M Çevrimdışı

maymunkral 

Aktif Üye
30 May 2018
358
41
Hocam Oyun oynamak için kullanacağım. Açıkçası ekran yanmasından korkuyorum.
şimdi bu ekran yansıması konusu biraz netameli. zira mat kaplama özellikle çok kaliteli panellerde kullanılmıyor. zira panelin keskinliğine zarar veriyor. o nedenle üst seviye tvlerin ekseriyetinde yoğun mat kaplama görmüyorum.

eğer oyun oynayacaksanız bence olede o kadar para vermeyin. iyi bir va panel işinizi görecektir. aydınlık ortamda oynayacaksanız kaliteli bir ips panel de işinizi görür.

oled panel nerede fark yaratır? yüksek kaliteli film ve dizilerde. eğer bir sinefilseniz ve bütçe de müsaitse oled açık ara en mantıklı. eğer derdiniz oyun ise oled bence lüks kaçar.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
143
41
şimdi bu ekran yansıması konusu biraz netameli. zira mat kaplama özellikle çok kaliteli panellerde kullanılmıyor. zira panelin keskinliğine zarar veriyor. o nedenle üst seviye tvlerin ekseriyetinde yoğun mat kaplama görmüyorum.

eğer oyun oynayacaksanız bence olede o kadar para vermeyin. iyi bir va panel işinizi görecektir. aydınlık ortamda oynayacaksanız kaliteli bir ips panel de işinizi görür.

oled panel nerede fark yaratır? yüksek kaliteli film ve dizilerde. eğer bir sinefilseniz ve bütçe de müsaitse oled açık ara en mantıklı. eğer derdiniz oyun ise oled bence lüks kaçar.
Hocam OLED Yanması dedim. Burun in olayı yani. Sen Yansıma anladın herhalde. Onu geçtim artık.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Üstadlar Limiti arttırdım artık taksitlede alacam. Mağazada izledim hiçbir TV OLED gibi canlı değil. LG 55 G2 Oled e ne dersiniz? Heatsink Soğutucusu ve 5 senede garantisi var.
Adem hoca Normal LCD TV lerde artık eskisi gibi değil 5 sene ortalama ömürleri var demişti. Siz ne dersiniz bu Oled için?

Samurai Unforgotten W Winston albanez albanez
Oled'e kim hayır diyebilir ki 🙂

Rtings'in yaptığı Oled yanığı dayanıklılık testinde en sağlam LG çıkıyor. Yani Oled alacak olsam LG tercih ederdim sanırım.

İlk 3 yıl bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Sonrası kullanım şeklinize ve yoğunluğuna göre değişir. 2018 yılında başlayan 102 haftalık testlerde sonuç aşağıdaki gibi olmuş. Canlı haber kanalı, NBA maçları ve Fifa 2018 oynanan paneller mağazadaki Oled satıcılarının korkulu rüyası gibi. Call of Duty oynanan panel ise sağlam duruyor. Statik görüntü kullanılmayacaksa 7-8 yıl bile gidebilir, gerçekten bilemiyorum.
uniformity.gif

Yalnız, yeni Oled cihazlarda yanık çözüldü olayı bana göre tamamen palavra. Oled'in yanık probleminin çözülebileceğine inanmıyorum, yerini zamanla mikro led'e bırakacak.

LG Oled'lerin diğer markalara göre sağlam çıkması ise, daha önce 1.041. sayfada bahsettiğim bir durumla alakalı. Diğer tv üreticilerinin pikselleri RGB yani kırmızı, yeşil ve mavi'den oluşurken, LG araya beyaz piksel de atıyor. Televizyon ekranına beyaz renk komutu gittiği zaman, RGB'den oluşan paneller her 3 rengi birden beyaza çeviriyor, yani bütün enerjisini harcıyor. Bu da piksellerin daha çabuk dejenere olmasına yol açıyor. LG'nin ise ekstra olarak sadece beyaz renk veren pikseli olduğu için, eskimesi daha yavaş oluyor. En azından Rtings'in tahmini bu yönde.

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
143
41
Oled'e kim hayır diyebilir ki 🙂

Rtings'in yaptığı Oled yanığı dayanıklılık testinde en sağlam LG çıkıyor. Yani Oled alacak olsam LG tercih ederdim sanırım.

İlk 3 yıl bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum. Sonrası kullanım şeklinize ve yoğunluğuna göre değişir. 2018 yılında başlayan 102 haftalık testlerde sonuç aşağıdaki gibi olmuş. Canlı haber kanalı, NBA maçları ve Fifa 2018 oynanan paneller mağazadaki Oled satıcılarının korkulu rüyası gibi. Call of Duty oynanan panel ise sağlam duruyor. Statik görüntü kullanılmayacaksa 7-8 yıl bile gidebilir, gerçekten bilemiyorum.
uniformity.gif

Yalnız, yeni Oled cihazlarda yanık çözüldü olayı bana göre tamamen palavra. Oled'in yanık probleminin çözülebileceğine inanmıyorum, yerini zamanla mikro led'e bırakacak.

LG Oled'lerin diğer markalara göre sağlam çıkması ise, daha önce 1.041. sayfada bahsettiğim bir durumla alakalı. Diğer tv üreticilerinin pikselleri RGB yani kırmızı, yeşil ve mavi'den oluşurken, LG araya beyaz piksel de atıyor. Televizyon ekranına beyaz renk komutu gittiği zaman, RGB'den oluşan paneller her 3 rengi birden beyaza çeviriyor, yani bütün enerjisini harcıyor. Bu da piksellerin daha çabuk dejenere olmasına yol açıyor. LG'nin ise ekstra olarak sadece beyaz renk veren pikseli olduğu için, eskimesi daha yavaş oluyor. En azından Rtings'in tahmini bu yönde.
Hocam oyun için kullanımda ekranda sabit nesneler olacağı için OLED yanar diye korkuyorum. Bu Samsung QN90B de benim evdeki Samsung 46H7000 TV den pek farklı gelmiyor açıkçası görüntü olarak izledim Sanki aynılar. Yani Yeni birşey alıyor gibi hissettirmiyor.

Ayrıyeten Samsung Smart kısmıda berbat. Kumandada mikrofon var ama Türkçe yok dolayısıyla seni anlamıyor. Mouse Air kumanda özelliği yok.

Bu konular hakkında sen ne düşünüyorsun?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Hocam oyun için kullanımda ekranda sabit nesneler olacağı için OLED yanar diye korkuyorum. Bu Samsung QN90B de benim evdeki Samsung 46H7000 TV den pek farklı gelmiyor açıkçası görüntü olarak izledim Sanki aynılar. Yani Yeni birşey alıyor gibi hissettirmiyor.

Ayrıyeten Samsung Smart kısmıda berbat. Kumandada mikrofon var ama Türkçe yok dolayısıyla seni anlamıyor. Mouse Air kumanda özelliği yok.

Bu konular hakkında sen ne düşünüyorsun?
Hocam, yapacağın her tercihin mutlaka bir eksisi olacak, hiçbiri 100% mükemmel değil.

Oled alacaksın, gündüz oyun oynarken karanlık gelecek, perdeleri çekeceksin. Acaba yandı mı yanacak mı diye tedirgin bir psikoloji içinde oynayacaksın. Led tv alacaksın, siyahlar Oled gibi değil diyeceksin, Dolby Vision yok diyeceksin. Burada önceliğine göre kararı senin vermen lazım.

Ama ben şunu anlamıyorum mesela; bir televizyonda neden ek özellikler üzerinde çok fazla duruluyor. Kumandada mikrofonu ne yapacaksınız örneğin ? Siri'ye dikte ettirip sms mi atacaksınız 😃 Adam diyor ki bunun ses çıkışı çok kötü. Yaw tv'nin incecik hoparlöründen nasıl bir performans bekliyorsun acaba ? Ne yapacak adam, 30 cm'lik Pioneer subwoofer mı takacak tv'ye ? Ondan sonra aksiyon sahnesinde cihaz ortadan ikiye bölünsün 😃

TCL falan Onkyo hoparlör kullanıyor mesela. Sektörde tanınmış bir markanın hoparlörünü kullanması artı bir şey, eyvallah. Ama o hoparlörden çok fazla bir şey bekleme yani. Soundbar'lar bile benim gözümde hikaye, 2 metrelik dümdüz bir çubuktan tüm odayı saracak surround ses vereceksin, geç onları baba :hihi

Mesela siyahlar böyle olsa da olur yeter ki air mouse olsun, smart'ı hızlı ve dolu olsun ister misiniz :)
bleed.jpg

Bilgisayar almıyoruz hocam, televizyon alıyoruz. Her zaman söylediğim bir şey var; ''Görüntüsü iyi bir paneli harici cihazlar takarak smart yapabilirsiniz; fakat kötü bir panelin görüntüsünü TV box takarak düzeltemezsiniz.'' Nvidia shield taktım, kontrast 4.000'den 30.000'e çıktı gibi bir durum yok. Veya televizyona gidip sonradan local dimming uygulayamazsınız 😃 O nedenle, smartmış, air mouse'muş falan bunların benim gözümde çok bir değeri yok.

46H7000 konusunda haklısın, bende de o televizyonun bir alt modeli var. Her iki tv'ninde doğal kontrastı yüksek, kaliteli cihazlar. O zamanlar 3D furyası olduğu için Samsung kaliteli komponentler kullanıyordu. Fakat şöyle bir şey var, bu cihazlar parlaklık olarak QN90B'nin yaklaşık 6'da biri. Cihaz çok parlak olmadığı zaman falsoları ortaya çıkmıyor. Bu tv maksimum 300 nits parlaklık verebiliyor.
Samsung_H6400d1714a95899d0956.jpg

Aradaki farkı görmeniz için yan yana olması lazım her iki tv'nin de. Veya atıyorum, komşunuza gidip 10 dk QN90B seyrettiniz, sonra gelip kendi evinizde aynı içeriği kendi televizyonunuzda seyretmeniz gerekli.

K Çevrimdışı

kenanbarak

Yeni Üye
1 May 2018
30
55
murat dh den verdiğin konuya girip baktım,kısaca sallamışlar yaw!
açıkçası ben TCL lere ciddi uzağım,en büyük sorunları da yüksek oranda
çıkan montajlama hataları+malzeme kalitesi de bir o kadar kötü/vasat
hele hele üst serileri ne hikmetse Avrupa da/TR de ciddi pahalı yaw
ülen bu marka USA da en ucuz mal Hisense ile birlikte herifler zaten
onun için "yok" satıyorlar o pazarlar da TCL en dandiği bana göre
Avrupada uçmuş adamlar TR de ise hepten uçuk...

Nit değerleri ciddi kötü,yaw bu devirde HiEnd panel de kaldımı 300/350Nit
ya da o değere eyvallah ama bu fiyatı nedir böyle,yani ciddi bir dengesizlik var
TCL de!
450/500nit den başlasa yine eyvallah,ya da Nit değerinin ve kullanılan panelin
kalitesiyle ilgili kesinlikle bir anormallik var=dandik malzeme+kazık para=TCL

9507 için de açıkçası kesin bir şey söyliyemem,ben de düşünüyorum ama belki
8807/08 den bir tık daha iyi olabilir,ama fiyatı ciddi "tatlıysa" örneğin bana uyar:hihi

Grundig/Arçelik sormuşsun,ama ona da biraz uzağım,bir ara VLX9700 kullanmıştım
ancak herifler 2018/19 dönemin den sonra bir daha o seviyeye gelemediler!!!
NANO yu tek seferlik çıkardılar! şimdi bakıyorum Samsung/Sony ayarında bir
panelmiş yaw! IPS olmasına rağmen hele hele Sony nin IPS lerine bakınca
veya az sayıda Sayıdaki ADS-IPS lerine bakınca Samsung un,bu Grundig onlarında
yanın da HiEnd Plus kalır yahu:haha1
alıp kullananlar içinde tek tük değişim veya arıza filan çıkmıştı ama büyük çoğunluk
yola devam ediyor bu TV ayrıca LG nin HiEnd NANO-LED den bile daha stabil
ve başarılı idi!! ben kaçırmıştım o zaman,almak isteyince de mal bitmişti!

Vestel iyi ama ucuz mal arayanlar için+Servis v.s çok iyi,fıyatı bana göre hala yüksek
sayılsa da alınırmı dersen,direk alınır
Arçelik grubu servis v.s konusunda biraz sıkıntılı+MH rezalet! teknik bilgi vs de alamazsın!
ancak TV üretmek kabiliyetleri ve HiEnd seviyelerine çıkan paneller yapabilecek olsalar
bile yıllardır bu güçlerini kullanıyorlar,yaw anlaşılır gibi değil!
bunlar anladığım kadarıyla 3/5 misli filan KAR etmeyeceklerse o işe girmiyorlar yaw
NANO böyle idi,fiyatı da LG den çok çok daha cazipti!
VA da çok ciddi seviyeye çıkabiliyorlar ama mazide kaldı!

"Grundig" ismini de güyya Avrupada yaşatacaklardı yeniden ama hikaye çıktılar!
ciddi bir pazarı var özellikle Avrupa da ama Ali beye sormak lazım bunu!

Vestel/Arçelik biraz şöyle "oynasalar" saha da ne Samsung ne de Sony ve LG sahada kalmaz
ve aynen kaçarlar yaw,yani o beceri fazlasıyla var,ülen Sony toplayıp üretiyor Samsung
da aynen toplamacı ee geriye ne kaldı,herkes toplamacı,dolayısıyla sen de git topla elemanları
TCL/Hisense ve diğer Çinli lerin böyle bir iddaları yokki,dandik malları "fahiş" fiyatla
satıp insanları da keriz yerine koyup bir de gülüyorlar:hihi

++
diğer başlığıda baktım,sadece güldüm yaw,TF/DH hala aynı yer kalmış,satıcılar ve fake
elemanlar ile gidiyor orası,bir de malum arızalar var ki herifler hala bıkmamışlar yaw!

++

Vatan işini bence iyi takip et gece 12 den sonra WEB den bazen tatlı fiyatlar veriyorlar
ama tek sorun,panelin KM si ilerlemiş oluyor!(bu konuda yalnış değil,"yalan" bilgi veriyorlar!)
teşhir ben alırım ve bir kaç defa da aldım zaten ama "görerek" alırım,KM si benim için
önemli değildir,ama çoplak gözle görmek şart,WEB den sallayıp gelince o zaman iş biraz
sakata geliyor,örneğin sorun çıkınca ne olacak veya WEB den alınıp da servis sorunu tecbit
edip de kabul ederlerse değişim v.s oluyormu? bütün bunlar bence risk oluşturuyor
konuyu detaylı bilen birisi açıklaması lazım bence özellikle Teşhir+WEB işi nasıl oluyor
ben böyle hiç almadım
Merhaba üs
murat dh den verdiğin konuya girip baktım,kısaca sallamışlar yaw!
açıkçası ben TCL lere ciddi uzağım,en büyük sorunları da yüksek oranda
çıkan montajlama hataları+malzeme kalitesi de bir o kadar kötü/vasat
hele hele üst serileri ne hikmetse Avrupa da/TR de ciddi pahalı yaw
ülen bu marka USA da en ucuz mal Hisense ile birlikte herifler zaten
onun için "yok" satıyorlar o pazarlar da TCL en dandiği bana göre
Avrupada uçmuş adamlar TR de ise hepten uçuk...

Nit değerleri ciddi kötü,yaw bu devirde HiEnd panel de kaldımı 300/350Nit
ya da o değere eyvallah ama bu fiyatı nedir böyle,yani ciddi bir dengesizlik var
TCL de!
450/500nit den başlasa yine eyvallah,ya da Nit değerinin ve kullanılan panelin
kalitesiyle ilgili kesinlikle bir anormallik var=dandik malzeme+kazık para=TCL

9507 için de açıkçası kesin bir şey söyliyemem,ben de düşünüyorum ama belki
8807/08 den bir tık daha iyi olabilir,ama fiyatı ciddi "tatlıysa" örneğin bana uyar:hihi

Grundig/Arçelik sormuşsun,ama ona da biraz uzağım,bir ara VLX9700 kullanmıştım
ancak herifler 2018/19 dönemin den sonra bir daha o seviyeye gelemediler!!!
NANO yu tek seferlik çıkardılar! şimdi bakıyorum Samsung/Sony ayarında bir
panelmiş yaw! IPS olmasına rağmen hele hele Sony nin IPS lerine bakınca
veya az sayıda Sayıdaki ADS-IPS lerine bakınca Samsung un,bu Grundig onlarında
yanın da HiEnd Plus kalır yahu:haha1
alıp kullananlar içinde tek tük değişim veya arıza filan çıkmıştı ama büyük çoğunluk
yola devam ediyor bu TV ayrıca LG nin HiEnd NANO-LED den bile daha stabil
ve başarılı idi!! ben kaçırmıştım o zaman,almak isteyince de mal bitmişti!

Vestel iyi ama ucuz mal arayanlar için+Servis v.s çok iyi,fıyatı bana göre hala yüksek
sayılsa da alınırmı dersen,direk alınır
Arçelik grubu servis v.s konusunda biraz sıkıntılı+MH rezalet! teknik bilgi vs de alamazsın!
ancak TV üretmek kabiliyetleri ve HiEnd seviyelerine çıkan paneller yapabilecek olsalar
bile yıllardır bu güçlerini kullanıyorlar,yaw anlaşılır gibi değil!
bunlar anladığım kadarıyla 3/5 misli filan KAR etmeyeceklerse o işe girmiyorlar yaw
NANO böyle idi,fiyatı da LG den çok çok daha cazipti!
VA da çok ciddi seviyeye çıkabiliyorlar ama mazide kaldı!

"Grundig" ismini de güyya Avrupada yaşatacaklardı yeniden ama hikaye çıktılar!
ciddi bir pazarı var özellikle Avrupa da ama Ali beye sormak lazım bunu!

Vestel/Arçelik biraz şöyle "oynasalar" saha da ne Samsung ne de Sony ve LG sahada kalmaz
ve aynen kaçarlar yaw,yani o beceri fazlasıyla var,ülen Sony toplayıp üretiyor Samsung
da aynen toplamacı ee geriye ne kaldı,herkes toplamacı,dolayısıyla sen de git topla elemanları
TCL/Hisense ve diğer Çinli lerin böyle bir iddaları yokki,dandik malları "fahiş" fiyatla
satıp insanları da keriz yerine koyup bir de gülüyorlar:hihi

++
diğer başlığıda baktım,sadece güldüm yaw,TF/DH hala aynı yer kalmış,satıcılar ve fake
elemanlar ile gidiyor orası,bir de malum arızalar var ki herifler hala bıkmamışlar yaw!

++

Vatan işini bence iyi takip et gece 12 den sonra WEB den bazen tatlı fiyatlar veriyorlar
ama tek sorun,panelin KM si ilerlemiş oluyor!(bu konuda yalnış değil,"yalan" bilgi veriyorlar!)
teşhir ben alırım ve bir kaç defa da aldım zaten ama "görerek" alırım,KM si benim için
önemli değildir,ama çoplak gözle görmek şart,WEB den sallayıp gelince o zaman iş biraz
sakata geliyor,örneğin sorun çıkınca ne olacak veya WEB den alınıp da servis sorunu tecbit
edip de kabul ederlerse değişim v.s oluyormu? bütün bunlar bence risk oluşturuyor
konuyu detaylı bilen birisi açıklaması lazım bence özellikle Teşhir+WEB işi nasıl oluyor
ben böyle hiç almadım
Hocam merhabalar;
12 yıllık Samy pdp den sonra yeni bir tv ihtiyacı doğdu. Plazmadan sonra ancak oled keser ama, bütçem kısıtlı. Adem kardeşimle yazıştık. Bütçemden ve sdp panel den dolayı, 60bu8000 önerdi. Bütçem yetse 55q80b alıp işi bitireceğim. Fakat eldeki imkanlarla şunları değerlendiriyorum.
60bu8000 edge led sdp va panel 17k
65arçelik imperium 9 direkt led 18k
Vestel 65qa9700 direkt led qled 18k ya da imkanları biraz daha zorlayıp
55q70b edge led qled 100hz 21k
Sizin değerli görüşlerinizi bekliyorum. Saygılar...

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
143
41
Üstadlar bu Oled TV ler neden yanıyor? Bu sürekli kalan görüntüler neden yapışıyor ekrana Mantığı nedir yani bu olayın?

albanez albanez Samurai Unforgotten W Winston

Aklıma 3 sebep geliyor.

1- Gerilimden dolayı desek. Bu gerilimi dengelemek çok zor olmamalı bir sürü regülatör devreleri var artık. Yeni malzemeler bulundu Galyum nitratlar var. Güç elektroniği var.

2- Isınma desek Heatsink li Yeni nesil OLED ler var.

3- Ömür desek 100.000 saat ömürleri var bu piksellerin diyorlar.

Üstadlar benim anlamadım. Bu yanma olayı neden oluyor?

Son düzenleme:
I Çevrimdışı

irfan0326

Yeni Üye
14 Mar 2023
4
36
bugün vatan bilgisayara almaya gittim ama oledlerin görüntüsü çok hoşuma gitti vazgeçtim
ye ne dersiniz?
65qnb90 ile aşağı yukarı aynı fiyata denk geliyor
önerirmisiniz?
evin 2. tvsi olarak salona alıyorum
ilk 2-3 yıl sadece geceleri film izlemek amacı ile kullanacağım
daha sonra normal tv olarak da kullanabilirim

E Çevrimdışı

emurat

Aktif Üye
2 Mar 2021
143
41
bugün vatan bilgisayara almaya gittim ama oledlerin görüntüsü çok hoşuma gitti vazgeçtim
ye ne dersiniz?
önerirmisiniz?
Hocam bende aynıyım. Samsung 55QN90B almaya gittim. Oledlere aşık oldum. Baktığım Samsungun Benim evdeki Samsung 46H7000 den TV den farkı yoktu. Gerçi şimdi baktım benim panelde Native 240 Hz miş. Şimdi böyle panel var mı bilmem.
Hocam OLED lerde insan ömür konusundan korkuyor açıkçası.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Üstadlar bu Oled TV ler neden yanıyor? Bu sürekli kalan görüntüler neden yapışıyor ekrana Mantığı nedir yani bu olayın?

albanez albanez Samurai Unforgotten W Winston

Aklıma 3 sebep geliyor.

1- Gerilimden dolayı desek. Bu gerilimi dengelemek çok zor olmamalı bir sürü regülatör devreleri var artık. Yeni malzemeler bulundu Galyum nitratlar var. Güç elektroniği var.

2- Isınma desek Heatsink li Yeni nesil OLED ler var.

3- Ömür desek 100.000 saat ömürleri var bu piksellerin diyorlar.

Üstadlar benim anlamadım. Bu yanma olayı neden oluyor?
W Winston ve albanez albanez benden daha fazla teknik bilgiye sahip, onlar açıklasa daha iyi olur. Hatam olursa da düzeltsinler.

Benim bildiğim, bir pikselin aralıksız şekilde sürekli çalışması, ısınmasına ve çabuk yıpranmasına neden oluyor. 11 kişilik futbol takımında 45 dakika boyunca sadece 2-3 futbolcunun koştuğunu, diğerlerinin yürüdüğünü düşünün. Ya sakatlanırlar ya da maçı tamamlayamazlar.

Sürekli alt yazı geçen kanallar izlenildiğinde, tv'nin alt kısmında yatay olarak, çizgi şeklindeki pikseller hiç durmadan, aynı renkte çalışıyor. Diğer pikseller ise sürekli değişen resimler gösteriyorlar. Bu durumda alt kısımdaki pikseller daha çabuk yıpranıyor.

Önce LCD ve Oled'in çalışma mantığını araştırmanız gerekir. Led ekranlarda sürekli açık olan bir ışık kaynağı var. Yani led panellerdeki pikseller aydınlatma işi yapmıyor, sadece harici bir kaynaktan gelen ışığı ekrana yansıtıyor. Aradaki filtreler yardımıyla da ışık farklı renklere dönüştürülüyor.

Kenardan aydınlatmalı tv'lerde bu ışık kaynağı;
- Sağdan, soldan veya her iki taraftan
- Veya, üstten ya da alttan veya hem üst hem de alttan olabilir.

Direct led tv'lerde ise ışık kaynağı direkt olarak tv'nin arkasından geliyor.
led.gif

Yani toparlayacak olursam, led tv'ler kendi ışığını üretmiyor, sadece onu yansıtıyor.
LCD.jpg

Led panellerde ışık sızması olması, parlak objelerin etrafında saçılma olması, Oled'lerdeki gibi kusursuz siyahların yakalanamaması da bu sebepten; ışığı yansıtarak çalıştıkları için, illa kenarlardan taşma yapıyor.

Oled'lerde ise her piksel kendi ışığını yayıyor, yani bir piksel hem ışık hem de renk veriyor. Örneğin ekranda sadece beyaz renkli bir daire göstermek isterseniz, veya gece ay göstermek istiyorsunuz diyelim; Oled panelde sadece o daireyi oluşturan pikseller açılıyor, diğerleri kapanıyor = Sıfır ışık saçılması.
Bu yüzden kusursuz siyahlar yakalanabiliyor.
moon.jpg

led_vs_oled.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
ye ne dersiniz?
önerirmisiniz?
Oled alacaksanız LG G2 daha iyi olabilir. Rtings'in yaptığı hızlandırılmış yıpratma testlerinde LG paneller daha iyi performans gösteriyor.

Geri
Üst Alt