Sıfırdan 3 Fabrika Kurdu | Türkiye’nin Elektrikli Araç Devi…

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
6 Nis 2023 #nasılbaşardılar #storybox #voltamotor
#storybox #voltamotor #nasılbaşardılar StoryBox’ın bu haftaki konuğu Mustafa İnci… Türkiye henüz elektrikli araçlarla tanışmamışken o, 21 yaşında Çin’e gitti ve 128 elektrikli motosikleti ülkemize getirdi. Önce sattı, sonra fabrika kurup üretmeye başladı. Elektrikli motosiklet, bisiklet, scooter, mopet, 3 tekerlekli mopet derken şimdi de sadece 10 lira ile 60 kilometre giden elektrikli araç üretti. Başarısı gibi hayali de büyük olan Mustafa İnci, şöyle diyor: “Bir gün, Tesla gibi araçları tüm dünyada satılan bir otomotiv markası olacağız…” StoryBox'ı diğer mecralardan takip etmek için; YouTube: https://bit.ly/2V8w0Ww Instagram: http://instagram.com/storyboxweb Twitter: https://twitter.com/StoryyBoxx?s=20 ---------------------------------------------------------------------- StoryBox, Türkiye’yi anlatan insan hikayeleri üreten yeni bir medya mecrasıdır. Çalışmalarına Aralık 2019’da başlayan StoryBox ve ekibi yeni dünyada yeni medyanın tüm unsurlarını kullanarak bundan sonra her Perşembe karşınızda olacak. Girişimcilikten spora, güncel konulardan yeni dünyaya kadar birçok alanda yaratıcı kurgu ve müzik kullanılarak belgeseller ve video içerikler üretilir…

Z Çevrimdışı

zubizaretta

Aktif Üye
3 Mar 2023
76
49
Böyle haberleri okuyunca hiç bişey bilmeyen insan da der ki "yahu ülkeye bak, fabrika üstüne fabrika kuruluyor, elektrikli arabalar, ihalar sihalar filan, heralde ekonomisi süper bi ülke olsa gerek".

Başka sözüm yok.

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Araçların yakıtı benzin mazot bir bakıma verği demek
Devlet nasıl verği alacak bu tip araçlardan ( elektrik yakıttı )
Ülke sistemi nasıl dönecek .
Yakında bir formul düşünürler .
Olabilir . 1 Yıllık benzin veya mazot parası verği .

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Araçların yakıtı benzin mazot bir bakıma verği demek
Devlet nasıl verği alacak bu tip araçlardan ( elektrik yakıttı )
Ülke sistemi nasıl dönecek .
Yakında bir formul düşünürler .
Olabilir . 1 Yıllık benzin veya mazot parası verği .
Elektrikli araçları çoğu kullanıcı 220v doldurmak zorunda kalacak.

220v bu araçların bataryasının dolmasının çok uzun sürdüğünü
anladıklarında iş işten geçmiş olacak :kiskis
orada devreye şarj istasyonları girecek işte sana vergi almanın yolu. :ok

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
Yeterli güvenliğe sahip değiller yüksek amperli batarya bir yangın çıkartabiliyor aynı zamanda elektro manyetik şuaya maruz kalınıyor 8yıl veya 190bin km batarya garanti si ekonomik değil İstanbul gibi sabah ve akşam trafiği olan şehirlerde yolda kalma sorunu var petrol gibi 5lt pet şişe ye elektrik koyma imkanı yok maalesef.Hibrit araçlar bana göre daha cazip

B Çevrimdışı

Baretta29

Yeni Üye
8 Ara 2020
1
47
evet bendede vma elektrıklı üç tekerleklı motor var. bataryaları bes para etmez. cok pahalı.Allahtan duz arazıde kullanıma uygun az meyilli arazılerde bayılıyor

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
Yeterli güvenliğe sahip değiller yüksek amperli batarya bir yangın çıkartabiliyor aynı zamanda elektro manyetik şuaya maruz kalınıyor 8yıl veya 190bin km batarya garanti si ekonomik değil İstanbul gibi sabah ve akşam trafiği olan şehirlerde yolda kalma sorunu var petrol gibi 5lt pet şişe ye elektrik koyma imkanı yok maalesef.Hibrit araçlar bana göre daha cazip
Elektrikli araçları evde şarj etmediğiniz sürece pekte ekonomik olmuyor, çünkü şarj istasyonlarının kw birim maliyeti evlere göre çok yüksek.
şu ortamda en ekonomik yakıt LPG :rock

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,646
59
Elektrikli araçları evde şarj etmediğiniz sürece pekte ekonomik olmuyor, çünkü şarj istasyonlarının kw birim maliyeti evlere göre çok yüksek.
şu ortamda en ekonomik yakıt LPG :rock
İşte tam,da burada devreye solar enerji sistemleri giriyor,ki dün benim gittiğim fuarda bu konuda yerli,yabancı bir çok şirket sistemine bunu adapte etmişler bile resimler muhabbet olsun bölümünde var evde şarj istasyonları hazır güneş panellerinden alınan enerjiye bağlanan istasyonları evinizde istediğiniz kadar şarj edilebilir eğer sizde bundan sonra elektirikli araç kullanacaksanız dolum fiatının uygun seviye,de olmasını istiyorsanız bu sisteme geçme vaktiniz gelmiş demektir fotolarda gördüğünüz araçlar tamamen solar enerji sistemi ile dolum yapılıyor burada gördükleriniz sadece birkaçı ve solar sistemleri şuan en iyi seviyesinde ve sistemde en az kayıpla yani hiç yok denilecek kadar az tıpkı motorlu çanak sistemini baz almışlar ben bunu ön gördüm rediktörlü sistemlerde var gün ışığı hangi yönde ise paneller o yöne dönüyor ister manuel ister otomatik size kalmış saygılar.

IMG_20230406_171339123f28b0652def35.jpg
IMG_20230406_1701384e861f95662eae40.jpg
IMG_20230406_165753119f0cd4cef25703.jpg
IMG_20230406_1551048824a47d8272a177.jpg
IMG_20230406_153343d501fdd00c1ddf9b.jpg
IMG_20230406_153334aa107f1a15be8c26.jpg

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
osmanke osmanke, emmim 50kw enerji paneli için size verilen teklifi gördün.

Elektrikli araçları hızlı şekilde sarj etmek başlı başına bela bir olay.

Evinizdeki prizden saatte 2kw
Trifaze yani sanayi elektriği saatte 21kw

50 - 100kw gibi hızla sarj etmek isterseniz kendi trafonuzu kurmanız gerekecek :kiskis

Çünkü sizin ürettiğiniz elektrik AC yüksek hızla sarj edebilmeniz için DC çevirip amperi 500 kadar çıkarmanız lazım.

Bu islem içinde hic yoksa solar grubu kadarda para harcanır :ok

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
örneğin EV de 2kwa/saat ile bu meret kaç saat de full oluyor peki?? ilk sorum bu

++
dikkat ediyoruım asrın arabası yok anasının bilmem nesi denilip v.s gazlanıyor bu meretler!
iyide işin kullanım pratiğinde ki en önemli kısım es geçiliyor!
ŞARJ işi sakat be

kaldı ki bizim memleket de elektrik ciddi pahalı yaw
istasyon işi de çok sakat ve pahalı yine!

bu meretleri dışarıda insanların çok büyük kesimi 2. araç olarak kullanıyorlar!
ve hala ciddi şarj da bekleme sıkıntıları oluyor
o matah bir şey varmış gibi koşan tipler yakında forumlara düşüp derin yorumlarını
yaparlar:hihi

++

bazı araçları izledim YT den filan örneğin Nissan bir modeli var Elektrikli ama
şarj olayı yok! deposundaki Benzin ile şarj oluyor ki bu bana çok cazip geldi yaw
koy benzini o şarj etsin,herif 1000km yol yapıyor diyor ama sonrasını anlamadım
yani yapan benzinmi yoksa elektrik sistemimi??

bana iyi gelen tarafı ise,şarj da bekleme filan yok,benzini doldur o kadar gibi anladım
ve 1000Km de ciddi bir mesafe geldi bana

fiyatını bilmiyorum,yoksa herif Nissan mı gazlıyor yoksa

++
bu yakışıklı aracı bizde kim alacak? hedef kitle kimdir yaw??
Köylüyemi hitap ediyor acep,tarlaya gidecek garibim buna binip!
yada işçiyemi?

bir dünya insan gariban takımı,HacıMurat/131/Renault v.s Tüp takıp basıp gidiyor bu memleket de!

