M Çevrimdışı

merter2006

Yeni Üye
2 Kas 2020
21
44
bu ve benzer bir kaç sıkıntı var bazı Philips serilerin de,bunu 2 sene kadar önce bildirmiştik kendilerine
güncellemeler ile düzelmedi henüz

-herhangi bir ayarı yok
-özellikle şunu yapar(çok sık olmasa da) örneğin paneli izlerken bir anda kapanıyor sonra kendi kendine
açılıyor gibi
-veya paneli ilk açınca Android uyarısı geliyor veya arada tamamen gücü kesip Android başlatılıyor gibi

Not;
1- salt "elektrik kesintisi"(gücün gidip sonra tekrar gelmesi gibi)bu normal de bir İşletim sistemine sahip
her türlü cihazlar için ciddi sıkıntıdır,işlemin yeniden doğru olarak başlaması zaman alıyor+o esnada
sistem neyi nasıl yapacağımım sırası bozulduğu için doğru karar verip işlemi tam zamanında yapması
zaman alıyor.....

kısaca gücün şak diye kesilmesi sistemi aptal ediyor! toparlanması da biraz zaman alıyor,oldu da açılmadı
panik yok,kumanda dan stand-by yapın>>>şayet bunu da algılamıyorsa sistem o zaman TV nin güç
fişini çekin bir kaç dakika bekleyin! genel de 30sn/yok 50sn bekleyin denir bu yanlış,örneğin 3dk. hatta 5dk.
beklemeniz gerekiyor!

2- bölgede zırt-pırt elektrikler kesiliyorsa bu sakat bir durumdur panel için!
kısa/pratik çözüm 1KVA lık bir Voltaj Regülatörü(UPS leri ben tavsiye etmiyorum!)
ancak çok daha pahalı ve kesin bir çözüm ise "OnLine UPS" OK dir(1KVA lık)

>bu tip "voltaj" problemlerinin hiç birisi Garantiye girmez!

not;tüm panellerin 2009/10 dan sonra PSU ları dandik veya çok dandik dir!(MARKA dan bahsetmiyorum)
alayı dandiktir

3-Paneller normal şartlar altında 80-230Volt arasında çalışırlar!
peki bunu kim ölçtü veya adam gibi ölçüyor?.
en dandik panel de bile bu sistem böyledir yani 80-230Volt arası "çalışır"! iyi de amiyane tabirle nahh çalışır
oluyor!
yani geçmişte buna bir marj verilmiş tüm PSU lar böyle,ama böyle çalışmaz,sapıtır ve sonra yanar...

eskiden bazı adma gibi MARKa lar vardı,bunlara yıldırım düşerdi yine kolay kolay yanmazdı yaw(tam tepesine değil
tabki biraz yanına düşerdi ama bu panellere bir şey olmazdı veya bir iki sigorta ve devre yanar 3kuruşluk
masrafla yediğin Yıldırımdan yırtardın:kiskis
örneğin Toshiba örneğin Pio örneğin Panasonic örneğin NEC ve daha aklıma gelmeyen bazıları!
bakın "Yıldırım" bu işin en kötüsüdür Allah vermesin ama hemen herşeyi bir anda bitiriyor!

Ben 2 defa yedim hemen Apt.nın yanına indi! 2 Tosh da hiç bir şey olmamışken Apt. da ki diğer marka
ne kadar elektronik cihaz varsa herkesinki yanmıştı(en başta da TV ler yandı)

sonuç olarak Elektrik işi sakat,paneller bu konuda dandik dedim ama siz bakmayın bana felaket
dandik hem de!

4-"Voltaj dalgalanması" şayet Dansöz gibi oynuyorsa o zaman iş sakat! 5/10Volt oynaması etkili olmaz
o dandik PSU lar iş görür o zaman ama oynama hele hele anlık olarak 10/20V olursa sakatlık fazla olur
20V üstü olursa hele de bu "milisaniyelik" oluyorsa iş hepten sakata biner!

TPV özelinde çok eskiden beri bu konu hep teknik olarak gündeme gelmiştir örneğin 2010 da yine böyleydi
veya 2015 de yine böyleydi gibi
Servisler olayı bildikleri için özellikle panel garanti süresi içinde bunu yaparsa bir defalık PowerBoard değişimi
ücretsiz yapılırdı!

yine voltajlar aşırı şekilde milisaniyelik oynama yapıyorsa bu da çeşitli tür kesintilere sebeb oluyor,dokunmayın
işlemi kendi kendine yapsın,müdahale derseniz sistem biraz daha aptal oluyor yeni gelen emirle!
veya sürekli kumandadan emir gönderirseniz hepten aptal oluyor!

Not;ana sorun şudur TV ler de(donanımlar zaten dandik)+Android işletim olması buna sebeb oluyor
panelin bir kendi sistemi+Android olunca kafası karışıyor ve %99 bu sorunlara Android sebeb oluyor!

Android olmasa bile yukarıda yazdım,donamımlar ciddi dandik olduğu için bu sefer de genel de heryerde
olan voltaj sıkıntıları sistem etki ediyor

Ancak "Android" başlı başına bir sıkıntı,veya panel de Android yok ama SMART v.s diye başka bir medya sistemi var
o da aynı bok,malzeme adi sistem de adam gibi değil,yazılım bence hikaye,RUS/Ukrayna lılar ile gidiyor bu iş de

uzun yazdım ama sorun "genel" dir,MARKA dan bağımsız iki tür sorun oluyor

1-Voltaj sorunları;çok genel
2-Android olması;sisteme bir şekilde müdahale ediyor bu nalet

++
Çin liler hala PSU/Board yapmasını öğrenemedi gitti yaw bu kadar mı dandik yapılır(her MAR da bu böyledir aynen)
eskiden "caponlar" vardı saha da bir de işi sadece PSU/PB olan üreticiler vardı!
TV üreticileri gider bunlardan adam gibi PSU alıp takarlardı veya Toshiba/Panasonic/NEC/Pio/Hitachi v.s ise
kendileri üretiyordu çoğunlukla!!!

HITACHI bu işi en babası idi:ok:ok
iki numara da TOSHIBA vardı,tepesine Yıldırım yiyen

bakın bunlar kolay kolay bozulmazdı MB giderdi,panel yanardı diğer şeyleri bozulur v.s ama PSU lar
hiç bir şey olmazdı,hatta bunları söküp başka bir panel takarlardı!!! yedek parça hesabı
Dansöz gibi oynamalar da PSU adam gibi çalışırdı! banamısın demezlerdi özellikle Tosh lar ve Hitac lar

+++

kısa çözüm 1KVA lık Regülatör(tekrar yazıyorum UPS değil hani şu PC lere taktığımız bu olmaz TV ler için)
kesin çözüm(ciddi voltaj oynamaları/kesintiler v.s varsa) "OnLine UPS"(1KVA)

not;Regülatör için 300/500Vatt diyemiyorum normal de bu da yeter ama 1KVA dan düşük olanlar
çok dandik malzeme yaw,almaya hiç değmez,gerçi 1KVA olanlar da bana göre vasat veya dandik ama
tercihiniz "yerli" diyeceğim ama uzun zamandır o da kalmadı,alayı Çin malı marlzemelerin!

+++

Benim Philips de oluyor bu sıkıntı on defa yazdım heriflere ama cevap çok basit geliyor
...öncelikle "VOLTAJ" sorunu... diyorlar,yani bu da işin kaçarı oluyor,heriflere bahane!

ülen git o zaman capon PSU taksana(hala var bunlar) örneğin Tosh un fason aldığı yerden al tak
veya git Hitachi den al tak ama birisi yani adisi Çin malı olan 15 dolar diğeri 100 dolar!
çok teşekkr ederim hocam.tv androidde iptv uygulamasındayken elektrikler kesildi.1 saat sonra gelince tv trt1 de açıldı.tvnin arkasında tunçmatik marka akım korumalı prizim var.tvnin bu gibi durumlar için bi ayarının olmaması üzücü.tv açıkken elektrikler gidince sorun olacak

T Çevrimdışı

tllcyln

Yeni Üye
11 Ağu 2023
1
27
Merhaba. Ailem için en az 55" tv bakıyorum. 8-12 bin TL aralığında önerebileceğiniz tv var mıdır.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
tam bir hafta sonra hatta 8. gününde bizim toshiba 55ul2163dt/2 tv geldi, kurulumu yapıldı ...
mayıs 2023 üretimi, BOE panel, yan açılarda solma yok ...
görüntü iyi, ses kötü, kanal geçişleri iyi, özellikle youtube performansı beni şaşırttı gerçekten iyi ...
açtıktan birkaç dak. sonra çalışma saatine baktırdım 10 dakikaydı, şimdilik iyi görünüyor ...
Güle güle kullanın. Youtube performansı kısa bir süre sizi iyi yönde şaşırtır, sonra kötü yönde şaşırmaya başlayabilirsiniz :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba. Ailem için en az 55" tv bakıyorum. 8-12 bin TL aralığında önerebileceğiniz tv var mıdır.
Hocam, 10-12K'ya TV'yi bırakın artık telefon bile alamıyorsunuz. Dolayısıyla, ucuza bulduğunuz herhangi bir tv'yi alın gitsin. A101'e Toshiba'lar falan geliyor, onlara bir bakın. Kaliteli bir görüntü arıyorsanız eğer 30.000 TL altında düzgün bir model bulamazsınız.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
çok teşekkr ederim hocam.tv androidde iptv uygulamasındayken elektrikler kesildi.1 saat sonra gelince tv trt1 de açıldı.tvnin arkasında tunçmatik marka akım korumalı prizim var.tvnin bu gibi durumlar için bi ayarının olmaması üzücü.tv açıkken elektrikler gidince sorun olacak
çözemedikleri konu şu hala;örneğin 8/9 serileri v.s farketmiyor....
panel de bir izlerken bir anda güç kesilmesi yaşanıp ardından hemen yeniden açılıyor,ya kaldığı yerden
başlıyor ya da kafasına göre bir başka kanal dan v.s belli olmuyor

örneğin bende Dahili Tuner kullanımı hiç yok,hatta kanalları bile hiç ayarlamadım ki kafasına göre
buraya gitmesin diye!

ama TV box herdaim açık ve onu izlediğim zaman oradan farklı bir kanala geçebiliyor!

bu konu için ben defalarca yazıştım,bakıyoruz v.s deyip salladılar bugüne kadar!

ama "elektriksel" olayları hariç tutuyorum,ilk msg anlattım,buna yapacak bir şey yoktur!
elektrik sıkıntı her yer de oluyor,bazı bölgeler de sürekli dalgalanma yaşandığı için
iki türlü sorun olur

1.PWB de arıza oluşuyor(değişim gerekiyor)
2.kapanma-açılma olur/oluyor,belki siz farketmeseniz bile özellikle şok dalgalı ama süresi
milisaniye bile olan durumlarda bunlar daha sık oluyor!

aslında trafosu 80-230V de düzgün regülasyoın yapabiliyorsa ne ala! malzeme dandik işin Türkçesi
neden benim diğer iki adet Toshiba panellerim de böyle işler olmuyor ya da hiç olmuyor vede hiç olmadı
10/13 senedir??? Yıldırım yedik yanımıza 9 dairenin de panelleri adeta pert oldular!!!
bir tek benimki ayakta kaldı yaw,Buzdolabı,Ankastre Fırın,Microdalga fırın,uydu Receiver lar daha aklıma gelmeyen
onlarca alet pert oldular!! benimkilerde geberdi bu arada ama her iki panelde açık idi bunlara bir bok olmadı:haha1

++

Akım korumalı prizler;hiç bir boka yaramazlar at onu,yada sana en fazla grup priz olarak 5/10 tane priz görevi
görürler!

"Regülatör" en basit ve faydalı ilk etap da yapacağın iştir,ama UPS olmaz!

bunu al ve tak,ama dediğim gibi "kötünün iyisi" olarak bu iş görecektir

++
Genel de atlanılan konu şu dur,şunu al tak bunu al tak demek kolay ama önemli olan
nokta ise ""milisaniyelik"" oynamalar dır,bakın bunu çoğu atlıyor! korur v.s deniyor
ama bir boka yaramıyor
örnek 220/221V duran akım bir an da 220 ye vurup tekrar 210 oluyorsa o iş sakat demek dir
ama 220 olup da oradan yavaş yavaş düşüyorsa sorun yok!
veya tam tersi akşam pik saatler de bir anda* 218v den 200 veya 190 lara düşüp tekrar 215/218
vurursa iş sakat!

*an=dediğim olay "milisaniye" cinsinden olan dalgalanmalar dır,cihazların anasını ağlatan olay budur aslında
bir an 220 sonra 230 sonra 180 v.s gibi gidiyor ve bunu milisaniye 4/5/6 da yapıyor! Regülatörlerin bunları
önleme durumları kesinlikle yoktur!

onlar ancak 5/10sn sonra işi toparlar ama geçmiş olsun bu arada

tek çözüm direk kendi Aküsün den beslemeli OnLine UPS cihazlardır gerisi hikaye
bunlar direk düzenli bir sinüs te sabit voltajı üretiyorlar 220 gibi veya 240 veya 225 v.s
ev ler TR de çoğu bölgede son yıllarda 230Volt oldular! Avrupa standardı(UK ve Irleland hariç)
ama hala 220V deniyor cihazlar da takat olarak buna göre uyumlu değiller

pratik de basit bir digital avometre türü aletle bir prize sabit bağlayın bakın bakalım
oynamalar nasıl diye!
bir de bazı Sanayi ye yakın bölgeler de durum tam vahim,gündüz Ev de 180/190 olur gece bir ara
200/220 sonra sabaha karşı 230 lara çıkabiliyor aralık süre olarak fazla ise cihaz bunu bir şekilde hallediyor
ama aralık çok düşük saniyeler de ise bunu beceremiyor,hele milisaniye olursa panel kafası aptal olup
re-start modlarına giriyor:hihi

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
teşekkürler ... :ok
bir ekleme; kanal düzenleme işi benim eski hı-level'den daha zahmetli ... :dry
Açıkçası Hi-Level kanal düzenlemesi bile bana zahmetli geldiği için sanırım bayağı vicdan azabı. :deli1

İşinizi kolaylaştırması açısından şuradaki By_Trol By_Trol ustamızın hazırladığı-güncellediği liste belki işinize yarayabilir;

M Çevrimdışı

merter2006

Yeni Üye
2 Kas 2020
21
44
çözemedikleri konu şu hala;örneğin 8/9 serileri v.s farketmiyor....
panel de bir izlerken bir anda güç kesilmesi yaşanıp ardından hemen yeniden açılıyor,ya kaldığı yerden
başlıyor ya da kafasına göre bir başka kanal dan v.s belli olmuyor

örneğin bende Dahili Tuner kullanımı hiç yok,hatta kanalları bile hiç ayarlamadım ki kafasına göre
buraya gitmesin diye!

ama TV box herdaim açık ve onu izlediğim zaman oradan farklı bir kanala geçebiliyor!

bu konu için ben defalarca yazıştım,bakıyoruz v.s deyip salladılar bugüne kadar!

ama "elektriksel" olayları hariç tutuyorum,ilk msg anlattım,buna yapacak bir şey yoktur!
elektrik sıkıntı her yer de oluyor,bazı bölgeler de sürekli dalgalanma yaşandığı için
iki türlü sorun olur

1.PWB de arıza oluşuyor(değişim gerekiyor)
2.kapanma-açılma olur/oluyor,belki siz farketmeseniz bile özellikle şok dalgalı ama süresi
milisaniye bile olan durumlarda bunlar daha sık oluyor!

aslında trafosu 80-230V de düzgün regülasyoın yapabiliyorsa ne ala! malzeme dandik işin Türkçesi
neden benim diğer iki adet Toshiba panellerim de böyle işler olmuyor ya da hiç olmuyor vede hiç olmadı
10/13 senedir??? Yıldırım yedik yanımıza 9 dairenin de panelleri adeta pert oldular!!!
bir tek benimki ayakta kaldı yaw,Buzdolabı,Ankastre Fırın,Microdalga fırın,uydu Receiver lar daha aklıma gelmeyen
onlarca alet pert oldular!! benimkilerde geberdi bu arada ama her iki panelde açık idi bunlara bir bok olmadı:haha1

++

Akım korumalı prizler;hiç bir boka yaramazlar at onu,yada sana en fazla grup priz olarak 5/10 tane priz görevi
görürler!

"Regülatör" en basit ve faydalı ilk etap da yapacağın iştir,ama UPS olmaz!

bunu al ve tak,ama dediğim gibi "kötünün iyisi" olarak bu iş görecektir

++
Genel de atlanılan konu şu dur,şunu al tak bunu al tak demek kolay ama önemli olan
nokta ise ""milisaniyelik"" oynamalar dır,bakın bunu çoğu atlıyor! korur v.s deniyor
ama bir boka yaramıyor
örnek 220/221V duran akım bir an da 220 ye vurup tekrar 210 oluyorsa o iş sakat demek dir
veya tam tersi akşam pik saatler de bir anda* 218v den 200 veya 190 lara düşüp tekrar 215/218
vurursa iş sakat!

*an=dediğim olay "milisaniye" cinsinden olan dalgalanmalar dır,cihazların anasını ağlatan olay budur aslında
bir an 220 sonra 230 sonra 180 v.s gibi gidiyor ve bunu milisaniye 4/5/6 da yapıyor! Regülatörlerin bunları

onlar ancak 5/10sn sonra işi toparlar ama geçmiş olsun bu arada

tek çözüm direk kendi Aküsün den beslemeli OnLine UPS cihazlardır gerisi hikaye
bunlar direk düzenli bir sinüs te sabit voltajı üretiyorlar 220 gibi veya 240 veya 225 v.s
ev ler TR de çoğu bölgede son yıllarda 230Volt oldular! Avrupa standardı(UK ve Irleland hariç)
ama hala 220V deniyor cihazlar da takat olarak buna göre uyumlu değiller

pratik de basit bir digital avometre türü aletle bir prize sabit bağlayın bakın bakalım
oynamalar nasıl diye!
bir de bazı Sanayi ye yakın bölgeler de durum tam vahim,gündüz Ev de 180/190 olur gece bir ara
200/220 sonra sabaha karşı 230 lara çıkabiliyor aralık süre olarak fazla ise cihaz bunu bir şekilde hallediyor
ama aralık çok düşük saniyeler de ise bunu beceremiyor,hele milisaniye olursa panel kafası aptal olup
re-start modlarına giriyor:hihi
peki evin ana sigortasına bağlayabileceğimiz regülatör tarzı bişey yokmu.yani evdeki aletlerin geneli için

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
peki evin ana sigortasına bağlayabileceğimiz regülatör tarzı bişey yokmu.yani evdeki aletlerin geneli için
Kapasitesi yüksek regülatör kullanabilirsiniz. Ancak buradaki can alıcı noktayı albanez albanez üstat özellikle belirtmiş;

"Genel de atlanılan konu şu dur,şunu al tak bunu al tak demek kolay ama önemli olan
ama bir boka yaramıyor
vurursa iş sakat!

onlar ancak 5/10sn sonra işi toparlar ama geçmiş olsun bu arada"

Bunun da çözümünü aşağıdaki notla vermiş;

"tek çözüm direk kendi Aküsün den beslemeli OnLine UPS cihazlardır gerisi hikaye
ama hala 220V deniyor cihazlar da takat olarak buna göre uyumlu değiller"

Bu bilgilere dayanarak evinizin girişine takacağınız online ups' te hem maliyet açısından çok yüksek olur, hem de ilerleyen dönemde akü bakımı, işletme maliyeti gibi durumlarla karşılaşırsınız. Tam sinüs inverter özellikli online ups dışındaki tüm çözümler aslında cihazları tam anlamıyla koruyamıyor. ☹️

O Çevrimdışı

Ocico 

Aktif Üye
24 Ağu 2021
159
Üstadlar merhaba,

Ana kartı bozulduğu için servise giden Vestel 102 ekran LCD tv mizin tamiri mümkün olmadı maalesef. 11 gündür özel serviste kaldı, ama kurtaramadık ve vedalaştık kendisi ile... ;) 2012 yılından bu güne iyi kötü günde beraberdik...

Salona yeni bir TV almak istiyoruz, baktığım markalar; Toshiba, Seg, Onvo idi. Ancak babam bunların hiç birini istemiyor. Evde 82 ekran Vestel var ve 3 kez servise gitti, 1 adet 49 ekran Vestel LCD var, tuneri bozuk (daha önce forumdan yardım almıştım) 2 adette SEG 49 ekran var, birinin ekranında leke var.

Yani sonuç olarak; Vestel'in servis verdiği bir şeyi istemiyor, allerjisi var diyelim. :)

Babam 83 yaşında, eskiden beri Arçelik'çidir. Bana dedi ki; ''Arçelik ya da Beko Tv bakalım''

Ben de biraz araştırdım ve aşağıda linkini verdiğim modeli uygun gördüm, ama şartları epey bir zorlayarak, bana göre pahalı ama siz üstadlar ne dersiniz acaba?

Eski Vestel 102 LCD Smart bile değildi, kendinden uydu alıcısı bile yoktu garibimin :(

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var... (Kablo TV modülü ile kullanacağım bu arada belirteyim)

Saygılar.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Üstadlar merhaba,

Ana kartı bozulduğu için servise giden Vestel 102 ekran LCD tv mizin tamiri mümkün olmadı maalesef. 11 gündür özel serviste kaldı, ama kurtaramadık ve vedalaştık kendisi ile... ;) 2012 yılından bu güne iyi kötü günde beraberdik...

Salona yeni bir TV almak istiyoruz, baktığım markalar; Toshiba, Seg, Onvo idi. Ancak babam bunların hiç birini istemiyor. Evde 82 ekran Vestel var ve 3 kez servise gitti, 1 adet 49 ekran Vestel LCD var, tuneri bozuk (daha önce forumdan yardım almıştım) 2 adette SEG 49 ekran var, birinin ekranında leke var.

Yani sonuç olarak; Vestel'in servis verdiği bir şeyi istemiyor, allerjisi var diyelim. :)

Babam 83 yaşında, eskiden beri Arçelik'çidir. Bana dedi ki; ''Arçelik ya da Beko Tv bakalım''

Ben de biraz araştırdım ve aşağıda linkini verdiğim modeli uygun gördüm, ama şartları epey bir zorlayarak, bana göre pahalı ama siz üstadlar ne dersiniz acaba?

Eski Vestel 102 LCD Smart bile değildi, kendinden uydu alıcısı bile yoktu garibimin :(

Değerli görüşlerinize ihtiyacım var... (Kablo TV modülü ile kullanacağım bu arada belirteyim)

Saygılar.

Bütçe olarak bu seviyelerde isek ve vestel ve alt markaları alternatifimiz yoksa açıkçası çok fazla alternatif yok gibi. Ama önümüzdeki günlerde BİM mağazalarına sanırım tcl 50p635 tekrar gelecek. Teşhir imkanı olan bir mağazada görüntüsünü inceleyip öyle bir ürün tercih edebilirsiniz diye düşünüyorum. Yukarıda bir üyemiz 9300 TL' den geleceğini söylemişti.

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

Bayberty

Yeni Üye
2 Tem 2022
49
Açıkçası Hi-Level kanal düzenlemesi bile bana zahmetli geldiği için sanırım bayağı vicdan azabı. :deli1

İşinizi kolaylaştırması açısından şuradaki By_Trol By_Trol ustamızın hazırladığı-güncellediği liste belki işinize yarayabilir;

hı-level'da en azından toplu favori listesi oluşturabiliyordum, kanal listesinde sırayla istediklerimi işaretleyince oluyordu, bunda her kanal için tek tek işlem yapmak gerekiyor, yada belki ben kısa yolunu henüz keşfedemedim ...
ben sadece 20 kanal izliyorum, onları da favori listesine aldım ne olur ne olmaz diye usb'ye de attım, teşekkürler ama hazır listeler bana uymuyor ... 🙂

Geri
Üst Alt