Servisin yaptığı işlem sizce ne?

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
Merhaba, benim bu kombi / petek muhabbetlerimde sona yaklaşmak üzereyiz. :)

bosch 2300i 24kw tam yoğuşmalı kombi var.
7.9 metre petek var demirdöküm plus 25 hatve.
+ 500x1000 havlupan mevcut.

Yaşanan sorun şuydu:

1) kombiyi 40’a ayarladıktan sonra, maksimum 41-42 derece oluyor, sonrasında 37-39 derece arasında “hiç durmadan” çalışıyordu. Kapanmıyordu.

2) servisi çağırdım. Geldi. Yaptığı işlem minimum çalışma derecesini yükseltmek oldu. Sonuç olarak kombi 45-46 dereceleri görünce kapanıyor.

kombi 15 dakika kapalı kalıyor, 10 dakika çalışıyor. Sonra 15 dakika yine kapalı kalıyor.

Bosch Türkiye’ye mail attım. Servisin yaptığı işlem doğru, pompa kademesini artırmaya gerek yok demişler.

Lakin sanki kombi kapandığında ev soğumaya başlıyor bunu hissediyorum. Kombi çalışınca tekrar ısınıyor. Bu normal bir durum bunun farkındayım. Konfor açısından bahsediyorum.

Size ne yapmak lazım.
Pompa kademesini düşürmenize gerek yok yazmışlar.

Tüketim de fazla gibi. Takriben 10 m2 /24 saat kullanım yapacak. Daha sonbahardayız.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Siz bence dur kalk yapmasını bekliyorsunuz kombinin.
Kombinin özelliği gereği öyle çalışıyor bence.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Eksik okuyorsunuz. Kombi zaten şuanda dur-kalk yapıyor. Ki bunu yazdım zaten.
Dur kalk yapması gereken eşik değerini servis menüsünden değiştirmiş olabilir.
Kombilerin de diğer cihazlar gibi parametre girilen ve değiştirilen menüleri vardır.
Tabi bu kısma bilginiz olmadan girmemenizde yarar var.

Servisin yaptığı işlem bu benim anladığım.

sanko86 Çevrimdışı

sanko86 

Süper Üye
28 Ocak 2020
1,377
37
Bizdeki kombinin ne kadar süre kapalı kaldığını hesaplamadım ama örneğin 50 derece de ayarlarım oda termostatı 22,5 olur ve 22 de kombi devreye girer. Termostat olmadan nasıl mantıkla çalışıyor bilemiyorum.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
meebbe meebbe hocamızın dediği şeyi söyledim fakat gerek yok kademe düşürmeye dedi servis.

aynı şekilde bosch türkiye mail ile aynı şeyi söyledi.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
örneğin kazan ısısını 40 dereceye ayarladınız. kombi 40+5 :45 dereceyi gördüğünde brülör stop yapar. 40-7 yani 33 dereceyi gördüğünde tekrar brülör start yapar. bendeki dd nitromix bu şekilde çalışıyor.

B Çevrimdışı

Ballistix

Aktif Üye
23 Ağu 2020
185
28
örneğin kazan ısısını 40 dereceye ayarladınız. kombi 40+5 :45 dereceyi gördüğünde brülör stop yapar. 40-7 yani 33 dereceyi gördüğünde tekrar brülör start yapar. bendeki dd nitromix bu şekilde çalışıyor.
Şuanki durum bende de böyle.
15 dakika duruyor. Bu sürede 33 dereceyi görüyor.

15 dakika sonra tekrar çalışmaya başlıyor.

10 dakikada 46 dereceyi görüyor. 10 dakika sonra duruyor.

böyle mi çalışıyor hocam?

Benim kafamı karıştıran meebbe hocamın dedikleri.

onunki 10 dakika duruyor 50 dakika çalışıyormuş.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
meebbe de ot var bildiğim kadarıyla ot set değerini bulduğunda kombiyi stoplar brülör artı pompa taki ot set değerini altında ısı algıladığında kombi yi startlar

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
sizde ot yok kombi kendi üzerindeki gidiş ve dönüş ntc sensörlerine göre çalışıyor. normal

S Çevrimdışı

serhan 

Aktif Üye
10 Ara 2017
271
Evin ısısı ile değil kendi kazan içi ısısına göre davrandığı için gayet normal bir durum bahsettiğiz konfor alanına ulaşmak için oda termostatı şart onuda 0,5 derece aralığında alırsanız yine aynı soğukluğu çalışana kadar hissedebilirsiniz 0,1 lere bakmanızda fayda var.

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt