Spam Numaralardan Gelen Aramalar Hakkında

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Arkadaş sabahın 8:00'de otomatik aramaya başlamak nedir yahu?!!! 0850 275 1162 diye bir numara. "Google'da üst sıralara çıkmak istiyorsak...." 1'e bastım birisi dönüş yaptı. Verdim veriştirdim. Sordum firma ismini "Rehber Partneri" denen bir firma. Güzel güzel uzun uzun verip veriştirdim. Demediğimi bırakmadım. Herkes günde 10 kere morallerini bozsalar çalıştıracak eleman bulamaz bu dolandırıcılar.

Böyle bir iş modelim olur mu yahu? "Bir telefon gelecek sabah şirketin var google'da üst sıralara çıkmak ister misin diyecek, Ahhh hiç aklıma gelmemişti nasıl düşünmemişim ben bunu. Hemen arasınlar da şu işi hallediverelim..........." Ben böyle zihniyetin... Demek satış yapabiliyorlar ki uğraşıyorlar. Hiç iş yapmasalar aramazlardı.
Bu sisteme para aktaran çok kişi var lokal çekişmeleri olan esnaf kitleleri gibi.

Mesela aynı bölgeye bakan iki yetkili servis birden var. Google da arama yapıldığında en üstte en önde en başta en en en en kendisi çıksın diye aylık ücret ödeyen işletmeler var.

Ve ne yazık ki bunlardan birisi de İZMİR KARŞIYAKA HOOVER SERVİSİ olarak bunu yapan, vatandaşa yetkili servismiş gibi rol yapan ve garantisi bitik ürünleri yetkili servismiş gibi onaran işletmeler var.

Sayfada GARANTİ gibi kelimeleri bilerek kullanarak algı yaratan bu TİP işletmelerin amacı, pastadaki en büyük paya sahip olabilmek.

Canlı örneği, eski eşimin erkek kardeşinin HOOVER kurutma makinesinde işte bu firma ile yaşandı.

Koca adam arayıp, ''Ado bizim makineye bunu bunu yaptılar, parayı aldılar, arıza devam ediyor, bir de kurutma kapağını kırıp getirdiler'' dedi.

Biraz araştırınca gittikleri servisin yetkili servis olmadığını öğrendim, kendileri de benden öğrendi. Netice itibariyle ödedikleri 650tl ve kırılan kurutucu kapakları ile ortada kaldılar. HOOVER ile görüştüm, kendi yetkili servislerinin iletişim bilgilerini paylaşıp o işletme ile ilişkileri olmadığını belirttiler.

Yani sonuçta algı ile bildiğiniz SAHTEKARLIK yapmak için bu yolu kullanan çok işletme var o nedenle bu numaralar da eskisine oranla daha agresif saldırıyorlar.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Reklam arama ve mesajlarına verdiğiniz izinleri yönetebileceğiniz bir site:
E-devlet şifresi ile giriliyor. Gönül isterdi ki tüm reklam arama ve mesajlarına uygulansın.
1 Hazirana kadar süre verilmiş artacaktır firma sayısı ama TOBB üyesi olmayan firmalardan gelen iletileri engellemeye yaramaz diye düşünüyorum

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
Herkes aynı konudan muzdarip demekki yasa yapıcılar böyle bir sektörün varlığından şikayetçi değiller yada biz basit insanların numaraları bir havuzda oradan oraya yayılıyor. Geçenlerde bir özel hastane aciline gittim telefon numarası sordu verdim mesaj geldi kodu söylermisiniz diyor. Hayırdır neden söyleyeyim? Sen kazak gömlek mi satıyorsun hasta mı tedavi ediyorsun, iznim yok dedim. O insanlarda emir kulu ama artık yıldık. Bir çare bulunmalı bu duruma. Bunun uygulaması yapılsa para verip alacak milyonlar tanıyorum :)

smili72 Çevrimdışı

smili72 

Süper Üye
6 Mar 2018
1,532
52
9ab15699ab194e50d.jpg

E Çevrimdışı

erdem215 

Aktif Üye
3 Eki 2018
103
37
önceden tek tek engelliyordum bir süre sonra farklı numaradan arıyorlardı en sonunda 0850 ve 0212 alan kodlarını komple engelledim, artık 0850 ve 0212 çağrı ve bildirim almıyorum buna rağmen hergün kudurmuşçasına aradıklarını engelli listesinde görmekteyim. 3 sene önce istanbulda otururken böyle bir şikayetim yoktu ne vakit şehirdışına taşındım türktelekomdan internet aboneliği açtırdım bu çağrılar başladı.

Puzik Çevrimdışı

Puzik 

Süper Üye
9 Ara 2020
1,289
önceden tek tek engelliyordum bir süre sonra farklı numaradan arıyorlardı en sonunda 0850 ve 0212 alan kodlarını komple engelledim, artık 0850 ve 0212 çağrı ve bildirim almıyorum buna rağmen hergün kudurmuşçasına aradıklarını engelli listesinde görmekteyim. 3 sene önce istanbulda otururken böyle bir şikayetim yoktu ne vakit şehirdışına taşındım türktelekomdan internet aboneliği açtırdım bu çağrılar başladı.
Nasıl oluyor hocam bu komple engel?

mopak458 Çevrimdışı

mopak458 

Yeni Üye
1 Mar 2021
26
Bana da günde 3-4 adet 800 lü no geliyordu..Calls Blacklist diye bir programcık buldum...Bir hayli rahatlattı,sonra bir yakınım Eset Security önermişti ama henüz denemek nasip olmadı...Biraz aramalar yavaşladı şu ara eğer yine hızlanırsa Reklam yapmayalım ama bir Security deneyeceğim...

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Birde bankalar arıyor. Ödeme tarihi bir gün dahi geçse arıyor. Bakmıyorum gerçi.. Engelliyorum başka numara arıyor engelliyorum başka numara arıyor. Sanki ben bilmiyorum ödemem olduğunu yada tarihini.. Bir daha bankadan ne kredi ne kredi kartı tövbe olsun..

akrep2018 Çevrimdışı

akrep2018 

Süper Üye
16 Eyl 2018
1,242
62
Bu bankalar kadar arsız bir kurum yoktur.Bir kaç bankaya değişik zamanlarda seneler önce maaş ve bir sefer de kredi için hesap açtırmıştım.İşim bitince hesapları kapatıyorum,her hangi bir kart,mesaj istemiyorum diye hem yazılı hem sözlü belirtmeme rağmen hala mesaj gönderiyorlar.Bir de 850 li numaralardan internet ve digitürk için sürekli mesaj geliyor.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt