albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
yerli montaj Arçelik/Beko/Grundig/Vestel hiç birisini kesinlikle tavsiye etmiyorum!
eskik/kısıtlı v.s montaj yapıyorlar
4xHDMI yok
HDMI "2.1" yok! yaw böyle bir şey olabilirmi,adamlar OLED ürettik diyorlar ama
böyle paneller ancak olsa olsa LCD ler de olur,yani ne ürettiklerini bile bilmiyorlar!

fiyatını zaten geçtim böyle kırpılmış bir OLED paneli nasıl çıkarırlar anlaşılır değil!

OLED alacaksan ilk tercihin LGE olsun,alternatif TPV olabilir(Philips)
Sony/Samsung aşırı pahalıdır ve hiç değmez!

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Merhaba
55-65 inç arasında televizyon arıyorum. 15-17K bütçem var. TCL marka önerileri aldım ve televizyonu almama ramak kaldı. Almadan önce size de sormak istiyorum önerdiğiniz bir marka model var mı ? Android olsun görüntü kalitesi ve ses güzel olsun ve panel 2 ayda elimde kalmasın istiyorum. Ve en önemli sorunlardan biri Güvenilir bir satıcı lazım. Önerdiğiniz bildiğiniz bir yer var mı ? Şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı Günler

Aklımdan geçen ve araştırdığım modellerden 58p635 veya 58p633 gibi düşünüyorum
- 58'lik panel almayın.
- P serisini es geçin. TCL alacaksanız 2.5 daha ekleyip 55C635 alın.
- TCL dışında bütçeniz dahilinde Vestel'den (Axen, Daewoo gibi markaları es geçiyorum) başka seçenek bulamazsınız. Dolayısıyla, TCL dışında bir alternatif istiyorsanız Vestel bakın. Fakat 55'lik Vestel'ler genelde IPS panelli olur, TCL'ler VA panel.
- Panasonic, Samsung, Sony dahi alsanız değil 2 ay, panelin 2 gün gideceğinin dahi garantisini veremezler.
- Bütçeniz dahilinde alabileceğiniz bütün tv'ler giriş seviyesinde olacak, çok yüksek kalite beklemeyin.
- TCL'ler pek parlak değildir fakat fiyatına göre iyi sayılır. Alternatif olarak Samsung BU8500 falan bakabilirsiniz.

R Çevrimdışı

RisingSun

Yeni Üye
25 Tem 2023
6
41
yerli montaj Arçelik/Beko/Grundig/Vestel hiç birisini kesinlikle tavsiye etmiyorum!
eskik/kısıtlı v.s montaj yapıyorlar
4xHDMI yok
HDMI "2.1" yok! yaw böyle bir şey olabilirmi,adamlar OLED ürettik diyorlar ama
böyle paneller ancak olsa olsa LCD ler de olur,yani ne ürettiklerini bile bilmiyorlar!

fiyatını zaten geçtim böyle kırpılmış bir OLED paneli nasıl çıkarırlar anlaşılır değil!

OLED alacaksan ilk tercihin LGE olsun,alternatif TPV olabilir(Philips)
Sony/Samsung aşırı pahalıdır ve hiç değmez!
Hocam siz attığım linkleri incelediniz mi, Hdmi 2.1 ve 4k 120 Hz desteği var görünüyor

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
ben Beko/Grundig leri MM de izlemiştim zaten bunların hepsi de aynıdır!
4K120Hz için emin değilim ayrıca panelin arka portlarına bakarsan zaten portlar 2.1
görünmüyor ve ben de görmedim zira olsa idi mutlaka portda HDMI 1/2/3.... ve 2.1 diye yazar!
yazmıyorsa yok demektir ki bunu zaten bütün adam gibi markalarda böyle olduğunu
görürsünüz

katalog değerleri çoğu kere gerçekleri yansıtmıyor,sana tavsiyem örneğin LG leri bir incele
çıplak gözle ve arkasına bak portları incele v.s

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
OLED lerin(modül ünitesi) hepsini LGD üretiyor ve 100/120Hz 10-bit dir

ANCAK SkyWorth(Çin) 200/240Hz 10-bit OLED üretimi yapıyor ancak bunu epeyi zamandır
piyasalara vermiyor!