"Araç yapıyorum" dedi,iyide bu mudur sizin aracınız?

Araç yapmak şudur;Dizel/Benzin ve her kesime hitap edecek üretimdir!
ama istersen son sistem v.s olarak Elektrikli de yap bilmem ne takılı da yap yaw!

kısaca bu işte bir sakatlık var bana göre

ama kafam Nissan Benzin destekli+Elektrikli araca takıldı yaw

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
örneğin EV de 2kwa/saat ile bu meret kaç saat de full oluyor peki?? ilk sorum bu

++
dikkat ediyoruım asrın arabası yok anasının bilmem nesi denilip v.s gazlanıyor bu meretler!
iyide işin kullanım pratiğinde ki en önemli kısım es geçiliyor!
ŞARJ işi sakat be

kaldı ki bizim memleket de elektrik ciddi pahalı yaw
istasyon işi de çok sakat ve pahalı yine!

bu meretleri dışarıda insanların çok büyük kesimi 2. araç olarak kullanıyorlar!
ve hala ciddi şarj da bekleme sıkıntıları oluyor
o matah bir şey varmış gibi koşan tipler yakında forumlara düşüp derin yorumlarını
yaparlar:hihi

++

bazı araçları izledim YT den filan örneğin Nissan bir modeli var Elektrikli ama
şarj olayı yok! deposundaki Benzin ile şarj oluyor ki bu bana çok cazip geldi yaw
koy benzini o şarj etsin,herif 1000km yol yapıyor diyor ama sonrasını anlamadım
yani yapan benzinmi yoksa elektrik sistemimi??

bana iyi gelen tarafı ise,şarj da bekleme filan yok,benzini doldur o kadar gibi anladım
ve 1000Km de ciddi bir mesafe geldi bana

fiyatını bilmiyorum,yoksa herif Nissan mı gazlıyor yoksa

++
bu yakışıklı aracı bizde kim alacak? hedef kitle kimdir yaw??
Köylüyemi hitap ediyor acep,tarlaya gidecek garibim buna binip!
yada işçiyemi?

bir dünya insan gariban takımı,HacıMurat/131/Renault v.s Tüp takıp basıp gidiyor bu memleket de!

"Araç yapıyorum" dedi,iyide bu mudur sizin aracınız?

Araç yapmak şudur;Dizel/Benzin ve her kesime hitap edecek üretimdir!
ama istersen son sistem v.s olarak Elektrikli de yap bilmem ne takılı da yap yaw!

kısaca bu işte bir sakatlık var bana göre

ama kafam Nissan Benzin destekli+Elektrikli araca takıldı yaw
Can abim, şarj araçların 60-120kw değişen kapasiteleri var.
uzun yol yapacaksan 100kw üzeri ideal olur.

Evdeki priz tesisatından 7kw almak mümkündür (Şofbende olduğu gibi) ama bu araçlar 220v algılayınca 2kw çekerek aküyü dolduruyor.

100kw/2kw = 50saat teorik olarak.!
pratikte 50saattin üzerinde olacaktır. doluluk %90 ulaştığında sarj dolum hızı yavaşlamaya başlayacaktır.

Benim evimde 380v var bunun için araca kadar ayrı hat çekebilirim dersen saatte 21kw kadar şarj edebilirsin.

100kw akü grubu 7-8 saat içinde hazır olacaktır.

hibrit araçlar şuan için en iyi secenek olabilir.
şehir içi gibi dur-kalk çok olduğu ve hızın limitlerini düşük olduğu yerlerde akü gruplarina depolanan enerjiyle yürüyor.

Daha fazla güç ve hızın gerektiği yerde benzinli motora geçiş yaparak istenilen güç ve hızı veriyor. benzinli motor devredeyken akülerin sarj edilmesi ayrıca güzel.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
valla şu Nissan ın tanıtımında izlediğim aracı(sanırım "e-power" bilmem ne idi)
bak bu tam bizlik gibi öyle şarj işi filan yok

senin verdiğin teknik hesaplama ise,yaw ittir gitsin o zaman diye cevaplarım ben
bu ne yaw saatler boyu şarj,abi bu araç bir süre adamı ciddi hasta yapar yaw:ara

neymiş Elektrikli imiş,ver gazı misali...

abi yemişim ben böyle aracı yaw,ayrıca biz de elektrik birim fiyatı acaip geçirmece kardeşim!
herifler bir sürü tanıtımlar ile yok şu kadar şarj ettim yok böyle yaktım v.s v.s
yani cart-curt edebiyatı,yersen misali

bir sürü yabancı kaynaklar forumlar v.s okudum,bir dünya insan özellikle şarj işinden ciddi şikayetçi ve
sonuç da işin pratiği filan yok,ama estirilen hava tam tersi yani bana göre hikaye!

memleket de benzin/dizel pahalı ama elektrik de sankim beleş gibi hava veriyorlar çakallar!
lan bu arabaların şimdi binlercesi/onbinlercesi çıksın bakalım sokağa sonra seyreyleyin "olayları"
şarj istasyonları;tam insanların deşarj istasyonları olur:haha1

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,458
valla şu Nissan ın tanıtımında izlediğim aracı(sanırım "e-power" bilmem ne idi)
bak bu tam bizlik gibi öyle şarj işi filan yok

senin verdiğin teknik hesaplama ise,yaw ittir gitsin o zaman diye cevaplarım ben
bu ne yaw saatler boyu şarj,abi bu araç bir süre adamı ciddi hasta yapar yaw:ara

neymiş Elektrikli imiş,ver gazı misali...

abi yemişim ben böyle aracı yaw,ayrıca biz de elektrik birim fiyatı acaip geçirmece kardeşim!
herifler bir sürü tanıtımlar ile yok şu kadar şarj ettim yok böyle yaktım v.s v.s
yani cart-curt edebiyatı,yersen misali

bir sürü yabancı kaynaklar forumlar v.s okudum,bir dünya insan özellikle şarj işinden ciddi şikayetçi ve
sonuç da işin pratiği filan yok,ama estirilen hava tam tersi yani bana göre hikaye!

memleket de benzin/dizel pahalı ama elektrik de sankim beleş gibi hava veriyorlar çakallar!
lan bu arabaların şimdi binlercesi/onbinlercesi çıksın bakalım sokağa sonra seyreyleyin "olayları"
şarj istasyonları;tam insanların deşarj istasyonları olur:haha1
Abim insanların çok azının kafası gerçek manada teknik olarak çalışmakta.
45dk şarj oluyor denilince evdeki prize takıp 1 saat sonra %100 doğacağını sana çok büyük bir kitle var.
o araçlar alınacak acı tecrübe edilecek :kiskis
şehir içi kullanım yapacaklara sözüm yok onlar durumu erken kavrayacak
günlük sarja takarak bu sorunsalı bypass etmeye çalışacaklardır.

Bize de gün doğar belki ozaman V10 - 700HP alabiliriz :kiskis

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,217
yakında "satılık" ilanları malum araba sitelerinde boy gösterecektir:kiskis
lan bunu yerli diye alacağıma 500 kağıda 1.1/1.2 motor ki artık çoğu böyle oldu araçların
bunu tercih ederim!

Reis bu arada hanımına almış bir tane,valla tanıtım da ben böyle anladım
yaw gidin işinize be yemeyin milleti bu işlerle
bir tane de Aliyeve vermişler,al kardeş turlarsın diye

zaten TOGG ismi de bence hiç oturmuyor,"AKTOK" filan olsaydı cuk otururdu:haha1

ayrıca o fabrikanın da tam ne olduğu,neler döndüğü ne kadarının "yerli" filan durumları
seçimden sonra "nöbet değişimi" olunca tam anlayacağız!

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt