Sosyolojik Düşünmek. Kimler Başarabilir?

Sosyolojik Eğitim Ülkemizde Eksik mi?

• Evet Eksik

• Hayır Eksik Değil

• Sosyolojik eğitim değil EĞİTİMİN TA KENDİSİ eksik

• Sosyoloji nedir baboo?

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.
A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Zygmunt Bauman kaleminden şu cümleleri aktararak başlamak isterim.

Sosyolojiyle uğraşmak, sıradan bir bilgi edinme sürecinden ibaret değildir. Sosyolojik düşündüğümüzde olaylara daha geniş bir açıdan bakar, kendimizi gündelik hayatlarımızın sıradanlığından uzaklaştırırız.

Anladığımızı ya da bildiğimizi zannettiğimiz şeyleri yeniden *********. Sosyolojinin amacı, sahip olduğumuz bilgileri “düzeltmek” ya da yanlış bildiklerimizin yerine sorgulanamaz doğruları koymak değildir. Sosyolojik düşünmek, bugüne kadar tartışmasız kabul edilen inançları eleştirme, kesin olduğu iddia edilen görüşleri çözümleme ve sorgulama alışkanlığı kazanmaktır.

Şimdi günümüz Ülke konularına baktığımızda forumumuzda fikirleri çatışan değerli dostlarımız önyargılarını bir kenara bırakıp bu Yahudi sosyoluğun söylediklerinde derin bi mâna arar mı yoksa ''Yaw Adam zaten yahudiymiş bundan bize ne hayır gelir?'' mi der merak ediyorum.

Yani dolar 17 lira olmuş ama olsun dıj güjler bizi yine de kıskanıyor felsefesi devam mı? Yoksa dıj güjler ile bu işin yürümeyeceği anlaşılınca şimdi temcit pilavı yeniden sofraya sürülüp ij güjler olarak bu hayat pahalılığı ve YANLIŞ EKONOMİ POLİTİKASI ile ilgili eleştirenler yine zillet, Vatan haini, terörist olacak mı?

Demem o ki Sosyolojik eğitim şart mı?

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Yazdıklarım klişe şeyler. Günahı işleriz suçu şeytana atarız bundan kurtulmalıyız .Domuza haram deriz domuz gibi haram yeriz bundan kurtulmalıyız.Mabadın su girdi oruç bozulurmu.Acile gittim iğne yaptılar oruç bozulurmu yav güzel kardeşim İslam İlmihali ni aç oku sen okumazsan sorduğun kişi dini kendi anladığı gibi anlatır belki yanlış anladı sende bu yanlış devam edersin.Faizi haramdır diye indirdiklerini zanneden zihniyet Osmanlı da %12 %9 faize olur verildiği tefeciliğin ( kat ve kat faizciliğe) haram yönünde karar verildiğini kimse bilmiyor yada araştırılmıyor. Faiz haram diye indirilmedi fed abd merkez bankasının 2022 haziran ayında yapacağı faiz artırımına zemin hazırlamak için yapılan bir şey abd de enflasyon çanları çalmaya başladı . Yazılacak çok şey var bende yazmayı sevmiyorum

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Six_VS_Nine.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Ben g (ge) görmüştüm :kiskis
Rakamı biraz köşeli yazmışlar Emmi, G olarak görmekte ''Bence Sen de Haklısın''?

Aslında oraya Orhan Baba'nın ''Sen de Haklısın'' şarkısını da koymak lazımdı ?

Konuyla ilgili yorum yapacak olursam, ''Yaw Adam zaten yahudiymiş bundan bize ne hayır gelir?'' diye cümleye başlandığında gerisini dinlemem zaten.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Aslında bilimsel düşünmek tanımlanmış yazdıklarında. Konu olarak girdiğinden konu adından sosyoloji ile tanımlamışsın. Bilim şüphedir. Bilim adamı her şeye şüphe ile yaklaşır. Eğitim de insana da bu kavram verilir aslında. Şüpheli yaklaşma ezber dışı bakabilme yeteneği. Sınavlarda bile kişi de bu özellik üzerinden cevap aranır, tuzak şıklar hazırlanır.
Ülkemiz de ki olaylara bakabilmek elbette çok kolay bir şeyler görüyoruz, istemesekte gözümüzün içine sokulan bir şeyler var. Bir de kendi heves ve arzularımıza göre olmasını istediklerimiz var. Ne mutlu ki bir şeye bakınca aynı şeyleri söyleyen (yem atılan tavuklar gibi) aynı tepkileri veren canlılar değiliz. Az da olsa sorguluyor, anladıklarımızı içimizde saklamayıp paylaşıyor ve bir şeyler vermeye ve karşıdan bir şeyler almaya çalışıyoruz.
Bura da konuya bağlantılı olarak bilimsel yaklaşmak kadar yani bilim adamı olmaktan öte güzel ahlaklı olmak, güzel ahlaklı bilim adamı olmak önemlidir. Yoksa her şeyi kendine göre eğip bükmeye çalışan bilimi ve bilimsel yaklaşımı da eğip bükmeye çalışacaktır, sonra da etrafına yutturmaya çalışacaktır.

Ben g (ge) görmüştüm :kiskis
İşte budur bilimsel bakışla yaklaşıma güzel bir örnek. Tebrikler usta iq yığını ben buradayım diyor gecenin bu saatinde.

Bir değişik söz de ben ekleyeyim. Aslından onların hiç biri var olan şeyler değil bizlerin anlam yüklediği şeyler. 6 , 9 , g olarak söylediklerimiz somut şeyler değil. Belli bir insanlar topluluğuna öğle öğretiliği öğle sunulduğu ve kabul ettirildiği için böyle söylenip kabul ediliyor. Latin alfabesini bilmeyenler mealen bu ne la derler.

Son düzenleme:
teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,335
64
Rakamı biraz köşeli yazmışlar Emmi, G olarak görmekte ''Bence Sen de Haklısın''?

Aslında oraya Orhan Baba'nın ''Sen de Haklısın'' şarkısını da koymak lazımdı ?

Konuyla ilgili yorum yapacak olursam, ''Yaw Adam zaten yahudiymiş bundan bize ne hayır gelir?'' diye cümleye başlandığında gerisini dinlemem zaten.

Six_VS_Nine_ge.jpg

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,332
39
Cuma namazında vaaz tahmin edebileceğiniz gibi yılbaşı ile ilgiliydi. Sırf bu vaazlar yüzünden camiye gitme hevesim kaçıyor, cemaat zorunluluğu olmasa evde kılacağım, o derece. Ecnebi adetlerini örnek almamalıymışız. Noel'i 25 Aralık'ta kutladıklarını, Christmas ve yılbaşının farklı olduklarını anlatamadık bir türlü. Toplum o kadar gereksiz ve kısır tartışmaların içine sokuluyor ki, düşünmeye ve sorgulamaya fırsat bulamıyor. Aynen TEKNOwest TEKNOwest 'in bahsettiği gibi.

Umut Barış Çevrimiçi
23 Kas 2017
20,622
Cuma namazında vaaz tahmin edebileceğiniz gibi yılbaşı ile ilgiliydi. Sırf bu vaazlar yüzünden camiye gitme hevesim kaçıyor, cemaat zorunluluğu olmasa evde kılacağım, o derece. Ecnebi adetlerini örnek almamalıymışız. Noel'i 25 Aralık'ta kutladıklarını, Christmas ve yılbaşının farklı olduklarını anlatamadık bir türlü. Toplum o kadar gereksiz ve kısır tartışmaların içine sokuluyor ki, düşünmeye ve sorgulamaya fırsat bulamıyor. Aynen TEKNOwest TEKNOwest 'in bahsettiği gibi.
Okuyup, öğrenmedikçe böyle de devam edecek.

M Çevrimdışı

Muratti 

Süper Üye
14 Ocak 2018
573
Bu saatten sonra bir b.k olmaz.

Önce hayır demeyi - sıraya girmeyi ve hakkını aramayı (arayana da terörist dememeyi) öğrensin bu toplum, sonra sosyolojiye geliriz...

Şuanki durumda sosyoloji vs bu halk'a yaramaz. Ruhunu satan toplum eğitimi hak etmiyor.

Yahudiler candır severiz...

Sevgili A Adem Helvacı iş artık konuşarak bir başkasına bir seyler öğreterek (eğitim) düzeltme eşiği çoktan geçti. Bu saatten sonra işe yarayacak tek şey kaba kuvvettir.

Bunu kabul edelim artık...

İnsanımız iyi yaşamak istemiyor sürünmek istiyor bırakınız sürünsün...

Forumda tartışarak da birbirine küsen kullanıcılar buna en güzel örnek. Herkes çok alıngan, nasıl hayata tutunuyorlar merak ediyorum ?.

Hararetle tartışmaya korkan bir toplumun ne işi olur sosyoloji ile...

Önce bir birbirimizin yüzüne bakalım.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt