Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,576
40
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Sizin öneriniz nedir peki ?
Hangi modellere yönelmem daha doğru ve verimli bir sonuca ulaştırır beni?
Örnek verebileceğiniz marka veya modeller varmı ?

Verdiğiniz fikir için teşekkür ederim.

O zaman doğru yolda olduğumu düşünüyorum. (65QA9700 + HW-S800B)

Dediğiniz gibi şu an bu bahsettiğimiz maliyetler bir televizyon için düşük olsada bizler için hala yüksek. Bundan dolayı iyice eleyip şu anki bütçemizin yettiği en iyi televizyonu alma arayışındayım.

65" boyutundan vazgeçip 55" boyutunu da düşsek yine çok alternatifimiz yok gibi.
En pahalı televizyonu dahi alsanız, üzerinde tümleşik olarak dünyanın en iyi hoparlörleri de takılı olsa (Harman Kardon, JBL fark etmez) kendi dahili hoparlöründen alacağınız ses kalitesi, harici sistemin yanından bile geçemez. Harici ses sistemi her zaman daha iyi sonuç verir. Q9900'ün ses kalitesi bana yeterli diyorsanız onu alın diyeceğim ama görüntüsünü çok beğenmedim demiştiniz. Aslında her iki modelde de IPS olarak aynı marka panel var (LG ve BOE IPS). Çok benzer görüntü vermeleri gerekir.

Aklınızı karıştırmak gibi olmasın ama, bir de şöyle bir gerçek var; alacağınız IPS panelli televizyonların siyah kalitesi aşağıdakine benzer olacak, VA panelli bir televizyon kadar başarılı siyahlar beklemeyin.

T Çevrimdışı

thetechnologist

Yeni Üye
13 Tem 2023
4
24

Vestel 50Q9900 vs Vestel 55UA9631​

Merhaba dostlar,

Tanıdık aracılığıyla uyguna getirebileceğim 2 model arasında kaldım. Sizce hangisi daha iyi, artıları eksileri nelerdir? Bilen yardımcı olabilir mi?

Q9900 da JBL ses ve QLED olması cezbediyor ancak Android olmaması ve 2021 üretim olması negatif.
UA9631 2023 üretim ve daha büyük ayrıca android.
Bu özellikler arada bırakıyor beni.

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış

Merhaba dostlar,

Tanıdık aracılığıyla uyguna getirebileceğim 2 model arasında kaldım. Sizce hangisi daha iyi, artıları eksileri nelerdir? Bilen yardımcı olabilir mi?

Q9900 da JBL ses ve QLED olması cezbediyor ancak Android olmaması ve 2021 üretim olması negatif.
Ya da 2022 bir model 50QA9700 mi?

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881

Merhaba dostlar,

Siz TV' yi hangi koşullarda kullanacaksınız? Açılı mı izleyeceksiniz yoksa direkt karşıdan mı? İzleyeceğiniz alan aydınlık mı? Çok fazla yansıma olur mu? Smart sistemlerine güvenmeden ileride bir harici medya oynatıcıya ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?

S Çevrimdışı

shaolin

Kayıtsız / Doğrulanmamış
hocam biliyorsan cevapla bilmece gibi konuşuyorsun, boy da önemli değil işlev de. ikisi arasından hangisi daha memnun eder. TV sonuçta. Beklentilerin ne olduğu 3 aşağı 5 yukarı bellidir.
Şimdi herkesin beklentileri farklıdır. Bana göre smart uydu vs hikaye. Tv önce tv'liğini yapmalıdır. Uydu alıcısını ayrı alırım ben mesela. Android box ile smart özellikler daha iyi olur her zaman. Her cihaz kendi işini yapmalıdır.
Ama uydulu olması smart olması bazısına cazip gelebiliyor. Herkesin yoğurt yiğişi farklı.
Biri 50 diğeri 55 bir kere aynı değil. Oturduğunuz yerde 55 fazla gelir mi? Ya da illa büyük olsun demeniz olabilir.
Biri eski diğeri yeni ayrı bir husus.
Biri android diğeri değil.
Yani şartlar pek eşit değil.
O yüzden sizin istekleriniz önemli.

Bu ikisini önüme koysalar, büyük büyüktür, yeni yenidir diyerekten 55UA9631'i seçerim.
Diğerinin bazı ekran özellikleri iyi olsa da yine seçimim böyle olur.

Moderatör tarafında düzenlendi:
T Çevrimdışı

thetechnologist

Yeni Üye
13 Tem 2023
4
24
Siz TV' yi hangi koşullarda kullanacaksınız? Açılı mı izleyeceksiniz yoksa direkt karşıdan mı? İzleyeceğiniz alan aydınlık mı? Çok fazla yansıma olur mu? Smart sistemlerine güvenmeden ileride bir harici medya oynatıcıya ihtiyacınız olduğunu biliyor musunuz?
Evde oturma odasına kullanacağım, direkt karşıdan, alan aydınlık güneş alan bir yer, yansıma olma ihtimali mevcut. Smart sistemlere dair medya oynatıcı falan bir bilgim yok pek.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Evde oturma odasına kullanacağım, direkt karşıdan, alan aydınlık güneş alan bir yer, yansıma olma ihtimali mevcut. Smart sistemlere dair medya oynatıcı falan bir bilgim yok pek.
Güzel. Aslen gerekli olan bilgiler bunlar. Şimdi;

55UA9631 Modeli HKC FSA (Geliştirilmiş VA) Panel ile gelir. Siyah renklerde güzel ancak açılı izlemede yanlardan renk kaybı yaratabilecek bir paneldir. Geliştirilmiş oluşu açılı izlemelerde bir nebze (IPS Kadar olmasa da) iyileştirme içerir. Ya da BOE ADS (Geliştirilmiş IPS) Panel ile gelir. Bu panelinde yan açılardan izleme avantajı vardır ancak siyahlar siyahtan çok gridir. (Geliştirilmiş olması renk paletinde bir miktar iyileştirmeyi içerir.)

TV' yi alım aşamanızda eğer Barkod görseline ulaşabilirseniz aşağıda paylaştığımız konuya bir mesaj olarak gönderebilirseniz panel bilgisini paylaşabiliriz.

50qQ9900 Modeli Neredeyse tüm 50" TV' lerde olduğu gibi VA Panel ile gelir. Markası AUO, HKC, BOE ya da Panda olabilir. (Karma Panel iki model içinde geçerlidir.) VA panellerin özelliklerini yukarıda açıklamıştım. Bu markaların tamamı Geliştirilmiş VA Paneldir. (AMVA3,UV2A)

Gelelim Smart özelliklerine. Smart TV özellikli TV' yi de alsanız, Android özellikli olanı da alsanız donanım özellikleri bir süre sonra yetersiz gelmeye başlayacak, uygulamalar kasacak, harici bir android box v.b. cihaza ihtiyaç duyacaksınız. Telefonların 8-16 GB RAM belleğe sahip olduğu günümüzde 1.5 GB RAM ile TV ne yapabilir?

Dolayısıyla seçiminizi etkileyecek yegane unsur görüntü kalitesidir. Bu yüzden eğer imkanınız varsa iki TV modelini de bir teşhir alanında inceleyin. Hatta imkanınız varsa teşhirdeki TV' nin barkod bilgisini paylaşın. Hangi panelin nasıl gösterdiğini birebir deneyimleyin.

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

thetechnologist

Yeni Üye
13 Tem 2023
4
24
Güzel. Aslen gerekli olan bilgiler bunlar. Şimdi;

55UA9631 Modeli HKC FSA (Geliştirilmiş VA) Panel ile gelir. Siyah renklerde güzel ancak açılı izlemede yanlardan renk kaybı yaratabilecek bir paneldir. Geliştirilmiş oluşu açılı izlemelerde bir nebze (IPS Kadar olmasa da) iyileştirme içerir. Ya da BOE ADS (Geliştirilmiş IPS) Panel ile gelir. Bu panelinde yan açılardan izleme avantajı vardır ancak siyahlar siyahtan çok gridir. (Geliştirilmiş olması renk paletinde bir miktar iyileştirmeyi içerir.)

TV' yi alım aşamanızda eğer Barkod görseline ulaşabilirseniz aşağıda paylaştığımız konuya bir mesaj olarak gönderebilirseniz panel bilgisini paylaşabiliriz.

50qQ9900 Modeli Neredeyse tüm 50" TV' lerde olduğu gibi VA Panel ile gelir. Markası AUO, HKC, BOE ya da Panda olabilir. (Karma Panel iki model içinde geçerlidir.) VA panellerin özelliklerini yukarıda açıklamıştım. Bu markaların tamamı Geliştirilmiş VA Paneldir. (AMVA3,UV2A)

Gelelim Smart özelliklerine. Smart TV özellikli TV' yi de alsanız, Android özellikli olanı da alsanız donanım özellikleri bir süre sonra yetersiz gelmeye başlayacak, uygulamalar kasacak, harici bir android box v.b. cihaza ihtiyaç duyacaksınız. Telefonların 8-16 GB RAM belleğe sahip olduğu günümüzde 1.5 GB RAM ile TV ne yapabilir?

Dolayısıyla seçiminizi etkileyecek yegane unsur görüntü kalitesidir. Bu yüzden eğer imkanınız varsa iki TV modelini de bir teşhir alanında inceleyin. Hatta imkanınız varsa teşhirdeki TV' nin barkod bilgisini paylaşın. Hangi panelin nasıl gösterdiğini birebir deneyimleyin.
Güzel bilgiler için sağol hocam. Şu android box a ihtiyaç duyma işi canımı sıktı biraz. Ürünleri de incelemek için gideceğim birazdan barkod bilgisine ulaşırsam aktarım sağlarım. Şu anlık 55 İnch olmasından dolayı ve daha güncel olmasından dolayı aklım UA9631 de ama diğerinin Qled olması da aklımı çelmiyor değil, Bazıları bu modeldeki QLED olayına çok aldırma diyor ama emin olamadım. En iyisi bizzat görmek sanırım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Güzel bilgiler için sağol hocam. Şu android box a ihtiyaç duyma işi canımı sıktı biraz. Ürünleri de incelemek için gideceğim birazdan barkod bilgisine ulaşırsam aktarım sağlarım. Şu anlık 55 İnch olmasından dolayı ve daha güncel olmasından dolayı aklım UA9631 de ama diğerinin Qled olması da aklımı çelmiyor değil, Bazıları bu modeldeki QLED olayına çok aldırma diyor ama emin olamadım. En iyisi bizzat görmek sanırım.
Aslında Qled dediğimiz konu Samurai Unforgotten üstadın şu mesajında bahsettiği gibi şu katmandan ibarettir;

Hayır yok. Qled sadece araya atılan bir katman, bu QDEF katman sayesinde renkler biraz daha canlı ve parlak görünüyor.

Qled_Filtreecfc832a866c0b6a.png
Somut bir örnek olması açısından paylaştım. QLED TV' lerin bu katman haricinde diğer TV' lerden bir farkı yoktur.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Sizin öneriniz nedir peki ?
Hangi modellere yönelmem daha doğru ve verimli bir sonuca ulaştırır beni?
Örnek verebileceğiniz marka veya modeller varmı ?

Verdiğiniz fikir için teşekkür ederim.

O zaman doğru yolda olduğumu düşünüyorum. (65QA9700 + HW-S800B)

Dediğiniz gibi şu an bu bahsettiğimiz maliyetler bir televizyon için düşük olsada bizler için hala yüksek. Bundan dolayı iyice eleyip şu anki bütçemizin yettiği en iyi televizyonu alma arayışındayım.

65" boyutundan vazgeçip 55" boyutunu da düşsek yine çok alternatifimiz yok gibi.
Kusura bakmayın mesajınızın içeriğindeki soru kısmını ancak farkettim.

Sizin de bahsettiğiniz gibi boyutu 55" düşürdüğünüzde çok fazla bir şey farketmeyecek. Ancak benim dikkatimi bir de şu çekti. Özellikle soundbar konusundaki maliyeti biraz daha aşağı çekmek için bir çalışma yapılabilir mi? Açıkçası Soundbar içeriklerine çok fazla hakim değilim. Ancak apartman gibi bir yerde ikamet ediliyorsa önceliğin ses yüksekliğinden çok düşük seste kalite olduğunu düşünüyorum. O yüzden oradaki maliyeti düzenleyebilirseniz bütçeye yaklaşmanız biraz daha uygun olur gibi geliyor. Ya da dikkat ettiyseniz yukarıda bir başka üyemize önerdiğimiz gibi UA serisi bir 65" düşünülebilir.

T Çevrimdışı

tolgaerdogan

Yeni Üye
9 Tem 2023
19
34
En pahalı televizyonu dahi alsanız, üzerinde tümleşik olarak dünyanın en iyi hoparlörleri de takılı olsa (Harman Kardon, JBL fark etmez) kendi dahili hoparlöründen alacağınız ses kalitesi, harici sistemin yanından bile geçemez. Harici ses sistemi her zaman daha iyi sonuç verir. Q9900'ün ses kalitesi bana yeterli diyorsanız onu alın diyeceğim ama görüntüsünü çok beğenmedim demiştiniz. Aslında her iki modelde de IPS olarak aynı marka panel var (LG ve BOE IPS). Çok benzer görüntü vermeleri gerekir.

Aklınızı karıştırmak gibi olmasın ama, bir de şöyle bir gerçek var; alacağınız IPS panelli televizyonların siyah kalitesi aşağıdakine benzer olacak, VA panelli bir televizyon kadar başarılı siyahlar beklemeyin.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Tavsiyelerini üzere harici soundbar almayı kesinleştirdim diyebiliriz.

Evet siyahlarda tam siyah değil ama benim için renk doygunluğu daha önde gibi ama günümüzün va panel televizyonlarda renkler konusunda çok kötü olacağını düşünüyorum.

Evet forumdan aldığım cevaplar sayesinde tv seçme serüvenim devam etmektedir.
Aldığım her cevap biraz daha fikirlerimin belirginleşmesine olanak sağladı.
Bunun için Tavsiyeforumu Ailesine ne kadar teşekkür etsem az kalır. :ok

Son duruma gelecek olursak, yine dün bir kaç tv baktım ve güncel listem aşağıdaki gibidir;

Vestel 65QA9700 20.000 TL (3 mağazada baktım. Genel olarak görüntü kalitesini beğeniyorum. ve servisi yaygın)
TCL 65C635 24.000 TL (Görüntü kalitesini beğeniyorum ve çok öneriliyor.)
SAMSUNG 55Q60B 20.000 TL ( TEŞHİR ÜRÜNÜ, Görüntü kalitesini beğendim, Teknik detaylarına tam olarak hakim değilim ama inceden bir ısınıyorum bu tvye)
SAMSUNG 55BU8500 19.000 TL ( TEŞHİR ÜRÜNÜ, Genel olarak görüntü kalitesi güzel ama parlaklığı diğer baktığım modellere nazaran biraz düşük gibi geldi bana. )

Not: İzleme mesafemiz 2.70 metre ile 3.10 metre arası olarak güncellenmiştir.

Önerilerinize hala açığım nasipse tv almama 5-6 gün civarı bir süre daha var.
Bakalım bu macera nasıl sonuçlanacak. :bilmiyom

Kusura bakmayın mesajınızın içeriğindeki soru kısmını ancak farkettim.

Sizin de bahsettiğiniz gibi boyutu 55" düşürdüğünüzde çok fazla bir şey farketmeyecek. Ancak benim dikkatimi bir de şu çekti. Özellikle soundbar konusundaki maliyeti biraz daha aşağı çekmek için bir çalışma yapılabilir mi? Açıkçası Soundbar içeriklerine çok fazla hakim değilim. Ancak apartman gibi bir yerde ikamet ediliyorsa önceliğin ses yüksekliğinden çok düşük seste kalite olduğunu düşünüyorum. O yüzden oradaki maliyeti düzenleyebilirseniz bütçeye yaklaşmanız biraz daha uygun olur gibi geliyor. Ya da dikkat ettiyseniz yukarıda bir başka üyemize önerdiğimiz gibi UA serisi bir 65" düşünülebilir.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

Soundbar maliyetimi erteleyebilirim 2-3 ay sonrasına ve ortalama olarak 7.500 tl gibi bir bütçe düşünüyorum. Daha uyguna yine bulabilirsem ses kalitesini beğendiğim bir ürün o zaman daha uyguna maliyetlenebilirim.
Şu an televizyon için 25k bütçesini geçemiyorum maalesef.

SAMSUNG 65AU7000 tv ye baktım dün teşhir ürünü 24.000 TL fiyat etiketine sahip. mağaza kapanma saati olduğu için uzun süre inceleyemedim ancak bu au serileri hakkında çok bilgi sahibi olmadığım için elemiştim aslında. Sizce listeme eklemelimiyim?

Son düzenleme:
Geri
Üst Alt