TCL TV'ler Türkiye'de

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ben şunu anlayamadım. Koskoca TCL sadece 4 ürünüyle mi Türkiye pazarına girdi? Kendi web sitesi dahil olmak üzere e-ticaret sitelerinde de 4 TV dışında başka ürün yok.
Konu 30 Eylül tarihinde açılmış ki zaten lansman tarihleriydi.

30 Ekim'e geldiğimiz şu günlerde adamlar daha haftalardır ısrar etmemize rağmen, Mevcutta satışta olan ürünlerine destek olacak servis ağlarını bile açıklayamıyorlar, bir de diğer ürünler gelse ne olacak acaba ? :kiskis

Bilemiyorum lakin şu 30 günlük süreçte TCL bende TAM bir hayal kırıklığı oldu.

Daha konu ilk gündeme geldiğinde ''eğer servis ağını kendileri kurmayacak ise büyük sorun yaşarlar'' demiştim.

İnsanlar artık bilinçli, Mal istediği kadar kaliteli olsun önünde sonunda servis desteği lazım, Twitter adreslerinde benim dışımda servis bilgisi isteyenler olmuş onlara da cevap yok :))

Klişe bir cevap gelmiş, ''Servis ağımız BİLKOM güvencesinde'' diye, ''Tamam verin Fethiye servisinin numarasını'' diyorum yine tık yok.

Bunların yapacağı iş bu kadar..

tclf53a71ba0de6b1a0.png

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
yaw bu Çin lilerin dışa açılma işleri bence tam hikaye ve oturması da bir kaç yılı alabilir
ve ben ikiye ayırıyorum bu tipleri!

1-USA/Canada market çalışmaları;bana göre bir tek burada belki adam gibiler diyebilirim,yani burada bile
sıkıntıları var ki,yıllardır bu markette adamlar anlayın gari

2-Dahili pazar(Çin) olayını kimse bilmiyor,belki iyi belki orada da kötü,Çin liler sahaya her yerde özellikle
işin "perakende" kısmında çok çok yeniler,bunların tek bildikleri paso mal üretsinler başka bir mok bilmiyorlar
zaten!

Örneğin ASYA pazarı da devasadır ancak Hindistan hepsinden ayrı bir market dir! burada adını hiç duymadığınız
MARKA lar vardır ve bazıları Çin işi bazıları da "capon" işi diye geçer;ama capon işinin de harbi Çin malı olduğunu herkes bilir
örneğin Fujitsu/Sanyo ve bir kaç capon markası... alayı Çin malıdır bunların da..
Hatta size komik gelebilir ama orada "Fin" malı NOKIA bile vardır yaw,ülen böyle bir marka TV mi var dersiniz,ama vardır
üstelik çoğu bu panellerin ucuz VA lar iken Nokia da IPS vardır:haha tam benlik!

1 milyarlık ülke Hindistan,genel de fakir ülke ama her evde bir kaç panel var yaw! bunlar ucuz Çin işi mallar ama bazıları
harbiden tam MARKA yaw,örneğin Toshiba bile var ve Made in JAPAN diye geçiyor:mutlu belki de Vestel ihraç ediyor
olabilir zira Tosh Marka kullanım hakkı(TV ler için) 40 yıllığına HiSense ye geçmiştir,nasıl Made in Japan olur yaw
ya Vestel ya da fason Çin de Hisense toplatıyor malı!

Servis olayı için bazıları berbat deniyor bazıları iyi bazıları kötü v.s şeklinde gidiyor ve sanırım toplam 25 Marka vardır

buradan toparlarsam Çin liler için bu işler açıkçası ciddi sıkıntıdır daha uzun yıllar,çünkü bunların böyle işlerle uğraşacak
hem kafa yapıları yoktur hem de kafaları zaten paso üretim dir...

Türkiye işleri ise çok yeni başladı ve sanırım en yeni serileri olan C7x de Hindistan pazarına verdikleri mal olmalı
yani o fiyata değecek bir şey yok ortada,5 kağıt dese bana göre o bile çok pahalıdır,üstelik herif "toplamacı" filan
değil yaw her bir şeyini panel dahil de kendisi üretiyor QLED leri bunlar veriyor Samsung a örneğin!

Örneğin 10 senedir USA da mal satıyor bunlar daha yeni yeni MARKA oldular ve tek bir kalem malla 2020 de
Sony XH9x ve Samsung QL9x ile rakip oldular! ama bunda en büyük etken de "fiyat" dır! fiyatı süper..
adam haybeye Sony ye neden bayılayım diye artık düşünmeye başladı bile birisi 650 diğeri 1200/1400 gibi!
ve en önemlisi "performansı" da onlardan hiç de aşağıda değil ve panel VA-QLED/120hz NIT değeri oldukça
yüksek!

K Çevrimdışı

klcrsln 

Yeni Üye
15 Haz 2020
30
Vatan bilgisayarda bir model daha "55C715" gelmiş satışa. Bu adamların piyasa ile ilgili birşey bilmediğine emin oldum. Yeni piyasaya giriyorsun 7000 tl ye cihaz mı çıkarırsın. Çok enteresan bir stratejileri var demekki. Tabi kur falan da çok yüksek ama bu fiyatlardan daha düşük bekliyordum çıkmasını. Gerçi diğer model sürekli indirime girip duruyor bunu da zamanla indireceklerdir ama TCL nin gelecekte ne yapacağını çok merak ediyorum TR'de.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Vatan bilgisayarda bir model daha "55C715" gelmiş satışa. Bu adamların piyasa ile ilgili birşey bilmediğine emin oldum. Yeni piyasaya giriyorsun 7000 tl ye cihaz mı çıkarırsın. Çok enteresan bir stratejileri var demekki. Tabi kur falan da çok yüksek ama bu fiyatlardan daha düşük bekliyordum çıkmasını. Gerçi diğer model sürekli indirime girip duruyor bunu da zamanla indireceklerdir ama TCL nin gelecekte ne yapacağını çok merak ediyorum TR'de.

Oppo ve alt markası Realme de pahalı fiyatlarla girmişti, sonra fiyat indirimine gitmişlerdi.
Zamanla öğreneceklerdir muhtemelen.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Alınmaz ,ben almam yani.Hep yazdım ,doğuda server yazılımlı tvler varken bunlara değil 7 bin ,700 bile vermem,hatta "alattin bey size uzak doğuya tur daveti veriyoruz"deseler dahi almam ,aldırmam.
Bunlar bizim ekonomi durumunu kendi ülkeleri gibi görüyor herhalde ,1$=1 kendi ülke parası :)
Çok çalışacaklar çooook ,ancak öğrenecekler ,demekki derslerini çalışmadan ülkemize giriş yapmışlar :haha1

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Alınmaz ,ben almam yani.Hep yazdım ,doğuda server yazılımlı tvler varken bunlara değil 7 bin ,700 bile vermem,hatta "alattin bey size uzak doğuya tur daveti veriyoruz"deseler dahi almam ,aldırmam.
Bunlar bizim ekonomi durumunu kendi ülkeleri gibi görüyor herhalde ,1$=1 kendi ülke parası :)
Çok çalışacaklar çooook ,ancak öğrenecekler ,demekki derslerini çalışmadan ülkemize giriş yapmışlar :haha1
Abi üretenler yabancı ve ülkemizi tanımıyor onu anlarım da, Türkiye direktörlüğünü de marsılar yönetmiyor sanırım :kiskis

Samimi olarak soruyorum, servis altyapısı dahi kuramayan bu adamların LG ve SAMSUNG gibi yer etmiş markalar yanında CİDDİ bir iddiaları olabileceğini düşünen var mı?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,211
TCL için yazmıştım,TV işinde A dan Z ye ana üreticiler diye(panel ünitesi de dahil)

En büyük pazarları

1-Hindistan
2-USA/Canada

gerisi??? Hikaye:haha

Bugünler de EU ya çıkıyorlar en başta UK de ama seriler ülkeye/kıtaya göre hepsi değişik!
UK de 8x var
diğer yerlere 7x veriyorlar!
Hindistan karışık gibi ama en baba diye verdikleri yine 7x

bu 7 de kendi içinde yine 7 parçaya bölünüyor gibi yaw:haha1

ben şimdi 7 ye baksam içi boş,8 desen o da öyle gibi

bir de bunların babaları var o da "R635"(2020 model) US/CD serisi dir bu mal

kısaca adamlar dışarı açıldılar ama bu seriler neyin nesidir bilmece gibi,ama R635
hem sıkı bir panel ve onuda geçtim komik rakama satılıyor US market de 640 dolar hediyesi(55")

Uzun siredir oradan TCL leri yorum ve inceleme v.s inceliyorum,zaten bu fiyata satılan bir TV yi
almayan adamı döverler yaw gel görki bu mal o iki ülke dışında hiç bir yere verilmiyor!

Not;tek sorunu ise Baclit sistemi,panel gerçekte FALD ama tam osuruk FALD,TCL normal de bu işi
çok iyi biliyor ama bu seride sanırım başka bir şey var!

Panel de kendi üretimi QLED(örneğin Samsung da bunu takıyor)
120Hz/10-bit(Samsung da aynısı vardır)
Quantum-dot

"LocalDimming" çok kötü!! Samsung Q9x da aman aman değil bu arada! Sony kısmen daha iyi
yaw benim 2009 model FALD Tosh panelim şayet bu heriflerin FALD ları böyleyse bunların yanında
alemin Kralı olarak kalıyor! hiç böyle sorunları yok ve model 2009/(ilk çıkış tarihi US için 2008 dir)

"LocalDimming" var denilen en üst segmentin de en tepesinde oturanlar bile hikaye! LD konusunda

dolayısıyla gidip 15 kağıt hatta 10 kağıt yok 25 kağıt filan verip de sakın LCD almayın adres aynen OLED dir!

TCL ye dönersem,TR ye iki seri lanse ettiler ve çıkardılar ve Bismillah demeden bu 7 serisi çıktı ki bu bir önce
çıkardığından daha iyidir bu arada

Bakın TCL/Vizio/HiSense bu üçlü bir tek US/CD pazarında bereber bulunuyorlar!
iyi TV leri bunlardır,bana göre ise liderlik şu anda HiSense(H9G serisi)Vizio ikinci sırada
TCL üçüncü sırada;ama elini at hangisine değerse al gitsin olayı var bunlar için US/CD de
yani hepsi de uyar oğlu bunların:ok

TCL nin bunlar içinde avantajı;en tatlı fiyat TCL dedir!
Vizio sadece US/CD içindir başka yer de satılamıyor(USA malı-markası ve Çin üretimi tabiki)
HiSense ise EU da sadece bir kaç yıldır UK de satılıyor başka yerde yoktur!

TCL işin teknolojisinde en iyisi
HS ise TV leri olarak en iyisi
Vizio çok yeni OLED başladı çıkarmaya

sanırım TCL ve HS en baba malları US/CD için çıkarıyor ya da böyle bir anlaşmaları var gibi geliyor bana
örneğin Vizio başka bir ülkeye çıkamıyor!

Şimdi böyle bir üreticinin TR pazarına çıkması insanları heyecanlandıyor olması gerekiyor ama nerdeee
Adem hoca anlatmış bazı en temel öğeleri ki bu da özellikle TR pazarı için çok önemli bir şey ancak
henüz tık yok bu konuda

Ve "fiyat" abi o fiyatı bu pazar kaldırmaz,sakamı yapıyorlar kafamı buluyorlar bizimle!

KUR larda bu şekilde devam ederse Çin li de aynen kaçar,bizim yerliciler bir şekilde işe devam ederler
ama bunlar tutunamazlar burada ve kaçarlar,aslında pazar büyük ve aktif ama KUR lar anasını ağlattı
hemen herşeyin fiyatlarını:hayir

Sonuç olarak asıl bizi KUR lar yaktı,şimdi şöyle olacaktı 1$=1TL valla tadından yenmezdi:hihi
1 kağıda Çin li de o zaman en baba serisini TR pazarına çıkarırdı
kaldı ki ne LCD si yaw o kurla LCD alan adamı taşa tutarlar gidip OLED almak varken!
4/5/6 kağıda OLED olacaktı o zaman:kas

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,611
Sonuç olarak asıl bizi KUR lar yaktı,şimdi şöyle olacaktı 1$=1TL valla tadından yenmezdi:hihi
1 kağıda Çin li de o zaman en baba serisini TR pazarına çıkarırdı
kaldı ki ne LCD si yaw o kurla LCD alan adamı taşa tutarlar gidip OLED almak varken!
4/5/6 kağıda OLED olacaktı o zaman:kas
1 kağıda OLED almak, rüya gibi. ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı Abi markaya nasıl sinirlenmişsen va vs. ips videonda 2 kez falan "TLC" dedin markaya :haha1 Bu arada yine güzel video olmuş eline sağlık
Tutarsızlıklarına ve bizi aptal yerine koymalarına kızıyorum abi yoksa sonuçta tüketici gözü ile bakarsak bu markaların var olması bize avantaj.

Sadece bu muhteremler ile yıldızımız barışmadı halen.

Ayrıca onların bir türlü bulup veremediği servis numarasını ben buldum bu gün (tesadüfen)

Bizim Ufuk muş :kiskis
(Bölgemdeki Sony servisi arkadaş)

Adamlar daha kendi servisleri kim, onu bilip numara paylaşamıyor ki biz bir de medet umuyoruz bunlardan :kop

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,289
64
Tutarsızlıklarına ve bizi aptal yerine koymalarına kızıyorum abi yoksa sonuçta tüketici gözü ile bakarsak bu markaların var olması bize avantaj.

Sadece bu muhteremler ile yıldızımız barışmadı halen.

Ayrıca onların bir türlü bulup veremediği servis numarasını ben buldum bu gün (tesadüfen)

Bizim Ufuk muş :kiskis
(Bölgemdeki Sony servisi arkadaş)

Adamlar daha kendi servisleri kim, onu bilip numara paylaşamıyor ki biz bir de medet umuyoruz bunlardan :kop
Eeee,marstan ancak geliyorlardır,musktan yardım isteseler bari :kiskis

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri