Servisin yaptığı işlem sizce ne?

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
16046035463265632030415339924655.jpg

?️?♨️??

petekleri büyüttükten sonra salon çok kolay ısınır oldu, şimdilik sadece geceleri yakıyoruz hele full yakalım alt katta başlasın salon 26 dereceleri görüyor.

Merak edenler için tip33 petekler şu şekilde.

IMG_20200824_212919140d10bbb13e5898.jpg

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,320
64
Ben çok anlamam ama yine de yaptığım ve geçen seneye kadar kullandığımız yöntemi yazayım ,ilk önce devir daim motorunun devrini düşürdüm,su sıcaklığı 50 derecede,baya bir tasarruf ettik ,bundan önceki ilk zamanlar 400-420 tl öderken bu şekilde 360-370 ödemeye başladık ,daha sonra dur-kalk denilen in-therm kablolu termostatı taktım ,dereceyi 22 ye ayarladım ve faturamız dur-kalka rağmen 300-320 arası gelmeye başladı ,kombi DD sargon kondense.Geçen sene havalar çok soğuk gitmediğinden klima çalıştırdık ,daha da az ödedik.
Devir daim motorunu servise gidip "düşürün devrini" dedim ,olmaz öyle şey demişlerdi :) ,binada yalıtım yapılmadı henüz ,ev 90 metrekare.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
onn-off general life termostat bende de var ama takmıyorum çünkü hassas değil ve doğru ölçmüyor. Hassasiyet 0.2 derece bile ayarlanıyor ama malesef doğru ölçümleme yapamadığı için pek bir işe yaradığı söylenemez. Tek artısı evde falan yokken kombi boşa çalışmıyor

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
Ben çok anlamam ama yine de yaptığım ve geçen seneye kadar kullandığımız yöntemi yazayım ,ilk önce devir daim motorunun devrini düşürdüm,su sıcaklığı 50 derecede,baya bir tasarruf ettik ,bundan önceki ilk zamanlar 400-420 tl öderken bu şekilde 360-370 ödemeye başladık ,daha sonra dur-kalk denilen in-therm kablolu termostatı taktım ,dereceyi 22 ye ayarladım ve faturamız dur-kalka rağmen 300-320 arası gelmeye başladı ,kombi DD sargon kondense.Geçen sene havalar çok soğuk gitmediğinden klima çalıştırdık ,daha da az ödedik.
Devir daim motorunu servise gidip "düşürün devrini" dedim ,olmaz öyle şey demişlerdi :) ,binada yalıtım yapılmadı henüz ,ev 90 metrekare.
Pompa kademesi yüksek olursa su ısısını tam verimli olarak salamadığı ve ortama aktaramadığı için verimsiz ısınma oluyor hocam.Ekonomik ısınmanın temel amacı min . enerji ile max ısınma olduğundan kombi suyu ısıtıyor , su ısınını yavaş yavaş salarak dönüyor.Birde kombi yoğuşmalı ise max. yoğuşma verimi elde edilmiş oluyormuş.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
onn-off general life termostat bende de var ama takmıyorum çünkü hassas değil ve doğru ölçmüyor. Hassasiyet 0.2 derece bile ayarlanıyor ama malesef doğru ölçümleme yapamadığı için pek bir işe yaradığı söylenemez. Tek artısı evde falan yokken kombi boşa çalışmıyor
doğru karar ,alırsanız kendi modülasyonlu termostadını yada santek alın dh dan bir hocamızın el yapımı mükemmel termostadı.Ben takamadığım için dün sattım gitti .

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
doğru karar ,alırsanız kendi modülasyonlu termostadını yada santek alın dh dan bir hocamızın el yapımı mükemmel termostadı.Ben takamadığım için dün sattım gitti .

YENİ KONU AÇMAM GEREK ESASINDA , KONUYU BÖLDÜ MÜ ?

Bende
Buderus Logamax U072 24KW 20640 Kcal/H Hermetik Konvansiyonel Kombi

ve
Danfoss Gaz Sensörlü Termostatik Radyatör Vanası

yada bu ?

Elimde BK10WOT Kablosuz Oda Termostatı var .

Oda termostatından verim alabilirmiyim . ( pompayı durdurma + ? )
ve

modülasyonlu termostat olmayınca , kombinin özeliği olan modülasyonunu devreden mi çıkarıyor . ?
yorumlarınız .

Anahtarlı yapmayı düşünüyorum ? ( her iki konuma almak için )
Kabloyu uzun tutup araya anahtar koyup termostatı devreden ve devreye alacak şekilde .

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
meebbe meebbe
Bugün reglaj (balans) yaptım. Pompa kademesini fabrikasyon 3’e getirdim. Haricinde ayarı %12’ye getirdim.

ev şuanda cidden hamam gibi. Reglaj ayarının ciddi faydası oldu. Şuanda salon en az 26-27 derecedir.

bunun haricinde reglaj ayarı yaptıktan sonra 39.2 derecelerini gördüm. Önceden 36-37 maks 38 görüyordu.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
meebbe meebbe
Bugün reglaj (balans) yaptım. Pompa kademesini fabrikasyon 3’e getirdim. Haricinde ayarı %12’ye getirdim.

ev şuanda cidden hamam gibi. Reglaj ayarının ciddi faydası oldu. Şuanda salon en az 26-27 derecedir.

bunun haricinde reglaj ayarı yaptıktan sonra 39.2 derecelerini gördüm. Önceden 36-37 maks 38 görüyordu.

tüketimde normalse ne mutlu?

istanbul Çevrimdışı

istanbul

Süper Üye
7 Kas 2019
1,059
Tüketim de gayet güzel. Teşekkür ederim. Modülasyonlu cr50 alacağım muhtemelen. Belki cr10 alırım. Tam net araştırmadım. Sizce?

CR50.png

CR50 Modülasyonlu Programlanabilir Oda Kumandası​

Modülasyon teknolojisi ile oda sıcaklığına bağlı kontrol ve haftalık saat programı yapabilme imkanı sunan CR50 modülasyonlu oda termostatı yaşam alanınıza rahatlık ve tasarruf katar.

meebbe Çevrimdışı

meebbe 

Süper Üye
25 Şub 2018
2,426
32
YENİ KONU AÇMAM GEREK ESASINDA , KONUYU BÖLDÜ MÜ ?

Bende
Buderus Logamax U072 24KW 20640 Kcal/H Hermetik Konvansiyonel Kombi

ve
Danfoss Gaz Sensörlü Termostatik Radyatör Vanası

yada bu ?

Elimde BK10WOT Kablosuz Oda Termostatı var .

Oda termostatından verim alabilirmiyim . ( pompayı durdurma + ? )
ve

yorumlarınız .

Anahtarlı yapmayı düşünüyorum ? ( her iki konuma almak için )
Kabloyu uzun tutup araya anahtar koyup termostatı devreden ve devreye alacak şekilde .
Merhabalar hocam arada kaynadı senin soru?

Programlama yapacaksanız c50 yapmayacaksanız cr10 alın derim.Modülasyonlu olunca biliyorsunuzdur kombi kazan sıcaklığı termostatın gönderdiği verilere göre değişiyor.Sizin kazan sıcaklığı na müdahale etmenize gerek kalmıyor.

Mantıkları on off gibi aç kapa şeklinde değil.Haliyle hassasiyet leri de aynı değil , bildiğim hepsi 0,5 hassasiyette çalışıyor ama bu ortam sıcaklığı set değerini 0.5 derece geçince kapat şekilde değilmiş.Termostat içinde tepki ayarı varmış onu yapınca 0.2 olarak çalılıyormuş.Kısaca malasef bosch un kablosuz modülasyonlu termostatı olmaması dışında olumluzluğu yok.Bir model var oda epey gelişmiş haliyle fiyatı çok yüksek.

Bunun dışında genel olarak hatırlatmak isterim oda termostatı ile termostatik vanalar aynı odada olamaz.

Gaz sensörlü olanlar daha çabuk tepki verselerde , yeni nesil kombilerde çalışma aralığı uzun olduğu için sürekli sıcaklık salınımı oluyor bence gaz sensörlü ye okadar gerek yok.Her odaya gerek yok , havlupana takılmaz.Çok ve kolay ısınan odalar için idealdir.

Anahtarlama demişsiniz ancak modülasyon lu termostatı bu şekilde çalıştıramazsınız.On off olsa dediğiniz olur ancak modülasyon lu termostatlar anakartın bus veri yolu girişine takılır.Kısaca anahtarlama olmaz.Sağlıcakla...

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
CR50.png

CR50 Modülasyonlu Programlanabilir Oda Kumandası​

Modülasyon teknolojisi ile oda sıcaklığına bağlı kontrol ve haftalık saat programı yapabilme imkanı sunan CR50 modülasyonlu oda termostatı yaşam alanınıza rahatlık ve tasarruf katar.

Hocam cr50 hakkında bilginiz var mı?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt