor sonra görüntü "kötü" diyor? elinde "uygun içerik" varmı diyorum yok diyor!
buyur buradan yak şimdi!

Bazı arkadaşlar ciddi biçimde sapla-samanı karştırıyor anlaşılan

TV den "FILM" diye bir şey olmaz aslında,tekniği böyle değil çünkü!
Bluray/DVD den olur!

bir de sizin "FILM" veren yer kim yaw,adamın elinde hangi cihazlar bunlar için vardır?(çoğunda hiç bir mok yoktur)
IPS den FILM mi olur,olmaz ama mecburen olduruyoruz!

VA dan bile aman aman olmuyor!

"Sinema" gibi olurmu? zinhar olamaz! kalın "sinemaya gidiyoruz" mu olacak şimdi
"PJ" gibi olurmu,yine olmaz
TFT-LCD lerin çapları bellidir!

C Çevrimdışı

chaos knight

Aktif Üye
26 Şub 2019
141
Black Frame Insertion evet işin aslı. 100 mbps internet hızı ile film modunu açtığım da bahsettiğim yapay görüntü artifact oluşuyor. Apple tv 4K içerik 24 P ise tv ye ona göre gönderiyor. 50 P ise ona göre. Kısacası kalite olarak streaming BluRay i tutmaz. Ancak ben bu artifact işinin tv de kullanılan panel hızı ile alakalı olduğunu çok sanmıyorum (benim tv 100 hz panel). Daha ziyade kodu işleyen işlemcinin gücü ile alakalı olduğunu sanıyorum.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
Black Frame Insertion evet işin aslı. 100 mbps internet hızı ile film modunu açtığım da bahsettiğim yapay görüntü artifact oluşuyor. Apple tv 4K içerik 24 P ise tv ye ona göre gönderiyor. 50 P ise ona göre. Kısacası kalite olarak streaming BluRay i tutmaz. Ancak ben bu artifact işinin tv de kullanılan panel hızı ile alakalı olduğunu çok sanmıyorum (benim tv 100 hz panel). Daha ziyade kodu işleyen işlemcinin gücü ile alakalı olduğunu sanıyorum.

ilk yalnışın şu oluyor;net hızını boşver şimdi,FILM modu devreye girmez veya gereksizdir v.s ama sen bu modu seversin de
izlersin o ayrı bir şey tabiki,ancak resim kalitesi burada düşecektir!
Artifact zaten yapar bu tür ayarlamalar çünkü içerik özellikle FILM ise bir yerden mutlaka falso verecektir!

Ancak Bluray veya bahsettiğin Apple4K farklıdır!

bizim burada asıl kriter aldığımız da Bluray dir ister 1080 ister 2160 olsun,tek ölçü budur!
Apple vaya NVidia v.s türü kaliteli bazı cihazlar da veya sıkı Media Player türü cihazlar tabiki
farklıdır veya çok iyidir özellikle 23.976 da çok iyidir ama bunu kimisi tam 24 yapar olsa da yine çok iyidir v.s

Panel hızı dediğin şayet doğrudan 50/100Hz den bahsediyorsan tabiki alakası yoktur!
benim diğer HIZ dediğim daha amiyane tabirle sistemin işleme+çözme v.s işleridir buradan çıkan hız benim için
önemlidir bir de frame-rate güzel ayarlıyormu v.s ben bunlara bakarım zaten iyi bir sistem de bunların hepsini
adam gibi yapar ama yapacak adam pek bulunmaz hele de şimdiler de:hmm

yani panel Hızı ile dediğin gibi alakası yoktur

örneğin benim diğer Tosh panelim IPS/50Hz olmasına rağmen müthiş hızlıdır,TN panel ile yarışır yaw:clap
her iki Tosh panelim de tüm bu ayarlar OFF tur,hiç bir zaman açılacak hale gelmediler!

VE ...Daha ziyade kodu işleyen işlemcinin gücü ile alakalı olduğunu sanıyorum...
demişsin ya işin aslı burada gizli!

Bunu da becermek çok zor bir iştir!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt