Spam Numaralardan Gelen Aramalar Hakkında

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Evet Dostlar;

Günde 3-5 numara engelliyorum, ertesi gün 3-5 numara daha arıyor 0850 içerikli.

Yaklaşık 15-20 gün önce Gazeteci yazar Ahmet Özdemir de bu konuda isyanını dile getirmişti.

Google bile arayan numaranın OLASI DOLANDIRICILIK olduğunu biliyorken DEVLET nasıl oluyor da önlem almıyor inanılır gibi değil.

Bu konu ile ilgili Tüketici Derneği olarak Savcılığa bir dosya vermeyi düşünüyorum.

Bu doğrultuda bilgi toplamak amacı ile konu açma gereği duydum, Kim günde kaç kere bu tarz aramalara maruz kalıyor yazabilir mi rica etsem?

Aklıma Gelmişken. Arama içerikleri ağırlıklı olarak Google verileriniz silinecektir, Abone olun (Yani bize para bayılın) içerikli oluyor. Bir çoğu tele pazralama, Dsmart Digiturk vs vs

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ayda birkaç kez geliyor, açmayıp engelliyorum

Screenshot_20201027-093311_Phone.jpg
Screenshot_20201027-093246_Call.jpg
Screenshot_20201027-093239_Call.jpg

Horizon707 Çevrimdışı

Horizon707 

Süper Üye
4 Eyl 2020
795
Aklıma şey geldi, yine rastgele bir numara aramıştı beni benden yemek odası takımı satın almaya çalışmışlardı. Yanlış numarayı aramışsınız diyorum, yok olamaz biz burdan yemek odası aldık diyor böyle 3 kere ısrar ettiler en sonunda pes ettiler. :gul

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Abi ben TrueCaller diye bir kim arıyor programı kullanıyorum. Hem bilmediğim numaraların kime ait olduğunu yüksek oranda gösteriyor hem de dolandırıcı, spam, reklam numaralarını direkt meşgule atıyor. Ayrıca dolandırıcının ne dolandırıcısı olduğunu biraz kinayeli de olsa detaylı yazıyor.

Screenshot_2020-11-18-13-45-21-170_com.truecaller.jpg

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
Abi ben TrueCaller diye bir kim arıyor programı kullanıyorum. Hem bilmediğim numaraların kime ait olduğunu yüksek oranda gösteriyor hem de dolandırıcı, spam, reklam numaralarını direkt meşgule atıyor. Ayrıca dolandırıcının ne dolandırıcısı olduğunu biraz kinayeli de olsa detaylı yazıyor.

Rehberinizde yer alan tüm numaralar da ellerine geçiyor, bu tip uygulamalar son çıkan kişisel bilgilerin ifşasıyla ilgili kanuna göre suç, aslında siz onayı olmadan bir başkasının numarasını bu uygulamanın almasına vesile oluyorsunuz.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
Aklıma şey geldi, yine rastgele bir numara aramıştı beni benden yemek odası takımı satın almaya çalışmışlardı. Yanlış numarayı aramışsınız diyorum, yok olamaz biz burdan yemek odası aldık diyor böyle 3 kere ısrar ettiler en sonunda pes ettiler. :gul
Ahbap derneğinin iban numarasını verip, parayı yatırın dekontu gönderin yemek odası takımını hemen gönderelim diyeydin...

O kinaye değil, numaraları kim nasıl kaydettiyse sana öyle gösteriyor. :kas Aragorn Aragorn un da belirttiği gibi güvenilir bir program değil.

M Çevrimdışı

m.menguc

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Rehberinizde yer alan tüm numaralar da ellerine geçiyor, bu tip uygulamalar son çıkan kişisel bilgilerin ifşasıyla ilgili kanuna göre suç, aslında siz onayı olmadan bir başkasının numarasını bu uygulamanın almasına vesile oluyorsunuz.
Abi zaten bizim bilgilerimizi bu programlardan önce de tüm firmalar isteyen herkese satıyordu. En azından biz de faydalanıyoruz bu şekilde. Olası bir dolandırıcılığın ve telefon tacizinin önüne geçiyoruz.

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Haftada birkaç kez geliyor. Ben geldikçe engelliyorum. Şu an 116 adet engelli numaram kayıtlı.

Ben şöyle yapıyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

Arama gelince numara engelli değilse telefon çalıyor, açıyorum. Reklam olduğunu anlayınca mikrofonumu sessize alıp açık bırakıyorum telefonu. Bu sayede o gün için birkaç kişi eksik arayacak sistem ya da müşteri hizm. elemanı. Bazıları alo sesinizi alamıyorum, alo ,alo ? deyip çırpınıyor. Kaç dk. açık kalsa sistem yanımıza kâr. Herkes böyle yaparsa arama kapasiteleri yarıdan fazla düşer. Daha az kişiyi rahatsız edebilirler.

Geri
Üst Alt