Sosyolojik Düşünmek. Kimler Başarabilir?

Sosyolojik Eğitim Ülkemizde Eksik mi?

• Evet Eksik

• Hayır Eksik Değil

• Sosyolojik eğitim değil EĞİTİMİN TA KENDİSİ eksik

• Sosyoloji nedir baboo?

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
Akigo35 Çevrimdışı

Akigo35 

Süper Üye
20 Tem 2020
1,124
44
Okulda eğitim ile olacak iş değil bu, öyle olsa Hollanda'da doğup büyüyen Türkler az biraz gelişirlerdi(hepsi için demiyorum) okul kadar hatta daha da önemli olan ailenin bakış açısı, nasıl yetiştirdigi. Bir defa 10 yaşına kadar genel ahlak, kişisel gelişim, planlı yaşama, doğa, hayvanlar vb seyker hakkında eğitim olmalı. 18 yaşına kadar dinler ile ilgili birseye gerek yok. Din yetişkin bir insanın isterse araştırıp, değerlendirip seçeceği birsey. İyi bir insan olmak için bir dine gerek yok , görmediğimiz şeylerden korkarak iyi olunacak birsey degil, vicdan ve ahlak sahibi olan insan doğal olarak kötü olmaktan uzaklaşır. Cinsel eğitim verilmeli, cinsellik uç noktalarda, ayıp birsey gibi gösterilmemeli çocuklara, bastırılan şeyler Türkiye'de örnek olarak verilebilir, çok daha kötü sonuçlara yol açar. Sosyalist bir düzende gelecek kaygısı olmayan ailelerin, sevgi ile büyüttüğü, okulların bir yarış değil ruhsal, zihinsel, fiziksel olarak sağlıklı çocuklar yetiştirdigi. Her şeyin eşit olduğu bir dünya ancak yaşanabilir bir dünya olur. Bu mevzu uzun mevzu kısadan kestim. Yazdıkça uzar.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Yani bu cevabınızdan ''Evet bu gün için verdiğim cevaptı'' şeklinde anlamam gayet doğru sanırım.

Çok merak ediyorum bu iktisadi ve istatistiki bilgileri bu kadar güzel yorumlarken Ülkenin MEVCUT halinden ne ara bahsetmeyi düşünüyorsunuz?

Hani 1 ekmeğin 3TL olduğu bazı yerlerin oılduğu, Ev sahiplerinin kiraları iki katına çıkardığı, en temel ihtiyaçlarımızı dahi karşılayamayacak düzeyde düşük gelirlere sahip olduğumuz halde yöneticilerin itibarlarından halen tasarruf etmediği ve mevcut zırhlı araç filosuna halen 3 yeni milyarlık araç alımının gündeme geldiği güzel Ülkemizden?

Neden ısrarla SON KULLANICI olan bizlerin gerçek gündemi yerine ''ecek acak'' içerikli güzellemeleri yazmayı tercih ediyorsunuz?

ecek acaklar yazılacaksa ben de miş mışları yazayım isterseniz.

Geçen ay 1099tl ye satın aldığım monitör 1 ayda 5.000tl olmuş. Haksızlık olmasın ben indirim gününde aldım o farkı unutmayalım.
Haydi monitör LÜKS diyelim zira siz değerli dostlarımız seviyorsunuz bizlerin sadece kuru ekmeğe tamah ettiği bir hayatımız olmasını o nedenle Gıda ürünlerinden örnek verelim kaldı ki benim size yazmama gerek yok siz de durumu aslında gayet net biliyorsunuz.
Mesela geçen ay 84.90 olan 5lt çiçek yağın şu an 130tl olmuş
Un 90tl olmuş mesela

İNSAN olarak karnımızın doyması için gerekli olan basit bir alışverişin dahi bütçelerimize bindirdiği yükü bizler iliğimize kemiğimize kadar hissediyoruz, sizin durumunuzu bilemiyoruz tabi.

Kaldı ki şunu da anlamak mümkün değil. İşlerine gelmeyince ''Eskiden kuyruklar vardı'' diyenler ile bu gün ''Sadece doysak yeter'' mantığında olanlar aynı insanlar. YETMEZ yahu yetmez neden yetsin? her insan evladının kendi hür iradesi ile yaşamak istediği bir hayat, almak istediği bir araba, ev , televizyon vs vardır neden bir kesim saraylarda yaşarken diğer kesim çöpten ekmek toplasın?

Şimdi biz bunlara isyan ediyor ve YANLIŞ olduğunu dile getirip isyan ediyorsak sizi rahatsız etmesinin temel sebebi nedir?

Geçmişin 70 cent muhabbetini yapanlar bu gün 2 cente muhtaç hale gelmişler Ülkenin her bir değerini tek tek satıp ayakta durmaya çalışıyorlar ama derdini biz çekiyoruz. Birkaç ay dişinizi sıkın AĞUSTOS gelince göreceksiniz haklı olduğumu diyor mesela muhterem, şimdi basit bir soru soralım o halde;

Madem bu sıkıntıları biz sadece birkaç ay çekeceğiz ve her şey süt liman olacaktı, 19 senedir neden yapılmadı? Dıj Güjler mi bırakmadı?

Madem birkaç ay dişimizi sıkınca her şey düzelecek di, ''Verin yetkiyi görün etkiyi'' diyeli yıllar oldu, o zaman da birkaç ay sıkın dişinizi denmedi mi neden inanalım neden güvenelim şimdi bu ecek acaklara?
Ben sen kötü desek ne olur iyi desek ne olur. Ben duygularımı katmadan gördüğümü söylüyorum. Yürütmenin ve ülkemin geldiği yeri görüyorum. Bu yazılanları ileride birlikte gülüşerek okuruz. Sabırlı ol birlikte görürüz. Komplekslerimizden kurtulmamız acilen gerekli.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ben sen kötü desek ne olur iyi desek ne olur. Ben duygularımı katmadan gördüğümü söylüyorum. Yürütmenin ve ülkemin geldiği yeri görüyorum. Bu yazılanları ileride birlikte gülüşerek okuruz. Sabırlı ol birlikte görürüz. Komplekslerimizden kurtulmamız acilen gerekli.
Acilen olması gereken tek şey artık şu Milletin yüzünün gülmesi.
Eeeeyy Ööööyyy lerle olmuyor işte anlamak lazım.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Okulda eğitim ile olacak iş değil bu, öyle olsa Hollanda'da doğup büyüyen Türkler az biraz gelişirlerdi(hepsi için demiyorum) okul kadar hatta daha da önemli olan ailenin bakış açısı, nasıl yetiştirdigi. Bir defa 10 yaşına kadar genel ahlak, kişisel gelişim, planlı yaşama, doğa, hayvanlar vb seyker hakkında eğitim olmalı. 18 yaşına kadar dinler ile ilgili birseye gerek yok. Din yetişkin bir insanın isterse araştırıp, değerlendirip seçeceği birsey. İyi bir insan olmak için bir dine gerek yok , görmediğimiz şeylerden korkarak iyi olunacak birsey degil, vicdan ve ahlak sahibi olan insan doğal olarak kötü olmaktan uzaklaşır. Cinsel eğitim verilmeli, cinsellik uç noktalarda, ayıp birsey gibi gösterilmemeli çocuklara, bastırılan şeyler Türkiye'de örnek olarak verilebilir, çok daha kötü sonuçlara yol açar. Sosyalist bir düzende gelecek kaygısı olmayan ailelerin, sevgi ile büyüttüğü, okulların bir yarış değil ruhsal, zihinsel, fiziksel olarak sağlıklı çocuklar yetiştirdigi. Her şeyin eşit olduğu bir dünya ancak yaşanabilir bir dünya olur. Bu mevzu uzun mevzu kısadan kestim. Yazdıkça uzar.
Ben de ekleyeyim hocam, eğitim olgusu bireyin özelliklerine uygun olmalı.
TEMEL eitim olarak çocuklara okuma yazma bölme çarpma çıkarma vs tamam fakat çocuğun eğilimi doğrultusunda alan eğitimleri verilmeli.
Benim gibi bir cahile matematik öğretmek için kimse uğraşmamalı mesela zira sevmiyorum. Tarih, Coğrafya olmalıydı mesela benim alanım zira severim.
Radyo Televizyon programcılığı okuyorum ve zerre matematik görmüyorum bundan daha iyisi yok benim için.
48 Yaşındayım ve halen şu lanet Sosyolojiye Giriş dersini anlamıyorum çünkü ilgi alanım değil. Biz Karl Marx denen adamı başka yönü ile tanıdık, o nedenle Sosyoloji dünyasında eleştirel bakış açısında önder bir isim olması dışında bir şey öğretmelerine gerek yok bana göre.

Halen düşünüyorum, etkin bir pozitivist olan August Comte bana ne katabilir mesela? neden öğrenmek zorundayım? İstiyorum ki merak ettiğim için kendim araştırayım, bana dayatmasınlar :(

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
41
Adem Helvacı Adem Helvacı öyle geniş bir soru sormuşsunuz ki nereden baslayip sonlandiracagimi öngöremiyorum.
Bu konuda, eğitim ile ögretim farkli kavramlardir.
Her ne olursa olsun, kavramlar olmadan akil yurutme yontemlerini kullanamayiz ve dolayisiyla bilgi sayisini arttiramayiz. Bu konuda bireyin egitimi insan grubunun egitimine yansiyacagindan, toplum vatandas, yurttas, tebaa vs gibi daha cok sosyoloji biliminde kullanilan kavramlarla gerceklestirilebilecektir.
Bana gore
Bireyin öğretim hizmetini almasi en kritik noktadir ve her birey mutlaka ilgi alanlarina gore öğretimini bir ömur surdurmeli ve bu olanaklar saglanmalidir.

Eğitim ise bir amaca hizmet etmekten cok yine bireyin icinde yasadigi grubu tanimasindan ve kendisini bu grubun neresinde gormesi gerektigine, yine kendisinin karar verebilecegi bir amaca hizmet edecek seviyede olmalidir.

Tum bunlar hem psikoloji hem de sosyoloji biliminden faydalanarak saglanmalidir.

Sonuc olarak bu kavramlar bir butunun parcalaridir ve birbirinden ayri tutulamaz.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Adem Helvacı Adem Helvacı öyle geniş bir soru sormuşsunuz ki nereden baslayip sonlandiracagimi öngöremiyorum.
Bu konuda, eğitim ile ögretim farkli kavramlardir.
Her ne olursa olsun, kavramlar olmadan akil yurutme yontemlerini kullanamayiz ve dolayisiyla bilgi sayisini arttiramayiz. Bu konuda bireyin egitimi insan grubunun egitimine yansiyacagindan, toplum vatandas, yurttas, tebaa vs gibi daha cok sosyoloji biliminde kullanilan kavramlarla gerceklestirilebilecektir.
Bana gore
Bireyin öğretim hizmetini almasi en kritik noktadir ve her birey mutlaka ilgi alanlarina gore öğretimini bir ömur surdurmeli ve bu olanaklar saglanmalidir.

Eğitim ise bir amaca hizmet etmekten cok yine bireyin icinde yasadigi grubu tanimasindan ve kendisini bu grubun neresinde gormesi gerektigine, yine kendisinin karar verebilecegi bir amaca hizmet edecek seviyede olmalidir.

Tum bunlar hem psikoloji hem de sosyoloji biliminden faydalanarak saglanmalidir.

Sonuc olarak bu kavramlar bir butunun parcalaridir ve birbirinden ayri tutulamaz.
Yani basit ilerleyebilmenin basit bir yolu yok bu durumda.

Yazsam yazmasam kararsızım lakin sokak röportajlarında gördüklerimiz çok karamsar bir tablo koyuyor önümüze ve o tablodaki insan kitlesinin kapasitesine uygun bir yol bulmak lazım diye düşünmeden edemiyorum.

Apolitik olarak yorumlamak gerekirse iktidar sevenler ayrı, Muhalefet sevenler ayrı uçuyor. Ben ise toplumun gerçekleri nasıl görebileceğinin derdine düştüm. Şimdiden başlamak lazım ki çocuklarımız rahat edebilsin bizi geçtik zaten.

mattik Çevrimdışı

mattik

Aktif Üye
29 Kas 2021
74
41
Yani basit ilerleyebilmenin basit bir yolu yok bu durumda.

Yazsam yazmasam kararsızım lakin sokak röportajlarında gördüklerimiz çok karamsar bir tablo koyuyor önümüze ve o tablodaki insan kitlesinin kapasitesine uygun bir yol bulmak lazım diye düşünmeden edemiyorum.

Apolitik olarak yorumlamak gerekirse iktidar sevenler ayrı, Muhalefet sevenler ayrı uçuyor. Ben ise toplumun gerçekleri nasıl görebileceğinin derdine düştüm. Şimdiden başlamak lazım ki çocuklarımız rahat edebilsin bizi geçtik zaten.
Adem Helvacı Adem Helvacı, sayın abim, gerçekler için harcadığınız çabayı takdir ediyorum.
Birçok şeyin yolu ayrı, ancak aklın yolu bir.
Bu durumda; planlanmış, adımları belirlenmiş, sonuçları öngörülmüş,akıl süzgecinden tortuları alınmış cözümler üretilmeli ki belirttiğiniz gibi bu bir süreç ve çok iyi yönetilmiş olmalı . Bizden de geçti. Yarınlarda güzel günler var türküsünün idaasının gerçekleşmesini çok isterdim. Umarım güzel yarınlar gelir.

lemon Çevrimdışı

lemon

Aktif Üye
31 Eki 2020
416
37
Aziz Nesinin %60 la ilgili sözleri geldi aklıma. Aysun Kayacı diye de bir manken vardı
Bence ülke olarak sosyolojik düşünmeye hazır değiliz hocam

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Ayrıca başlık açayım mı açmayım mı diye düşündüm, sonra bunun yeri bu forum değil diye hemen muhafazakar reaksiyonlar geliyor bu konu başlığına dedim ve gördüğüm yere yazayım istedim. Ara ara karşıma çıktı bu forumda da kullanılmış.

Adem hocam sana özel bir yanlış değil bu. O yüzden seni gücendirmesin nolur. Ben hepimizi ilgilendirmesi gerektiğini düşündüğüm bir konuda düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. Belki forumda başka yazan, hatırlatan olmuştur. Ben göremedim. Ama forumda yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanının üzerine basa basa söylediği "Nas" Kuran'ın apaçık hükümlerini ifade eden kelimedir. Nâs suresinde geçen "nâs" ise insan demektir. Cumhurbaşkanının bahsettiği şey nâs suresi değil, Kuran'ın apaçık ve kesin hükümleri anlamındaki "nas"tır.

Bize ne bundan ha nas ha nâs diyen olursa ufak bir hatırlatma: Dünyanın başka hiçbir ülkesinde, bir dinin bir ibadetinin (temel ibadeti de değil üstelik) yerine getirilmesi için 100binin üzerinde cami ve 7 katrilyon bütçe ayrılmamıştır. Bu ülkeye kafa yoran, bu ülkeyi önemseyen bir kimse, buna sırtını dönerek çok fazla yol alamaz. Naçizane görüşüm bu yönde.

Not: Ben bu katrilyonu çeviremiyorum. İnternetten baktım da şimdi Diyanetin 2022 bütçesi 16 milyar 98 milyon 580 bin lira diye çıkıyor. Kaça denk geliyor bir bilen aydınlatırsa sevinirim. Çok'a denk geliyor heralde.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Ayrıca başlık açayım mı açmayım mı diye düşündüm, sonra bunun yeri bu forum değil diye hemen muhafazakar reaksiyonlar geliyor bu konu başlığına dedim ve gördüğüm yere yazayım istedim. Ara ara karşıma çıktı bu forumda da kullanılmış.

Adem hocam sana özel bir yanlış değil bu. O yüzden seni gücendirmesin nolur. Ben hepimizi ilgilendirmesi gerektiğini düşündüğüm bir konuda düzeltme yapma ihtiyacı hissettim. Belki forumda başka yazan, hatırlatan olmuştur. Ben göremedim. Ama forumda yer alması gerektiğini düşünüyorum.

Cumhurbaşkanının üzerine basa basa söylediği "Nas" Kuran'ın apaçık hükümlerini ifade eden kelimedir. Nâs suresinde geçen "nâs" ise insan demektir. Cumhurbaşkanının bahsettiği şey nâs suresi değil, Kuran'ın apaçık ve kesin hükümleri anlamındaki "nas"tır.

Bize ne bundan ha nas ha nâs diyen olursa ufak bir hatırlatma: Dünyanın başka hiçbir ülkesinde, bir dinin bir ibadetinin (temel ibadeti de değil üstelik) yerine getirilmesi için 100binin üzerinde cami ve 7 katrilyon bütçe ayrılmamıştır. Bu ülkeye kafa yoran, bu ülkeyi önemseyen bir kimse, buna sırtını dönerek çok fazla yol alamaz. Naçizane görüşüm bu yönde.

Not: Ben bu katrilyonu çeviremiyorum. İnternetten baktım da şimdi Diyanetin 2022 bütçesi 16 milyar 98 milyon 580 bin lira diye çıkıyor. Kaça denk geliyor bir bilen aydınlatırsa sevinirim. Çok'a denk geliyor heralde.
Bunları anlatmakla kendimi yormuyorum artık.
Market orada, manav orada. Hayatın gerçeği o etiketlerdeki fiyatlar & alım gücü.
Hayatta başarılar diliyorum insanlara. :kiskis

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
Benim asıl derdimi kabaca şöyle anlatayım:

Sanayi devrimini kaçırdık, az daha vatan, namus, ırz, şeref her şeyimizi kaybediyorduk. 100 yılda bir gelen Level 64+ bir Hero gelip bizi kurtardı. Bütün itemları da toplayıp gelmiş sağolsun, devrimleri dünyaya örnek oldu filan anlatmama gerek yok.

Şimdi çok daha sakat bir devrimler zincirini kaçırıyoruz, dünya çok başka yerlere gidiyor, bunun sonunda daha beter bir son bizi bekliyor mu ona korkuyorum.

Neyi konuşmak, neyi irdelemek, neyi çözmek gerekiyorsa çözelim artık yola devam edelim yoksa bu muhasır medeniyetler aldı başını çok başka yerlere gidiyorlar.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
Benim asıl derdimi kabaca şöyle anlatayım:

Sanayi devrimini kaçırdık, az daha vatan, namus, ırz, şeref her şeyimizi kaybediyorduk. 100 yılda bir gelen Level 64+ bir Hero gelip bizi kurtardı. Bütün itemları da toplayıp gelmiş sağolsun, devrimleri dünyaya örnek oldu filan anlatmama gerek yok.

Şimdi çok daha sakat bir devrimler zincirini kaçırıyoruz, dünya çok başka yerlere gidiyor, bunun sonunda daha beter bir son bizi bekliyor mu ona korkuyorum.

Neyi konuşmak, neyi irdelemek, neyi çözmek gerekiyorsa çözelim artık yola devam edelim yoksa bu muhasır medeniyetler aldı başını çok başka yerlere gidiyorlar.
Atatürk'ü, Cumhuriyeti kabul edemeyenlerle olmaz bu işler.
Emeğe bile saygıları yok.

Fair Play Çevrimdışı

Fair Play 

Süper Üye
4 Şub 2021
567
İnsanlık tarihinde kendisini kurtaran liderlerine ihanet edip de belini doğrultabilen millet yok benim bildiğim. Hepsi helak olmuşlar. Dinler tarihinde de böyle, siyasi tarihlerde de böyle.

Açık ve net söyleyim, her şeyi yaptılar bi şekilde ok de, Atatürk'e ihanetin bir bedeli olacak, ben bundan korkuyorum. Ve ben bu projeksiyonu insanlık tarihindeki örneklerden çıkartıyorum.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,848
İnsanlık tarihinde kendisini kurtaran liderlerine ihanet edip de belini doğrultabilen millet yok benim bildiğim. Hepsi helak olmuşlar. Dinler tarihinde de böyle, siyasi tarihlerde de böyle.

Açık ve net söyleyim, her şeyi yaptılar bi şekilde ok de, Atatürk'e ihanetin bir bedeli olacak, ben bundan korkuyorum. Ve ben bu projeksiyonu insanlık tarihindeki örneklerden çıkartıyorum.
Sonra sana darbeci derler bak. :kop

Geri
Üst Alt