Sınıf ayrımı neden yapılıyor?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Bence din ile ilgili konuları ulu orta ele almamalı, yarım doktor candan yarım imam dinden eder der atalarımız. Merak eden otursun araştırsın kaynalar bedava, bu forum tavsiye üzerine ama kurnazlık yapıp kişisel fikirlerin dayatma yeri olmamalı. Dayatılan kişisel fikirler de yarın çürüdüğünde insanın karşısındakine bakacak yüzü olmaz. Din konusun da sahibi Allah 'tır ve dilediğinin aklına gönlüne düşürür nasip eder hidayet buldurur. Bunun dışında hiç bir yaratılmış bir diğerine bunu hediye edemez. Hz. Peygamberimiz amcasına Hz. Ali nin babasına (Ebû Tâlib) bile son anlarında yalvarmış ama ikna edememiştir, akıbetinde bu konu ile ilgili son sözü söyleyen ayet inmiştir.
Bu konu da en büyük görev inananların inanmayanlara sabır ve hoşgörü göstermesi üzerine görevdir. Yani inancı gereği insan dışında her varlığa sevgi saygı duyan birinin Allahın yarattığı en üstün varlığa (insana) kendi inandığına inanmıyor diye bunu esirgemesi olsa olsa zulüm olur, hakkını gasp etmek olur.
Dinin bir tarifi de güzel ahlaktır, ahlaksızlık varsa dini kabul etmiş bir kişinin islama uymadığının açık delilidir.
Kişilerin yetersiz veya yanlış bilgileri sonucu yanlış fikirler beyan ediyor diyerek de savunduğu din onun şahsi malı değil ki, sahibi Allah ve inanan büyük bir kitle var. Kendine yapılmış bir yanlışı tekrarlayarak bu inanca (kutsala) da aynı zulmü yapmamalıdır. Kırılan bir kişi değil bir kitle olur.
Çok kaba bir yaklaşım olabilir bu örneğim fakat hani şu tek başınayken masum masum oturup da kalabalık gruplar halinde olunca Aslan kesilen tipler var ya, İşte bu tarz yaklaşımları da ben öyle görüyorum.

Toplumun neredeyse tamamı diyebilecek kadar büyük bir bölümünün Müslüman olduğu Ülkede sosyal mecrada o topluluğa güvenip insan linç etmek kadar kolayı yok ve bu yaklaşımlar da farklı değil.

''BURALAR BİZİM'' bakış açısı bu. Demiyorlar ki ''Biz bu toplumun büyük bölümünü inanç yönünde neden kaybettik?''

Beni tanıyanlar tepkimi de nedenini de zamanını da ne olduğunu da neden isyan ettiğimi ve DİN konularını ne zaman ne sebeple terk ettiğimi de biliyorlar.

Sebebi zaten bunlar, bu kişiler, bu kişilerin ''ÇOĞUNLUK BİZİZ, SİZ DE ÖYLE OLACAKSINIZ'' dayatması.

Olmuyorum Kardeşim. Allah ile arasında GERÇEK gönül bağı kurmuş ve GERÇEK müslüman kim var ise başım gözüm üstüne ancak ben bu şovmenlerden, ''dostlar cumada görsün''cülerden bıktım usandım ve hatta BIKTIK USANDIK.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Konu din kültürü ve ahlak bilgisine dönmüş.

Tavsiyem Kur'anı Kerimi okuyun yeter. Cübbe mübbe işlerine zaten gerek yok. Ama bence bunlar bu adam HOCA deyip alim gözüyle baktıkları için zamanında bu zamana kadar gelmişler. Din bir bütündür. Namazımı kılıyorum ama rakımı içerim dersen olmaz. Önce ahlak sonra ibadet..

Bende uzun yıllar işçi ailenin çocuğu olarak Almanyada kaldım. Mesela asıl Müslümanlık bence onlara yakışıyor. Ve oranın düzenini yine Türkler bozuyor. Bizim millet garip bir millet... Yada şöyle söylim ben Avrupa Birliği olsam Türkiyeyi kesinlikle almam..
Dostum mantıkta tasım hatası denilen bir kavram vardır. Senin yazında da hem tasım hatası hem de çelişki var. Yani "Namazımı kılıyorum ama rakımı içerim dersen olmaz. Önce ahlak sonra ibadet.." bu cümleye göre rakı içen ahlaksız mı oluyor? Hem asıl müslümanlığın yurtdışında yaşayanlara yakıştığını söylüyorsun, hem de oranın düzenini onların bozduğunu söylüyorsun. Bu nasıl bir çelişki? Son cümlene katılırım, ama merak etme zaten asla almazlar...

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
44
Dostum mantıkta tasım hatası denilen bir kavram vardır. Senin yazında da hem tasım hatası hem de çelişki var. Yani "Namazımı kılıyorum ama rakımı içerim dersen olmaz. Önce ahlak sonra ibadet.." bu cümleye göre rakı içen ahlaksız mı oluyor? Hem asıl müslümanlığın yurtdışında yaşayanlara yakıştığını söylüyorsun, hem de oranın düzenini onların bozduğunu söylüyorsun. Bu nasıl bir çelişki? Son cümlene katılırım, ama merak etme zaten asla almazlar...
Onu yazarken şunu kastettim. Hani kimisi beş vakit namaz kılıyor alnını secdeye koyuyor fakat kıldığı namazla pek alakası olmayan insanlar var. Namaz kılıyor fakat ahlak güzelliğinden yakından uzaktan pek alakası yok.. Sizin takıldığınız konu buna benzer..
Rakı içen tabiki ahlaksız olmuyor. Dinen Allah alkolü içkiyi haram kılmış. Ki içen içer zaten beni de pek ilgilendirmiyor..

Geri
Üst Alt