Teraspy & By_Trol Cevaplıyor

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
Adem Helvacı Ado hocam Sunny SN55L8400 4K Smart tv icin bilgi verebilirmisiniz? Özellikle panel konusunda tesekkurler.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Ado hocam, HDR bir yazılım mıdır yoksa somut olarak tv de olması gereken bir parçanın getirisi mi? 49UD9650 de HDR yok diye biliyoruz. Yazılım ile gelebilir mi? Bunun için Vestel'e yazsak faydası olur mu?

HDR bir yazılımdır.

Ancak, Daha önce de açıkladığım üzere her yazılımın bir getirisi ve bir götürüsü vardır zira donanım ve yazılım bir bütün olarak görülmeli, senkronize çalışmalıdır.

Yani ürün HDR li, ise farklı bar, HDR siz ise farklı bar kullanılmalıdır aslında.

X bar = 96volt ile beslenir 150 lümen verir
Y bar = 72volt ile beslenir 120 lümen verir

X bar HDR li
Y bar HDR siz

Siz yazılım ile Y bar kullanılmış ürüne HDR getirirsiniz ve elektronik devrenin (Örnek veriyorum) 72 yerine 96 volt üretmesine sebep oldunuz böylece HDR nin istediği daha yüksek ışık kaynağını sağlamış oldunuz.

Sorun şu ki Y bar aslında 72 volt ile çalışmak üzere dizayn edilmiş ve ısı değerleri ile soğutucuları da buna paralel dizayn edilmiştir. 72 yerine 96 volt ile drive dilen yani sürülen led bar üzerinden geçen akım değeri yükselecek, akım değeri ile ısı değeri yükselecek ve donanımın RMS değerinin üzerine çıkılmış olacak.

Temel olarak ürün çalışır sorun yok, ancak zaten belli bir ömrü olan led chiplerin ömrünü kısaltmış olacaksınız ve yine temel olarak ortalama 5 yıl çalışır dediğim bu ürünlerin ömrünü 3-4 yıla çekmiş olursunuz ve hatta biraz daha ileri gidersem 1-2 yıl sonra overdrive nedeniyle led chiplerden bir tanesinin fire vermesiyle birlikte komple sistem çökecek ve SES VAR GÖRÜNTÜ YOK arızasına düşecek, servis talep edeceksiniz.

İlk 2-3 yıl içindekiler haydi neyse bir şekilde tolere edilir garanti sayesinde ancak sonrası için tüm sorumluluk ve ihale sizdedir artık :ok

A Çevrimdışı

atlas54

Aktif Üye
23 Eki 2017
133
Adem Helvacı Ado hocam gözünden kaçtı sanırım

Tv life time bir kaç ay önce 4000 iken şimdi 1200 olması mümkün mü ? Benim tv de çektiğim fotoğraflar bunu gösteriyor nasıl düşüyor bu?

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
Adem Helvacı Ado ustad oncellikle tesekkur ederim satende bazi tvlere bulasmadan vazgeciyorum jvc de aci hassasiyetinden bahsetmene ragmen bu olayi ilk defa deneyimledigim icin geri vermek zorunda kaldim, ips panelciymisim kisacasi simdi ikinci el bir vestel 55UA9400 buldum 1 yil daha garantisi var 2500 tl. Bu tv de yazilim ile hdr destegi var sanirim. Paneli IPS midir? Cok ozellikli bir tv olmasi sikinti yaratirmi? Genel olarak bu model ile ilgili gorusleriniz ve kayda deger bilgiler nelerdir tesekkurler.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Ado ustad oncellikle tesekkur ederim satende bazi tvlere bulasmadan vazgeciyorum jvc de aci hassasiyetinden bahsetmene ragmen bu olayi ilk defa deneyimledigim icin geri vermek zorunda kaldim, ips panelciymisim kisacasi simdi ikinci el bir vestel 55UA9400 buldum 1 yil daha garantisi var 2500 tl. Bu tv de yazilim ile hdr destegi var sanirim. Paneli IPS midir? Cok ozellikli bir tv olmasi sikinti yaratirmi? Genel olarak bu model ile ilgili gorusleriniz ve kayda deger bilgiler nelerdir tesekkurler.

Bamadım henüz ancak hafızamda kaldığı kadarıyla UA üretimde MB100 anakart vardı

1- Yazılım desteği kesilmiş bir anakart
2- Zaten 5 yıl olan ömrünün 2 yılınıyemiş bir tv
3- Zaten 3 yıl olan güvencesinin güvence kısmından 2 senesini bitirmiş bir tv
4- Hassas bir teknolojide 2 inci el ürün almak

Tüm bunlara ve daha yazmadığım negatif durumlara istinaden bu ürünü almak makulmüdür bilemiyorum.

Mutlaka alacağınız bir tv ise, elbette ilk fırsatta teknik özelliklerine bakar bilgi veririm size :ok

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
Adem Helvacı Ado adem bey jvc 49VU74T modelini bulundugum ilde buldum. Muhtemelen alacam. Bu urunun paneli kesin olaral IPS degilmi. Aci farkli olusmayan Lg lerdr kullanilan panelmidir? Hdr si icin yazilim v.b yuklememiz gerekir mi yoksa kendiliginden aktif olurmu saygilar.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Ado adem bey jvc 49VU74T modelini bulundugum ilde buldum. Muhtemelen alacam. Bu urunun paneli kesin olaral IPS degilmi. Aci farkli olusmayan Lg lerdr kullanilan panelmidir? Hdr si icin yazilim v.b yuklememiz gerekir mi yoksa kendiliginden aktif olurmu saygilar.

Eğer 49VU73T den bahsediyorsak evet, MB130 anakartlı, LG IPS panelli, Tek koddan ve tek panel ile üretilmiş üründür. (Şimdilik)

HDR için bir şey yapmanıza gerek yok yine de güncel yazılımları takip ediniz :ok

A Çevrimdışı

alvaro01

Aktif Üye
25 Nis 2018
92
43
Adem Helvacı Ado Adem bey jvc 49vu73t modelini bimden aldim nihayet. Baska bir magazan gelmis orayada. Yanliz urunu inceledigimde iadr urun oldugu belli checked uzerine normal koli bandi ile kaplamislar yanlarda bantlar var. Urunun icinin gorundugu kadar. Tvyi orten bez gibi kilif falan yok yarin servisi arayip kurulum yaptiracam ins bir sorun cikmaz. Sorum bu urun hala bimde ise fiziki yada donanimsal bir hata olma olasiligi nedir begenilmeyip iade edilen urun olma olasiligi nedir sonucta 3 yil garanti yarin baslayacak degilmi.

Geri
Üst Alt