Netflix de Film İzlemek İçin Ses Sistemi Önerisi

E Çevrimdışı

emrah74 

Yeni Üye
29 Ağu 2018
44
Merhaba cümleten hayırlı kandiller.

Evde Netflix'de Dolby ile kaliteli,film izlemek için ses sistemi arayışına girdim elimde arızalı Sony str-de685 ve Sony str-de485e var.Eski bir cihazlar tamire değer mi bilemedim.
Logitech z906 ve Tcl p735w ikisi arasında kararsız kaldım.Logitech z906 THX sertifikası var ve güçlü bir sistem.Tcl ise daha güncel bir sistem arc HDMI, Bluetooth kablosuz subwofer gibi artıları var.

Sizin tercihleriniz hangisinden yana olurdu.

PCTeknikElektronik Çevrimdışı
30 Ocak 2024
63
Dolby Atmos destekli hdmi arc girişi olan sesi hdmi üzerinden veren sounbar bar alın optik 3.5 jak girişli eski sistemler verimli değil.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Link eklemeyi unutmuşum

Sahibinden deki ilan bana ait değildir.
Bahsettiğiniz Sony receiverlar ile Logitech Z906 veya Z5500 arasında bağlantı arabirimi açısından bir fark yok.
İkisi de optik üzerinden sayısal ses verisi alıp işleyebilir.
Dolby Atmos gibi formatlar için optik yetersiz kalır.
Logitech Z906 veya Z5500 birbirine benzer sistemler.
Z5500 den sonra Z906 modeli çıkartıldı.
Sinema konusunda tatmin eder ama iki model de Tweeter olmadığı için tizlerde zayıf kalıyor.
Onun dışında bas ve ses çıkışı güçlü. THX sertifikası var zaten, mid seslerde tatmin edicidir diye düşünüyorum.
Hiç kullanmadım, bir şey diyemiyorum.

Geçtiğimiz haftalarda Samsung Q800C aldım.
Bas Tiz ayarı ve HDMI giriş çıkışı olduğu için tercih ettim.
Dolby Atmos konusunda güldürmez ama teselli eder diyebilirim.
Sinema konusunda iyi bir performansı var.
Müzikte bence hayal kırıklığı.

Tiz seviyesi biraz daha yüksek olabilirdi.
Center yani konuşma sesi olayı bence tatmin edici.
Tabi ki doygunluk çok değil ama bence fiyatına göre yeterli.
Subwoofer'ı derin bas üretiyor, odayı bırakın evin diğer odalarına bas sesi ulaşabiliyor.
Subwoofer'ın ayarı daha hassas olabilirdi, dizginlemesi gerçekten zor. (Night Mode haricinde)
Gereksiz düzeyde güçlü.

Yani film için güzel iş yapıyor ama;
Samsung mühendisleri üründeki zayıf noktaları bununla kapatmak istemiş bence.

Bir veya iki alt modeli de tercih edilebilir.
Ortalama bir apartman dairesi için fazla güçlü.
Özellikle ses konusunda hassas, sürekli arıza çıkaran komşularınız varsa tavsiye etmem.
Subwoofer ve bar ayrı ayrı besleniyor, yani 2 adet prize ihtiyacınız var, subwoofer bara otomatik bağlanıyor.
Subwoofer'ın arkasında bağlantı durumunu gösteren led ışık ve bağlantı sorunu yaşarsanız, eşlemeniz için bir buton mevcut.
Subwoofer'ı fişten çekmeniz sistemin çalışmasını etkilemiyor. Bar tek başına çalışabiliyor.
Arka hoparlör desteği de varmış ama piyasada bulması zor. Ki onlar da ayrı ayrı prize takılıyor.

Q700C veya S800B de tercih edilebilir. Bence fazla para vermeyin.
Sadece sinema takılmayacaksanız.
Ben Samsung takım kurarım, ton ayarı var diye aldım ama müzikte daha iyi olmasını beklerdim.
Soundbarların çoğu pazarlama ürünü.
Diğer firmaların modellerine bakmadan test edip satın aldım.
Biraz da Rtings incelemesine aldandık ama :)

Samsung'un modellerini şöyle bir gözlemleyince model yükselttikçe fiyatı da gereksiz yükseltiyor.
Yani çok da matah ürünler değil bence.

Ürünün midrange performansı tatmin edici.
Tabi öyle fazla doygun bir ses beklemeyin.
Ses tonu ayarlarında bası yükselttiğinizde mid sürücüler de doygunlaşıyor.
Subwoofer'ı da güçlendiriyor tabi, onun butonu kumanda da ayrı.
SW Level tuşuyla tekrar azaltıp hallediyorsunuz.

Adaptive Sound, Game Mode, Night Mode, Standart gibi ses profilleri var.
Night mode ayar menüsünden açıp kapatılıyor.
Bu da kullanışsız bir yöntem, insan bunu ses profillerinin olduğu yere koyar di mi!

Adaptive mode dışındakiler bariz cacık.
Tiz sonda bile olsa ses düz resmen.
Game mode biraz sağ sol kanalda etrafı belirginleştiren bir çevreleme efekti veriyor ama ses yine düz.
Tiz ayarı falan işe yaramıyor.
Bunun dışında;

Space Fit (Derinlik efekti)
AVA (Otomatik ses ayarlama diyelim, TV'lerdeki AVL gibi ama biraz farklı çalışıyor.
Voice Amplifier, konuşma seslerinin olduğu frekans aralığını bildiğin köklüyor.
Konuşma anlaşılamayan videolar izlerken epey işe yarıyor.
Night mode zaten bildiğiniz gece modu, subwoofer burada bir zahmet dizginleniyor.
Virtual mode seste bir etki yapıyor gibi ama asıl olayı kablosuz arka hoparlör desteğini açıp kapatmak.
Onun dışında bas, tiz, mikrofon açık kapalı ayarı mevcut.

Optik ve HDMI girişi var. Bir de 4K 60 Hz destekli HDMI çıkışı var.
Bizim TV'de HDMI ARC yok mesela, Homatics Box > Soundbar > TV şeklinde bağladım.
TV'de optik çıkış da yok, Vestel koaksiyel koymuş, optik ile aynı gibi ama bağlamam için dönüştürücü almam lazım.
3.5 mm girişi yok.

USB girişi var, dosya oynatmıyordu sanırım, yazılım güncellemesi için.
Güncelleme vardı ama yüklemedim. İyi yorumlar yoktu sanırım.
Bir de elektrik gider, durduk yere brick olur servisle uğraşmayayım istedim.

Yani Samsung bir ürün yapmış ama üzerinde bir yere kadar çalışmış.
Ben onu anlıyorum.

BT falan denemedim, Homatics Box ile kullanıyoruz.
Mağazada denemiştim, üzerinde mikrofon mevcut, asistan vs kullanmak için.
Ayar menüsünden veya bar üzerindeki butondan etkinleştirebiliyorsunuz.

Belirli bir yılın üzerindeki Samsung Tizen televizyonlar ile wifi ses bağlantısı yapabiliyor.
Dolby Atmos ve DTS X için HDMI kablo kullanmıyorsunuz yani.
Tabi bunun dikiş tutmadığına dair yorumlar da okumadım değil.

Samsung bir de Wi-fi modemi routerı vs kapatırsanız soundbarı tekrar yapılandırmanız lazım demiş.
Öyleydi madem niye koydun derler adama :haha1

Kullanım kılavuzu yok resmen, aha böyle çalıştırıyon, duvar aparatını şöyle vidalıyon diyip geçmişler.
Smart things uygulaması ile wifi üzerinden kontrol edilebiliyor sanırım.
Böylelikle Spotify gibi servislerde evinizde bir cihaz olarak görebiliyorsunuz.
Bunu şahsen homatics ile yapmak daha pratik.
Homatics'de CEC etkin ama detaylı kurcalamadım, sanırım ondan çalışmıyor.
Otomatik standby var diye düşünüyorum, bir süre ses gelmedikten sonra kumandadan açma kapatma düğmesine basınca "BYE" yazısı çıkmıyor, "ON" yazısı beliriyor. Öndeki ızgaranın ardına ufak bir led gösterge koymuşlar. 8 segment displayin ledlerden ibaret olan hali. Led tabela yani. Menülerde ayar yaparken 1 sn kadar beklemeniz gerekebiliyor, sonrasında seri şekilde seviye ayarı değişiyor.

Kumanda Samsung'un smart kumandaları gibi, seviye tuşları hareketli, üstüne bastırdığınızda mute fonksiyonu işliyor.

Dinlemeden ürün almayın, hatta kumandayı mutlaka alıp ses ayarını kendiniz yapın.
Ya da kendi içeriklerinizi yanınızda götürüp deneyin.
Promotörler sadece ses ve bas kökler :)

Zaten ciddi bütçelere çıkmadıkça bu tür ürünlerde hi-fi veya odyofil işi denilebilecek ürünler bulunmuyor.
Soundbarlar bence hala oyuncak ve pazarlama ürünü.
Özellikle arka kablosuz hoparlör olayı komedi.
Yani ya bataryalı oluyorlar ya da 220 priz istiyorlar.
Yok abi klasik kablolu sistemin gözünü seveyim.

O borca girebilsem gidip 5.1 takım dizerim de, sadece hazır bir hoparlör seti almak bile 30 kağıda falan geliyor.
Ki bu başlangıç noktası, fiyat yukarı doğru gidiyor.
E daha receiver var, ona da bir para bayılmak gerekiyor.

Soundbar falan uğraşamam diyorsanız Z906 alın derim.
Ya da HDMI CEC, ARC destekli televizyonunuz varsa, LG-Samsung gibi bir markaysa;
Soundbar'ı da o firmalardan alıp eşleyin derim.

Q800C sinema konusunda tatminkar, bası doygun tok bas değil derinden gelen bir bas sesi var.
O da bariz film için yani belli.
Homatics de sayısal ses işleme ayarını "Passthrough" yaptım, sesi soundbarın chipi işliyor.
Kumandadaki info tuşuna bastığınızda ses formatını size söylüyor.
Stereo, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos gibi yazılar yazıyor.
DTS denemedim. Onun için dosya indirmem lazım.
Netflix'te Atmos filmlerde tatmin edici.

Bu arada subwooferı fişten çıkarıp soundbarın basına baktım, muhtemelen bir reflex portu olmadığı için ses biraz boğuluyor gibiydi.
Tabi sesi sonuna kadar açmıştım :)
Ses ayar seviyesi 0'dan 100'e kadar gidiyor.
Ortalama 15-20 veya coşmak isterseniz, salonun metrekaresi ve izleme mesafenize göre, 30 seviyelerine çıkabilirsiniz.
Subwoofer abimiz ise -12 -6 -5 -4 -3 -2 -1 0 1 2 3 4 5 6 diye kademe ayarına sahip.
-12 çalışıyorum ama night mode değilim diyor. Biraz duyuyorsunuz.
Bas ton ayarı +6 olduğu için bas var yani.
Komşularla dinlemek istemiyorsanız en fazla -4 -3 falan yeterli bence.
0 dan yukarısı bariz fantazi. Arabada sesi kökleyenlerden farkınız olmaz.
Müstaki el olsa çok takmam kafaya ama apartmanda, hele ki günümüz kağıt binalarında, o seviyeler olaysız kullanılmaz :))

TCL sistemleri merak etmiştim ama mağazada deneyemedim, vitrine koyup gitmişler adeta.
Elektrik bağlantısında elektrik yoktu :)

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Yanlış anlamayın ama Dolby Atmos'u çok büyütüyorsunuz.
Öncelikle Dolby Atmos bir meta verisidir. Ballandıra ballandıra anlatılan Dolby Atmos, 7.1 kanal Dolby TrueHD (kayıpsız bir formattır kendisi) üstündeki Dolby Atmos. Stream platformları üzerinden 5.1 Dolby Digital (kayıplı bir formattır kendisi) üstündeki Dolby Atmos ile sadece Dolby Digital arasında ses kalitesi öyle çığır açacak gibi değil. Heleki cep radyosundan hallice hoparlörleri olan soundbarlar ile Atmos emin olun ki bir şey değil.

Logitech'in hoparlörleri ise mid yoksunu sesleri olan cihazlar.

Elinizdeki AVR'leri ile hangi hoparlörleri sürmeyi düşünüyorsunuz? Eğer elinizde orta seviye hoparlörler de varsa AVR'leriniz gayet iyi performans verecektir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Yanlış anlamayın ama Dolby Atmos'u çok büyütüyorsunuz.
Öncelikle Dolby Atmos bir meta verisidir. Ballandıra ballandıra anlatılan Dolby Atmos, 7.1 kanal Dolby TrueHD (kayıpsız bir formattır kendisi) üstündeki Dolby Atmos. Stream platformları üzerinden 5.1 Dolby Digital (kayıplı bir formattır kendisi) üstündeki Dolby Atmos ile sadece Dolby Digital arasında ses kalitesi öyle çığır açacak gibi değil. Heleki cep radyosundan hallice hoparlörleri olan soundbarlar ile Atmos emin olun ki bir şey değil.

Logitech'in hoparlörleri ise mid yoksunu sesleri olan cihazlar.

Elinizdeki AVR'leri ile hangi hoparlörleri sürmeyi düşünüyorsunuz? Eğer elinizde orta seviye hoparlörler de varsa AVR'leriniz gayet iyi performans verecektir.
Ya öyle tabi ama bugün AVR sistem toplamak epey maliyetli.
Atmos'u yoksa ben de büyütmüyorum, gerçek Atmos sistem kurmak epey uğraştırıcı.
Mevcut çevresel ses düzenine tavan eklenmiş gibi düşünebiliriz. :hihi

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Ya öyle tabi ama bugün AVR sistem toplamak epey maliyetli.
Atmos'u yoksa ben de büyütmüyorum, gerçek Atmos sistem kurmak epey uğraştırıcı.
Mevcut çevresel ses düzenine tavan eklenmiş gibi düşünebiliriz. :hihi
Ben zaten 15 yıldır AVR kullanıyorum :hihi Burada en fazla parayı tutacak ürün AVR ve arkadaşın elinde zaten 2 adet mevcut. Bu durumda bunları daha önce kullandığını da varsayarsak hoparlörleri de var demektir. Tamir ettirildiğinde her türlü soundbardan daha iyi ses alabilecektir.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Ben zaten 15 yıldır AVR kullanıyorum :hihi Burada en fazla parayı tutacak ürün AVR ve arkadaşın elinde zaten 2 adet mevcut. Bu durumda bunları daha önce kullandığını da varsayarsak hoparlörleri de var demektir. Tamir ettirildiğinde her türlü soundbardan daha iyi ses alabilecektir.
Hoparlör var hoparlör var.
Belki sadece AVR var elinde bilemeyiz.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Sony'nin AVR'leri genelde diğerlerinden bir tık yukarıda fiyatlanmıştı. Elinde 2 AVR olan bir kişinin elinde orta seviye en azından 4 bookshelf ve 1 center'dan oluşan bir set vardır diye düşünüyorum.

Hobi olarak arızalı AVR topluyorsa bilemem ama.

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
Sony'nin AVR'leri genelde diğerlerinden bir tık yukarıda fiyatlanmıştı. Elinde 2 AVR olan bir kişinin elinde orta seviye en azından 4 bookshelf ve 1 center'dan oluşan bir set vardır diye düşünüyorum.

Hobi olarak arızalı AVR topluyorsa bilemem ama.
Arkadaşın eline bedavaya Sony Pascal set geçmişti.
Takas teklif ettim, o zamanın cep telefonlarıyla, kabul etmedi.
Bazen sahibinden'e düşüyor ama başka şehirde.
Kim gidecek de test edecek.

A Çevrimdışı

aeronics 

Süper Üye
15 Kas 2020
581
44
Arkadaşın eline bedavaya Sony Pascal set geçmişti.
Takas teklif ettim, o zamanın cep telefonlarıyla, kabul etmedi.
Bazen sahibinden'e düşüyor ama başka şehirde.
Kim gidecek de test edecek.
Şahsi tercihim önler ve arkalar kule hoparlör kullanmak olur ama şu an için önler kule arkalar bookshelf takılıyorum. Bookshelf'ler kendi yaptığım tanesi yaklaşık 12kg gelen ayaklara sabitlenmiş haldeler. Center zaten oturaklı şekilde sabitlenmiş durumda. Aktif subwoofer da akustik test ile konumlanmış durumda.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,362
39
En iyi ses deneyimi kulaklık ile bence 🙂 Şu an en iyi seçenek Apple TV + Airpods 3. Bütün detayları duyuyorsunuz, uzamsalı oldukça başarılı.

Stream platformları zaten DD+ ses veriyor, o da düşük bitrate olarak. True HD veya DTS HD Master alma şansınız yok. Gerçek surround için profesyonel bir kişi tarafından hoparlör dizilimi ve ayarı yapılması gerekli, tavan da bile hoparlör olması lazım. Bu olmuyorsa bile en azından odanın çevresine konumlandırılmış olmalı. Soundbar falan hikaye geliyor bana.

O Helikopter kafamın üzerinde uçmuyorsa bir anlamı yok. Böyle bir sistem kurabilsem odanın da yalıtımlı olması lazım ki sesi istediğim kadar açabileyim. Bu nedenle en iyi seçenek kulaklık 🙂

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,623
En iyi ses deneyimi kulaklık ile bence 🙂 Şu an en iyi seçenek Apple TV + Airpods 3. Bütün detayları duyuyorsunuz, uzamsalı oldukça başarılı.

Stream platformları zaten DD+ ses veriyor, o da düşük bitrate olarak. True HD veya DTS HD Master alma şansınız yok. Gerçek surround için profesyonel bir kişi tarafından hoparlör dizilimi ve ayarı yapılması gerekli, tavan da bile hoparlör olması lazım. Bu olmuyorsa bile en azından odanın çevresine konumlandırılmış olmalı. Soundbar falan hikaye geliyor bana.

O Helikopter kafamın üzerinde uçmuyorsa bir anlamı yok. Böyle bir sistem kurabilsem odanın da yalıtımlı olması lazım ki sesi istediğim kadar açabileyim. Bu nedenle en iyi seçenek kulaklık 🙂
O helikopter Atmos yokken de kafa üstünde uçmuyordu ki? :hmm
Legal takılayım desen bunun Blu-ray oynatıcısı, blu-ray filmi derken fatura yükseliyor.
Ki o diskleri de muhtemelen yurt dışından tedarik etmek gerekecek.
Korsan da bana mantıklı gelmiyor.
Dolby Digital Plus veya ta kendisi bana yeterli geliyor.
Gerisi sesi kaydeden mühendise kalmış bence.
Dolby TrueHD, DTS HD gibi yüksek bitrate sesler elbette güzel ama streaming servisleri maliyet nedeniyle muhtemelen tercih etmiyor.
Keşke tek tuşla bluray film stream edebilsek.
Benim için ne kadar kolay, o kadar iyi.
Eskisi gibi ıncığını cıncığını kurcalayasım gelmiyor. :)
Belki ileride kendi evime çıkarsam o zaman bir şeyler düşünebilirim.
Filmden çok müzik dinliyorum, soundbarı biraz evdekiler için aldım.
Şöyle Sony ES serisi power amfi ayrı pre amfi ayrı bir set kurma hayalim var.
PC ile amfi arasına da güzel bir dac eklemek.
Fikir çok da, koşullar eskisi gibi değil. :sirit

Ses ve görüntü sonu olmayan bir dünya.
Ses ürünlerinde çeşit çok da, görüntü teknolojisi eskisi gibi yarıştırmıyor sanki.
Ses de pazarlama tokatlama fena dönüyor ama görüntü önceden teknoloji yarıştırıyordu.
Şimdi çak demoyu gitsin. :kiskis
O yüzden bir yerden sonra beklentiyi dizginlemek lazım.
Görüntüde detaylara fazla kafayı takarsam filmi de izleyemem.

Geri
Üst Alt