Philips PML9507 ghosting var

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Onu düşürdümde, uydu modunda sorun oluyor arada ve sabah TRT Spor kanalını açtım. Görüntü resmen 1080p veya 720p gibiydi o sorun antenden falan mı kaynaklı anten kablosundan falan?
Uyduda kanalın görüntü kalitesinden de kaynaklanıyor. TV'nin kendi dahili uydusunu mu kullanıyorsunuz yoksa harici kutu mu ?

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
buraya kadar genel bilgi oldu ama öncelikle siz şu video yu hele bir test edin,sonra tekrar döneriz ana konuya
Videoyu indirip denedim; ''Motion Smoothing'' ayarı açılmamışsa, evrende şu ana kadar üretilmiş olan bütün televizyonlar bu görüntüyü takılarak oynatır.
Hatta bu ayarı açsan da bir şey değişmiyor çünkü videonun kendisinde problem var. O nedenle, bu video referans olursa ortaya hatalı sonuçlar çıkar.

120 Hz Sony Tv, 60 Hz Samsung TV ve 165 Hz. Asus monitörde denedim, ekran kartı ayarlarından fps'yi 24 kare olarak sınırlayarak denedim, yine de judder oluşuyor çünkü videonun kendisi hatalı.

Hatta bunun için özel video indirmeye gerek yok, internette daha iyi örnekler var. Mesela şu videoyu istediğiniz ekranda açın titremeye engel olamazsınız;

120 Hz TV2deki görüntüsü

Daha önce bunu paylaşmıştım, böyle ''Slow Panning Shot'' diye tabir edilen sahnelerde görüntü yumuşatma açık değilse judder kaçınılmaz olur;

Özellikle amatör kişilerin çektiği videolarda, böyle kameranın döndüğü yerlerde kamera çok hızlı döndürülünce bu sonuç çıkıyor, Youtube üzerindeki videoların çoğunda bu problem oluyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
albanez albanez Abi, senin verdiğin kaynakta sorun var, bu video ile tv test edilmez. Video ''Yüzüklerin Efendisi İki Kule'' filminden alınmış.

Birinci sahnenin orijinal film içindeki zaman çizelgesi: 1:38:26
İkinci sahnenin orijinal film içindeki zaman çizelgesi: 2:10:20 - 2:10:32
Üçüncü sahnenin orijinal film içindeki zaman çizelgesi: 11:29 - 11:38

Filmi Netflix üzerinden açtığımda (üstelik 4K değil 1080P) stutter veya judder yok.
Sahne 1 (Yumuşaklık ayarı kapatılsa dahi judder seviyesi katlanılabilir düzeyde)

Sahne 2

Sahne 3

Televizyona kusur bulmadan önce, güvenilir kaynaklardaki görüntülerle test etmek daha sağlıklı olur. PML9507 için uzaktan bir şey söyleyemiyorum ama ghosting olmaması gerekir.

Fakat, özellikle böyle kameranın döndüğü ağır çekim sahnelerde hızlı panele sahip yeni tv'lerin daha kötü performans gösterdiği söylenir.

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
bu video zaten özel hazırlanmış ve özellikle stutter tarzı sıkıntılar için!
filmin original halini herkes gördü veya biliyor ama video sadece bir referans olarak
oradan alınıp derlenmiş!
sizin bahsettiğiniz gibi bu filmin normal halinden burada ki kısa video farklıdır!
yani aynı şey den bahsetmiyoruz

siz bunu oynatın oradan bakın

TN monitörler ile motion olayı iyi bir "TV" de akış gayet normaldir!
Motion ayarı "OFF" da dururken örneğin smooth akması gerekiyor!

çekim de slow-panning de ise yine gerek "ritm algılama"(cadence)
gerekse de "aşağı-ölçekleme"(pull-down işlemleri) panelin ister HD/FHD olsun
isterse UHD olsun hiç farketmez bunları başarı ile aşması gerekiyor!
iyi ve hız lı bir panel de

ya da diğer ifadeyle Cadence&Pull-down hala tüm panellerin çoğun da
sıkıntılıdır,kimileri hala özellikle 24fps de yine sorunlu,özellikle Sony ler!
çünkü bu panel örneğin motion da oldukça hızlı iken Ritm&ölçekleme de
sıkıntılıdır(24fps de)Sony ile birlikte çoğu marka da aynen böyledir!

arkadaşın bahsettiği Ghost ayrıca iki türlü de olabiliyor,özellikle bunu daha önce anlattım
birincisi "minil-LED" hala bir sorun işareti,baclit de motiona bağlı uyum sağlanamıyor!
ayrıca burada bahsedilen Ghost normal anlatılan bir ghost gibi ama çıplak
gözle bunu biraz bilen birilerinin izlemesi gerekiyor!

not;Ghost ve benzeri türden sıkıntıların "yazılım" tarzı işlemleri de ayrıca söz konusu olabilir
örneğin böyle bir şey varsa bu da yazılımla giderilir!
ancak böyle olaylarda direk yazılım da bazen sorun giderilemiyor

burada panel servise gelmişse örneğin "MB" değiştirilerek tekrar bakılır(bir yedek MB takılır
ve izlenir ve sorun hala devam ediyorsa o zaman TV değişimi söz konusu olur!)

yani bilen bir uzman olayı aslında rahat çözebilir,şuradan buradan v.s diyerek ve test ederek
bunu çözer ama TPV nin servis olayı bana göre biraz sakat yaw
Servis de veya TPV gibi merkezlerin elinde bunu çözecek ekipmanlar vardır
ama kimi zamanda uğraşmayıp,direk arızaya ayırıp,TV değişimi de yapabilirler

kısaca bunlar taa HD zamanında beri olan sıkıntılardır!

ama ben mini-LED konusunda hala soru işaretlerine sahibim ve içimde rahat değil!
üstelik bu meretler HiEnd tepesinde en pahalı TV ler olarak satılıyor

eskiden olsa olayı daha rahat anlardık,örneğin 2013 ve öncesi gibi,gerçi o zaman UHD ler ya çıkmamış
ya da çok yeni çıkmış olsa da böyle sıkıntılar her zaman oluyordu!!!

O zaman Japon larda sahada idi! şimdi iş çakal Çin lilere kaldı bir de Çin işi Samsung/Sony ler var
alemin kralı diye lanse edilen

Cadence&Pull-down yaw bunları çözecek 2023 yılında bile tek bir Marka yok!

ghost dahil bir sürü sıkıntı zaten bundan dolayı oluyor!

++
bu arkadaş bence Servis yazdırsın ve bahsettiği sıkıntıları açarak bunları göstermesi gerekiyor
bu şekilde daha rahat olur ve bana göre servise girerse böyle bir panel ve bahsettiği
sıkıntıları da tesbit ederlerse kesin çözüm sunarlar

ama genel de yapılan şu oluyor ...abi bunlar normaldir... klasik lafını ediyorlar!
ülen bunun nesi "normal" yaw!

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
yukarda ilk verdiğin 3 adet şu bildiğimiz sahneler de bende TN+42"IPS+46"VA paneller de
tamamen sıkıntısız(ama video da çekim sıkıntısı vardır)tam smooth akıyor resim! (bunları çok eskiden denemiştim)

50"VA da ise çok hafif atlama ile smooth sayılacak seviyede ve Motion "OFF" iken!
bendeki eski sattığım 8505 de böyleydi,şimdiki 8807 de böyle yani motion konuusnda
ve OFF da iken adeta sorunsuz(ama sıfır sorun değil tabiki) ama ilk verdiğim paneller gibi de değil,hele Tosh lar da
böyle videoların her türlü sıkıntı çekimleri adeta süper!

diğer mesajda basettiğim pull-down işte tam burada devreye giriyor,paneller bu konuda
kötü! hatta ciddi kötü
Cadence da ise hepten kötü

sonuç şudur;genel olarak=bahsettiğim çok hassas oynatımlar da işlemci aldığı resim kareleri
emirlerini tam zamanında ve doğru olarak işleyemiyor!

TN en başarılısı,çünkü o bunları basit bir sistem hallediyor+paneli de ona göre,ebat da küçük olunca sıfır sorun
IPS daha hızlı(TV ler de)olduğu için kısmen daha başarılı
ama VA lar bu konuda ciddi sorunlu

not;eski Sharp TV/Monitörler hariç tabiki!!! (VA lı olanlar)

R Çevrimdışı

reaze

Yeni Üye
29 Mar 2023
36
22
Ben videoyu indirip yakından inceledim bir sorun yoktu. Netflix hesabımıda 4k hdr olarak yüksekttim ve şuanda gram kasma, donma yok yüksek ihtimalle televizyona bağlı olan anten kablosundan

Uyduda kanalın görüntü kalitesinden de kaynaklanıyor. TV'nin kendi dahili uydusunu mu kullanıyorsunuz yoksa harici kutu mu ?
TV'nin kendi uydusu ancak çatımızdaki antentende kablo ile bağlı hocam.

Son aklıma takılan şu,
Televizyon uyduluydu zaten ancak kuran arkadaşlar anten kablosunuda bağladılar. Antenim eski bir anten ve yüksek ihtimalle 4k kaldırmıyor olabilir. Buda etkiler mi?

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
filmin original halini herkes gördü veya biliyor ama video sadece bir referans olarak
oradan alınıp derlenmiş!
sizin bahsettiğiniz gibi bu filmin normal halinden burada ki kısa video farklıdır!
yani aynı şey den bahsetmiyoruz
Bu videonun referans teşkil edebilecek bir özelliği yok; 1280x544 piksel, 2.35:1 en boy oranı ve 29.97 fps'lik sıradan bir video.

Farklı marka ve panel hızlarındaki tv'lerde + monitörde + iphone'da denedim, sonuç değişmiyor. Netflix'teki versiyonu ise orijinal 23.976 kare.

ya da diğer ifadeyle Cadence&Pull-down hala tüm panellerin çoğun da
sıkıntılıdır,kimileri hala özellikle 24fps de yine sorunlu,özellikle Sony ler!
çünkü bu panel örneğin motion da oldukça hızlı iken Ritm&ölçekleme de
sıkıntılıdır(24fps de)Sony ile birlikte çoğu marka da aynen böyledi
Anlıyorum, zaten hızlı panele sahip cihazların ağır çekimlerde dezavantajlı olduğunu söyledim yukarıda. Fakat pull down ile alakası yok bunun çünkü video zaten 30 fps yani 120'lik panel saniyede 4 kare, 60'lık panelde 2 kare oynatacak. 24 kare olsaydı o zaman 60'lık panel için pull down'dan bahsedebilirdik.

Cadence&Pull-down yaw bunları çözecek 2023 yılında bile tek bir Marka yok!
Yok daha neler.

diğer mesajda basettiğim pull-down işte tam burada devreye giriyor,
Pulldown gerektiren bir durum yok, senin yüklediğin video 30 kare; 4x30 veya 2x30 yapacak bu kadar basit.

TN en başarılısı,çünkü o bunları basit bir sistem hallediyor+paneli de ona göre,ebat da küçük olunca sıfır sorun
Hiç zannetmiyorum ama kafaya taktım, görüntüyü flash belleğe attım, TN panel bulabilirsem deneyeceğim. Bu görüntü 99.9% TN panelde de judder yapacak. Birazdan bir arkadaşın bilgisayarını tamir etmeye gideceğim, fırsat olursa bu görüntüyü onun monitörde de deneyeceğim.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Ben videoyu indirip yakından inceledim bir sorun yoktu. Netflix hesabımıda 4k hdr olarak yüksekttim ve şuanda gram kasma, donma yok yüksek ihtimalle televizyona bağlı olan anten kablosundan

Son aklıma takılan şu,
Televizyon uyduluydu zaten ancak kuran arkadaşlar anten kablosunuda bağladılar. Antenim eski bir anten ve yüksek ihtimalle 4k kaldırmıyor olabilir. Buda etkiler mi?
Sorunun çözülmesine sevindim. Gözden göze fark var, herhalde benim gözlerimde ya da cihazlarımda sorun var 🙂

R Çevrimdışı

reaze

Yeni Üye
29 Mar 2023
36
22
Sorunun çözülmesine sevindim. Gözden göze fark var, herhalde benim gözlerimde ya da cihazlarımda sorun var 🙂
Hocam son olarak bir şey sormak istiyorum. Tv kendiliğinden uydulu kurarken antendeki uydu kablosuda takıldı tvye antenim 4k desteklemediği için kasıyor gibi görünüyor olabilir mi normal uydu modunda?

albanez Çevrimdışı

albanez 

Süper Üye
19 Mar 2018
3,232
Samurai Unforgotten

sizinle bu konuları tartışmak bile boşuna,zaten okuduğunu bile anlamıyorsun
ayrıca ben başka şey sen başka şeyden bahsediyorsun

kısaca sen bu konular hk.hiç bir şey bilmediğin belli

zaten yazdığın da bu örneğin ...Yok daha neler....

bu senin sıfır tecrübe sahibi olduğunu gösteriyor,sadece kağıt üstü bazı bilgileri verip
ki bunlar zaten aynı standard bilgilerdir ama işin çalışma düzeni çok farklıdır!

Benim yazdıklarımı bir daha alıntılayıp bana cevap yazma!!
yani beni "Yok say" yap,tıpkı benim de şimdi yaptığım gibi
Lütfen

O Çevrimdışı

Ozzytaste

Yasaklı Üye
2 Nis 2023
276
54

Son aklıma takılan şu,

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
TV yayınları 1080i.
4K çözünürlük henüz yerli kanallarda yok.
Olsa bile bitrate zaten yetersiz bizim kanallarda.

YouTube, Netflix de aslında öyle.
Asıl bitrate orijinal blu-ray filmlerde.
Tabi onlar da gerçekten 4K çekildilerse.
1080P veya fi tarihinde kaydedilip restorasyonla yükseltilmedilerse.
Tabi burada diski oynatacak makinenin de mühendisliği işi etkiliyor.
Giriş seviye bir makine ile üst seviye makine arasında dağlar kadar fark var.
Aynısı harici uydu alıcısı için de geçerli.

Bir de izleme mesafesi de önemli.
1080P veya düşük çözünürlük içerik izleyecekseniz izleme mesafenizi artırmanızda fayda var.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Çanak anteni değiştirmeme gerek var mı? 4K desteklemiyor olabilir dedi peder. Eskiymiş biraz.

Birde 4K destekler değil mi?
Anten ile işin ilgisi yok.
Bence kablonun da pek ilgisi yok.
Yani kablo-lnb işi etkiler ama asıl iş uydu alıcısı ve içindeki tunerde biter.

Anten sadece yayını alabilme ihtimalinizi artırır öyle söyleyeyim.

Geri
Üst Alt