Regal 58R7540UA Tv Hakkında

P Çevrimdışı

palet

Aktif Üye
21 Şub 2020
53
60
Televizyonum bugün itibariye kuruldu, servis için gelen arkadaşlar kendi getirdikleri ekipmanlarla tv'yi duvara sabitlediler sağolsunlar. İftar arası hariç kurcalayıp durdum tv'yi ve ilk izlenimlerim şu şekilde:

Yukarıda belirttiğim gibi 2 hafta kadar süreyle bu tv'nin muadili sayılan u9500'ü deneme şansım oldu ve şunu çok net söyleyebilirim ki 5400UA'nın görüntü kalitesi kesinlikle daha iyi.
U9500'de bu işlerden pek anlamayan eşimin dahi ilk bakışta fark ettiği soluk, puslu bir görüntü vardı, hareketli sahnelerdeki dalgalanmalar çok barizdi. 5400UA'da ise ne yalan söyleyim hareketli sahnelerde "blur effect" denilen bozulmalar var ancak öyle çok da göze batmıyor.

Netflix ve flash bellek üzerinden 4k ve 1080p videolar açtım, görüntülerin renk dengesi gerçekten çok iyi. Tam zevkime uygun, parıl parıl parlamadığı gibi sönük bir hali de yok. Yanlardan izlerken de ekran parlaklığında bir azalma görmedim.

Benim için en önemli özelliklerin başında gelen noktaları test ettim uzun uzun, onlardan da bahsedeyim:

+ Format çeşitliliği, x264 ve x265(hevc) codecli çeşitli videolar açtım, takılma, gecikme vs. yaşatmadan çok güzel bir biçimde oynatıyor. Özellikle x265 formatı düşük boyutlu dosyalarda muhteşem sonuçlar veriyor, 10-15 gb bandında 2160p 10 bit videolar izleme şansı elde etmek harika.

+ Smart uygulamalardaki akıcılık. Netflix, Youtube, SSiptv, TivibuGo ve DsmartGo'da denemeler yaptım. Oturma odasında kullandığım Grundig tv'de işkenceye dönüşen smart uygulamalar bu tv'de inanılmaz keyif veriyor.
Netflix çok akıcı bir biçimde çalışıyor, 4K ve Dolby Vision desteği efsane görüntüler ortaya çıkarıyor.

Youtube'da videolar arasında gezinmek amiral gemi bir android telefon ya da bilgisayar hissi veriyor (Grundig'de işkence idi)7

Genelde sorunlu çalışan Tivibu ve Dsmart da gayet akıcı ve kararlı çalıştılar bende, her ikisi de giriş aşamasında biraz sorun çıkardılar ama sonradan düzeldiler bunu da eklemeliyim.

Ssiptv neredeyse uydudan tv izlermiş gibi akıcı ve keyifli işliyor, Grundig'de bu da bir işkenceydi.

Henüz tv özelliğini test edemedim ancak kendi adıma önceliğim film ve smart uygulamalar olduğu için benim için gerilerde gelen bir özellik.

Ses seviyesini yeterli buldum, tabi ki bir ev sinema sistemi performansından bahsetmiyorum ancak düşük düzeylerde dahi orta boy bir salona yeterli ses üretiyor.

Kablosuz ağ adaptörü de gerçekten çok iyi, tv açıldıktan 4-5 saniye sonra bağlantıyı yeniden kuruyor. Benim için çok önemli bir özellik olan "ac" bağlantıyı da destekliyor tv'miz, bu sayede 5GHZ'lik ağlara da bağlanabiliyorum. Modemle arasında 2 metre mesafe ve bir duvar varken 5Ghz bağlantı ile 50-55 mbps internet bağlantı hızı aldım (pc'de ölçüm yaptığımda 60 mbps civarı çıkıyor)

Görece zayıf bulduğum durumlara gelince, malzeme kalitesi tabi ki çok iyi değil (yüksek beklentim de yoktu), bağlantı noktaları çok ortalarda kaldığından flash bellek takmak için bir kol uzunluğu mesafe katetmek gerekiyor, aynı şekilde hdmi ve diğer portlar da öyle.

Panel ile çerçeve arasında boşluklar var, kumanda kullanışlı görünse de çabuk dağılacak izlenimi veren ucuz bir yapısı var.

Video oynatıcıda ileri geri sarma işlevleri çok ilkel, doğrudan dakikaya atlayabilmek tek tuşla mümkün değil, menü ağacında gezinmek gerekiyor.

Bunlar dışında olumsuz bir durum göremedim, ki bence çok da mesele değil. 3100 TL gibi bir rakama aldığım bu tv'nin tam bir fiyat/fayda ürünü olduğu kanaatim aldığım andan başlayıp halen devam etmekte :)

5000 TL bandında alınan markalı tv'lerle kıyaslamak doğru değil, ki o tür cihazlarda lisans kaygıları ile benim için çok önemli olan pek çok özellik olmayabiliyor (codec ve altyazı problemleri, iptv vs. yazılımları) Bu tv'yi iphone alacak gücü olup da illa ki android'in özgürlüğü diyenlere tavsiye ediyorum :)

Özetle, 5-6 saatlik kullanım tecrübeme göre özellikle de fiyatı düşünüldüğünde alınabilecek ve memnuniyet yaratacak bir tv olduğu kanaatindeyim.
Hayırlı olsun. bende 58R7540UA yı tercih etmenizde ön ayak olduğum için "acaba" deyip endişeleniyordum ve 2 gündür burada yapacağınız yorumu bekliyordum. Memnuniyetinize sevindim.
Ben 50 cm.lik bir usb ara kablo taktım bu şekilde usb yi daha rahat kullanabiliyorum. Birde yan sanayi ek bir kumanda aldım ve sanki yan sanayi olanı daha kullanışlı gibi geldi.
Siz de de Panel Chot mu? öğrenebildiniz mi?

regal-remote.jpg

Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

O zaman taze hafızayla karşılaştırma şansınız olacak. Mutlaka karşılaştırmalı yorumunuzu yazın hocam. Regal'de SMR değeri daha yüksek olması lazım. Özellikle MEMC kapalıyken ve açıkken hareketli sahnelere nasıl etki edecek merak ediyorum

Bu arada TV'niz hayırlı olsun.
Daha önce size MEMC yok demiştim. Ama MEMC ekran ayarları menüsünde varmış.

Son düzenleme:
EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
ya benim en cok takıldıgım konu bu soluk görünmesi mevzusu. Bu konuda bir problem olmadıgına emin olsam hemen u9500 siparisi vericem

55 inç bakıyorsanız; 9290 ve 9590 modellerini de göz önünde bulundurun derim. SMR değerleri daha yüksek ve Wide Color Gamut destekleri var. Samsung VA panele sahip SMR 1800hz TV'ler.

regal-remote.jpg

Daha önce size MEMyok demiştim. MEMC varmış.

Yan sanayi aldığınız kumanda resimdekinden mi? Özellikle 4 yön ve ortadaki OK butonu hakkında yorum yapabilirseniz sevinirim.

T Çevrimdışı

tabula rasa

Yeni Üye
6 May 2020
48
35
Hayırlı olsun. bende 58R7540UA yı tercih etmenizde ön ayak olduğum için "acaba" deyip endişeleniyordum ve 2 gündür burada yapacağınız yorumu bekliyordum. Memnuniyetinize sevindim.
Ben 50 cm.lik bir usb ara kablo taktım bu şekilde usb yi daha rahat kullanabiliyorum. Birde yan sanayi ek bir kumanda aldım ve sanki yan sanayi olanı daha kullanışlı gibi geldi.
Siz de de Panel Choot mu? öğrenebildiniz mi?

regal-remote.jpg

Açıkçası beklentimi çok yüksek tutmadığımdan hayal kırıklığı yaşamadım, ki özellikle smart uygulamaların akıcılığı şu ana dek beni çok mutlu etti. Evet benim panel de Choot marka imiş. Kullanım amacıma göre en ideal tv'yi aldığımı düşünüyorum. 55" içime sinmiyor 65" de büyük geliyordu, 58" grubunda fazla bir seçenek de yok zaten. Samsung ve LG'ler 5000 civarında gezinirken 3100 TL'ye ihtiyacı karşılayacak bir tv aldım.

Orhan90 Çevrimdışı

Orhan90

Yeni Üye
9 May 2020
34
34
55 inç bakıyorsanız; 9290 ve 9590 modellerini de göz önünde bulundurun derim. SMR değerleri daha yüksek ve Wide Color Gamut destekleri var. Samsung VA panele sahip SMR 1800hz TV'ler.

Yan sanayi aldığınız kumanda resimdekinden mi? Özellikle 4 yön ve ortadaki OK butonu hakkında yorum yapabilirseniz sevinirim.
Çok teşekkür ediyorum

P Çevrimdışı

palet

Aktif Üye
21 Şub 2020
53
60

Orjinal kumandadan 2 cm. daha uzun. bası tepkimeleri iyi. normal kumanda ne yapıyorsa buda aynısını yapıyor. ? orj. kumandadan farkı prime video düğmesi yerine atanabilir tuş koymuşlar. Yön tuşu ve OK tuşu çalışması güzel.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109
Orjinal kumandadan 2 cm. daha uzun. bası tepkimeleri iyi. normal kumanda ne yapıyorsa buda aynısını yapıyor. ? orj. kumandadan farkı prime video düğmesi yerine atanabilir tuş koymuşlar. Yön tuşu ve OK tuşu çalışması güzel.

Yorum için teşekkür ederim. Bendeki orijinal olanın yön tuşlarına baya sert basmak gerekiyor. Bu tip bir tane alıp deneyeceğim.

T Çevrimdışı

techibrahimxc

Yeni Üye
7 May 2020
16
25
Siz de de Panel Choot mu? öğrenebildiniz mi?

regal-remote.jpg

Kumandayı nereden aldınız? Google'a ne yazsam çıkar?

W Çevrimdışı

Wisdom1903

Aktif Üye
15 May 2020
52
31
Arkadaşlar Reagalin bir UA si var birde U su var. 58R7540U 350 lira daha pahalı aralarındaki fark nedir ? Hangisini önerirsiniz bende Regal almaya karar verdim kullananlar memnun musunuz ? Genellikle normal TV ve arada Netflixden film izliyoruz bunun için almak istiyorum.

B Çevrimdışı

Bekir atak 

Yeni Üye
20 Nis 2020
18
39
Arkadaşlar Reagalin bir UA si var birde U su var. 58R7540U 350 lira daha pahalı aralarındaki fark nedir ? Hangisini önerirsiniz bende Regal almaya karar verdim kullananlar memnun musunuz ? Genellikle normal TV ve arada Netflixden film izliyoruz bunun için almak istiyorum.
Bende ikisi arasında kaldım takip.

EXcomZkko Çevrimdışı

EXcomZkko 

Süper Üye
13 Nis 2018
1,109

UA modeli daha yeni üretim ve MB230 anakartlı olması lazım.

MB230'da menü ve uygulama animasyonları daha akıcı, ekstra resim ve ses özellikleri var, daha çok yazılım alır vs.

W Çevrimdışı

Wisdom1903

Aktif Üye
15 May 2020
52
31
UA modeli daha yeni üretim ve MB230 anakartlı olması lazım.

MB230'da menü ve uygulama animasyonları daha akıcı, ekstra resim ve ses özellikleri var, daha çok yazılım alır vs.
Teşekkürler cevabınız için
UA daha iyi diyorsunuz yani genelde herkes mb130 daha sıkıntısız diyor ama yeniside eskisinden daha iyi hale gelicektir heralde :)

Geri
Üst Alt