E Çevrimdışı

emrahk06

Yeni Üye
25 Tem 2020
8
44
Beyler teknik detayları özelden konuşsanız başlık adı gibi tavsiye üzerine gitse. Son 10 sayfada 100 den fazla tavsiye isteği var 10 tanesi cevaplanmamış hep kıyaslama muhabbetleri oluyor.

Ben de bu arkadaşa katılıyorum. Tamam teknik konular da konuşulacak tabi ki, ama başlığı ayrı olmalı. Ben de forumun isminde tavsiye geçtiği için üye oldum. Alacağım ürün hakkında bilen veya kullanan birilerinden tavsiye almak amacıyla. Zaten bilgi ve tecrübem olsa niye tavsiye ihtiyacı duyayım. Son sayfalara bakıyorum hep teknik detaylar tartışılıyor. Cevap bekleyen arkadaşlardan biriyle benzer bir sorum vardı, nna kimse cevap yazmamış mesela. Bana da beğenmiyorsan git diyebilirsiniz tabi.

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Ben de bu arkadaşa katılıyorum. Tamam teknik konular da konuşulacak tabi ki, ama başlığı ayrı olmalı. Ben de forumun isminde tavsiye geçtiği için üye oldum. Alacağım ürün hakkında bilen veya kullanan birilerinden tavsiye almak amacıyla. Zaten bilgi ve tecrübem olsa niye tavsiye ihtiyacı duyayım. Son sayfalara bakıyorum hep teknik detaylar tartışılıyor. Cevap bekleyen arkadaşlardan biriyle benzer bir sorum vardı, nna kimse cevap yazmamış mesela. Bana da beğenmiyorsan git diyebilirsiniz tabi.
Foruma bende yeni üyeyim ama biraz yardımcı olmaya çalışayım buranın işleyiş tarzı biraz farklı. Tavsiye için gelen insanları bilinçlendirmek ilk amaç yoksa direkt model adı verilip geçilse hem çok şikayet olur yok bana bunu önerdiniz kötü çıktı diye hemde tüketici doğru ürünü aldığından tam emin olamaz. Burada ilk amaç işin temel kısmını anlatıp insanların almayı düşündükleri modeller arasından seçim yapmalarını sağlamak yani karar yine tüketiciye bırakılıyor. Teknik konularının konuşulması hakkında da burası biraz daha teknoloji meraklısı insanların takıldığı bir yer olduğu için kişiler arasında konuşmalar fazla oluyor bundan isterseniz faydalanırsınız istemezseniz de köşedeki arama kısmı ile araştırdığınız modellere odaklanabilirsiniz. Genelde tavsiye ile ilgili çoğu soru defalarca cevaplanmış oluyor zaten model hakkında arama yaparsanız site içinde bulunuyor. Tavsiye için cevap alabileceğiniz bir çok üye mevcut aradan kaçıp görülmediyse sorunuz tekrar hatırlatmayı deneyin. Biraz moderatörlerin yazacağı bir şeye benzedi bu yazı ama umarım işinize yarar.

mightythor Çevrimdışı

mightythor 

Aktif Üye
6 Tem 2018
499
49
Şimdi siz bir tavsiye isteseniz burada tavsiye veren kişi şunu al dese siz direkt gidip hemen onu alacakmısınız,nedenini sormayacakmısınız?

Ya da ''hocam o pahallı benim bütcem bu kadar''dediğinizde o zaman burada da''o bütçeyle şunu alabilirsin ama onda da paneli şöyle,işletim sistemi böyle'' vs gibi teknik ayrıntılara girmek zorunda kalacağız.

Hiç bir özelliğinden bahsetmeden iyi ve kötü yanlarını anlatmadan da tavsiye çok boş olur o zaman da bu foruma gerek kalmaz.

O Çevrimdışı

Orkan

Yeni Üye
16 Tem 2020
11
46
tabi ki SAMSUNG alacaksınız veta SONY
gerisi hikaye yaw

yaw bu forum,kalitesiz,giriş seviye v.s TV lerin mekanı olmuş,Sony/Samsung demek günah sayılıyor!

valla bana kalsa ben aynen böyle derim! ne Samsung ne de Sony,sakın almayın bunları diyorum

bu foruma para sıçan tipler gelmiyor beyler!
zaten müşteri profiline baktığınız zaman kimlerin geldiği aşkar
ama bazı insanlar bu kişileri eleştiriyor veya beğenmiyor veya herkesin sankim
kanunmuş gibi illaki Samsung/Sony alması gerekiyormuş!

Cebi dolu olan adamlar,hiç bir zaman forumlara gelmezler,eskiden gelirlerdi ama senelerdir
bu adamlar bir daha gelmiyorlar çünkü ağızlarına mıçtınız ve adeta servet düşmanlığı
yapılarak bu kişileri kaçırdık!

Bir de lafım 6 kağıdım var yok 10 kağıdım var diyenlere veya 15 kaüıt bayılırım diyenlere
bubnlar basıp alsınlar neyi istiyorlarsa!

Biz burada "Market işi" düşük kalite mallara bakıyoruz,ayrıca bana göre zaten "yüksek kalite" TV de yoktur
laf aramızda! zaten işlerin vardığı noktaya bakarsak yakında semt pazarlarında stand açılıp TV satılacaktır!

++

Bilinçli Tüketici yaratmak istiyoruz kısaca!
yeter gari milleti ....niz!
MARKA takıntısı çok ciddi bir hastalık oldu bu millette!

TV işinin yerli montaj/ithal v.s çok ciddi olarak moku çıkmıştır!
ülen parayı basayım da en Kralını alayım deseniz bile yok böyle mal
çok paranız varsa tavsiyem gidin Araba alın yaw:kiskis

Bir de bazı kişiler 3 kağıt vereceğim diyor sankim servet veriyor gibi yapıyor,yapma bunu kardeşim! o kadar da değil
gerçi sana 3 kağıt çok geliyor olabilir ama olan mallarda maalesef böyle hala ederinin bayığı üzerinde!

Çin li bile uyandı ve 5 sene komik rakamlara satılan(kendi pazarlarında)TV ler şimdi ciddi pahalı ve normal
bir çin li işçi bunları artık alamıyor!
Örneğin HiSense veya SkyWorth TV ler komik paradan gidiyordu şimdi dudak uçurtuyor Çin liye!

gerçi maliyeti $200 ancak ediyor ama pazarda $800/1000 kağıda gidiyor(içeride)

TR ye gelirsem durum daha da kötü bu anlamda tabiki

kısaca gdip en ucuzundan bir şeyler alıp bir kaç sene kullanıp gelsin yenisi diyeceksiniz!

Sayın Albanez burada çok güzel ifade etmiş. Biraz forumda dolaşıp önce ihtiyacınızı tespit edin. Zaten okudukça aklınızdaki soruların cevabını buluyorsunuz. Önemli olan bilinçli tüketici yaratabilmek gerçekten.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,235
donanimhaber com
turkeyforum
veya forumtürk filan

adreslerin bazıları bunlardır ve çok ciddi tavsiyemdir buraları özellikle DH hatta direk isimde verebilirim
git şu herife selamımı sarkıt sana en kralını tavsiye etsin ve alın geçin gidin
haybeye buraya gelip ona buna sarkmayın,biz burada kafamıza göre takılıyoruz,bu arada TV lerin de alanlar
bir şekilde alıyor sonra geliyor bir alay sorun çıkıyor v.s v.s bunları ilgili vede bilen adamları cevaplıyor...

ayrıca neyi alsan zaten hemen bir şekilde sorunları çıkıyor,MARKA da farketmiyor...

M Çevrimdışı

mkenans

Yeni Üye
2 Eki 2020
2
41
Herkese selamlar. Ps4 pro takacağım ve arada prime videoya falan gireceğim bir tv arayışındayım. 50 ve 55 inç arasında gidiyorum. Bütçem 3500 civarı. Bır kaç model arasonda kaldım regal 55r7520ua, regal 507560ua vestel u9500 55". Sizce bunlar arasında büyük fark var mıdır. F p açısından değerlendirir misiniz. Şimdiden teşekkür ederim.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,235
Beyler Forum da UHD-Bluray kullanan varmıdır??
sonuç da alacağım bu mereti ama bakalım nasib:hmm

++

Diğer yandan bir şey daha var,uyarıyorum;şu sıralar ya da 2019/2020 model panellerin
çoğun da HDMI 2.1 desteği yoktur!!
Genel de OLED TV ler da bulunuyor 2port da veya 4port da bu destek vardır ve çok az
LCD de vardır ki bunlar en üst segment TV leri de çok azında vardır!

PS5 için bu gerekli! 2.0b ile de oyunu açarmı bilemiyorum ama sıkıntı mutlaka çıkaracaktır!
zira HDMI Lisanslı bir üründür ve TV üreticileriyle anlaşma yaparak port başına bedel tahsil edilir
malum üreticiler de bunlar dan kaçmak adına bir çuval para sattığı TV de bunu koymaz!

Bu sefer de tüketiciler,HDMI firmasıyla muhatap olamayacakları için üreticiye gideceklerdir ve destek için
onlarda bu model de var bunda yok tantanası yapacaklardır "firmware" ile olmayabiliyor ki işin bu kısmıda
henüz net değildir!
HDMI topu TV üreticisine atıyor böyle durumlarda

DATA ları herifler bir sürü kritere bölmüşler(Audio&Video+Ethernet v.s gibi) çok yüksek band genişliği
(yüksek)istiyor bunlar! 40GB-48Gb arası,Kablosu da özel dir!
sakın dalgaya düşüp de ucuz diye yakında satılacak olan HDMI2.1 diye olan kabloları almayın!

Bu bahsettiğim olay aslında daha çok TV+AVR+uygun Speaker sistemi olanlar içindir!
yani panele bağlayacağınız XBox/PS5/uygun bir güçlü PC/UHD-Bluray*/UHD-Sat Receiver*

gibi cihazları kombine yapacağınız zaman 2.1 gerekiyor+Internet den de Stream türü veya Recorded-media
türü içerikler için de gerekebiliyor ve özellikle full destek için zaten 2.1 de şart dır!

Ancak elinde sadece TV si olanlar için böyle bir şey ihtiyacı yoktur!
Bluray için de gerekmez PC içinde gerekmez(çok güçlü GCard+İşlemci+yüksem net desteği 100MB ve üzeri gibi)
veya araya AVR bağlacaksa v.s gibi prof.tarzı uygulamalar için 2.1 yine gerekiyor

*UHD-Bluray Player
*UHD-Sat Receiver

bunlar için gerekmiyor! örneğin bu cihazları tek başına TV ye bağladığınız zaman!
ama AVR ve diğer cihazlar varsa gerekiyor

sonuç olarak 2.1 kablolar çıktı da şu olacak bu oluyormuş v.s gibi çakal marketing türü ilanlar
ve forumlarda bunları bir şekilde gazlayan tipler görürseniz inanmayın ltf

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Abi açar hdmi specleri geriye uyumludur sorun 2160p 60hz ve üzerindeki çözünürlüklerde çıkarır ama 120hz tam bir marketingdir alnını karışlarım 4kda 120 hz verecek konsolun adam gibi full ayarlda 4k 120 hz için 5 tane ps5 parası gerekir yani fps veya hzi 120 yaptım demekle olmuyor

öte yandan henüz media player ya da 4k bluray playerlar için 120 hz desteği ya da şartı yoktur 8k media oynatıcı ya da 8k blu ray player (artık adı ne olacaksa) ortada yoktur tv yayınları ise tam bir curcuna henüz bir elin parmağı değil 4k yayınlar ne 8ksı

M Çevrimdışı

MeTaL

Yeni Üye
21 Eyl 2020
24
41
Merhaba, geçenlerde aldığım 58" Regal TV' nin kutudan kırık çıkması ve servisinin tavrından hiç memnun olmadığım için iade ettiğim aynı marka TV almaktan vazgeçtim. Ucuz etin yahnisi yavan olur misali bir durum yaşandı.

Şimdilerde ise 2012' de ailem için aldığım ve halen taş gibi kullandıkları Sony markasına yöneldim. Fakat sizlerden 9.000 TL' yi aşmayacak ve 58" ve üzeri yazdığımdan farklı tavsiyelerde gelirse değerlendirmek isterim. Benim tercih yapmakta zorlandığım marka ve modeller sırasıyla;

Sony KD65XG8196 65" (öncelikli tercihim bu marka model)
Sony KD65XG8096 65"
LG 65UM7450 65"
Samsung UE65RU7105UXTK 65''

şeklinde ve anlamadığım bir konuda tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler ...

Son düzenleme:
albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,235
kardeş senin bu seçtiklerin neye göre belirlendi acaba?

Sony 2012 taş gibi olayını da unut! öyle taş gibi filan TV yok artık:hmm
ona bakarsan bende birisi 2009 model birisi de 2011 model iki tane tam taş gibi panel var ve hala kullanıyorum:hoba1

>IPS için SONY alınmaz! haybeye fazla para bayılmış olursun,ayrıca o panellerin spec.değerleride düşüktür
>o LG de yaramaz!
>Samsung da onlar içinde bence belki bir tık daha iyi,ya da iyi demeyeyim de daha alınır diyebilirim sana

kısaca bu panelleri hangi kriterlere göre belirledin acaba??

M Çevrimdışı

MeTaL

Yeni Üye
21 Eyl 2020
24
41
kardeş senin bu seçtiklerin neye göre belirlendi acaba?

Sony 2012 taş gibi olayını da unut! öyle taş gibi filan TV yok artık:hmm
ona bakarsan bende birisi 2009 model birisi de 2011 model iki tane tam taş gibi panel var ve hala kullanıyorum:hoba1

>IPS için SONY alınmaz! haybeye fazla para bayılmış olursun,ayrıca o panellerin spec.değerleride düşüktür
>o LG de yaramaz!
>Samsung da onlar içinde bence belki bir tık daha iyi,ya da iyi demeyeyim de daha alınır diyebilirim sana

kısaca bu panelleri hangi kriterlere göre belirledin acaba??

OLED panel alamıyorum fiyatları çok yüksek. Sony KD65XG8196 ve Sony KD65XG8096 modellerini mağazada gördüm ve görüntü kaliteleri hoşuma gittiği için bu modelleri belirledim başlangıç olarak. TN veya VA panel olsun istiyorum. IPS panel gibi bir arayışım yok. Salon zaten ortalama 30 MT2 ve sağdan soldan izlemek istesek bile çok bir açı yok ...

systemcar Çevrimdışı

systemcar

Aktif Üye
28 Ağu 2019
84
43
OLED panel alamıyorum fiyatları çok yüksek. Sony KD65XG8196 ve Sony KD65XG8096 modellerini mağazada gördüm ve görüntü kaliteleri hoşuma gittiği için bu modelleri belirledim başlangıç olarak. TN veya VA panel olsun istiyorum. IPS panel gibi bir arayışım yok. Salon zaten ortalama 30 MT2 ve sağdan soldan izlemek istesek bile çok bir açı yok ...
Bahsettiğiniz Sony modelleri VA değil, IPS panel. VA da giriş ve orta seviye olarak samsung tv tercih edebilirsiniz. Ya da biraz daha iyi bir şey olsun diyorsanız Q serisi samsung

M Çevrimdışı

MeTaL

Yeni Üye
21 Eyl 2020
24
41
Bahsettiğiniz Sony modelleri VA değil, IPS panel. VA da giriş ve orta seviye olarak samsung tv tercih edebilirsiniz. Ya da biraz daha iyi bir şey olsun diyorsanız Q serisi samsung

Sony' nin IPS panel olduğunu biliyorum. Yanlış biliyor olabilirim ama panellerini LG üretiyor sanırım. Benim "VA panel olsun istiyorum" dememdeki sebep arkadaşın beni IPS takıntılı zannetmesinden ötürü olmuş bir ifadedir. Fakat ben bahsettiğim modellerin görüntüsünü gördüğümden ötürü bende iyi bir izlenim oluşturdular. Tercihlerim tabii ki eleştiriye açık, sonuçta bu konuda bilir kişi değilim. Fakat bu eleştirileri birkaç tane "Şu şu modellere de bak" tarzında önerilerle gelirse daha yapıcı olur. Bütçem ve aradığım ölçüler aralığında önerilere açığım ...

Geri
Üst Alt