Sıfır dolap resmen soğutmuyor. Marka hayal kırıklığı.

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Bugün 2 teknisyen geldi. Dolaba sensör yerleştirdiler.
Dolap maxda olmasına rağmen 1 haftalık karpuz resmen ılık.

Profilo 2055 model dolap.
Bana hayal kırıklığı yarattı.
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Adem Helvacı Adem Helvacı ustam bu sensör nedir?
Bu dolaptan sizce ne sonuç çıkar?
Benim tüketici olarak hakkım nedir?
4 Ağustos 2020de satın aldım dolabı.

20200812_204012.jpg

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

20200812_204012.jpg
Sıcaklık Kaydedici uygulaması var soğutma değerlerine bakacaklar ona göre aksiyon alacaklar

soğutmada sıkıntı var ise servis yeterince soğutmuyor derse ayıplı mal oluyor
Satın alınan malın ayıplı olması durumunda Tüketici;
1) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,
2) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,
3) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,
4) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme
Haklarına sahiptir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
Bence en sonunda bu dolap değişime gider söylemedi demeyin 3-4 kere daha arıza yaparsa değişim içinde siz diretin.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bence en sonunda bu dolap değişime gider söylemedi demeyin 3-4 kere daha arıza yaparsa değişim içinde siz diretin.
ilk 6 ay içinde dolap arızalı çıkar ise ayıplı mal oluyor arızanın ilk gün olduğu var sayılıyor isterse iade eder ister değişim isterse tamir edilir değişim yada iade için 3-4 arıza beklemesine gerek yok arızalı olduğuna dair servis fişi yeterli satın aldığı firma kabul etmez ise thh şikayet eder %100 kazanır hertürlü parasını alır güzellikle olmaz ise icra haciz ile alır 3-4 arıza diye yanlış yönlendirme yapmayın ilk 6 ay içinde iade değişim için tek arıza yeterli

Koro96 Çevrimdışı

Koro96 

Süper Üye
24 Şub 2019
2,531
ilk 6 ay içinde dolap arızalı çıkar ise ayıplı mal oluyor arızanın ilk gün olduğu var sayılıyor isterse iade eder ister değişim isterse tamir edilir değişim yada iade için 3-4 arıza beklemesine gerek yok arızalı olduğuna dair servis fişi yeterli satın aldığı firma kabul etmez ise thh şikayet eder %100 kazanır hertürlü parasını alır güzellikle olmaz ise icra haciz ile alır 3-4 arıza diye yanlış yönlendirme yapmayın ilk 6 ay içinde iade değişim için tek arıza yeterli
Bunu duyduğum iyi oldu usta bizde zamanında çok problem yaşamıştık dolapta bu bilgiyi bana gelen iki tane çocuk sözde teknisyenler onlar vermişti bana.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Bizdeki durum da yaklaşık aynı Mersin/Antalya aşırı yüksek nem+ısı vardır,dolapların de sınav yeridir buraları:kiskis

1-Voltaj ölçümü mutlaka yapın! 220/230V değilse işin zor kardeşim!

2-Dolap daha çok yeni alışma süresi gerekiyor

3-Homojen soğutması için fazla beklentin olmasın!
ben defalarca test ettim içeri de ısı bölgeleri farklı

4-Genel de Servisler işi sağlama almak için Alt bölüm -22/Üst bölüm +5 yaptırıyorlar!
ben de bunu yapsam bile şu günler de ortam ısısı aşırı fazla olduğu için örneğin altbölüm ortalama
-17/18 de kalıyor!! Üst bölüm de +6/8 de kalıyor

+4 yaparsan belki 1 veya 2 derece düşer ama çok zor,özellikle yazın üst bölüm max.4/5 de kalmalıdır

Peynir türleri(açılmış paketler) aslın da 3/4 ister! açılmamış bile olsa vakumlu halde iken max.5 de durmalıdır!

5-benim dolap ankastre gibi 3 tarafı kapalı(kısmen)yerde durur,Yazın dolabı 10cm öne çekiyorum!
FAN bölümünü daha iyi havalandırmak için(arada dolabı çek kontrol et!! temizleme,FAN dönüyormu kontrol et)

Genel de Mutfak ortamları şu sıralar ortam ısısı 28/32 veya 30 derecede durur ki bu ısı dolabı aşırı zorlar!

S Çevrimdışı

Swift 

Aktif Üye
26 Eyl 2018
439
Mersin’e yeni bir buzdolabı aldık. (Altus 471 NX). Kullanım kılavuzunda 30 derece üzeri ortam sıcaklığında dondurucu kısmının -22 dereceye ayarlanması söyleniyor.

Aynı markadan aynı dönemden farklı dolaplarımız var. Aynı ortamda soğutma seviyeleri farklı. Bariz hissediliyor. İçimden bir ses buzdolabının tüketimini azaltıp enerji etiketini bir sınıf yukarı atmak için (A+ yerine A++) marjlar zorlanıyor diyor. Alt bölmenin 4 derecesi fiili olarak 5-6 derecedir belki de. Aynısını çamaşır makinesinde yapıyorlar. Eko 60 programı 50 küsur derece mesela.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

20200812_204012.jpg

Bu aygıt dolabınızın anlık verilerini data olarak kayıt altına alır. Bu veriler PC ortamına aktarılır ve aynen doktora gidip çektirdiğiniz EKG grafiği gibi bir grafik ile soğutma verilerini teknik birimin önüne sunar.

Her zaman yazdığım gibi bizim işlerde en önemli veri, rakamsal veridir zira sıcaklık görecedir. Siz istediğiniz kadar SOĞUTMUYOR diye isyan edin, eğer o rakamsal veri +4 +5 sonucu verir ise teknik birim de, resmi makamlar da bu rakamsal verileri doğru kabul edecektir.

@denysmih6 kardeşimize bir noktada katılmıyorum. '' servis yeterince soğutmuyor derse ayıplı mal oluyor '' diye beyanda bulunmuş lakin bu yasal olarak geçerli değil. Bir malın ayıplı olup olmadığının tescili illa ki yetkili servis beyanına veya raporuna bağlı değil. Tüketici dilerse kendi kayıtlarını alır, görsel ve rakamsal verileri delil olarak sunar, yetkili servis bir tarafını da yırtsa ''Bozuk değil'' diye, tüketicinin sunduğu veriler DOĞRU ise o dolap KESİN olarak değişir :ok

Ben yanlış hatırlamıyorsam dolabın shibi arkadaşımıza daha önce ''Servisin ne dediğini veya diyeceğini boşverin, yasal hakkınız var, Hakem heyetine başvurup değişim talep edin'' demiştim.

Eğer bunu yazmamışsam Dr Gregory House dan beni de muayene etmesini isteyeceğim zira Halusilasyon görmeye başlamışım demektir :kop

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Mersin’e yeni bir buzdolabı aldık. (Altus 471 NX). Kullanım kılavuzunda 30 derece üzeri ortam sıcaklığında dondurucu kısmının -22 dereceye ayarlanması söyleniyor.

Aynı markadan aynı dönemden farklı dolaplarımız var. Aynı ortamda soğutma seviyeleri farklı. Bariz hissediliyor. İçimden bir ses buzdolabının tüketimini azaltıp enerji etiketini bir sınıf yukarı atmak için (A+ yerine A++) marjlar zorlanıyor diyor. Alt bölmenin 4 derecesi fiili olarak 5-6 derecedir belki de. Aynısını çamaşır makinesinde yapıyorlar. Eko 60 programı 50 küsur derece mesela.

Dh de büyük tartışma konusuydu klima bölümünde bu enerji verimlilik etiketleri.

Bana asla güven vermez, doğruluğuna da inanmıyorum kesinlikle lakin satıcılar da biliyor zira ben dahi 3 tane + işareti görünce psikolojik rahatlık hissediyorum.

Forumda çok sevdiğim C canciger kardeşim dün bana iki tane makine sordu, biraz teknik verilerine bakınca dikkatimi çekti, makineye A+++ etiketi yapıştırmışlar, sistemde yine ynı şekilde bu makine 3+

Üretime bakıyorum bildiğiniz asenkron motor var.

Benim evdeki makinede BLDC motor var o da A+++

Abicim asenkron motorlu bir makine A+++ oluyorsa, BLDC motorlu bir makinenin A++++++++++++++ olması gerekir bu durumda :kop

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Bu aygıt dolabınızın anlık verilerini data olarak kayıt altına alır. Bu veriler PC ortamına aktarılır ve aynen doktora gidip çektirdiğiniz EKG grafiği gibi bir grafik ile soğutma verilerini teknik birimin önüne sunar.

Her zaman yazdığım gibi bizim işlerde en önemli veri, rakamsal veridir zira sıcaklık görecedir. Siz istediğiniz kadar SOĞUTMUYOR diye isyan edin, eğer o rakamsal veri +4 +5 sonucu verir ise teknik birim de, resmi makamlar da bu rakamsal verileri doğru kabul edecektir.

@denysmih6 kardeşimize bir noktada katılmıyorum. '' servis yeterince soğutmuyor derse ayıplı mal oluyor '' diye beyanda bulunmuş lakin bu yasal olarak geçerli değil. Bir malın ayıplı olup olmadığının tescili illa ki yetkili servis beyanına veya raporuna bağlı değil. Tüketici dilerse kendi kayıtlarını alır, görsel ve rakamsal verileri delil olarak sunar, yetkili servis bir tarafını da yırtsa ''Bozuk değil'' diye, tüketicinin sunduğu veriler DOĞRU ise o dolap KESİN olarak değişir :ok

Ben yanlış hatırlamıyorsam dolabın shibi arkadaşımıza daha önce ''Servisin ne dediğini veya diyeceğini boşverin, yasal hakkınız var, Hakem heyetine başvurup değişim talep edin'' demiştim.

Eğer bunu yazmamışsam Dr Gregory House dan beni de muayene etmesini isteyeceğim zira Halusilasyon görmeye başlamışım demektir :kop
Adem Helvacı Adem Helvacı hocam ben topu servise atmadım hani sıcaklık sensörü 24 saarlik data alacak servis o yüzden servis dedim zaten malda ayıp varsa tüketiciden iyimi bilecek servis servis raporunu tutar tüketici rapor,dan memnun olmazsa thh şikayet eder thh bilir kişi atar bilirkişi son noktayı koyar ben olsam değişim istemem iade isterim

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Adem Helvacı hocam ben topu servise atmadım hani sıcaklık sensörü 24 saarlik data alacak servis o yüzden servis dedim zaten malda ayıp varsa tüketiciden iyimi bilecek servis servis raporunu tutar tüketici rapor,dan memnun olmazsa thh şikayet eder thh bilir kişi atar bilirkişi son noktayı koyar ben olsam değişim istemem iade isterim
Topu servise attığına dair bir beyanım olmadı. Düşüncene katılmadığımı ifade ettim sadece. Yazdığından çıkan anlam o olduğu için bunu yazdım ;)

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Adem Helvacı Adem Helvacı @denysmih6 ustalarım.
Tebrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Teknisyen arkadaş geldiğinde o aradaki multiflow yazan bölmeyi söküp bir tarafından üfledi eliyle karşı tarafına baktı geri taktı. Kartonlardan çıkan köpük tarzı birşeydi. Olmassa bunu değiştireceğiz dedi.

Bu işlemden sonra dolaptan ütü buhar veriyor gibi sesler gelmeye başladı.

Çalışma sistemini anlamadığım için nedenini bilmiyorum.

Ayrıca motorun inverter olduğundan söz etti. Bunun soğutma sistemine etkisi nedir. Onu da bilmiyorum.

Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem Helvacı Adem Helvacı @denysmih6 ustalarım.
Tebrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim.

Teknisyen arkadaş geldiğinde o aradaki multiflow yazan bölmeyi söküp bir tarafından üfledi eliyle karşı tarafına baktı geri taktı. Kartonlardan çıkan köpük tarzı birşeydi. Olmassa bunu değiştireceğiz dedi.

Bu işlemden sonra dolaptan ütü buhar veriyor gibi sesler gelmeye başladı.

Çalışma sistemini anlamadığım için nedenini bilmiyorum.

Ayrıca motorun inverter olduğundan söz etti. Bunun soğutma sistemine etkisi nedir. Onu da bilmiyorum.

Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler.

Kişisel olarak;
1- Ben o dolabın hiç bir yerini söktürmezdim
2- Ben o dolabın hiç bir şeyini değiştirmelerine izin vermem

Teknik bilgi olarak;
İnverter olması enerji verimliliği etkiler soğutma performansını değil. Bu adamları anlamak mümkün değil, ortada sıfır satılmış ve sorunlu çıkmış bir dolap var, utanmadan, rahatsız olmadan halen AYIP larını ortadan kaldırmak yerine vatandaşın YASAL hakkını gasp etmekle meşguller.

Satış tarihine bak
Sorun çıktığı tarihe bak
Bu günün tarihine
Sonuca bak

Rezillik..

Geri
Üst Alt