Sunny üretimi Samsung Tv'ler hakkındaki düşünceleriniz ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Forumda paylaşılan bir videoda Sunny'nin patronu ile yapılan röportaj ve üretim hattı çekimlerini izledim. Samsung ürünleri de isabet o hatta monte ediliyordu. Yukarıdaki mesajımda yanılmamışım. Kasalar ile gelen parçalar monte edilip kutulanıyor, üretim bu. Yalnız ortam tahmin ettiğim gibi kötüydü. Merdiven altı üretim dediklerine benzerdi. Yetersiz aydınlatma, kara beton zemin, yerde pislikler artıklar falan. Patron abi övünüyor tesisiyle. Zamanında itin öldüğü yere kurmuşlar "modern" tesislerini. Yalnız abimiz bilmeden çok katlı işhanı yapmış boş araziye. Sürekli "aşağıdaki" üretimden bahsediyor. Bodrumda kalın kolonların kirişlerin arasında üretim nasıl olursa öyle işte.

Bir de "clean room" ları varmış, gelen hücreyi kesip biçip kendi panellerini yapıyorlarmış (helal diyesim vardı aslında). Ama nedense göstermediler, oysa ki övünerek göstermeleri gerekirdi. Bana biraz yalan geldi, temizliği her sabah türkü eşliğinde süpürülüp bezle tozunun alınmasından ibarettir sanıyorum :)

Normal şartlarda YERLİ kavramının üstünde çok duran ve hatta zamanında DH de açmış birisi olarak yeri üreticiler hakkında böyle yazılmasına da ve yazıyor olmak zorunda kalmama da üzülüyorum lakin ÜRETİCİ-SANAYİCİ bla bla adı altında tesis diye bize sunulan şeyleri görünce, gidip Sayın Ahmet Nazif Zorlunun Ellerini öpesim geliyor a dostlar.

Bu gün AWOX adı altında üretim yapan ve üretim tesislerini (!) bize sunanlar ile SUNNY nin TESİS(!) diye sunduğu şeyin aralarında çok fark bulunmamaktadır.

Nedir AWOX üretim tesisleri görelim o zaman.

Madem ki insanlara lanse etmek üzere çekim yapacaksınız, bari personeli standart kıyafet ve güvenlik ekipmanları ile donatsaydınız da dostlar alışverişte görseydi sayın yöneticiler.

TV üretiminde çalışanların antistatik bileklikleri yok.

VESTEL de bu tesisleri görseniz oturup ağlarsınız kardeşlerim. Ben abartısız 100 ün üzerinde gördüm o fabrikaları, SN ZORLU nun bu konudaki disiplin ve özenini de çok çok iyi bilirim, işte düzen, işte fabrika, işte tesis diyebileceğiniz yerler VESTEL in fabrikalarıdır dostlar.

Bakmayın siz ben yeri geldiğinde çok pis eleştiriyorum VESTEL i ancak bu karalama anlamında eleştiri değil, o tesislerin hakkını verebilmeleri adına bir eleştiridir.

O fabrikalarda üretim tesislerinde veya bantlarda bırakın bileği, topuk antistatiği dahi olmayan adam göremezsiniz.

İşte üretim dediğiniz böyle yerlerde olur.

İnanın bütün samimiyetimle yazıyorum ki SAMSUNG bu anlaşmayı VESTEL ile yapsaydı şu mecrada size çıkar açık yüreklilikle ''Çekinmeden alabilirsiniz'' diye yazardım.

Çünkü biliyorum ki teknoloji ve mühendislik yine SAMSUNG un, Montajlama konusundaki altyapı profesyonelliği ise VESTEL in, İnanın cidden gurur da duyardım bununla.

@teknovest ve F fikoloji benim gördüklerimin aynısını görmüş insanlardır, yazdıklarımda en ufak abartı var ise buyursun yazsınlar buraya.

Lakin bizim gördüklerimizin üzerine o röportajı veren abimizin o garabet yere TESİS demesini ben sadece gerçek TESİS lere hakaret olarak kabul ederim.

Şu yukarıdaki videoyu dahi eleştiriyorum ben, lakin AWOX un eleştirdiğim o videosu dahi SUNNY de bize TESİS diye pazarlanmaya çalışan şeyi en az ikiye katlayacak teknolojiye sahip :rant

Ayrıca en önemli husus ise şu;

SUNNY yani ATMACA ELEKTRONİK grubu 30 yıldan fazla zamandır bu sektörde ve gelebildiği nokta bu
Buna keza daha 3 yıllık marka olan AWOX ise şimdiden dünyanın önde gelen beyaz eşya klima üreticilerinden olan MİDEA GRUP ile anlaşmasını yaptı ve yaklaşık 1,5 yıl içerisinde 2 yeni fabrika kuruyor beyaz eşya üretimi yapmak adına. Anlaşmanın ilk ayağında AWOX beyaz eşyaları MİDEA üretip ülkemize gönderiyor, İkinci ayağında Fabrikalar ülkemizde kuruluyor, Üçüncü ayağında ise MİDEA kalitesinde üretim ülkemizde yapılmaya devam edecek.

Şimdi 30 yıldan fazla zamandır bir arpa boyu yol alamamış adam SAMSUNG tv paketleyecek
3 yılda adamlar gelip 2 fabrika kuracak derecede Türk insanına inanacak.

İkisinin arasındaki samimiyet farkına odaklanmak lazım :ok

P Çevrimdışı

pd.ufuk

Yeni Üye
10 Haz 2019
27
35
Merhabalar aranıza yeni katıldım. Uzun araştırmalar sonucu 55Nu8000 e karar vermiştim. Şimdi Sunny üretimi olduğunu görünce vazgeçtim. Fakat amazon Tr de menşei olarak slovakya yazıyor. buradan alsam uygun menşeili ürünü almış olur muyum? bilginiz varmı? Ayrıca Nu8000 de DTS yokmuş. usb de yada harddiskten açmaya çalıştığım film dts li ise ses çıkmama durumunda bunu nasıl çözerim? Nu8000 e alternatif 100hz ekran yenileme başka tv önreriniz olur mu?

Let's _be_ honest Çevrimdışı

Let's _be_ honest

Süper Üye
30 Mar 2018
666
Bana göre panel ve TV sorunsuz ise Uganda üretimi bile olsa alirim.

Bu benim görüşüm, diğer arkadaşlara da saygı duyarım. :ok

Zaten 14 gün iade koşulu var, baktınız sıkıntı var, servise raporu tutturup gerisin geriye postalarim.

P Çevrimdışı

pd.ufuk

Yeni Üye
10 Haz 2019
27
35
indirim yakaladığım için aldığım nu7400de Sunny üretimi çıktı malesef bende iade edeceğim

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
indirim yakaladığım için aldığım nu7400de Sunny üretimi çıktı malesef bende iade edeceğim

Aslında üzülüyorum yalan değil.

Ancak Yetkililer de göğsünü gere gere bize bir açıklama yapıp ''Hayır yanlış düşünüyorsunuz zira bizim son derece gelişmiş bir teknolojik altyapımız var, ispata hazırız'' da demiyor, diyemiyorlar.

''Nereden bilsinler hocam'' demeyin, sayfa linkini ulaştırdım kendilerine.

Yıllar önce de defalarca yazı yazmış olmama rağmen maalesef Atmaca Elektronik Yetkilileri zerre kadar umursamıyor bu geri dönüşleri.

Şu Nefret edilen ve kin kusulan Vestel dahi TV konusunda bu derece neredeyse tekele sahipken bu ülkede, Bu Atmaca Elektronik kadar umursamaz değil.

Bu nedenle bu iadelere üzülmekle birlikte kesinlikle destekliyorum.

Halkı ve Halkın duygu ve düşüncelerini yok sayan markalar da bizim için yok hükmündedir :ok

P Çevrimdışı

pd.ufuk

Yeni Üye
10 Haz 2019
27
35
A Ado hocam aynı TV'nin Macaristan üretimine ne dersiniz, zira fiziksel mağazada daha çok Macaristan üretimi mevcut. Bir kaç yüz lira daha verip Macaristan üretimi mi almak yoksa Samsung dan vazgeçip başka bir markaya mi yönelmek mantıklı ?

C Çevrimdışı

cemcem

Yeni Üye
16 Haz 2019
1
44
HOCAM MERHABALAR UZUN SÜREDEN BERİ TAKİPTEYİM FORUMUNUZU ARTIK ÜYE OLMA ZAMANI GELDİ DEDİM VE KAYDOLDUM.BEN DE 2018 SONU LG 55UK7550 MODEL TV ALDIM. BU ÜZERİNDE DURDUĞUNUZ KONU BU TV MODELİ İÇİNDE AYNI TEK FARK ÜRETİCİ KULLANMA KILAVUZUNDA ÜRETİLDİĞİ VEYA TOPLANDIĞI YER OLARAK TÜRKİYE YAZIYOR FAKAT FİRMA OLARAK SADECE TELEFONU YER ALIYOR BİRAZ ARAŞTIRMADAN SONRA BU FİRMANIN BEYLİKDÜZÜ BEKO OLDUĞUNU BULDUM ŞİMDİ BİR TARAFTA SAMSUNG ÜRETİCİSİ SUNNY LG ÜRETİCİSİ BEKO VEYA YENİ ADIYLA GRINDIG BİRAZ DA BU DURUM HAKKINDA YORUMLUYALIM TŞKR

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Ado hocam aynı TV'nin Macaristan üretimine ne dersiniz, zira fiziksel mağazada daha çok Macaristan üretimi mevcut. Bir kaç yüz lira daha verip Macaristan üretimi mi almak yoksa Samsung dan vazgeçip başka bir markaya mi yönelmek mantıklı ?

Şunu kabul ediyorum bakınız, Satın aldığınız üründe SAMSUNG mühendisliğine dair bir kayıp yok.

Ancak kimse şunu görmezden gelemez.

Milyon dolar yatırım yapılarak kurulmuş tesiste üretilen veya montajlanan veya paketlenen bir SAMSUNG aldığım için nasıl ki buna saygı duyuyor ve VESTEL de SAMSUNG panel ile üretilmniş tv ye 4000tl vermek yerine SAMSUNG da SAMSUNG panel ile üretilmiş tv ye 6000TL vermeyi kabul ediyorsam ve biliyorsam ki arada ciddi bir mühendislik kalite farkı var, O halde Daha ucuza mâl etmek adına SUNNY gibi derme çatma tesiste yapılan montajlamaya dair bana bir yansıotması var mı bu markanın diye soruyorum ister istemez.

Cümle uzun oldu farkındayım, bir de şu şekilde anlatayım.

Sen bu TV yi macaristanda 10 üzerinden 8 puanlık fabrikada üretirken bana 6000TL ye satıyordun tamam
SOnra dedin ki ''Ulen Türkiye de Atmaca Elektronik diye bir firma var 30 yıldır aynı yerde sayan, Ben onlara parça parça göndereyim onlar toplasın da ucuza m'l etsin''

Tamam bu düşünce tarzına da saygım var haydi.

Peki TV fiyatı halen 6000TL o ne olacak?

Sen SAMSUNG olarak bize diyormusun ''Kardeş bu macaristandaki fabrikada montajlandı 6bin kâat , Ama bu Türkiyede Montajlandı bana da ucuza mâl oldu ama aynı kalitede maldır, yine de sana 5 bin kâat.''

Bunu demiyor ise SAMSUNG efendi, O halde tüketiciye hiç bir katma değeri olmayan bu girişimin de bizim gözümüzde zerre kadar pozitif etkisi yoktur.

Bence markadan vazgeçmeyin yine de, Yurtdışı üretim olsun o kabulümüzdür.

Bakınız aynı girişimi VESTEL fabrikaları üzerinden yapsalar anlarım, ancak VESTEl de işler öyle yürümüyor zira VESTEL kendi teknolojisi ile üretim yapan bir firma.

Veya en azından Atmaca Elektronik denen bu firma hiç olmazsa tesislerini bir VESTEL kalitesi düzeyine taşısa yine kabul.

Aşağıdaki şu görüntü bize teknolojiye dair hiç bir şey ifade etmiyor.

sunny1.png

Atmaca Elektronik yani SUNNY markasının yatırımlarını küçümsemiyorum bu arada, tamam ciddi yatırımlar yapmışlardır haklarını yemeyelim lakin 30 yaşından büyük bir marka için devede kulaktır bu yatırımlar. Ayrıca biz SAMSUNG üretimine dair hiç bir teknoloji görmüyoruz ortalıkta. Zaten tartıştığımız konu da SAMSUNG markasıdır, soksa bizim ne işimiz olur SUNNY ile. Sene olmuş 2019, adamların halen dışarıdan takılan uydu alıcılı cihazlarını mı konuşalım? Bize atışım laızm, Bize yenilik lazım. 20 yıl önceki teknolojiyi sadece kasa tipi ve ayak yapısı değiştirerek bize sunan zihniyette teknoloji üzerine konuşacak bir şey bulamıyorum ben.

Tek gördüğümüz, yerlerde gezen kutulara elleriyle tv yerleştiren personel.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
HOCAM MERHABALAR UZUN SÜREDEN BERİ TAKİPTEYİM FORUMUNUZU ARTIK ÜYE OLMA ZAMANI GELDİ DEDİM VE KAYDOLDUM.BEN DE 2018 SONU LG 55UK7550 MODEL TV ALDIM. BU ÜZERİNDE DURDUĞUNUZ KONU BU TV MODELİ İÇİNDE AYNI TEK FARK ÜRETİCİ KULLANMA KILAVUZUNDA ÜRETİLDİĞİ VEYA TOPLANDIĞI YER OLARAK TÜRKİYE YAZIYOR FAKAT FİRMA OLARAK SADECE TELEFONU YER ALIYOR BİRAZ ARAŞTIRMADAN SONRA BU FİRMANIN BEYLİKDÜZÜ BEKO OLDUĞUNU BULDUM ŞİMDİ BİR TARAFTA SAMSUNG ÜRETİCİSİ SUNNY LG ÜRETİCİSİ BEKO VEYA YENİ ADIYLA GRINDIG BİRAZ DA BU DURUM HAKKINDA YORUMLUYALIM TŞKR

Aslında bir üstte yazsdığım yazıdan farklı bir şey değil bu durum.

Ülkemizde bu üretimlerin olmasına karşı değilim tam aksine keşke BEKO ve VESTEL gibi tesislerden 10-20-100 tane olsa da istihdam artsa, rekabet çoğalsa, fiyatlar düşse ancak buna keza teknoloji ve profesyonellikle çağ atlasak.

BEKO ile LG nin ortak faaliyetleri 80 li yıllara kadar dayanır ve size açık ifade edeyim ki LG markası kendi kalite kıstaslarını BEKO da görene kadar işbirliği yapmayacağını deklere etmiştir o yıllarda.

Bu günün SAMSUNG markasaının montaj yapılan alanların kalitesine olan duyarlılığı konusunda kimin ne derece fikri var peki?

Hakkında, National Geographic de dahi çekim/yayın yapılmaya ihtiyaç görülmüş bir Mega Fabrika olan VESTEL nerede, Adı Fabrika diye geçen bu tesis nerede?

SAMSUNG aynı tesislerde üretim yaptırsın, LG ye nasıl itiraz etmiyorsak SAMSUNG markasına da itiraz etmeyelim :ok

E Çevrimdışı

Emre0989

Yeni Üye
14 Haz 2019
5
34
Keşke awox ve vestelin tesisleri gibi daha çok tesis olsa ülkemizde. Misal aydında yok böyle bir teknoloji fabrikası. Olsa bi dakika düşünmem çalışmak için hemen girmeye çalışırım. Böyle tesislerde üretimin bi parçası olduğunu bilmek bile mutlu eder insanı. Sunny ortamına bakıyorum tamam ekmek parası istihdam sağlamış eyvallah ama beni tatmin etmezdi öyle bi ortamda çalışmak. Ha bu cümleyi kurarken orda çalışan kardeşlerime abilerime değil sözlerim onlara daha iyi bir ortam sağlamayan atmaca elektroniğe. Daha iyi daha modern bir tesis kursalar çalışan daha motive çalışır daha kaliteli iş çıkar ortaya. Bu tesisle kendine kendi markasına bile saygısı yok demek ki atmaca elektroniğin. Bu durumdan haberdar değildim genelde eski tekno market çalışanı olarak akrabalarım dostlar arkadaşlar elektronik ürün alacaklarında bana danışırlardı demekki öneride bulunurken daha dikkatli olmak gerekecek ?

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Keşke awox ve vestelin tesisleri gibi daha çok tesis olsa ülkemizde. Misal aydında yok böyle bir teknoloji fabrikası. Olsa bi dakika düşünmem çalışmak için hemen girmeye çalışırım. Böyle tesislerde üretimin bi parçası olduğunu bilmek bile mutlu eder insanı. Sunny ortamına bakıyorum tamam ekmek parası istihdam sağlamış eyvallah ama beni tatmin etmezdi öyle bi ortamda çalışmak. Ha bu cümleyi kurarken orda çalışan kardeşlerime abilerime değil sözlerim onlara daha iyi bir ortam sağlamayan atmaca elektroniğe. Daha iyi daha modern bir tesis kursalar çalışan daha motive çalışır daha kaliteli iş çıkar ortaya. Bu tesisle kendine kendi markasına bile saygısı yok demek ki atmaca elektroniğin. Bu durumdan haberdar değildim genelde eski tekno market çalışanı olarak akrabalarım dostlar arkadaşlar elektronik ürün alacaklarında bana danışırlardı demekki öneride bulunurken daha dikkatli olmak gerekecek ?
Aklın yolu bir sevgili kardeşim, Amacımız yerli girişimcileri kötülemek değil lakin, 30 yıldan fazla zamandır bu sektörden para kazanan bir işletmede görmek istediğimiz manzara beklentisi de yüksek oluyor elbette :ok

SAMSUNG eğer Fabrika Türkiyede görmek istiyorsa nereye bakacağını bilmiyor (Biliyor da ekonomik olarak işine gelmiyor)

yolgezer Çevrimdışı

yolgezer

Aktif Üye
2 Haz 2019
398
benim bildiğim vestel dışardan kritik parçaları alıp burda yapabileceğini yapıyor.
bazı özel ürünlerinde kritik parça yanında başka parçalar da alabiliyor. zaten oun kaliteli tv dediğimiz özel böyle değişik ürünleri de böyle paneli komple yurt dışından gelme tv leri. kendi yaptıklarında bi solukluk olur.
sunny ise üretim tesisi bilmiyorum. hep montajla uğraştı. eskiden sunny marka teypler görürdüm. öyle bi üstün özel bi teyp değildiler ama fiyatına göre iyiydiler. tabii ucuz işi.
vestel hep birilerini arkasına almada iyi oldu.
alacağınız tv nin paneli büyük ihtimal yurt dışından buraya ayrı ayrı geliyordur. vergiden yırtmak için toplu parça göndermiyor firmalar. üretim tesisleri ne kalitede bilemem ama eğer panelleri montajlarken aşırı amatorce davranmazlarsa çok bi sorun olacağını sanmam. sonuçta 2 fabrikanın da sıfırdan yarı iletken işleme kabiliyetleri yok.

P Çevrimdışı

pd.ufuk

Yeni Üye
10 Haz 2019
27
35
Şunu kabul ediyorum bakınız, Satın aldığınız üründe SAMSUNG mühendisliğine dair bir kayıp yok.

Ancak kimse şunu görmezden gelemez.

Milyon dolar yatırım yapılarak kurulmuş tesiste üretilen veya montajlanan veya paketlenen bir SAMSUNG aldığım için nasıl ki buna saygı duyuyor ve VESTEL de SAMSUNG panel ile üretilmniş tv ye 4000tl vermek yerine SAMSUNG da SAMSUNG panel ile üretilmiş tv ye 6000TL vermeyi kabul ediyorsam ve biliyorsam ki arada ciddi bir mühendislik kalite farkı var, O halde Daha ucuza mâl etmek adına SUNNY gibi derme çatma tesiste yapılan montajlamaya dair bana bir yansıotması var mı bu markanın diye soruyorum ister istemez.

Cümle uzun oldu farkındayım, bir de şu şekilde anlatayım.

Sen bu TV yi macaristanda 10 üzerinden 8 puanlık fabrikada üretirken bana 6000TL ye satıyordun tamam
SOnra dedin ki ''Ulen Türkiye de Atmaca Elektronik diye bir firma var 30 yıldır aynı yerde sayan, Ben onlara parça parça göndereyim onlar toplasın da ucuza m'l etsin''

Tamam bu düşünce tarzına da saygım var haydi.

Peki TV fiyatı halen 6000TL o ne olacak?

Sen SAMSUNG olarak bize diyormusun ''Kardeş bu macaristandaki fabrikada montajlandı 6bin kâat , Ama bu Türkiyede Montajlandı bana da ucuza mâl oldu ama aynı kalitede maldır, yine de sana 5 bin kâat.''

Bunu demiyor ise SAMSUNG efendi, O halde tüketiciye hiç bir katma değeri olmayan bu girişimin de bizim gözümüzde zerre kadar pozitif etkisi yoktur.

Bence markadan vazgeçmeyin yine de, Yurtdışı üretim olsun o kabulümüzdür.

Bakınız aynı girişimi VESTEL fabrikaları üzerinden yapsalar anlarım, ancak VESTEl de işler öyle yürümüyor zira VESTEL kendi teknolojisi ile üretim yapan bir firma.

Veya en azından Atmaca Elektronik denen bu firma hiç olmazsa tesislerini bir VESTEL kalitesi düzeyine taşısa yine kabul.

Aşağıdaki şu görüntü bize teknolojiye dair hiç bir şey ifade etmiyor.

sunny1.png

Atmaca Elektronik yani SUNNY markasının yatırımlarını küçümsemiyorum bu arada, tamam ciddi yatırımlar yapmışlardır haklarını yemeyelim lakin 30 yaşından büyük bir marka için devede kulaktır bu yatırımlar. Ayrıca biz SAMSUNG üretimine dair hiç bir teknoloji görmüyoruz ortalıkta. Zaten tartıştığımız konu da SAMSUNG markasıdır, soksa bizim ne işimiz olur SUNNY ile. Sene olmuş 2019, adamların halen dışarıdan takılan uydu alıcılı cihazlarını mı konuşalım? Bize atışım laızm, Bize yenilik lazım. 20 yıl önceki teknolojiyi sadece kasa tipi ve ayak yapısı değiştirerek bize sunan zihniyette teknoloji üzerine konuşacak bir şey bulamıyorum ben.

Tek gördüğümüz, yerlerde gezen kutulara elleriyle tv yerleştiren personel.
Değerli ve ufuk açıcı yorumlarınız çok teşekkür ederim sayın hocam

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt