Netflix de Film İzlemek İçin Ses Sistemi Önerisi

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Airpods Max.'i deneme fırsatın oldu mu abi ? Senin ne düşüneceğini çok merak ediyordum bu konuda.
maalesef deneyemedim zaten apple tvlerin true hd atmos desteği olmadığından eksik bir ürüne 25000 tl verecek kadar da apple tutkunu değilim cep telefonunu bile ailenin zoru ile kullanıyorum

mesajımı düzelttim true hd atmos yazmışım true hd ve stream atmos olacaktı belki bu apple'ın bizim kulaklığa tek faydası bu oldu dolby mat diye bir şey uydurttu firmaya (dolby) bizim eski kulaklıkları atmos destekler hale getirdi netflixte :deli1

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
maalesef deneyemedim zaten apple tvlerin true hd atmos desteği olmadığından eksik bir ürüne 25000 tl verecek kadar da apple tutkunu değilim cep telefonunu bile ailenin zoru ile kullanıyorum

mesajımı düzelttim true hd atmos yazmışım true hd ve stream atmos olacaktı belki bu apple'ın bizim kulaklığa tek faydası bu oldu dolby mat diye bir şey uydurttu firmaya (dolby) bizim eski kulaklıkları atmos destekler hale getirdi netflixte :deli1
Bir arkadaştan falan deneme şansın olursa mutlaka denemeni öneririm. Sadece stream için kullanılıyorsa mecburen DD+ veriyor, bu bakımdan True HD eksikliği çok önemli değil. Hatta Max. olması şart değil, Airpods 3 bile yeterli. Apple uzamsal ses çok farklı bir deneyim, nasıl yaptılar bilmiyorum ama bazen kulağınızda unutup sesin kulaklıktan değil de televizyonun içinden geldiğini sanıyorsunuz.

Kulağınıza taktığınız an otomatik olarak bağlanıyor, çıkardığınızda duruyor. Siri'yi kullanabiliyorsunuz. İlk zamanlarda biraz farklı gelmişti, şimdi bırakamıyorum. Windows'taki ''Atmos for Headphones'' bile yavan geliyor. Atmos içeriklerde Atmos, diğerlerinde çok kanallı olarak veriyor sesi (kulaklık için konuşuyorum). Surround olmayan içeriklerde istenirse stereo'yu uzamsala dönüştürebiliyor. Bunda bile başarılı diyebilirim. Apple TV'ye gerek yok, iphone varsa Airpods 3 bağlaman yeterli.

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
çok önemli önemli olmaz olur mu dağlar kadar fark var iki ses arasında dolayısıyla jvc bulabilen alsın yoksa sony en iyisi

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
stream medyalardaki sesler çok sıradan dh soundbarlar topiğinde muhakkak indirilmiş remux denemelerini istiyorum arkadaşlardan deneyen biz hiç kullanmamışız aleti diyor :sirit

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Kulaklıkta her ikisini de üst düzey verebilmesi zor geliyor bana. Airpods Max. tiz kötü derken tamamen dengesiz bir ses profilini kast etmedim, Airpods 3'e göre tizler zayıf kalıyor.

Asus çok iyi bir kulaklık ama iki sorunu var; birincisi kablolu olması ikincisi de gerçek 7.1 diye bahsettiğiniz sesin stereo formatında olması. Bunu direkt tv'ye bağlayarak kullanmak zor. Benim söylediğim HW700DS direkt olarak TrueHD, DTS gibi formatları destekliyor.

Müzik ve sinema 2 farklı ses profil olduğu için, her iki amaç için farklı kulaklıklar kullanmak daha iyi bir fikir olabilir.

Denemeden yorum yapmam çok sağlıklı olmaz 🙂 Bir tanesi gerçek 7.1 ama ses formatı stereo; diğeri ise sanal surround fakat ses kodeği gerçek Dolby.

O zaman ben de şunu sorarım; Dolby varken stereo'yu neyleyim 🙂

Bu stereo ile tam olarak neyi kastediyorsunuz anlayamadım. Stereo sağ ve sol kanalların ayrı kaydedilip ayrı hoparlörlerden oynatıldığı (bu durumda 2) sistemdir. Kodek, metadata ya da format değildir.

Gerçek 7.1 ve 5.1 kulaklıklarda her bir kasa içindeki sürücüler normalde hoparlörlerin bir oda içindeki yerleşim pozisyonları ile aynı şekilde konumlandırılmıştır. Yani siz fiziki olarak 7.1 veya 5.1 sürücülerden duyuyorsunuz.

Yani bu gerçek 7.1 kulaklıkları, 7.1 ses kaynağı ile sürüyorsunuz ve fiziki olarak 7.1 sistemle dinlemiş oluyorsunuz.

Bu sürücülerin ses karakteristikleri de birbirinin zayıf frekans bantlarını kapatacak şekilde ayarlanıyor.

Diyelim en kralından 9.2.4 kanal ses sisteminiz var ama stereo ses çözüyor, ister miydiniz ? Bu kulaklık ile pc üzerinden Netflix yayını izliyorsunuz diyelim. DD+ ses alabilecek misiniz, hayır tabi ki.

Kulaklığın sanal surround olması onu tamamen işlevsiz yapmıyor ancak kodek eksikliği ses kalitesine direkt etkiler. Hatta sanal olmasına rağmen JVC çıkmadan önce bu alanın en iyisi HW700 olarak gösteriliyordu.

Sanırım bu sistemlerin nasıl çalıştığı hakkında tam olarak bilgi sahibi değilsiniz. Gerçek 5.1 ve 7.1 kulaklık ile Netflix, Disney, Amazon gibi herhangi bir streamden ya da bluray, bluray'den riplenmiş bir film izlerken ona ne veriyorsanız onu oynatıyor. Yani oynattığınız filmde 5.1 ses varsa 5.1 olarak, 7.1 ses varsa 7.1 olarak dinliyorsunuz. İşte bu yüzden 7.1 ses için toplamda 10 tane sürücü kullanılıyor. Bu kulaklıklarda sizin kutunun yaptığı işi bilgisayarın kendisine yaptırıyorsunuz.

Şöyle bir şey var, bu kulaklıkların ''Dolby Atmos for Headphones'' lisanslı olanları mevcut. Veya Asus kulaklığı Windows bilgisayarda kullanırsanız, Atmos yazılımını satın alabilirsiniz. Bu şekilde ses performansı artacaktır.

Lakin benim kendi deneyimlerime göre Apple firmasına ait uzamsal ses teknolojisi Windows'taki Atmos yazılımından daha başarılı. Ben Airpods + Spatial Audio'dan daha çok keyif alıyorum.
''Dolby Atmos for Headphones'' denilen özellik standart bir kulaklığa sizin kulaklığınızdaki hissiyatı veren özellik. Zaten şu sıralar müzik yapımcılarının üzerinde çalıştıkları konuda ATMOS remix denilen olay. DD'den, DTS'ten farklı olarak ATMOS bir codec değil metadata'dır. Herhangi bir formatın üstüne bu metadata eklenebiliyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
stream medyalardaki sesler çok sıradan dh soundbarlar topiğinde muhakkak indirilmiş remux denemelerini istiyorum arkadaşlardan deneyen biz hiç kullanmamışız aleti diyor :sirit
Onu daha önce denedim, fark var mı var ama bana sürdürülebilir gelmedi. Açıkçası üşeniyorum sürekli indirip izlemeye 🙂 Stream servislerinde dizi de çok izlediğim için, o seçenek bana pek uymadı.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Sanırım bu sistemlerin nasıl çalıştığı hakkında tam olarak bilgi sahibi değilsiniz.
Evet, çok uzman olduğum bir konu değil. Fakat stereo konusunda yanıldığımı zannetmiyorum.

Bu stereo ile tam olarak neyi kastediyorsunuz anlayamadım. Stereo sağ ve sol kanalların ayrı kaydedilip ayrı hoparlörlerden oynatıldığı (bu durumda 2) sistemdir. Kodek, metadata ya da format değildir.

''Dolby TrueHD, also known as MLP, is a lossless audio codec used widely on HD and UHD Blu-ray Discs.''

Bahsettiğiniz Asus kulaklığın teknik verilerine girdim, hiçbir Dolby formatını desteklemiyor. 7.1 kanal stereo şeklinde yazıyor.

Şimdi şöyle örnek vereyim, HDR400 için ne lazım mesela ? Minimum 400 nit parlaklık. Elimdeki tv/monitörün 600 nit parlaklığı var diyelim ama HDR lisansı yok, sadece SDR görüntü verebiliyor. 600 nit parlaklığa çıkabiliyor diye HDR görüntü izleyebiliyor muyum ? Tabi ki hayır. HDR sinyali gelse bile bunu alamayacak ve SDR olarak oynatacak.

Bahsettiğiniz kulaklığın olayı da buna benziyor. Fiziksel olarak 7.1 kanalı olabilir ama Dolby lisansı yok. Dolby Digital Plus+ olarak kodlanmış ses dosyasını dekode edemediği için stereo olarak veriyor. Veya doğru tabir bu ise (uzman olmadığını söyledim) PCM olarak veriyor.

Veya benim tanımlamalarım yanlış ise şunu söylemem daha doğru olur: ''Bu kulaklık hiçbir Dolby formatında ses veremiyor''. Zaten Dolby verebilseydi mutlaka bu ön plana çıkarılır, kocaman yazılarla belirtilirdi.

Sony MDR-HW700DS desteklediği formatlar;

Sony burada direkt ''Desteklenen ses formatları'' ibaresini kullanmış,
HW700_Format.jpg

JVC de burada açıkça belirtmiş,
JVCd38d8ad7de90a935.jpg

Dolby TrueHD için burada da kodek olarak bahsediliyor;

S Çevrimdışı

sadays

Aktif Üye
26 Eyl 2020
193
54
Onu daha önce denedim, fark var mı var ama bana sürdürülebilir gelmedi. Açıkçası üşeniyorum sürekli indirip izlemeye 🙂 Stream servislerinde dizi de çok izlediğim için, o seçenek bana pek uymadı.
bakma böyle yazdığıma john wick 4 indireli aylar oldu yatıyor hakikaten bu stream servisler bizi tembelliğe alıştırdı ama true hd atmos da başka bir alem yahuu apartmanda mümkün değil benim ikiz villa ben bile açamıyorum sesi yan komşuya gider diye o kadar taş yün filan koydurdum duvalara yine de gümbürdüyor Allahtan fazla evde durmuyorlar karı koca çalıştıklarından hafta sonu hep yoklar o zaman köklüyorum sesi :deli1

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
bakma böyle yazdığıma john wick 4 indireli aylar oldu yatıyor hakikaten bu stream servisler bizi tembelliğe alıştırdı ama true hd atmos da başka bir alem yahuu apartmanda mümkün değil benim ikiz villa ben bile açamıyorum sesi yan komşuya gider diye o kadar taş yün filan koydurdum duvalara yine de gümbürdüyor Allahtan fazla evde durmuyorlar karı koca çalıştıklarından hafta sonu hep yoklar o zaman köklüyorum sesi :deli1
Taş yünü malzeme kullanmakla çok iyi bir karar vermişsiniz, ısı yalıtımı çok iyi olur, size fazla doğalgaz faturası da gelmez.

Stream servislerinde içeriğe göre de ses kalitesi çok değişebiliyor. Her iki içerik de DD+ olmasına rağmen bir tanesi diğerine göre daha iyi ses verebiliyor.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Şimdi anladım tam olarak nereye takıldığınızı.

Evet, çok uzman olduğum bir konu değil. Fakat stereo konusunda yanıldığımı zannetmiyorum.
İşte tam olarak burada yanılıyorsunuz.

imagec97872aa360eff51.png

Burada alt alta yazılmasını nedeni bu alet hem stereo olarak kullanılabilmekte, hem de 7.1 olarak kullanılabilmekte. Bu alete her zaman 7.1 kanal ses veremezsiniz. Belki de stereo bir kaynağa bağlayacaksınız. Bu durumda üçgene benzeyen bir kutu var dikkatinizi çektiyse. Oradan stereo moduna alıyorsunuz ve bu durumda kulaklık stereo olarak çalışıyor. Yani sol taraftaki tüm sürücüleri paralel bağlamış oluyorsunuz. Aynı şekilde sağdakiler de paralel bağlanmış oluyor. Bu şekildeyken stereo oluyor. Ama 7.1 moduna aldığınızda her kanal kendi başına sürülüyor.

imagef0e742d745b3ef4b.png

Sizin takılmış olduğunuz Stereo ve 7.1 yazan kısmın 8 satır üstünde her kanalın sürücü çaplarını veriyor. Ben bunları kağıt üstündeki verilerle yazmıyorum. Masaüstü bilgisayarımda halen 2005 yılında almış olduğum Ozaki PH009 gerçek 5.1 kulaklık kullanıyorum. O zamanlar USB ses kartları felan yoktu. Bendeki sistem kulaklık anfisi ve kulaklık olmak üzere 2 parçadan oluşuyor. Kulaklık anfisi ses kartına mikrofon hariç 3 adet stereo 3.5mm kulaklık kablosu ile bağlandığı 5.1 giriş ve bir adet de stereo girişi var. Ön tarafında da hangi girişi kullanacaksanız seçebildiğiniz bir düğme var.

Şimdi şöyle örnek vereyim, HDR400 için ne lazım mesela ? Minimum 400 nit parlaklık. Elimdeki tv/monitörün 600 nit parlaklığı var diyelim ama HDR lisansı yok, sadece SDR görüntü verebiliyor. 600 nit parlaklığa çıkabiliyor diye HDR görüntü izleyebiliyor muyum ? Tabi ki hayır. HDR sinyali gelse bile bunu alamayacak ve SDR olarak oynatacak.

Bahsettiğiniz kulaklığın olayı da buna benziyor. Fiziksel olarak 7.1 kanalı olabilir ama Dolby lisansı yok. Dolby Digital Plus+ olarak kodlanmış ses dosyasını dekode edemediği için stereo olarak veriyor. Veya doğru tabir bu ise (uzman olmadığını söyledim) PCM olarak veriyor.

Veya benim tanımlamalarım yanlış ise şunu söylemem daha doğru olur: ''Bu kulaklık hiçbir Dolby formatında ses veremiyor''. Zaten Dolby verebilseydi mutlaka bu ön plana çıkarılır, kocaman yazılarla belirtilirdi.

Asus'un bu kulaklığı bilgisayar ve oyun konsolları için çıkardığı bir ürün. Bu kulaklık decode işlemi yapmaz. Decode yani codec'i çözme işini oyun konsolu ya da bilgisayar yapıyor. Çözdükten sonra da 7.1 olarak bu kulaklığa iletiyor. Bu da 7.1 olarak sesi oynatıyor. İşte bu yüzden orasında burasında Dolby ya da DTS felan yazmaz. DTS, DD dediklerimiz codectir. Yani sesin sıkıştırılmış halleridir. PCM ise ham analog sesin dijitalleştirilmiş halidir. Decoderda decode edildikten sonra dijital olarak aktarılmaya devam ettiği anda PCM zaten. PCM neden tercih edilmez? Çünkü ham datadır. Yani onu aktarmak için bant genişliğine ihtiyaç duyar.
Örnek vermek gerekirse sp/dif (optik ya da coaxial) bağlantı ile DTS ve DD codecleri ile 5.1 ses aktarılabiliyorken PCM olarak sadece 2 kanal aktarılabiliyor. Yani aynı sesi aktarabilmek için 3 kat veri taşımanız gerekiyor. İşte codecler bu yüzden kullanılıyor. Eğer yeterince bant genişliğiniz varsa sesi PCM aktarmak ile kayıpsız formatlar olan DTS-HD ve Dolby True-HD codecleri ile aktarmak arasında kalite olarak bir fark yok.
Daha basit bir örnek ile bir word dosyasını zipleyip USB belleğe kaydetmek ile word dosyasını direkt USB belleğe kaydetmek arasındaki tek fark USB bellekte ne kadar yer tuttuğudur. Word dosyası içeriğinde bir değişiklik olmaz.
Monitör örneğiniz bu yüzden bu konu için uygun bir örnek olmamakta. Ama monitörden örnek verirsek aynı monitöre 4K 60Hz görüntü yollamak için HDMI 2.0 veya DisplayPort 1.4 arasında hiçbir kalite farkı yoktur.

Sony MDR-HW700DS desteklediği formatlar;

Sony burada direkt ''Desteklenen ses formatları'' ibaresini kullanmış,
HW700_Format.jpg

JVC de burada açıkça belirtmiş,
JVCd38d8ad7de90a935.jpg

Sizin bu kulaklıklarınız mecburen bu codeleri çözmek zorunda. Çünkü televizyona HDMI üstünden veya sp/dif üstünden bağlanıyor. TV'niz bu formatları decode edemiyorsa mecbursunuz passthrough yapmaya. Peki bununla bitiyor mu? Bitmiyor. Sizin kutu gelen ses sinyalini decode etti ve ses geldi 5.1 ya da 7.1. Sizin kulaklıklar 2.0. Araya bir işlem daha giriyor, Atmos Mix. Bilgisayardaki ''Dolby Atmos for Headphones'' işte bu Atmos Mix işlemidir. Günümüzde Atmos mix yapılmış müzik cdleri mevcut. Ancak yüksek veri içerdiklerinden optik medya olarak Compact Disc (CD) yerine Bluray Disc (BD) kullanıyorlar. Stream olarak Apple Music, Amazon Music ve Tidal'da mevcut. Spotify'da da mevcut sanırım ama kesin emin değilim.

Dolby TrueHD için burada da kodek olarak bahsediliyor;

"Dolby TrueHD codec değil" gibi bir söylemim yok benim. Dolby TrueHD ve DTS-HDMA kayıpsız formatlar olup bunları çözmek için codec'lere ihtiyacınız var. Atmos ve DTS:X ise metadata'dır. Atmos, DD+ ve Dolby TrueHD üstüne konabilirken DTS:X sadece DTS-HDMA üstüne konabiliyor.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
Asus'un bu kulaklığı bilgisayar ve oyun konsolları için çıkardığı bir ürün. Bu kulaklık decode işlemi yapmaz. Decode yani codec'i çözme işini oyun konsolu ya da bilgisayar yapıyor. Çözdükten sonra da 7.1 olarak bu kulaklığa iletiyor. Bu da 7.1 olarak sesi oynatıyor. İşte bu yüzden orasında burasında Dolby ya da DTS felan yazmaz.
Özellikle kafama yatmayan şeylerin alıntısını yapıyorum, yanlış anlamayın.

Hadi konsolu geçtim, konsollar decode yapıyor diyelim. PC platformunda hangi Ana Kart Dolby TrueHD çözüyor mesela örnek verir misiniz ? Benim bildiğim sadece passthrough yapıyorlar.

Bu söylediğiniz konu bana çok mantıklı gelmedi; ses kanallarını tek tek ayarlanabilir şekilde kumanda edebildiğin bir kulaklık yapacaksın ama içine decoderini koymayacaksın. Çok anlamsız geldi bana. Madem o işi bilgisayara bırakıyorsun o zaman ses kanallarını ayarlamak için neden yanında kumanda veriyorsun ? Zaten pc üstünden yazılımla kolayca halledilebilecek bir şey ? Sözlerim size değil, ürüne yönelik. Çok mantıksız geldi.

Sizin bu kulaklıklarınız mecburen bu codeleri çözmek zorunda. Çünkü televizyona HDMI üstünden veya sp/dif üstünden bağlanıyor. TV'niz bu formatları decode edemiyorsa mecbursunuz passthrough yapmaya
Yani, tv modeline göre değişebilen bir konu ama çoğu tv DD+ dekode edebiliyordur.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Özellikle kafama yatmayan şeylerin alıntısını yapıyorum, yanlış anlamayın.

Hadi konsolu geçtim, konsollar decode yapıyor diyelim. PC platformunda hangi Ana Kart Dolby TrueHD çözüyor mesela örnek verir misiniz ? Benim bildiğim sadece passthrough yapıyorlar.

Bu söylediğiniz konu bana çok mantıklı gelmedi; ses kanallarını tek tek ayarlanabilir şekilde kumanda edebildiğin bir kulaklık yapacaksın ama içine decoderini koymayacaksın. Çok anlamsız geldi bana. Madem o işi bilgisayara bırakıyorsun o zaman ses kanallarını ayarlamak için neden yanında kumanda veriyorsun ? Zaten pc üstünden yazılımla kolayca halledilebilecek bir şey ? Sözlerim size değil, ürüne yönelik. Çok mantıksız geldi.

Yani, tv modeline göre değişebilen bir konu ama çoğu tv DD+ dekode edebiliyordur.
Ben de tek tek o bölümleri açıklamaya çalışıyorum zaten. Bu ses, codec, metadata konuları bir hayli karmaşık.
Codecleri bilgisayarda çözmekten yana bir sıkıntı yok. Üstünde 5.1 ya da 7.1 kanal ses kartı olan ya da harici taktığınız ses kartlarının (komple Çin işi olan çöpler hariç) hepsi DTS-HD ve Dolby TrueHD'yi çözebiliyor. Player olarak MPC-HD ve Lav Filter kullanmanız yeterli.

Asıl sıkıntılı olan taraf metadata olan Atmos ve DTS:X. Windows 11 için DTS Unbound'u kurduğunuzda DTS:X çözülüyor. Atmos için ise ya lisansı almak gerekiyor ya da arka kapı yöntemi kullanılıyor.

Hatta şöyle söyleyeyim. Bir çok oyun (özellikle biraz eski olanlar) bilgisayarda analog bağlantı ile 5.1 ses verebilirken optikten bağladığınızda stereo ses verir. Bu yüzden bazı ses kartları "DTS Connect" ve/veya "Dolby Digital Live" desteğini parayla satar. Ses kartı oyundaki 5.1 sesi alıyor, DTS Connect lisansınız varsa sesi DTS encode yaparak optik üstünden ses sisteminize yolluyor. Ses Sisteminizin decoderı da kendine gelen DTS formatındaki ses datasını decode edip 5.1 olarak çalıyor.

O kumandanın unitesi aynı zamanda ses/açıp kapatma, kulaklık anfisi, giriş seçici, oyun modu seçici gibi farklı işlevleri var. Bilgisayar için üretilen bir ürünün bu tarz codeclere bağlı kalması aslında saçma olur. Dolby yarın çıkıp "Dolby Zentroz ile daha iyi bir çevresel ses deneyimi yaşayacaksınız" derse bütün donanımlar çöp olur. Codec'i pc çözüyorsa sıkıntı yok ama bu işi kulaklığa vermişsek artık kulaklık yetersiz kalacaktır. Mesela ben bir ara stereo kısmına raspberry pi ile yaptığım basit bir müzik çalıcı yapmıştım. Oyun oynarken 5.1 girişinden PC'ye bağlıyken kitap okurken müzik dinlemek için stereo girişe geçiyordum. Bilgisayar kapalı oluyordu o sırada.

AVR'lerde de benzer problem vardır mesela. Kimi kullanıcılar tek cihaz kullanırken kimileri (bütçe burada önemli) processor/amplifier kullanır. Tek cihaz kullananlar TV ile AVR'yi HDMI ile birbirine bağlar. AVR sesi alır, decode eder, yükseltir ve hoparlörlere verir. Processor/amplifier kullananlar ise processor ile amplifier iki farklı cihazdır. Fiyatı da ona göre oluyor tabii. Mesela Marantz'ın 11.4 AVR'sinin yurtdışı fiyatı 4500$ civarında iken yakın özellikte processor/amplifier olunca 14.000$. Çok daha uçuk fiyatlı ürünler de var.

Z Çevrimdışı

zamzung

Yeni Üye
8 Mar 2024
4
27
bir hevesle bende Pioneer receiver seti dizmiştim ama apartman da olmuyo ya çevresel ses bir noktaya kadar tamam ama o bassı açamadın mı hiç bir derinliği kalmıyor 😢

Geri
Üst Alt