Sınıf ayrımı neden yapılıyor?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Ben ancak islamla şereflenilir yazsaydım haklıydınız ama İslamla ancak şereflenilir yazdım. Yani bu İslam kişinin değerini azaltmaz aksine arttırır demektir. İnanmayanın rahatsız olacağı bir durumda yok bunda tabi aklı selim biriyse.

Eğer bir hristiyan veya budist kendi dinini övseydi bu sizin inancınız böyle inanmakta özgürsünüz derdim gocunmazdım.
Aziz nesin ben ateistim müslüman değilim fakat müslüman birinin şeriatı istemesini anlıyorum müslüman olan laik olamaz derdi irtica lafının sık kullanıldığı dönemde. Kendisi ateistti fakat hoşgörülüydü müslüman birini de anlıyordu saygı duyuyordu. Ben müslümanım elhamdulillah hoşgörü benim dinimin emri.
Nasıl ki bir ateist namaz yoktur oruç yoktur bunlar boş diyerek yaptığımız ibadetleri boşaymış gibi gördüğünde Allah hidayet versin inşAllah doğru yolu bulur deyip geçiyorsak o da Biz onu ziyanda gördüğümüzde hoş karşılamalı.
Ateist olmasını engellemedik sonuçta o da benim oruç tutmamı engellemedi. Fikir hürriyetidir bu
Ateist olmasını nasıl engelleyebilecektiniz merak ettim?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Engelleyemezdik kimse kimsenin beyninin içine müdahale edemez. Yazdığım gibi fikir hürriyetidir bu.
Tüm yazıdan bu kısma takıldınız mı cidden?
Bence siz bir şeylere takılmak istiyorsunuz
Anlıyorum :)
Başından beri sizin yazdığınız her şey harikulade, fakat ben takacak birşey arıyorum haklısınız ;)

Bana kalırsa şu konu başlığı altındaki ilk mesajınızdan başlayıp bu son attığınıza kadar bir göz atın.
Anlamak istiyorsanız eğer, nerede hata yaptığınızı ve size neyi anlatmaya çalıştığımı (umarım) anlarsınız.

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
27
Anlıyorum :)
Başından beri sizin yazdığınız her şey harikulade, fakat ben takacak birşey arıyorum haklısınız ;)

Bana kalırsa şu konu başlığı altındaki ilk mesajınızdan başlayıp bu son attığınıza kadar bir göz atın.
Anlamak istiyorsanız eğer, nerede hata yaptığınızı ve size neyi anlatmaya çalıştığımı (umarım) anlarsınız.
Siz yazmadığım şeyleri alınganlıkla yazmışım gibi davranıp olmayan şeylere cevap verip durdunuz. Bugüne kadar fikirlerinize karışan özgürlüklere laf eden tiplerle çok karşılaşmış olacaksınız ki hep aynı kısır yerlere çekiyorsunuz.
Ancak şereflenilir diyorum anlamayıp şerefsiz demişime çekiyorsunuz.
Çoğunluk müslüman dersiniz ama ben de...... Diye demediğim bir şey üzerinden akıl okuyarak kendi kendinize sorun ve cevap yaratıyorsunuz.

Hatanız da müslüman olmayan ziyandadır sözünü dayatma sanmanızla başladı. Halbuki bu size bir şeyi dayatmaz. Fikir hürriyetidir. Bir ateistin namaz ve oruç tutanı boşa tutuyor sanması ile aynı minvaldedir.
Siz bir şeylerin size dayatıldığı paranoyası ile hatalı başladınız

Siz en başında bugünki adaletsizlikleri İslamdan soğumasına sebep olarak gösterdiğiniz için ben İslamın bugünkiler olmadığını yalnızca Kuran ve Sünnet olduğunu İslamla ancak adaletin refahın bolluk ve bereketin olabileceğini yazdım. Bu kadar
Tavsiyem siz bir daha okuyun alınganlık yapmadan ve akıl okumadan yanlış anlamayarak

Güzel bir sözle bitireyim.
Sizin dininiz size, Benin dinim bana

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Siz yazmadığım şeyleri alınganlıkla yazmışım gibi davranıp olmayan şeylere cevap verip durdunuz. Bugüne kadar fikirlerinize karışan özgürlüklere laf eden tiplerle çok karşılaşmış olacaksınız ki hep aynı kısır yerlere çekiyorsunuz.
Ancak şereflenilir diyorum anlamayıp şerefsiz demişime çekiyorsunuz.
Çoğunluk müslüman dersiniz ama ben de...... Diye demediğim bir şey üzerinden akıl okuyarak kendi kendinize sorun ve cevap yaratıyorsunuz.

Hatanız da müslüman olmayan ziyandadır sözünü dayatma sanmanızla başladı. Halbuki bu size bir şeyi dayatmaz. Fikir hürriyetidir. Bir ateistin namaz ve oruç tutanı boşa tutuyor sanması ile aynı minvaldedir.
Siz bir şeylerin size dayatıldığı paranoyası ile hatalı başladınız

Siz en başında bugünki adaletsizlikleri İslamdan soğumasına sebep olarak gösterdiğiniz için ben İslamın bugünkiler olmadığını yalnızca Kuran ve Sünnet olduğunu İslamla ancak adaletin refahın bolluk ve bereketin olabileceğini yazdım. Bu kadar
Tavsiyem siz bir daha okuyun alınganlık yapmadan ve akıl okumadan yanlış anlamayarak
Hakikaten bu sütten çıkmış ak kaşıkları gördükçe ''ne kadar doğru karar vermişim'' diyorum :)

İnandığınız Allahınıza emanet. Selametle.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
65
Bu güzel tartışmaya katılmamak olmaz. Ben de bir şeyler yazmak istedim. Bugüne kadar kitabını doğru dürüst okuyup anlayan ve onun dediklerini yapan bir dindar görmedim, göremedim ve göremeyiz de... Hele Müslümanlarda bunu hiç göremeyiz. 50 yıl önce belki biraz görebiliyorduk ama günümüzde asla... Neyazık ki insanlar bir din'i ölüm korkusundan ve öldükten sonraki bilinmezlikten korkarak benimsiyorlar... En çok takıldığım da dinlerin şeref getireceği. Bu tartışmayı açan sevgili dostumuz, Almanya'da doğsaydı Hristiyan olup Hristiyanlığı ve büyük bir olasılıkla protestanlığı savunacaktı. İngilterede doğsaydı yine Hristiyan olup, Katolik olma ihtimali çok yüksek olacaktı. Hindistanta doğsaydı ineklere tapıp, Ganj nehrinde yıkanarak günahlarından arınacaktı. Bu örnekler artırılabilir. Bunları neden anlatıyorum? Ne yazık ki insanlar sözkonusu din oldu mu, hiçbir sorgulama ve mantıksal araştırmaya girmeden direkt savunmaya geçiyorlar. Adam Hristiyansa onun için tek kutsal din o diğerleri tukaka. Müslümansa da aynen öyle. Konya'da yaşarken hacı, hoca takımından asla alış-veriş yapmazdım çünkü en çok sahkekar onlardan çıkardı.
Çok beğendiğim bir söz vardır: 'Bir çok din vardır ama ahlak tektir...' Önce insan olmaya çalışmak yerine nedense önce din öne sürülüyor. Oysa biliyoruz ki dindar geçinen insan müsveddesi o kadar fazla ki... İş kişisel çıkara dönüşmeyegörsün. Anında dinlerini, her şeylerini satarlar. Beğendiğim bir diğer söz de şudur: Vatanı olmayanın dini olmaz... Demekki, insan olup, vatan sahibi olduktan sonra din gelir... İnsan olmayana hiçbir din hiçbir şerefi getirmez. Ayrıca şöyle bir gerçekte var: Dünyada din baskısının çok olduğu bölgelere bir bakın, oralarda refahtan, zenginlikten, huzurdan ve mutluluktan eser yoktur. . Dünya tarihini irdelerseniz çıkan savaşların büyük bir çoğunluğu din adına yapılmıştır. Din adına milyarlarca insan katledilmiş ve halende katladilmeye devam etmektedir. Bugün Ortadoğu bataklığı dediğimiz bölgeye bakın, emperyalist güçler dini kullanarak halkları birbirlerine öldürtmektedirler. Bunun için küçük bir provakasyon ve bir miktar para yeterlidir... Gelişmiş medeniyetlere bir bakın. Ne zaman gelişmeye başlamışlar? Ne zaman ki Engizisyonun etkisini kırmışlar, ondan sonra bilimsel, ekonomik ve siyasal olarak gelişmeye başlamışlar. Sömürge devletleri ne zaman ve nasıl kullanmaya başlamışlar? O ülkelerde din simsarlığı yaparak... Misyonerlik bu dönemlerde artmıştır. Unutmayın Afrika'da bir yerli lideri tarafından söylenmiş çok önemli bir söz vardır: Beyaz adam geldiğinde onun elinde İncil, bizim elimizde topraklarımız ve değerlerimiz vardı. Gittiklerinde bizim elimizde İncil, onun elinde topraklarımız ve değerlerimiz vardı. Türkiye de aynı yolda ilerlemekte ve Afrika olmaya ramak kaldı. Halen daha İslamı referans alarak söylemlerde bulunuluyor: Yok efendim İslama göre hareket etseler şöyle, olur, böyle olur da... İnsan hakları ve evrensel değerleri kabul ediyorsak, hiçbir dinde bunlar olmaz. Dini referanslar hiçbir şekilde yönetime uyarlanamaz. Uyarlamaya kalkarsanız, Ortaçağ Avrupasına dönersiniz ve sizi de kimse kurtaramaz. Osmanlıda o kadar dini değer vardı da osmanlı niye yıkıldı peki? Yapılacak her şey insani değerler baz alınarak yapılmalıdır dini değerler değil. Atatürk bu gerçeği bildiği için Laiklik ilkesini getirmiştir. O yüzden Laiklik ilkesine sıkı sıkıya sarılmalıyız. Tabi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet sürmesini istiyorsak...

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
27
Bu güzel tartışmaya katılmamak olmaz. Ben de bir şeyler yazmak istedim. Bugüne kadar kitabını doğru dürüst okuyup anlayan ve onun dediklerini yapan bir dindar görmedim, göremedim ve göremeyiz de... Hele Müslümanlarda bunu hiç göremeyiz. 50 yıl önce belki biraz görebiliyorduk ama günümüzde asla... Neyazık ki insanlar bir din'i ölüm korkusundan ve öldükten sonraki bilinmezlikten korkarak benimsiyorlar... En çok takıldığım da dinlerin şeref getireceği. Bu tartışmayı açan sevgili dostumuz, Almanya'da doğsaydı Hristiyan olup Hristiyanlığı ve büyük bir olasılıkla protestanlığı savunacaktı. İngilterede doğsaydı yine Hristiyan olup, Katolik olma ihtimali çok yüksek olacaktı. Hindistanta doğsaydı ineklere tapıp, Ganj nehrinde yıkanarak günahlarından arınacaktı. Bu örnekler artırılabilir. Bunları neden anlatıyorum? Ne yazık ki insanlar sözkonusu din oldu mu, hiçbir sorgulama ve mantıksal araştırmaya girmeden direkt savunmaya geçiyorlar. Adam Hristiyansa onun için tek kutsal din o diğerleri tukaka. Müslümansa da aynen öyle. Konya'da yaşarken hacı, hoca takımından asla alış-veriş yapmazdım çünkü en çok sahkekar onlardan çıkardı.
Çok beğendiğim bir söz vardır: 'Bir çok din vardır ama ahlak tektir...' Önce insan olmaya çalışmak yerine nedense önce din öne sürülüyor. Oysa biliyoruz ki dindar geçinen insan müsveddesi o kadar fazla ki... İş kişisel çıkara dönüşmeyegörsün. Anında dinlerini, her şeylerini satarlar. Beğendiğim bir diğer söz de şudur: Vatanı olmayanın dini olmaz... Demekki, insan olup, vatan sahibi olduktan sonra din gelir... İnsan olmayana hiçbir din hiçbir şerefi getirmez. Ayrıca şöyle bir gerçekte var: Dünyada din baskısının çok olduğu bölgelere bir bakın, oralarda refahtan, zenginlikten, huzurdan ve mutluluktan eser yoktur. . Dünya tarihini irdelerseniz çıkan savaşların büyük bir çoğunluğu din adına yapılmıştır. Din adına milyarlarca insan katledilmiş ve halende katladilmeye devam etmektedir. Bugün Ortadoğu bataklığı dediğimiz bölgeye bakın, emperyalist güçler dini kullanarak halkları birbirlerine öldürtmektedirler. Bunun için küçük bir provakasyon ve bir miktar para yeterlidir... Gelişmiş medeniyetlere bir bakın. Ne zaman gelişmeye başlamışlar? Ne zaman ki Engizisyonun etkisini kırmışlar, ondan sonra bilimsel, ekonomik ve siyasal olarak gelişmeye başlamışlar. Sömürge devletleri ne zaman ve nasıl kullanmaya başlamışlar? O ülkelerde din simsarlığı yaparak... Misyonerlik bu dönemlerde artmıştır. Unutmayın Afrika'da bir yerli lideri tarafından söylenmiş çok önemli bir söz vardır: Beyaz adam geldiğinde onun elinde İncil, bizim elimizde topraklarımız ve değerlerimiz vardı. Gittiklerinde bizim elimizde İncil, onun elinde topraklarımız ve değerlerimiz vardı. Türkiye de aynı yolda ilerlemekte ve Afrika olmaya ramak kaldı. Halen daha İslamı referans alarak söylemlerde bulunuluyor: Yok efendim İslama göre hareket etseler şöyle, olur, böyle olur da... İnsan hakları ve evrensel değerleri kabul ediyorsak, hiçbir dinde bunlar olmaz. Dini referanslar hiçbir şekilde yönetime uyarlanamaz. Uyarlamaya kalkarsanız, Ortaçağ Avrupasına dönersiniz ve sizi de kimse kurtaramaz. Osmanlıda o kadar dini değer vardı da osmanlı niye yıkıldı peki? Yapılacak her şey insani değerler baz alınarak yapılmalıdır dini değerler değil. Atatürk bu gerçeği bildiği için Laiklik ilkesini getirmiştir. O yüzden Laiklik ilkesine sıkı sıkıya sarılmalıyız. Tabi Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ilelebet sürmesini istiyorsak...
Batı bilimle gelişmiş midir? Önce İnsanlık ve Ahlak diyorsunuz katılıyorum bu sözünüze. Kişinin dini kendinedir ama Ahlak ve insanlık toplumu etkiler. Müslüman olmazsa ben bir şey kaybetmem ama dürüst olmazsa zarara uğrarım.
Batı engizisyonla gelişmişse eğer bugün Avrupanın zenginliği sömürdüğü kadın yaşlı bebek demeden katlettiği Afrikadan gelmiyor mu mesela? İngiltere Hindistanda onlarcasının parmaklarını kesmedi mi? Abd dünyayı kan ve gözyaşına bulamadı mı?
İslam yaşanırken bu topraklarda ilim vardı biz engizisyona ihtiyaç duymadık ilimle uğraşmak için dinimiz emretti zaten.
Peygamberimiz kız çocuklarını diri diri gömen bir topluluktan medeniyet çıkardı. İnsanlar El Emin oldukları için emanetlerini ona bıraktılar müslüman olmayanlar bile güveniyordu.

Eğer yaşayanlar üzerinden bir karar vereceksek dahi batıya bakarak ancak onlar gibi olmamayı arzulamamız gerekir. Ben yaşayayım gerekirse benim için onlarcası ölsün diyen batıya özenmiyorum hamdolsun.

Laiklik ise savunulabilir tabiki ama ben Hükmün yalnızca Allaha ait olduğuna inanıyorum. En iyi kanun Allah'ın kanunudur.

Batı iki yüzlüdür. Avrupalı olana yani kendinden olana dürüsttür insandır fakat kendinden olmayana afrikalıya kızılderiliye müslümana türke kürde diğer yüzünü gösterir yamyamdır. Ahlaksızdır

Biz ise insana insan olduğu için kıymet veren bir medeniyetiz. Din dil ırk ayırt etmeyiz. Her zaman mazluma kucak açmıştır bu coğrafya. Ve tarihimizde kara leke yoktur. Ayak bastığımız topraklarda hoşgörü vardır umut vardır. Köleleştirmemişizdir. Tüm bunlar İslamla şereflenmemizin sonucudur.
Ne diyor Fatih Sultan Mehmet Han: Zaferin sırrı Hz. Peygamberin izini takip etmektir

Son düzenleme:
RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
65
Batı bilimle gelişmiş midir? Önce İnsanlık ve Ahlak diyorsunuz katılıyorum bu sözünüze. Kişinin dini kendinedir ama Ahlak ve insanlık toplumu etkiler. Müslüman olmazsa ben bir şey kaybetmem ama dürüst olmazsa zarara uğrarım.
Batı engizisyonla gelişmişse eğer bugün Avrupanın zenginliği sömürdüğü kadın yaşlı bebek demeden katlettiği Afrikadan gelmiyor mu mesela? İngiltere Hindistanda onlarcasının parmaklarını kesmedi mi? Abd dünyayı kan ve gözyaşına bulamadı mı?
İslam yaşanırken bu topraklarda ilim vardı biz engizisyona ihtiyaç duymadık ilimle uğraşmak için dinimiz emretti zaten.
Peygamberimiz kız çocuklarını diri diri gömen bir topluluktan medeniyet çıkardı. İnsanlar El Emin oldukları için emanetlerini ona bıraktılar müslüman olmayanlar bile güveniyordu.

Eğer yaşayanlar üzerinden bir karar vereceksek dahi batıya bakarak ancak onlar gibi olmamayı arzulamamız gerekir. Ben yaşayayım gerekirse benim için onlarcası ölsün diyen batıya özenmiyorum hamdolsun.

Laiklik ise savunulabilir tabiki ama ben Hükmün yalnızca Allaha ait olduğuna inanıyorum. En iyi kanun Allah'ın kanunudur.
Dostum anladığım kadarıyla sen yazıları hızlı okuyorsun ve bu yüzden de algılamanda bir sorun var. Bence daha yavaş ve dikkatlice oku. Birincisi, evet batı bilimle gelişmiştir. İkincisi, Ahlak ve insanlık toplumu etkiler. Yazımda bunları söylüyorum zaten ama yazımda Batının Engizisyonla geliştiğini söylediğimi nereden ve nasıl çıkarttığınızı anlayamadım doğrusu. Batının gelişmesi Engizisyondan kurtulmasıyla oluşmuştur. Sömürgeleri nasıl elde ettiklerini de basitçe anlattım ama anlaşılan anlayamamışsınız. Sömürgeleri din olgusunu kullanarak elde etmişlerdir. Bu arada Allah'ın kanunu filan yoktur. İslam anlayışına göre, Allah insanlara nasıl iyi olunacağını, insanlara, hayvanlara ve doğaya nasıl davranılması gerektiğinin ilkelerini belirtir, birbirlerini nasıl yönetmeleri gerektiğini söylemez.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Siz yazın yazın durun o sizi anlamaz ben böyle kişilere cevap yazmıyorum boşuna anlamıyorlar..

Aslında çok güzel anlıyorlar konuları hep farklı yerlere çekiyorlar zaman kaybı yazdığımıza değmez..

M Çevrimdışı

Mehmet123

Yasaklı Üye
12 Şub 2021
87
27
Dostum anladığım kadarıyla sen yazıları hızlı okuyorsun ve bu yüzden de algılamanda bir sorun var. Bence daha yavaş ve dikkatlice oku. Birincisi, evet batı bilimle gelişmiştir. İkincisi, Ahlak ve insanlık toplumu etkiler. Yazımda bunları söylüyorum zaten ama yazımda Batının Engizisyonla geliştiğini söylediğimi nereden ve nasıl çıkarttığınızı anlayamadım doğrusu. Batının gelişmesi Engizisyondan kurtulmasıyla oluşmuştur. Sömürgeleri nasıl elde ettiklerini de basitçe anlattım ama anlaşılan anlayamamışsınız. Sömürgeleri din olgusunu kullanarak elde etmişlerdir. Bu arada Allah'ın kanunu filan yoktur. İslam anlayışına göre, Allah insanlara nasıl iyi olunacağını, insanlara, hayvanlara ve doğaya nasıl davranılması gerektiğinin ilkelerini belirtir, birbirlerini nasıl yönetmeleri gerektiğini söylemez.
Hüküm yalnızca Allaha aittir sözü ayettir. Ceza hukuku medeni hukuk vs de belirlemiştir. Yönetimde de esas adalettir. Kanunlar bunlar olduktan sonra oyla mı babadan oğula mı geçer farketmez zaten uygulanacak olan zaten bellidir. Anayasa Kurandır.

Engizisyonla yanlış olmuş evet engizisyon sonrası olacak.
Ben size sömürgeyi nasıl elde ettiğini anlatmadınız dedim mi? Sizin anlattığınızı yanlış bulduğum için kendi doğrumu anlattım. Dinle elde etmemişlerdir sömürgeyi. Sömürmüş köleleştirmiş katletmiş ve din özgürlüğü tanımadıkları için de zorla hristiyan yapmışlardır.
Bu dinlerin kötü olduğu anlamına gelmez.
Ben de bu sebeple kendi tarihimizden dinin nasıl hoşgörü götürebileceğini anlattım. Batının yamyamlığı sorunun dinde olduğu anlamına gelmez yani
Batı hristiyanken de yamyamdı ateist yine yamyam bu insan olmamalarından kaynaklı bir durum maalesef
Tavsiyem bir kuran okuyun bakın bakalım karışmadığı hiçbir alan var mı?

Siz yazın yazın durun o sizi anlamaz ben böyle kişilere cevap yazmıyorum boşuna anlamıyorlar..

Aslında çok güzel anlıyorlar konuları hep farklı yerlere çekiyorlar zaman kaybı yazdığımıza değmez..
Fikrimizi değiştireceğimizi düşündürten ne ki size.
Ben İslamı yolda mı buldum da değiştireceğim.
Sabaha kadar yazılsa Allah ne diyorsa o

TKartaL Çevrimdışı

TKartaL 

Süper Üye
5 Şub 2018
2,481
45
Konu din kültürü ve ahlak bilgisine dönmüş.

Tavsiyem Kur'anı Kerimi okuyun yeter. Cübbe mübbe işlerine zaten gerek yok. Ama bence bunlar bu adam HOCA deyip alim gözüyle baktıkları için zamanında bu zamana kadar gelmişler. Din bir bütündür. Namazımı kılıyorum ama rakımı içerim dersen olmaz. Önce ahlak sonra ibadet..

Bende uzun yıllar işçi ailenin çocuğu olarak Almanyada kaldım. Mesela asıl Müslümanlık bence onlara yakışıyor. Ve oranın düzenini yine Türkler bozuyor. Bizim millet garip bir millet... Yada şöyle söylim ben Avrupa Birliği olsam Türkiyeyi kesinlikle almam..

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
590
45
Hocam çok güzel örnek olmuş, Mesela İtalyanlar da bana öyle geliyor. Hani yani ''neden bağırıyorsun'' diyesim geliyor konuşurlarken :)
Bunlar sizin ilk belirttiğiniz entegrasyon süreci ile aşılabilecek olan kısımları. Diğerleri ise mümkünü yok iflah olmaz konular.
Bu örnek doğru olur mu bilemiyorum fakat yaşım gereği benim hatırladığım kadarı ile 80 lerin Almancı dediğimiz Türklerine o zamanın Almanları nasıl bakıyorsa bu günün Suriyelilerine de Türkler o şekilde bakıyor fakat arada inanılmaz bir Devlet disiplini farkı var.

Size basit bir soru. Mülteci olarak(!) Almanya'ya gitmiş 3 Türk, Alman metrosuna para vermeden binmek isteyip uyarıldıklarında ALMAN VATANDAŞLARINA kemerle atar gider yapsalardı ne olurdu?
Hemen söyleyeyim. Muhtemelen 8 minibüs dolusu polis gelir bunları bir güzel alıp içeri atarlardı. Sonrasaında da ilk uçakla sınırdışı edilirlerdi.
Neden 8 minibüs dedim. Çünkü bir keresinde arkadaşla geceleyin tek açık bulduğumuz Subway'den sandviç yiyorduk. Tesadüfen sandviçleri hazırlayan da Türk çıktı. O sırada yolun karşısında 7-8 kişilik bir grup vardı. Sonra aralarından iki tanesi birbirini itekleyip bağırmaya başladılar. 10 dakika geçmeden 8 minibüs polis geldi. Biz arkadaşla aramızda bu kadar basit bir olay için bu kadar polis mi gelir diye tartışırken sandviççi arkadaş bunun normal olduğunu söyledi. Sonrasında da birbirini itekleyenleri alıp götürdüler. "Hepsi birbirine girse herhalde orduyu çağıracaklardı" diye hatta bayağı dalga geçmiştik.

A Çevrimdışı

Alperentoy

Süper Üye
12 Nis 2019
647
Ülkemiz dışarıdan bakıldığında cazibe merkezi görüldükçe, varlıklı yabancıların ülkemizin büyük şehirlerinin merkezlerine rezidanslara yerleşmeleri kaçınılmaz olacaktır. Çünkü o yerleri alacak ülkenin alt ve orta gelir gurubu imkan bulamayacaktır. Yabancıların ise zaten varlıklı kesimi daha iyi koşullarda yaşamak için gelip yerleşecektir. Bu aynı zamanda turizm bölgelerinde de yaşanacaktır ve yaşanmakta olandır. Bu sadece ülkemiz için geçerli bir durum da değildir. Londra da böyledir. Newyorkta böyledir. İstanbul başta olmak üzere diğer büyük şehirler de zamanla aynı olacaktır. Zaten özelde Suriyeli mültecilerin en yoksulaları Gaziantep de kamplarda kalıyor, hali vakti biraz iyi olanlar Antalya gibi turistik yerlere gelip yaşamaya çalışıyor. Daha iyi durumdakiler batıya büyük şehirlere imkan bulanlar avrupaya geçiyor. Parisin %40 'ı afrika kökenliler, yeni yeni tedbir almaya çalışıyorlar.

Bizim ülkemiz bu sorunlarla yeni yeni yüzleşiyor, ancak amatör kaldığı da bir gerçek. Sınırları yeni kapatıyor, kendi parmak izi tanıma sistemini yeni kuruyor. Yani yaşayarak öğreniyor, bedlini de ödüyoruz. Geçen gün SGK-üniversite hastanesinde dizinden ameliyat olan suriyeliden 120 küsur bin fatura çıkarıp tahsil etmişler, ben de personele sordum nasıl olur diye dediği oturma izni olan bölgede alınmadığını, ama farklı bölgeye gidince tedavi tahsilatın yapıldığını öğrendiğimde çok şaşırmıştım. Belli ki parası olanlar gösterilen yerde değil parasının yettiği huzurlu bir yerde yaşamak istiyor. Yani önümüzdeki dönem hem paralıların hem parasızların göç ettiği dönem olarak görülmekte.

Burada varandaştan çok yönetime işler düşmekte. Alınacak tedbirler anca devlet eliyle alınıp uygulanabilir.

Geri
Üst Alt