Servisin yaptığı işlem sizce ne?

ressamendy Çevrimdışı

ressamendy

Yeni Üye
14 Mar 2021
1
51
Bosch Condanse 2000w kombim var. Aç kapa calisan trz125 oda termostatinın çıkardım. Yerine ayni uçlara CR50 yi bagladim.Siz CR50 yi standart oda termostati uclarinami bagladiniz? Şu an normal çalışıyor görünüyor ama arka plan isigi yanmiyor. Bus veri yolu girişi, aç kapanin bağlandığı soketmidir?

Merhabalar hocam arada kaynadı senin soru?

Programlama yapacaksanız c50 yapmayacaksanız cr10 alın derim.Modülasyonlu olunca biliyorsunuzdur kombi kazan sıcaklığı termostatın gönderdiği verilere göre değişiyor.Sizin kazan sıcaklığı na müdahale etmenize gerek kalmıyor.

Mantıkları on off gibi aç kapa şeklinde değil.Haliyle hassasiyet leri de aynı değil , bildiğim hepsi 0,5 hassasiyette çalışıyor ama bu ortam sıcaklığı set değerini 0.5 derece geçince kapat şekilde değilmiş.Termostat içinde tepki ayarı varmış onu yapınca 0.2 olarak çalılıyormuş.Kısaca malasef bosch un kablosuz modülasyonlu termostatı olmaması dışında olumluzluğu yok.Bir model var oda epey gelişmiş haliyle fiyatı çok yüksek.

Bunun dışında genel olarak hatırlatmak isterim oda termostatı ile termostatik vanalar aynı odada olamaz.

Gaz sensörlü olanlar daha çabuk tepki verselerde , yeni nesil kombilerde çalışma aralığı uzun olduğu için sürekli sıcaklık salınımı oluyor bence gaz sensörlü ye okadar gerek yok.Her odaya gerek yok , havlupana takılmaz.Çok ve kolay ısınan odalar için idealdir.

Anahtarlama demişsiniz ancak modülasyon lu termostatı bu şekilde çalıştıramazsınız.On off olsa dediğiniz olur ancak modülasyon lu termostatlar anakartın bus veri yolu girişine takılır.Kısaca anahtarlama olmaz.Sağlıcakla...

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Bosch Condanse 2000w kombim var. Aç kapa calisan trz125 oda termostatinın çıkardım. Yerine ayni uçlara CR50 yi bagladim.Siz CR50 yi standart oda termostati uclarinami bagladiniz? Şu an normal çalışıyor görünüyor ama arka plan isigi yanmiyor. Bus veri yolu girişi, aç kapanin bağlandığı soketmidir?
Yok hocam cr50 modülasyon lu olduğuna olmaz.Ancak on off yerine bağlarsanız belki on off termostat gibi çalışır ama bilmiyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri