D Çevrimdışı
10 Mar 2023
41
40
47 inç ler IPS olurdu. 46 ve 48 inç ler Va paneldi
Peki ne tavisye edersin

Peki ne tavisye edersin eski ile devamı ediyim yoksa bu olayı değerlendirim mi aradaki fark çok açılıyor benim TV Max 4 bine satılır galiba

Peki ne tavisye edersin eski ile devamı ediyim yoksa bu olayı değerlendirim mi aradaki fark çok açılıyor benim TV Max 4 bine satılır galiba

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
Ben 55 inç alırım. Büyük inç lerde yerli markalarda hele IPS panellere girmem. 55 inç yerelden günlük kullanım için yeterli. TV box sin varsa yeni teknoloji olsun diyorsan. Bugün ki TV lerin giriş seviyelerin. Senin TV den ekstra artı bişey sunmaz. Smart özellik sizi cezbediyor sa. Bir TV box la devam ederdim

D Çevrimdışı
10 Mar 2023
41
40
Ben 55 inç alırım. Büyük inç lerde yerli markalarda hele IPS panellere girmem. 55 inç yerelden günlük kullanım için yeterli. TV box sin varsa yeni teknoloji olsun diyorsan. Bugün ki TV lerin giriş seviyelerin. Senin TV den ekstra artı bişey sunmaz. Smart özellik sizi cezbediyor sa. Bir TV box la devam ederdim
Anladım teşekkür ederim

Benim dediğim marka model
Dırect LED panel kullanıyormuş

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Şuraya yazayım TV ucuz olsun da Dolby vision Doly ses Atmos gibi özellikler TV de yoksa En kral Box olsa bile o özelikler olmuyor yani bir TVBox alırım herşey olur diye bir dünya yok.
Dolby ATMOS yada Dolby dijital Plus TV'de birinin olması şart..

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,376
@doğanhilmi

-verdiğim iki dosya dan birisi genel diğeri TPV içindir(sadece "OLED" ler için!!)
TPV olanı giriyorsun,diğer tüm ayarları OFF bırak

-ebat değil de NIT değerleri değişik olduğu için pic.set. değerleri farklıdır!
Servisleri salla geç,bin defa yazdım,OLED den bi-haberdir bu hazretler
işleri sadece basit kurulum... söylediklerinin çoğu bırak OLED paneli LCD ler için
bile doğru değildir yaw:hayir

-Panel protect&clean ve ileri işlemler v.s dosyasını ise ayrıca vermiştim,ama sen bunlara
şimdi kafanı hiç takma henüz zamanı gelmedi

-yazılım için senin panel de bir önceki yazılımla geldiği için o uyarı arada çıkacaktır,yönlerini
takip et ve bırak kendi işlemlerini yapsın

not;ancak verdiğim pic.set. ve diğer ayarların bazıları factory-reset sebebiyle sıfırlanır!
bazıları ise bozulmaz(değişmez)bunları tek tek yeniden gireceksin

>install TV ye dokunma
>basic factory-reset yap OK dir

işlem bittik den sonra şu nalet Android sebebiyle o işlemler gecikmeyle bittiği için
paneli resetleme süresi uzun sürmektedir! sakın kumanda v.s ye dokunma bekle bir kaç dakika
kapanıp açılacak ve normal Android başlasın ama kurulum tam bitirme,zira sen ayrıca BOX
kullandığın için bunlara hiç girme ve ROM da şişmesin,ancak GoogleTV cart-curt sebebiyle
nalet Android arada uyası verecektir bunu da göz önüne alma ama silme/kapatma!!!

Ben de arada çıkıyor bu GoogleTV yi tamamla yok şunu yap v.s

-PS5/XBox sormuşsun,benim tavsiyem direk XBox olacaktır!
resim kalitesi özellikle ext. ve Bluray da daha iyi PS5 den

Hakan bey PS5 i satıyor aklında bulunsun,hesaplı alırsın bunu,şayet illa PS5 istiyorsan
o da XBox a geçti geçen hafta ve PS5 boşa çıktı
selamımı söyle ararsan

++

S Çevrimdışı

simeli

Aktif Üye
15 Tem 2023
58
58
geçen bir arkadaş sormuştu bazı paneller için özellikle izleme mesafesi durumunu,ben geçmişte bu konuda
çok şeyler yazdım ama sonra kaybolup gidiyor haliyle

bakınız her IPS&VA açı verme konusunda aynı değildir ama bazı kişiler VA kötü IPS de iyidir gibi anlışalacak
gibi laflar ediyorlar ve adeta noktayı koyuyorlar ama iş böyle değildir!

IPS olup da 10derece bile açı vermeyen paneller vardır zaten IPS denen meretin max. açı verme derecesi de
sizin göz hassasiyetinize bağlı olarak 35 ile 45 derecedir,ama bana göre 45 aşırı kötü geliyor ve hemen
anlıyorum düşme falsolarını

VA olup da alacağınız açı ise max.30/35derecedir ki bu değer bile falso yapmaya yetiyor!

Not;ama adam var,50/60dereceden IPS olsa bile süper diyor veya sorun yok diyebiliyor
veya tam tersi VA olup da 45derece de sorun yoktur diyen de vardır!
bunlar uç örnekler ve zaten teknik olarak doğru değildir! ya takmıyor ya da gerçekten göremiyor
ya da oluşan düşme farkını hiç algılıyamıyor!!!

bu panellerin hepsi de pixel dizilimi vertical yapıda olur ve dolayısıyla açı zaten teknik olarak VEREMEZ!
açıyı verdiren modül arkasındaki bazı filtreleme v.s elemanlarıdır,ancak buna da fazla müdahele ederseniz
bu sefer açı artar ama resmin natural olma hali bozulur!

VA ve IPS pixel dizilim yapıları aynıdır sadece arada bir kaç farklı yapı olduğu için IPS daha fazla açı verir hepsi bu kadar

sonuç olarak burada nokta koyup da IPS budur VA budur denmesi doğru olmadığı gibi kişileri de yalnış
yönlendirilmeye sevk eder!
birisi göreceli(ama abartı olmadan!)daha fazla açı verir demek doğru tabir olacaktır)

IPS panel zaten bir Hitachi buluşu olup 90sonu 2000 başı gibi Hitachi tarafından geliştirildi(sadece 32/37 abatlar da)
2005/2008 de en iyi noktasına geldi(32/37 ebat sadece!)sonra bitti!
gerçek IPS buydu,bugün CMO/LGD nin yaptığı IPS ler bu değildir! ya da bugünkü "çakma" diğeri ise harbi idi!

Açı verme işte bu paneller de hiç "düşme olmadan" 178derece idi!!
bu 178dereceyi şöyle alıyoruz; panel karşıda duruyor sağ veya sol kenarından diğer kenara zaten 180 derece olur
fiziki olarak siz karşıdan kafanıza göre istediğiniz yönde bakın artık!
Ama tam fiziki ölçüme göre ise böyle açı değeri olmaz insan gözü için dolayısıyla biz tam karşıdan baktığımız zaman

bunu sıfır derece olarak almalıyız>>>>bu durum da panel kenarına kadar 90derece kalır sağa veya sola
geçip bakıldığı zaman siz bunu sıfırdan başlayıp 10/20/30dereceler gibi alacaksınız

Not;günümüz panellerinde size verilen sözüm ona AÇI değeri her panel de kafadan 178 derecedir!
ama bu küllüm teknik olarak yalnıştır! açıyı yukarıda verdiğim şekilde ölçülür bir panel de!

Hitachi o zaman gerçek bir 178derecelik ki bunu da aslında doğru dedi ama farklı yalnış anlamaya sebeb oldu
doğrusu 178/2=89 olmalıydı/olur
ve bunu fırsat bilen diğer panel üreticileri de kafadan her tip panel için 178derece dediler ve halnde böyle diyorlar yaw

Hitachi tam cepheden sıfır dereceden 89derece verir
günümüz çakma IPS ler 40/45derece veriyor! hatta onuda çoğusu veremez

Hitachi,pixel dizilimi "horizontal" idi ama günümüz tüm VA&IPS ler vertical dir

bu bir "teknoloji" idi ama günümüz üretimleri ise sadece "teknik" bir uygulama dır!
yani 20 sene de hiç bir yol kat edemedi diğer panel üreticileri bu konuda!
Hitachi den sonra bu işe Panasonic el attı ama başarılı olamadı! ancak Pany nin kendi üretimi
olan bazı en üst LCD lerinde(şayet IPS taklısı ise)bu IPS ler günümüz LG veya diğerlerinin ürettiği
IPS ler den çok daha başarılıdır!

Ama ne Hitachi ne de Panasonic özellikle Contrast ve Siyahlar konusunda tam başarı elde edemediler
o günde bunlar kötü veya vasat idi bugün de daha da kötü hale geldiler IPS ler de

kötünün iyisi ise bir tek Panasonic kaldı(LCD- IPS olarak) o da çok çok az serisinde kendi üretimi
IPS var ve bana göre kesinlikle en iyi IPS bunlar ama bulmak zor zaten TR de yok bu herifler
göreceli olarak siyah hallice iyi olsa bile contrast yine düşük,özel kullanım için örneğin Monitör+TV olarak
hatta yarı prof. uygulamalar için çok iyiler ama neticede IPS ve "kısıtlı" bazı çalışmaları

++

Bir arkadaş ta şunu sordu,aklımda kaldığıyla;neden IPS ler böyle veya ilerlemiyor v.s??

iyi de bunu "teknolojik" olarak ortaya çıkaracak üretici nerede????
Hitachi,NEC,Fujitsu,Sharp,Panasonic,Sanyo(eski yapısı)gibi "caponlar" sahadan çekildiler!

Kore/Taiwan/Çin bu işleri bilmez ve de yatırım v.s de yapmaz! onlar paso mal üretirler
"panel teknolojisi" bugün dahil hala caponların elidedir veya çoğusu Sharp dır,yani bu herif bir şey
bulursa ne ala yoksa biz bugün 2000 lerin en başındaki dandik paneller ve üreticiler ile devam ederiz yola

++

IPS paneller VA lara göre sadece biraz daha fazla açı verir denirse işte doğru bilgi bu olur
Ama adamın gözleri örneğin benim gibi çok hassas ise bu konular da,bu durumda o adama
direk IPS al denmez,bazı handikaplarını v.s ayrıca yazmak gerekiyor

Diğer soru;Philips ler deki CMO üretimi 50/58 ebatlarda ki AÇI durumu;kendim de bir kaç serisini kullandım
ve halen de 50/8807 kullanıyorum bana göre açı resmen berbat hatta hiç açı vermiyor!

direk tam cepheden izlenecektir gibi! kimileri bunu alıp "fena değil" demiş! babam seni göz dokoturuna
havale ettim o zaman:hihi 10derecede sapma sapıyor hele yakında izliyorsan hepten kötü örneğin 1.5metre gibi

veya panele tepeden bakarsan veya tam tersi aşağıdan gibi tam rezelet yahu:haha1

piyasada bulacağnız AÇI konusunda en kötü panel hangisidir diye soran olursa işte budur denecek türden

bunu kısmen aşmak için(düşme olayını az hahfifletmek adına)örneğin 1,5/2metre yerine panele 2,5/3mereye çıkacaksınız
veya 4mt gibi olursa fiziki ve görme alanı durumuna göre bu açı falsosunu daha az görürsünüz...

ama bazıları "süper" açı veriyor diyor örneğin güyya 30/35derecede oturup,bu küllüm yalnış,seni de Göz doktorunu
havale ettim

ama kişi şunu derse ....valla ben farketmiyorum yandan izleyince bana göre sıkıntı yoktur....
bu sadece kendi açısından doğru olur ve saygı duymak gerekiyor tabiki

++
Benim panasonic de 2009 model. Daha doğrusu ben ocak 2009'da almıştım. Belki de 2008'de üretilmiştir. Yazdıklarınıza göre, hem muhtemelen 2008, hem 37 inç hem de panasonic olduğu için, görüş açısı mükemmele yakın. Yanına gidip sıfır açıya yakın baktığımda, çok çok az renkte koyulaşma olabiliyor ki o açıdan da kimse tv seyretmez zâten. Ama maalesef, son aldığım Asus bilgisayar monitörü de ips olmasına rağmen, normal görüntüleme dışında, özellikle film izlerken, karşıdan baktığın sürece açını değiştirsen de çok fark etmese de, üstten yandan vs baktığında, hissedilir derecede görüş açısı bozuluyor.
Şimdi gelde, her yönden görüş açısı bakımından crt ile kıyaslama... Yıllar geçti, hâlâ bu konuda (!) crt üstünlüğünü koruyor.

S Çevrimdışı

sealed

Yeni Üye
19 Tem 2023
10
27
Merhaba.

+4K 65" ekran
+OLED olmayacak
+Yansıma dert değil
+Oyun oynamıyorum, futbol izlemiyorum
+Uydu seyredildiği oluyor
+Uygulama destekleri olsun
+Güncel ses ve görüntü teknolojileri bulunsun
+Bütçe: 40 bin TL

Aklıma gelenler bunlar. Özellikle loş ortam yaratıp kaliteli seyir deneyimleri elde etmek istiyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,800
Merhaba.

+4K 65" ekran
+OLED olmayacak
+Yansıma dert değil
+Oyun oynamıyorum, futbol izlemiyorum
+Uydu seyredildiği oluyor
+Uygulama destekleri olsun
+Güncel ses ve görüntü teknolojileri bulunsun
+Bütçe: 40 bin TL

Aklıma gelenler bunlar. Özellikle loş ortam yaratıp kaliteli seyir deneyimleri elde etmek istiyorum. Şimdiden herkese teşekkür ederim.
55Qn90b bakın. 2023 modeller çok pahalı olur.

F Çevrimdışı

fufu06

Yeni Üye
9 Ocak 2022
39
37
Merhaba, vestel qled serisinin android versiyonu da cikmis. Merka ettigim sey android yazilimini normal smart qled tvye entegre edebilir miyiz?

D Çevrimdışı

durmudr

Yeni Üye
24 Tem 2023
1
27
Merhaba
55-65 inç arasında televizyon arıyorum. 15-17K bütçem var. TCL marka önerileri aldım ve televizyonu almama ramak kaldı. Almadan önce size de sormak istiyorum önerdiğiniz bir marka model var mı ? Android olsun görüntü kalitesi ve ses güzel olsun ve panel 2 ayda elimde kalmasın istiyorum. Ve en önemli sorunlardan biri Güvenilir bir satıcı lazım. Önerdiğiniz bildiğiniz bir yer var mı ? Şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı Günler

Aklımdan geçen ve araştırdığım modellerden 58p635 veya 58p633 gibi düşünüyorum

yzzze Çevrimdışı

yzzze 

Aktif Üye
30 Eki 2019
129
74
Marka ve çeşit zevke göre değişiyor ancak satıcı olarak Amazonu tavsiye edebilirim, 30 günde koşulsuz iade hakkı ve bazı kolaylıkları var.

R Çevrimdışı

RisingSun

Yeni Üye
25 Tem 2023
6
41

Arkadaşlar anladığım kadarıyla bu 2 tv aynı..Spesifikasyonlara baktığımda 4k 10 bit 120 Hz oled panel kullandığı belirtilmiş 3.linkte..Bu tv hakkında bilgisi olan, kullanan var mı, ne marka model panel kullanıyor? Özellikle 65''..

Teknik dökümantasyon'da da 100 Hz olduğu belirtilmiş, onun da linkini koyuyorum:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Geri
Üst Alt