Sıfır dolap resmen soğutmuyor. Marka hayal kırıklığı.

A Çevrimdışı

ataseven 

Süper Üye
24 Tem 2017
1,975
maziye döndürdün beni ne çekmiştim be bosch buzdolabından gözümde anılar canlandı.

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Kişisel olarak;
1- Ben o dolabın hiç bir yerini söktürmezdim
2- Ben o dolabın hiç bir şeyini değiştirmelerine izin vermem

Teknik bilgi olarak;
İnverter olması enerji verimliliği etkiler soğutma performansını değil. Bu adamları anlamak mümkün değil, ortada sıfır satılmış ve sorunlu çıkmış bir dolap var, utanmadan, rahatsız olmadan halen AYIP larını ortadan kaldırmak yerine vatandaşın YASAL hakkını gasp etmekle meşguller.

Satış tarihine bak
Sorun çıktığı tarihe bak
Bu günün tarihine
Sonuca bak

Rezillik..
servis derken bunu demek istedim dolap sorunlu gizlemeye çalışıyorlar tüketici arkadaş hakkını tam bilmediği için söktürmüş dolabı tamiri kabul etmesin iade talep etsin sıfır ürün ayıplı mal tüketici haklı

T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış
Allah için o mesajında yazılanı oku bi, Demek istemişsin tamam anlıyorum ama sence diyebilmişmisin? :kiskis
servis sorun bulursa dolapta ayıplı mal demek istedim ama eksik yazmışım tamir kabul etme dolaba müdahale ettirme ayıplı mal olduğu için tüketici kanunu kapsamında ayıplı mal olduğu için iade yada değişim şeçimlilik hakkımı kullanmak istiyorum demesini yazmadım ayıplı mal yazdım kalanı tahmin eder diye düşündüm :kiskis

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Ustam selamlar
Bu tür ürünler ülkede satılıyor mu ki? Bildiğim kadarıyla bu tip kaliteli üretimler ülkemize pek gelmiyor, gelenler de (başka markalar da) alt ürünler diye biliyorum
Sevgiler
İklimsa güvencesinde satıldı benim bahsettiğim dolap.

Foto olarak foruma incelemesini bile atmış olabilirim zira hakikaten çok beğenmiştim o zaman da.

Şöyle örnek vereyim, Standart dolapların 1500tl ye satıldığı dönemde 2 adet geldi mağazaya bu dolaptan ve 4500tl den satıldı ikisi de.

Konusunu bulursam linkini eklerim.

Zor olmadı, google da Sharp Buzdolabı Adem Helvacı yazdım karşıma çıktı :kiskis

E Çevrimdışı

explorer 

Aktif Üye
24 Tem 2018
138
27
Arkadaşlar peki değişimi kabul etsem. Yeni dolap da aynı çıkarsa sonuç ne olur?

Ben bu modelin hatalı olduğunu düşünmeye başladım.

B Çevrimdışı

Buskerhaund 

Aktif Üye
7 Haz 2019
64
İklimsa güvencesinde satıldı benim bahsettiğim dolap.

Foto olarak foruma incelemesini bile atmış olabilirim zira hakikaten çok beğenmiştim o zaman da.

Şöyle örnek vereyim, Standart dolapların 1500tl ye satıldığı dönemde 2 adet geldi mağazaya bu dolaptan ve 4500tl den satıldı ikisi de.

Konusunu bulursam linkini eklerim.

Zor olmadı, google da Sharp Buzdolabı Adem Helvacı yazdım karşıma çıktı :kiskis

Selamlar
Teşekkür ederim adem bey, sitesine baktım, 3,4 model satıyor sharp marka, hakikaten şaşırdım burada satılabildiğine, fiyatlar pahalı gibi duruyor ama, gene de bakılabilir
Teşekkürler
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Selamlar
Yerinizde olsam, hiç dokundurtmam, kendim gerekirse soğutmasını ölçer, kayıt eder direkt iade isterim, tabii siz değişim de isteyebilirsiniz, aynı sorun ile karşılaşmanız ve bunu ispat etmeniz normalde firmanın yararına olur zira bu seride hata oranının çok olduğunu anlamaları demek, normal şartlarda tabii.inşallah olmaz da gene aynı sorun çıkarsa gene iade veya değişim hakkınız var diye biliyorum, sonuçta ispatı olduğu sürece satın alınan malda ki kusur değişim vb. Sizi bağlamıyor, diğer arkadaşlar daha hakimdir konuya tabii
Şahsi fikrim İade isteyin direkt hiç uğraşmayın derim
Sevgiler

Son düzenleme:
T Çevrimdışı

TC Yıldırım

Kayıtsız / Doğrulanmamış

ayıplı mal olduğu için iade etme hakkın var iade et seçme hakkı senin servisin değil iade değişim tamir dilediğini seç satıcı firma kabul etmez talebini karşılamaz ise elindeki belgeler fatura servis fişi tarat pdf,ye dönüştür e_devlet üzerinden tüketici hakem heyetine şikayet başvurunu yap haklısın peşini bırakma hakkını ara ...

omrdml Çevrimdışı

omrdml 

Aktif Üye
19 Eyl 2019
354
DC inverter motorlu buzdolaplarinin asenkron motorlu olanlara göre daha fazla enerji tasarrufuna sahip olması dolap iç sıcaklığının durumuna göre motorun hızını ayarlayarak duruma göre daha az enerji tüketmesindendir değil mi Adem Helvacı Adem Helvacı abi?

Ama bunu yazarken kendi tezimi de çürütesim geldi. Birim zamanda 500W/h enerji harcayarak 20 dakikada içeriyi istenen sıcaklığa getirecek dur kalk yapıda çalışan bir asenkron motor yerine, devri ayarlanabilen 100W/h"lik bldc motorlu bir dolap 1 saatte aynı işi yapıyorsa bir anlamı kalmıyor.

Daha yüksek verimli bir dolap da 100W/h harcayarak 20dk'da yapıyorsa o zaman daha verimli olur. Yoksa tek farkı daha az db ile gürültü farkından ibaret olur değil mi?

Açıklarsanız sevinirim.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
DC inverter motorlu buzdolaplarinin asenkron motorlu olanlara göre daha fazla enerji tasarrufuna sahip olması dolap iç sıcaklığının durumuna göre motorun hızını ayarlayarak duruma göre daha az enerji tüketmesindendir değil mi Adem Helvacı Adem Helvacı abi?

Ama bunu yazarken kendi tezimi de çürütesim geldi. Birim zamanda 500W/h enerji harcayarak 20 dakikada içeriyi istenen sıcaklığa getirecek dur kalk yapıda çalışan bir asenkron motor yerine, devri ayarlanabilen 100W/h"lik bldc motorlu bir dolap 1 saatte aynı işi yapıyorsa bir anlamı kalmıyor.

Daha yüksek verimli bir dolap da 100W/h harcayarak 20dk'da yapıyorsa o zaman daha verimli olur. Yoksa tek farkı daha az db ile gürültü farkından ibaret olur değil mi?

Açıklarsanız sevinirim.
Hmmmm şimdi sizin verdiğiniz rakamsal verilere göre örnekleyerek ilerleyelim, ben de sizinle birlikte kafa yormuş olayım bu işe.

Örneğimizin ne olduğunu önemsemeden yazıyorum zira bu veriler buzdolabında başka, Çamaşır makinesinde başka, klimada başka sonuçlar çıkartır lakin temel mantık olarak anlayabilmemiz adına sadece rakamsal olarak değerlendirelim.

Sizin örnekte bir motor gerekli soğutma koşullarını 20 dakikada sağlıyor. Saat başı olarak düşünürsek kalan 40 dakikayı da çalışmadan geçirdiğini düşünelim. Durum bu ise 1 saatlik sürenin sadece 20 dakikasını kullanan 500 wattlık bir unsurdan bahsettiğimize göre

60/20=3

Bu durumda 500 / 3 = 166

Yani 1 saatte sadece 166 watt enerji tüketiyor.

Saatte 166 watt ile günde ne kadar tüketim var?

24 x 166 = 3984

günde 3984 watt ise o halde ayda?

3984 x 30 = 119,520.

Saatte 500 wattlık motora sahip örneğin buzdolabı, bir ayda 119,5kw enerji tüketmiş kabul edelim.

Öte yandan saatte 100watt tüketen ve hiç durmayan! (Burası tartışılır, durduğunu biliyoruz aslında) bir dc motor ile gayet kolay bir hesap sonucu 24 saatte 2400 watt tüketim olduğundan hareketle

2400 x 30 = 72,000 watt yani 72kw sonucuna ulaşırız.
Asenkron motor saatin sadece 3 de 1 ini çalışarak 119kw tüketim yapmışken, DC motor ise hiç durmadığını varsaydığımız halde dahi 72kw tüketim ile ayı kapatmış oluyor.

Asenkron motor 1 yılda 119,5 x 12 = 1434kw
BLDC motor ise 1 yılda 72 x 12 = 864kw tüketim yapmış olur.

Elektriğin birim tl değerini 0.75 olarak kabul etsek

Asenkron motor 1434 x 0.75 = 1075tl
BLDC motor 864 x 0.75 = 648tl

Şeklinde yıllık maliyet farkı ortaya çıkar.

Tekrar yazıyorum ki bu hesaplamada bldc motorun bir yıl boyunca hiç durmadığı düşünülmüş ve öyle hesaplama yapılmıştır :)

Hesaplamalarımda veya bakış açımda yanlışlık olduğunu düşünen var ise, uyarırsa sevinirim :)

Geri
Üst Alt