Sıfır dolap resmen soğutmuyor. Marka hayal kırıklığı.

B Çevrimdışı

Buskerhaund 

Aktif Üye
7 Haz 2019
64
Adem bey selamlar
Hesaplarınız kabaca bir ölçüt olmasına rağmen (siz de belirtmiştiniz) doğru görünüyor teknik açıdan. Sanırım olay basit anlamda şu:aynı işi(burası kabul) biri daha az sürede yapmayı vadediyor fakat hesaplamalara göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor (+, -) belki fark bu kadar olmaz zira, mevsim, ortam, bulunduğu konum bile etkiler diye düşünüyorum (lise mantığım) fakat anlamlı bir fark olduğu aşikar. Aslında burada ki amaç ta önemli, daha az çalışan motor, daha uzun ömür mü vadediyor? Ya da konfor açısından daha az ses mi? Gibi sorular geliyor aklıma, tabii burada aile yapısı bile dolabın çalışma performansını etkiler, örneğin evde küçük yaşta 3,4 çocuk olduğunu dolap kapısının sürekli açılıp kapandığını, hatta bazen kapanmadan açık bırakılması(benim çocukların küçüklüğünde ciddi sorun idi :kiskis) dolap yükü, hava üfleme girişlerinin önüne kabaca büyük ve ağır nesneler, yiyecekler konması vb değişkenler etkilemez mi? :hmm
Sevgiler

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Adem bey selamlar
Hesaplarınız kabaca bir ölçüt olmasına rağmen (siz de belirtmiştiniz) doğru görünüyor teknik açıdan. Sanırım olay basit anlamda şu:aynı işi(burası kabul) biri daha az sürede yapmayı vadediyor fakat hesaplamalara göre daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor (+, -) belki fark bu kadar olmaz zira, mevsim, ortam, bulunduğu konum bile etkiler diye düşünüyorum (lise mantığım) fakat anlamlı bir fark olduğu aşikar. Aslında burada ki amaç ta önemli, daha az çalışan motor, daha uzun ömür mü vadediyor? Ya da konfor açısından daha az ses mi? Gibi sorular geliyor aklıma, tabii burada aile yapısı bile dolabın çalışma performansını etkiler, örneğin evde küçük yaşta 3,4 çocuk olduğunu dolap kapısının sürekli açılıp kapandığını, hatta bazen kapanmadan açık bırakılması(benim çocukların küçüklüğünde ciddi sorun idi :kiskis) dolap yükü, hava üfleme girişlerinin önüne kabaca büyük ve ağır nesneler, yiyecekler konması vb değişkenler etkilemez mi? :hmm
Sevgiler

Aslında öyleymiş gibi yazılıp çizilse de, performans anlamında veya erken iklimlendirme anlamında asenkron ile bldc arasında öyle aman aman zaman farkı da yok gerçekten. M2 oransız bir örnek ile salonumdaki on off klima ile odamdaki inverteri aynı anda açtığımda, kapısını açık bıraktığım oda 5 dakikada buz keserken, kapısı kapalı salon kliması (on off) halen iklimlendirmeye çalışıyor mesela.

Otomotiv sektöründe de aracın motor ömrünün büyük kısmının ilk çalıştırma anında gittiği söylenir bilirsiniz.

Standart on/off motorlar sürekli dur kalk yaptığında ömrünün büyük bölümünü orada bırakıyor zaten.

Dikkat ederseniz eski tip motorlarda verilmeyen 10 yıl motor / Kompresör garantisi yeni sistemlerde veriliyor. Neden?

Biliyorlar bozulmayacağını da ondan :)

Sessizlik, Enerji verimliliği, Daha küçük oluşu, çevreye daha az atık bırakmaları, daha uzun ömürlü olmaları ve buna bağlı olarak yine çevreye daha az atık bırakmaları, konfor, stabilite, daha az arıza ama daha yüksek sıkıştırma oranı gibi bir çok avantajı bir araya gelince son yıllarda insanlara teknoloji diye dayatılan birçok unsur yanında ben cidden inverter bldc teknolojisini bir devrim olarak görür ve kabul ederim :ok

Buna paralel ilri derece bilinçli bir yaklaşım sergilemişsiniz buzdolabı kullanım tekniği konusunda ki ayrıca teşekkür ederim.

Termodinamik ilkeleri üzerinden hareket edilmesi nedeniyle eğer hava akışı kısıtlanmış bir dolap ile kullanıcı bilinci ile yerleştirilmiş dolabı kıyaslarsak çok ciddi iklimlenme süresi ve enerji tüketimi farklılıkları sonucuna ulaşırız :ok

B Çevrimdışı

Buskerhaund 

Aktif Üye
7 Haz 2019
64
Buna paralel ilri derece bilinçli bir yaklaşım sergilemişsiniz buzdolabı kullanım tekniği konusunda ki ayrıca teşekkür ederim.

Termodinamik ilkeleri üzerinden hareket edilmesi nedeniyle eğer hava akışı kısıtlanmış bir dolap ile kullanıcı bilinci ile yerleştirilmiş dolabı kıyaslarsak çok ciddi iklimlenme süresi ve enerji tüketimi farklılıkları sonucuna ulaşırız :ok
Adem bey
Sözleriniz için ben teşekkür ediyorum. Bilgimin fazla olmadığı ama mesleğim gereği sadece analitik yaklaşım sergileyerek bir kaç söz sarfettim.
Kaldı ki anladığım kadarıyla verdiğiniz örnekler tamamiyle, genel anlamda motorların çalışma prensibi sonrası verim; kullanıcıya ve de motor bileşenlerinin kalitesine kalmış görünüyor ki bu çok çok doğru bir tespit. Değerli bilginizi paylaşıp aydınlatmanız için teşekkür ediyorum.
Sevgiler

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
Hmmmm şimdi sizin verdiğiniz rakamsal verilere göre örnekleyerek ilerleyelim, ben de sizinle birlikte kafa yormuş olayım bu işe.

Örneğimizin ne olduğunu önemsemeden yazıyorum zira bu veriler buzdolabında başka, Çamaşır makinesinde başka, klimada başka sonuçlar çıkartır lakin temel mantık olarak anlayabilmemiz adına sadece rakamsal olarak değerlendirelim.

Sizin örnekte bir motor gerekli soğutma koşullarını 20 dakikada sağlıyor. Saat başı olarak düşünürsek kalan 40 dakikayı da çalışmadan geçirdiğini düşünelim. Durum bu ise 1 saatlik sürenin sadece 20 dakikasını kullanan 500 wattlık bir unsurdan bahsettiğimize göre

60/20=3

Bu durumda 500 / 3 = 166

Yani 1 saatte sadece 166 watt enerji tüketiyor.

Saatte 166 watt ile günde ne kadar tüketim var?

24 x 166 = 3984

günde 3984 watt ise o halde ayda?

3984 x 30 = 119,520.

Saatte 500 wattlık motora sahip örneğin buzdolabı, bir ayda 119,5kw enerji tüketmiş kabul edelim.

Öte yandan saatte 100watt tüketen ve hiç durmayan! (Burası tartışılır, durduğunu biliyoruz aslında) bir dc motor ile gayet kolay bir hesap sonucu 24 saatte 2400 watt tüketim olduğundan hareketle

2400 x 30 = 72,000 watt yani 72kw sonucuna ulaşırız.
Asenkron motor saatin sadece 3 de 1 ini çalışarak 119kw tüketim yapmışken, DC motor ise hiç durmadığını varsaydığımız halde dahi 72kw tüketim ile ayı kapatmış oluyor.

Asenkron motor 1 yılda 119,5 x 12 = 1434kw
BLDC motor ise 1 yılda 72 x 12 = 864kw tüketim yapmış olur.

Elektriğin birim tl değerini 0.75 olarak kabul etsek

Asenkron motor 1434 x 0.75 = 1075tl
BLDC motor 864 x 0.75 = 648tl

Şeklinde yıllık maliyet farkı ortaya çıkar.

Tekrar yazıyorum ki bu hesaplamada bldc motorun bir yıl boyunca hiç durmadığı düşünülmüş ve öyle hesaplama yapılmıştır :)

Hesaplamalarımda veya bakış açımda yanlışlık olduğunu düşünen var ise, uyarırsa sevinirim :)

Ben o saatte kafam bir dünya halde yazınca hesaplama yanlış olmuş tabi. 500w gücünde bir motor 20dk çalışınca, 1 saat sanki 100dk'ymis gibi hesap edip 100W'lik bldc motora denkledim sandım sistemi ☺

O zaman benim bldc motor 166w olacaktı. ? O zaman da aynı sonuç çıkacaktı.

Kastım şu aslında. Bu motorlar gerçekten daha mı az harcıyor, dolabın gazı mi farklı, gaz farkı olunca soğutma verimi değişiyor mu gibi..

Çünkü gercekten az harcıyor. Ama çok sessiz değiller. 10 yıl garanti olayı muazzam. Çünkü 2 sene önce kilitlendi kaldı motor LG servisi beş kuruş almadan yenisini taktı. Şaşırmadım değil.

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Adem Helvacı Adem Helvacı ustam.
Bugun sensörler incelemeye gitti.
Beni servisten aradılar.
Üst taraf sağlıklı soğutuyor ama alt taraf zayıf çıktı.
Israrla değerleri sordum söylemedi.

Ortadaki multiflow yazan parçanın değişeceği söylendi.

Ben de dolabın sıfır olduğunu söyledim ve değişim talep ettim.
Teknisyen, üstlerimle görüşeyim diyerek kapatttı.

Ben ne yapmalıyım, olumsuz bir cevap alırsam hakkım nedir?
Teşekkürler.

By_Trol Çevrimdışı

By_Trol 

Administrator
24 Ağu 2019
13,638
Beni servisten aradılar.

Teşekkürler.

9 Ağustosta konuyu açmışsınız ve buz dolabını 3 Gün önce aldığınızı belirtmişsiniz 4 Sayfa yazışma olmuş fırsat buldukça online olduğum için tamamını okumadım 30 gün içi değişim hakkınızı kullanın veya para iadesi isteyin neticede buzdolabı ayıplı durumda ilgilenmezlerse hakem heyetine müracaat edin her geçen gün sizin aleyhinize işliyor süreci değerlendirin.

Son düzenleme:
Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Beni servisten aradılar.

Teşekkürler.
Yanlış anlaşılmasın Sürekli aynı şeyi yazıyorum, onların ne dediğinin zerre kadar önemi yok.
Değişimi reddettiklerine dair bir yazı versinler, hemen hakem heyetine işlem başlatın bu derece basit.

Hakem heyeti ile konuyu bırakmayıp, yaz dönemi yaşattıkları mağduriyet ve dolabın çürüttüğü yiyecekler için hakem heyetinden çıkan kararı emsal olarak alıp Sulh hukukta haklarında işlem başlatıp zararın tazminini ve en önemlisi ise EN YÜKSEK AVANS FAİZİ ile işlem başlatacağınızı, Dolabı değiştirmek zorunda kalmalarının yanısıra, THH masrafları, Bilirkişi masrafları, Tebligat giderleri ve En yüksek Ticari avans faizi ile tüm zararınızı tazmin edeceğinizi de belirtin. Bırakın gerisini onlar düşünsün.

OMEGA Çevrimdışı

OMEGA 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
384
57
Buzdolabı deyince iki marka var bana göre 40 yıllık ustalar aynı görüşte 1.BEKO 2.ARÇELİK alt markaları da var tercih edilebilir yedek parça fiyatı olsun servis olsun müşteri hizmetleri çok ilgili firma ....
şaka mı? essah mı ? diyon dostum

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Yanlış anlaşılmasın Sürekli aynı şeyi yazıyorum, onların ne dediğinin zerre kadar önemi yok.
Değişimi reddettiklerine dair bir yazı versinler, hemen hakem heyetine işlem başlatın bu derece basit.

Hakem heyeti ile konuyu bırakmayıp, yaz dönemi yaşattıkları mağduriyet ve dolabın çürüttüğü yiyecekler için hakem heyetinden çıkan kararı emsal olarak alıp Sulh hukukta haklarında işlem başlatıp zararın tazminini ve en önemlisi ise EN YÜKSEK AVANS FAİZİ ile işlem başlatacağınızı, Dolabı değiştirmek zorunda kalmalarının yanısıra, THH masrafları, Bilirkişi masrafları, Tebligat giderleri ve En yüksek Ticari avans faizi ile tüm zararınızı tazmin edeceğinizi de belirtin. Bırakın gerisini onlar düşünsün.

Yarın bana dönerler.
Gelişmeleri paylaşacagım.

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Parça değişimi ile sorun çözülecekse, neden yorgunu yokuşa sürelim...?? Yerinde olsam, bir sürü prosedür içerisinde boğulmak yerine parça değişimi ile yoluma kısa yoldan devam ederdim.

Hocam damper termostatın değişeceğini söylediler.
Sizce çözülür mü?

OMEGA Çevrimdışı

OMEGA 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
384
57
Parça değişimi ile sorun çözülecekse, neden yorgunu yokuşa sürelim...?? Yerinde olsam, bir sürü prosedür içerisinde boğulmak yerine parça değişimi ile yoluma kısa yoldan devam ederdim.
çok güzel bir bakış abim:mutlu... lakın herkesin yaptığını da yanına kar olarak bırakmamak gerek, bizi böcek sanan o kadar çok üretici satıcı servis var ki, her birini sineye çeker bir toplum olduk... gerekçemiz onlar güçlü baş edemeyiz... abim sana değil sakın ola yalnış anlaşılmasın, @Domestos,saygım büyük biliyorsun
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

yorgunu yokuşa sürelim...??
çok beğendim ak sakallıların sözümü, senin icat mı:ok

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
şaka mı? essah mı ? diyon dostum
bana göre öyle 40 yılda eve iki adet buzdolabı girdi ikisinin markasıda beko ilk dolabı 20 sene kullandım ikinci dolab'ta hiç tamir görmedi 20. senesinde buzdolabında ben beko diyorum :ok

OMEGA Çevrimdışı

OMEGA 

Aktif Üye
22 Ocak 2020
384
57
bana göre öyle 40 yılda eve iki adet buzdolabı girdi ikisinin markasıda beko ilk dolabı 20 sene kullandım ikinci dolab'ta hiç tamir görmedi 20. senesinde buzdolabında ben beko diyorum :ok
onlar eski topraktı paşam... şimdilerde nerede... öteki dünyada söz ediyon dostum.

Geri
Üst Alt