Ayrıca LGD geçen sene daha hesaplı 60Hz lik OLED panel de üretmiştir! bunlar EntryLev-48" lik paneller olup
bel ki de 55 v.s olarak da çıkarabilir f/p ürünü gibi

Not;OLED 100Hz 10-bit paneller de gerçek 10bit vardır!
LCD ler de çoğu 8-bit dir bir de çakma 10bitleri vardır(8-2FCR)
Samsung/Sony/Panasonic ve diğer markaların HiEnd lerin de
ise "10-bit" panel takılıdır

peki bu 10-bit gerçekmi? HAYIR değildir! bu da başka bir pazarlama yöntemidir!
özellikle 201819 dan itibaren 10-bit paneller böyledir artık
istisna Panasonic IPS/VA(bunlar zaten TR de yoktur)VIZIO(sadece USA) gerçek 10-bit vardır

diğer markalarda 10-bit var denilenler ise sadece palavradır!
çünkü 10-bit panel de clipping efektleri OLMAZ!!! color-band OLMAZ veya benzer biçimde
renk sapmaları+RGB tonlama da falsolar olmaz v.s

işte OLED paneller de ise gerçek 10-bit panel vardır:ok
kurduğum her türlü paneller de ve özellikle OLED ler de bu bahsettiğim sapmalar hiç olmazken
diğer tüm markalarda bunlar oluyor=güyya bunlar da 10-bit

++

Design/WEB/pro.Photo gibi uygulamalar veya paneli Monitör gibi kullanımlar da
veya kişiler bu tip falsolara hassas veya dikkat ediyorlarsa zaten bu falsolar onları
rahatsız edecektir!
Ancak OLED ler her ne kadar Monitör olarak kullanımda aşırı risk taşıyorsa da bu bahsettiğim
konularda adeta süperdir!

Diğer yandan normal/günlük kullanım da 8-bit panel bile kimseyi rahatsız etmeyecektir
veya 8+2FCR gibi ama takıntılı veya prof. kişiler bazı geçişler de bu falsolara gözleri
takılabilir veya ülen bu ne biçim 10-bit panel diyebilir

Aynı şekilde "Bluray" ler hariç bu konuda sıkıntısız cihaz yok gibidir!
TV-Box kullanıyorsanız ciddi falso dur bunlar bit konusunda!

sonuç olarak resim işlemede+donamım kalitesi ve bağlı olarak yazılım kalitesi v.s olarak
OLED ler en iyisidir,LCD ler bu konuda artık gözden çıktı zaten ana MARKA üreticiler de
OLED lere ağırlık verdikleri için bunlarda falso vermemeye bakıyorlar,LCD ler ise hep aynı
yolda ilerliyor!

R Çevrimdışı

RisingSun

Yeni Üye
25 Tem 2023
6
41
ben Beko/Grundig leri MM de izlemiştim zaten bunların hepsi de aynıdır!
4K120Hz için emin değilim ayrıca panelin arka portlarına bakarsan zaten portlar 2.1
görünmüyor ve ben de görmedim zira olsa idi mutlaka portda HDMI 1/2/3.... ve 2.1 diye yazar!
yazmıyorsa yok demektir ki bunu zaten bütün adam gibi markalarda böyle olduğunu
görürsünüz

katalog değerleri çoğu kere gerçekleri yansıtmıyor,sana tavsiyem örneğin LG leri bir incele
çıplak gözle ve arkasına bak portları incele v.s
Sizin baktıklarınız OLED C 970 B serisi miydi?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
benim MM de gördüklerim Grundig ve Beko idi
ama bildiğim kadarıyla bunların hepsi zaten Arçelik de üretiliyor
model kod ları farklı Arçelik/Beko/Grundig için

sen,emin olmak için Vatan/MM veya Arçelik bayilerine panelin yan ve arkasına
bak 2.1 için ben hala emin değilim!
ama eARC soruyorsan örneğin bu var
ALL/VRR yine yok diye biliyorum!

2.1 olan tüm paneller de bunu özellikle port girişinde yazılı olarak belirtiyorlar
örneğin elinde PS5/Xbox var diyelim ve her port da zaten 2.1 olmadığı için
bunu kullanıcı bilsin diye özellikle port altında belirtiyorlar! sen de oraya takıyorsun

Modül ünitelerinin de eski model(örneğin 2019/18 gibi)olduğuna kesin eminim
ve korkarım 2017 değildir!
bu herifler uzun zamandır bazı TV lerinde her sene model numarası değiştirerek
"yeni model" diye gazlıyorlar! kasa/ayak/bezel de ufak bir değişiklik alın size YENİ
model

Ben OLED çiyim epeyi yıllardır,zaten başka LCD TV lere filan bakmıyorum bile ya da konu hk.
belki bazı şeyler yazıyorum sadece OLED üzerine destek veriyorum yıllardır

TR deki Vestel/Arçelik grubu daha adam gibi LCD bile üretemiyor kaldı ki OLED üretsinler

örneğin Modül ünitesi çok ama çok önemli OLED paneller de!
iyi de kim hangi tip/model v.s OLED takmış???

örneğin herkes biliyor bunları Koreli LGD nin ürettiğini buraya kadar eyvallah ama
bunların kendi içlerinde bazı tipleri var! bizimkiler ne malum elde kalmış 2017 leri
takmadıkları! zaten hiç satamıyorlar sayılır

LGD fabrikası elde kalan eskileri çok daha ucuza veriyor(herkes değil tabiki)
veya NIT değeri nedir??? bu ciddi fiyat farkı yaratıyor!
ya da EVO paneli mi+NIT düşükmü yoksa yüksekmi ayrıca "koruma sistemi" nedir

Arçelik/Vestelin böyle bir çalışması yoktur! olan mevcut hazı ısmarlama yazılım ile gelen dışında tık yoktur!
kısaca yerli marma LCD alınabilir ama OLED alınmaz​

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Hocam siz attığım linkleri incelediniz mi, Hdmi 2.1 ve 4k 120 Hz desteği var görünüyor
Örneğin Vestel marka O9900 diye bir Oled tv var. Bu cihaz 120 hz fakat hdmi üzerinden sadece 60 hz desteklediği iddia ediliyor. Yani PS5 bağlayayım da 120 hz bir oyun oynayayım derseniz mümkün olmayabilir. Beko için de aynı durum geçerli olabilir.

Yerli üretim Oled'lerde genellikle eski teknoloji paneller kullanılır. Evet paneli LG'den alıyorlar ama LG'nin 2018 yılında ürettiği ile 2022'de ürettiği panel arasında kalite farkı var. Özellikle parlaklık konusunda çok fark eder. Eğer biraz aydınlık bir odada kullanacaksanız, gündüz tv yerine büyük ihtimalle kendinizi izleyeceksiniz çünkü özellikle eski Oled'ler parlaklık konusunda rezalettir. HDR'da bile bir süre sonra parlaklık tam ekranda 140 nit'lere kadar düşer. Piksel yanığını engellemek için ABL (auto brightness limiting) denilen agresif bir yazılım kullanıyorlar. Bu tv'de evo panel kullandıklarını hiç zannetmiyorum.

Loş ortamda film izlemek için Oled mükemmel gerçekten. Parlaklık ile ilgili bir sorununuz yoksa düşünülebilir.

R Çevrimdışı

RisingSun

Yeni Üye
25 Tem 2023
6
41
Oled lerinde Arçelik Beko Grundig fark etmez. HDMI girişleri 2.1 yok. 2.1 yazan kısmının ekran görüntüsünu atar mısın
Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum, buraya 2 hafta sonra gelecekmiş BEKO OLED C 970 B modeli, dolayısıyla ürünü fiziksel olarak ben şu an göremiyorum, bekliyorum..Eğer bir mağazada görebilen varsa arka panelini inceleyip HDMI 2.1 var mı kontrol edebilirse sevinirim, benim paylaştığım teknik dökümantasyonda herşey var bu modelde dediğim gibi (4K 120 Hz, HDMI 2.1, HDMI eARC vs), önceki mesajımda linki vardı

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
Ben Kıbrıs'ta yaşıyorum, buraya 2 hafta sonra gelecekmiş BEKO OLED C 970 B modeli, dolayısıyla ürünü fiziksel olarak ben şu an göremiyorum, bekliyorum..Eğer bir mağazada görebilen varsa arka panelini inceleyip HDMI 2.1 var mı kontrol edebilirse sevinirim, benim paylaştığım teknik dökümantasyonda herşey var bu modelde dediğim gibi (4K 120 Hz, HDMI 2.1, HDMI eARC vs), önceki mesajımda linki vardı
Anladım. Orada LG nin oledleri nasıl. Bizimle aynı mı. Rum tarafında nekadar geçme günü birlik oluyor mu. Orada bişey aldimmi. Gümrük uyguluyor mu bizim taraf

R Çevrimdışı

RisingSun

Yeni Üye
25 Tem 2023
6
41
Rum tarafına Kıbrıslı Türkler geçebilir ama benim gibi Türkiye kökenliler geçemez..Buraya son model tv'ler çok geç geliyor, şu an hala S95B satılıyor, S95C veya S90C, LG C3 veya G3 gelmedi KKTC'ye..65'' C2 var 53-54 bin TL, 65'' S95B var 53.000 TL ama işte S95B çok beğensem de arızalanma veya ölü pikselli çıkma ihtimali çok yüksek diye yanaşmıyorum..Bu Beko C 970 B'nin panelinin C1 evo panel olduğunu söyledi bir başka donanımhaber forumdan bir kullanıcı, ne derece doğru Kıbrıs'a gelmeden inceleyemiyorum ama doğru olma ihtimaline karşı tv almayı bu tv'yi görmeden karara bağlamayacağım, çünkü C1'se 36-37 bin TL'ye evet bence kesinlikle kaçmaz..Belki biraz daha bekleyip S95C alabilirim, sanırım 2-3 aya artık buraya gelir..Tvlerde fiyat olarak denk getirebilirsen Türkiye'deyle aynı ya da biraz daha ucuza alabiliyorsun, cep telefonları, arabalar Türkiye'ye göre çok ucuz..Rum tarafında her türlü teknolojik alet tabi dünyayla aynı anda geliyor Avrupa Birliği ülkesi sonuçta ve özellikle black friday'de gerçekten anormal düşük fiyatlara tv'ler gördüm..

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
Rum tarafına Kıbrıslı Türkler geçebilir ama benim gibi Türkiye kökenliler geçemez..Buraya son model tv'ler çok geç geliyor, şu an hala S95B satılıyor, S95C veya S90C, LG C3 veya G3 gelmedi KKTC'ye..65'' C2 var 53-54 bin TL, 65'' S95B var 53.000 TL ama işte S95B çok beğensem de arızalanma veya ölü pikselli çıkma ihtimali çok yüksek diye yanaşmıyorum..Bu Beko C 970 B'nin panelinin C1 evo panel olduğunu söyledi bir başka donanımhaber forumdan bir kullanıcı, ne derece doğru Kıbrıs'a gelmeden inceleyemiyorum ama doğru olma ihtimaline karşı tv almayı bu tv'yi görmeden karara bağlamayacağım, çünkü C1'se 36-37 bin TL'ye evet bence kesinlikle kaçmaz..Belki biraz daha bekleyip S95C alabilirim, sanırım 2-3 aya artık buraya gelir..Tvlerde fiyat olarak denk getirebilirsen Türkiye'deyle aynı ya da biraz daha ucuza alabiliyorsun, cep telefonları, arabalar Türkiye'ye göre çok ucuz..Rum tarafında her türlü teknolojik alet tabi dünyayla aynı anda geliyor Avrupa Birliği ülkesi sonuçta ve özellikle black friday'de gerçekten anormal düşük fiyatlara tv'ler gördüm..
2023 modeller şu an için almak kötü bir düşünce.
2022 modellerden uygun olmaz. black friday bizde çok iyi olmuyor. Yurtdışında olduğu gibi fiyat olmuyor .
Samsung oledler iyi. Sizi korkutan 1. Nesil üretim olmasından dolayı korkunuz
Yerli markaların oledleri den daha çok endişelinirdim. LG CS serilerini de bakın. Fiyatlarına. Philips 807 olur.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
R RisingSun,
Birde Evo panel diyen kişiye kaynak göster niye demediniz. Nereden biliyor. internetten ise link. Paneli actiysa resim çeker. Wbe mi wbc mi seri no şundan anlarız

Geri
Üst Alt