Spam Numaralardan Gelen Aramalar Hakkında

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Screenshot_2020-11-20-14-21-49-449_com.android.server.telecom.jpg

buradan ifşa ediyorum bunları

@Herkese;
Bu mesajı görünce aklıma geldi ,böyle zırt-pırt arayan numaraları ayrı bir konu altında üyelere bildirsek ,herhangi bir suça birer mi acaba :alala

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
@Herkese;
Bu mesajı görünce aklıma geldi ,böyle zırt-pırt arayan numaraları ayrı bir konu altında üyelere bildirsek ,herhangi bir suça birer mi acaba :alala

Normalde dolandırıcı olduğunda çok sorun olacağını sanmıyorum. Çünkü çoğu numarayı google amcaya sorunca zaten dolandırıcı, spam , pazarlamacı... diye görünen bir sürü site var. Ama birileri normal kişilerin numaralarını aralara serpiştirirse o zaman sorun olabilir. Sonuçta numarada bir kişisel veri birinin numarasını vermek TCK ya göre suç artık. Ama bu şekilde olmasını hakim nasıl değerlendirir bilemedim.

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Normalde dolandırıcı olduğunda çok sorun olacağını sanmıyorum. Çünkü çoğu numarayı google amcaya sorunca zaten dolandırıcı, spam , pazarlamacı... diye görünen bir sürü site var. Ama birileri normal kişilerin numaralarını aralara serpiştirirse o zaman sorun olabilir. Sonuçta numarada bir kişisel veri birinin numarasını vermek TCK ya göre suç artık. Ama bu şekilde olmasını hakim nasıl değerlendirir bilemedim.
Bu aklıma gelmemişti :ok

metinmert Çevrimdışı

metinmert

Aktif Üye
13 Mar 2019
241
Ticaret bakanlığının ilgili sitesine şimdi girebildim. İşlemler iki yıla yakın sürse de yeni ceza alan şirketler olmuş.

Screenshot_20201121_075921d927f9bec657523f.jpg

Screenshot_20201121_080336.jpg

En çok da şu mesajın ceza almasına sevindim:

Screenshot_20201121_080654.jpg

Verilen cezaların miktarını bilmiyorum. Belki yaptırımdan uzak olabilir ama izinsiz reklam mesajı göndermeleri karşılıksız kalmadı. Darısı diğerlerinin başına.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Aynı sitede izinsiz reklam araması yapan telefon numaralarının şikayet edilebileceği bölüm de mevcut ama ben kullanamadım. Denedim bir iki defa kaydı oluşturamadım.

Son düzenleme:
E Çevrimdışı

e.nar

Süper Üye
1 Haz 2018
514
Dün annemi de aradılar. İzmir'den bir numara. Açınca sanki siz arıyormuşsunuz gibi arama sesi geliyor. Engelliler için tekerlekli sandalye kampanyamız var diyor, gazete aboneliği yapmak istiyorlar. Annem istemiyorum deyince telefonun ucundaki kadın azarlarcasına konuşmaya başladı, hemen kapattık. Biraz araştırdım şu sıralar çoğu kişiye musallat olmuşlar. Büyük ihtimal dolandırıcılık.

Domestos Çevrimdışı

Domestos 

Süper Üye
3 Tem 2018
4,206
50
@Herkese;
Güzel düşünce abi ama herkes bizim kadar güzel insan değil maalesef, sen iyilikle bu gafilleri ifşa ederek iyileri koruma düşüncesiyle hareket edersin, B baran5454 ün ifade ettiği örnekteki gibi biri gelir gıcık olduğu komşusunun/husumetlisinin telefonunu verir, onlarında haberi olur, yandı gülüm keten helva... ☺️

Herkesin aynı ağırlıkta beyni var, bu beyni kullanarak eline diline beline sahip çıksın mümkünse.

G Çevrimdışı

GökselSaraçoğlu 

DeDe
Aktif Üye
19 Haz 2019
137
57
Haftada birkaç kez geliyor. Ben geldikçe engelliyorum. Şu an 116 adet engelli numaram kayıtlı.

Ben şöyle yapıyorum. Sizlere de tavsiye ederim.

Arama gelince numara engelli değilse telefon çalıyor, açıyorum. Reklam olduğunu anlayınca mikrofonumu sessize alıp açık bırakıyorum telefonu. Bu sayede o gün için birkaç kişi eksik arayacak sistem ya da müşteri hizm. elemanı. Bazıları alo sesinizi alamıyorum, alo ,alo ? deyip çırpınıyor. Kaç dk. açık kalsa sistem yanımıza kâr. Herkes böyle yaparsa arama kapasiteleri yarıdan fazla düşer. Daha az kişiyi rahatsız edebilirler.
aynısını bende yapıyorum, elemanın o çırpınışı ayrı bir haz veriyor. neden böyle yapıyorum, eskiden bu tür yerlerden telefon gelince ilgilenmediğimi dolayısıyla benim numaramı sistemden çıkarmasını rica ediyordum. baktım tınlamıyorlar şimdi ben de böyle yapıyorum, gelen çağrıların azalmasında da bayağı etkili bir yöntem

E Çevrimdışı

enginckc 

Yeni Üye
20 Kas 2020
40
Bir şey daha yazayım konuya ek olarak ,
Vodafone dan yeni bir hat aldım geçtiğimiz aylarda eve geldim Çiçek Sepetinde n reklam SMS'i geliyor.
Daha sıfır hat yani :))

C Çevrimdışı

coolwhisper 

Aktif Üye
8 Mar 2019
235
56
Eşim içindeydi aracın hocam ? ama haklısın onun dışında mutlaka kontağı yanıma alırım ben
aracı eşinle beraber çalarlar kardeşim. benim evimin önünde market var, binamızın otoparkına 50 metre mesafede, komşumun oğlu eşiyle eve gelirken marketin önünde duruyor, araç çalışır vaziyette eşi sağ koltukta oturuyorken aracı çaldılar, eşini az ileride araçtan attılar, yani eşinizin araçta olması hırsızları caydırmıyor maalesef.

Aragorn Çevrimdışı

Aragorn 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,892
46
aracı eşinle beraber çalarlar kardeşim. benim evimin önünde market var, binamızın otoparkına 50 metre mesafede, komşumun oğlu eşiyle eve gelirken marketin önünde duruyor, araç çalışır vaziyette eşi sağ koltukta oturuyorken aracı çaldılar, eşini az ileride araçtan attılar, yani eşinizin araçta olması hırsızları caydırmıyor maalesef.
Teşekkürler dikkate alacağım bundan sonra

E Çevrimdışı

Ertanpel 

Aktif Üye
9 Nis 2019
394
Numaralari bilmiyorumda mesajlarda atiyorum mesaj sonunda b0003 yazar mesela bu tur mesajlar telefon uzerinden engelleyebiliyorsunuz gelelim bunlar bizi nerden buluyor kismina

Telefon numaranizi birsey satin alirken her yere veriyoruz heryerden mesaj geliyor o satis yeri bu alışveriş sitesi kampanyasi filan filan bunlarin anlasmali oldugu btk nin verdigi numaralar var buralarda kayitlaniyor numaralariniz

IMG_20201123_1253288ee15461b3072572.jpg

atiyorum bunlardan birinde numaraniz var bu sirketlerden bazilari binlerce siteye bakiyor yani numaralariniz sagdan soldan aranmasi bu tur isyerlerinden kaynakli oluyor

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Numaralari bilmiyorumda mesajlarda atiyorum mesaj sonunda b0003 yazar mesela bu tur mesajlar telefon uzerinden engelleyebiliyorsunuz gelelim bunlar bizi nerden buluyor kismina

Telefon numaranizi birsey satin alirken her yere veriyoruz heryerden mesaj geliyor o satis yeri bu alışveriş sitesi kampanyasi filan filan bunlarin anlasmali oldugu btk nin verdigi numaralar var buralarda kayitlaniyor numaralariniz

IMG_20201123_1253288ee15461b3072572.jpg

atiyorum bunlardan birinde numaraniz var bu sirketlerden bazilari binlerce siteye bakiyor yani numaralariniz sagdan soldan aranmasi bu tur isyerlerinden kaynakli oluyor
Bazen SMS mesaj altında bu kodlar bile yer almıyor. Yani her arandığınızda bunlardan kaynaklı değildir. Eğer size isminizle hitap ediyorsa evet verdiğiniz bir izinle alakalı. Bazen de izin vermeseniz bile.

korkutsa Çevrimdışı

korkutsa 

Aktif Üye
6 Kas 2020
65
47
Bazen SMS mesaj altında bu kodlar bile yer almıyor. Yani her arandığınızda bunlardan kaynaklı değildir. Eğer size isminizle hitap ediyorsa evet verdiğiniz bir izinle alakalı. Bazen de izin vermeseniz bile.
Arkadaş sabahın 8:00'de otomatik aramaya başlamak nedir yahu?!!! 0850 275 1162 diye bir numara. "Google'da üst sıralara çıkmak istiyorsak...." 1'e bastım birisi dönüş yaptı. Verdim veriştirdim. Sordum firma ismini "Rehber Partneri" denen bir firma. Güzel güzel uzun uzun verip veriştirdim. Demediğimi bırakmadım. Herkes günde 10 kere morallerini bozsalar çalıştıracak eleman bulamaz bu dolandırıcılar.

Böyle bir iş modelim olur mu yahu? "Bir telefon gelecek sabah şirketin var google'da üst sıralara çıkmak ister misin diyecek, Ahhh hiç aklıma gelmemişti nasıl düşünmemişim ben bunu. Hemen arasınlar da şu işi hallediverelim..........." Ben böyle zihniyetin... Demek satış yapabiliyorlar ki uğraşıyorlar. Hiç iş yapmasalar aramazlardı.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt