M Çevrimdışı

Mehmet BAYIR

Yeni Üye
11 Ara 2021
13
34
Kart bile çözmüyor ki sıkıntı nerde bir bilinse acayip merak ediyorum
Abi sonuçta normal çalışan ürünler var bazılarında problem var yani bu çalışma varyasyonu değiştirilerek yapılıcak birşey değil normal çalışan ürün ile çalışmayan ürün var sonuçta ve servisin de çözüm ürettiğini düşünmüyorum çözerse A Adem Helvacı abi çözer?

C Çevrimdışı

carew1928

Yeni Üye
20 Ara 2021
2
36
Hoşgeldiniz :)
Foça'nın haşin hava koşullarında Defrosta gerek duymadan zorluklara göğüs gerebilecek bir ürün almışsınız :)
Adem bey selamlar , yaklaşık 1 aydır kullanıyorum Defrosta 1 kere bugün girdi , ki o da 5 dakika sürdü. Bugün de elektrik faturası geldi sadece akşamları kullanmamıza rağmen 950 tl geldi :) Elektrik şirketini aradığımda yılbaşından önceki 15günlük kullanım ücretini eski tarifeden hesapladıklarını söyledi fakat benim bunu görme şansım olmadığını belirtti. Yani 15 gün ne kadar kullanmışım sonraki 15 gün ne kadar kullanmışım o konu da bilgi veremeyeceklerini söylediler. Bu söyleme göre onlara güvenmek durumundayız veyahut ilgili mercilere şikayette bulunmamız gerek sanırım :)

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Adem bey selamlar , yaklaşık 1 aydır kullanıyorum Defrosta 1 kere bugün girdi , ki o da 5 dakika sürdü. Bugün de elektrik faturası geldi sadece akşamları kullanmamıza rağmen 950 tl geldi :) Elektrik şirketini aradığımda yılbaşından önceki 15günlük kullanım ücretini eski tarifeden hesapladıklarını söyledi fakat benim bunu görme şansım olmadığını belirtti. Yani 15 gün ne kadar kullanmışım sonraki 15 gün ne kadar kullanmışım o konu da bilgi veremeyeceklerini söylediler. Bu söyleme göre onlara güvenmek durumundayız veyahut ilgili mercilere şikayette bulunmamız gerek sanırım :)

Onlarda bilemez sizde ilk 15 günün sonunda sayacı okumadiysaniz sizde bilemezsiniz. Onlar toplam harcanan miktarı iki okuma arasında geçen gün sayısına bölerek günlük ortalama tüketiminizi buluyorlar. Buldukları ortalama tüketim ile de 1 Ocak öncesi geçen günü çarparak eski tarifeden ücret hesapliyorlar. 1 Ocak sonrası geçen gün sayısı ile yeni tarifeden ucretlendiriliyorsunuz.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
C carew1928, B baran5454,

Birkaç gündür bir iddia var.

İLK 150KW olarak değerlendiriyporuz biz fakat o noktada yine çakallık yapmışlar.
Her günün ilk 5kw bölümü %50, sonraki bölümü %127 olarak hesaplanıyormuş.

Yani şu işi al gülüm ver gülüm yapmak o kadar kolay ki aslında, ancak temel amaç HESAPLANAMAZ ve ANLAŞILAMAZ yapılsın ki canları istediği gibi at oynatsınlar. Bu işi de yine HESAPLANAMAZ yapıyorlar ve vatandaşa onu siz göremezsiniz diye işin içinden çıkıyorlar.

Sorun bunlarda değil dostlar, bu yasal hırsızlara izin verenlerde.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Abi sonuçta normal çalışan ürünler var bazılarında problem var yani bu çalışma varyasyonu değiştirilerek yapılıcak birşey değil normal çalışan ürün ile çalışmayan ürün var sonuçta ve servisin de çözüm ürettiğini düşünmüyorum çözerse A Adem Helvacı abi çözer?
Abi olaya bu gözle bakarsak o zaman televizyonlarda DİNAMİK MOD - DOĞAL MOD - HDR MOD gibi ayrımların da nedenolduğunu sorgulamamaız gerekir.
Olmayan bir şeyi kod girip var etmiş olsalar itiraz ederiz, zaten fabrika çıkışı 4 tanımlı çıkan bir üründe tanımlardan bir başkası seçilmiş, ben halen kurcalıyorum cihazı, videosunu çekip yayınlamadığım bilgiler de var mesela ama işte kafa karışıklığına neden olur diye girmiyorum o konulara zira bak burada bile aklınıza ACABA lar geliyor.

Panjur açısı hafızası çalışmıyor desem çalışıyor, Neden diğerleri gibi çalışmadığını ben de merak ediyor olmamla birlikte kendim de girip denediğim kodlama neticesi gördüm ki bu bir arıza değil.

Yine de YASA yönünde bakarsak konuya, benim önüme böyle bir dosya gelir ve tüketici ''Yok aga ben bunu böyle istemiyorum'' derse, ŞAK diye veririm tüketici lehine kararı zira ''ilanda belirtildiği özellikleri taşımıyor'' derim.

Aslında yayınlamadığım videodan kısa bir bilgi vereyim madem.

Hatta sevgili Golge46 Golge46 gibi daha soğuk bölgelerde yaşayan dostlar için BELKİ lazım olur.

Isıtma modunda klimayı 16 dereceye getirdikten sonra iki kere daha eksi butonuna basın bakalım ne oluyor? ?

Ekranda çıkan kod, (FP yani Froozen Protection) klimanın donma önleyici moduna geçtiğini belirtiyor (tercümesi farklı olabilir ben yaptığı işe odaklandım)
Bu mod, evde yaşamayan, akşamdan akşama gelen, gelmeden bir saat evvel klimasını wifi ile açan veya wifi kit olmayan ama fazla elektrik de harcamak istemeyen, ama ev de 8 derecenin altına düşmesin isteyenler için aktif bir özellik.

Haaa biz istesek bu özelliğe gerek bile olmadan, 16 da bırakır gideriz böylece ev 16 derecenin altına inmez ama mevcut koşullarda elektrik faturasındanbiz altımıza ederiz. O nedenle bu kod aktif bırakıldığında klima, iç ortamın 8 derecenin altına inmesine izin vermeyecek şekilde temel olarak soğutucu akışkanın iyi yoğuşma seviyesinin altına inmesini engelleyen bir özellik.

Malum her soğutucu akışkanın daha iyi verim verdiği değerler vardır, tüketici evine geldiğinde klimasını açtığında ısınabilmek için yarım saat beklemesi yerine 5-10 dakikada içeriyi etkili şekilde iklimlendirmeye haızr şekilde kalabilmesini sağlıyor. Hem iç ortamı 8 den aşağı indirmiyor hem de akışkanın belli bir limitin altına inmesine izin vermiyor ama elektrik tüketimi de neredeyse yok gibi oluyor. 16 da da bırakabiliriz ama elektrik fazla gidiyor.

Kurcalamalarım devam ediyor, edecek :)

Golge46 Çevrimdışı

Golge46 

Aktif Üye
6 Ağu 2021
128
35
Abi olaya bu gözle bakarsak o zaman televizyonlarda DİNAMİK MOD - DOĞAL MOD - HDR MOD gibi ayrımların da nedenolduğunu sorgulamamaız gerekir.
Olmayan bir şeyi kod girip var etmiş olsalar itiraz ederiz, zaten fabrika çıkışı 4 tanımlı çıkan bir üründe tanımlardan bir başkası seçilmiş, ben halen kurcalıyorum cihazı, videosunu çekip yayınlamadığım bilgiler de var mesela ama işte kafa karışıklığına neden olur diye girmiyorum o konulara zira bak burada bile aklınıza ACABA lar geliyor.

Panjur açısı hafızası çalışmıyor desem çalışıyor, Neden diğerleri gibi çalışmadığını ben de merak ediyor olmamla birlikte kendim de girip denediğim kodlama neticesi gördüm ki bu bir arıza değil.

Yine de YASA yönünde bakarsak konuya, benim önüme böyle bir dosya gelir ve tüketici ''Yok aga ben bunu böyle istemiyorum'' derse, ŞAK diye veririm tüketici lehine kararı zira ''ilanda belirtildiği özellikleri taşımıyor'' derim.

Aslında yayınlamadığım videodan kısa bir bilgi vereyim madem.

Hatta sevgili Golge46 Golge46 gibi daha soğuk bölgelerde yaşayan dostlar için BELKİ lazım olur.

Isıtma modunda klimayı 16 dereceye getirdikten sonra iki kere daha eksi butonuna basın bakalım ne oluyor? ?

Ekranda çıkan kod, (FP yani Froozen Protection) klimanın donma önleyici moduna geçtiğini belirtiyor (tercümesi farklı olabilir ben yaptığı işe odaklandım)
Bu mod, evde yaşamayan, akşamdan akşama gelen, gelmeden bir saat evvel klimasını wifi ile açan veya wifi kit olmayan ama fazla elektrik de harcamak istemeyen, ama ev de 8 derecenin altına düşmesin isteyenler için aktif bir özellik.

Haaa biz istesek bu özelliğe gerek bile olmadan, 16 da bırakır gideriz böylece ev 16 derecenin altına inmez ama mevcut koşullarda elektrik faturasındanbiz altımıza ederiz. O nedenle bu kod aktif bırakıldığında klima, iç ortamın 8 derecenin altına inmesine izin vermeyecek şekilde temel olarak soğutucu akışkanın iyi yoğuşma seviyesinin altına inmesini engelleyen bir özellik.

Malum her soğutucu akışkanın daha iyi verim verdiği değerler vardır, tüketici evine geldiğinde klimasını açtığında ısınabilmek için yarım saat beklemesi yerine 5-10 dakikada içeriyi etkili şekilde iklimlendirmeye haızr şekilde kalabilmesini sağlıyor. Hem iç ortamı 8 den aşağı indirmiyor hem de akışkanın belli bir limitin altına inmesine izin vermiyor ama elektrik tüketimi de neredeyse yok gibi oluyor. 16 da da bırakabiliriz ama elektrik fazla gidiyor.

Kurcalamalarım devam ediyor, edecek :)
A Adem Helvacı abi ben baya bir kurcaladım da parametreleri özellikleri ni bilmediğim için hem buraya yazamadım hemde diğer bilmediklerimi hafızaya almadım hazır duzenimi bozarım diye? ful modifiye ediliyor ama özellikleri ni bilmek lazım zalimin ,senin klimayı kobay olarak kullanmak lazım :seytan:hihi

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
C carew1928, B baran5454,

Birkaç gündür bir iddia var.

İLK 150KW olarak değerlendiriyporuz biz fakat o noktada yine çakallık yapmışlar.

Yani şu işi al gülüm ver gülüm yapmak o kadar kolay ki aslında, ancak temel amaç HESAPLANAMAZ ve ANLAŞILAMAZ yapılsın ki canları istediği gibi at oynatsınlar. Bu işi de yine HESAPLANAMAZ yapıyorlar ve vatandaşa onu siz göremezsiniz diye işin içinden çıkıyorlar.

Sorun bunlarda değil dostlar, bu yasal hırsızlara izin verenlerde.

İddia değil o A Adem Helvacı hocam yapılan o zaten. Tarife günlük ortalama tüketim üzerinden hesaplandı. Her ay için 150 değil çünkü günler değişebilir ama ortalama tüketim değişmez. Günlük 5 kW ya kadar düşük tarife 5 den sonrası için yüksek tarife. Ayı 30 gün kabul edince pratik olsun diye 150 kW diyorlar. Ama 29 gün 34 gün de olabilir okuma aralığı o yüzden as olan günlük ortalama tuketimdir. Zaten diğer türlü ilk 150 kwyi hesaplayıp ucretlendiremezler. Sonuçta aynı şeye varıyor ama örnek vereyim.

Benim benim Şubat ayında sayacı okudukları da 180 kW tüketimim olsun. Son okuma ile ilk okuma arasında geçen süre 32 gün olursa günlük ortalama tüketimim 5,625 olur. Hesaplama yaparken de 5*32*düşük tarife fiyatı + 0.625*32*yüksek tarife fiyatı şeklinde hesaplanacak. Burda okuma günü değişebilir, ilk iki haftasi evde olmayıp son iki haftasi evde tam gaz elektrik tüketmiş olabilirsin. Herşey degisendir ama iki tarih arası ortalama günlük tüketim değişmez. Epdknin kararı bu şekildeydi zaten haberler 150 diye çevirerek verdi. Eğer 30 gün hesaplanirsa ve ay sonunda 150 olursa zaten oda 5 kW olmuş oluyor. Kararı da ekleyim tam olsun.

Screenshot_2022-01-15-19-48-10-928_com.adobe.reader.jpg

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Günlük veri tutuyor mu bu saatler böyle? Sayaç okuma memurumuz 30 günün verilerini tek tek giremez abi orada bir bilgi hatası olmalı. Ben aylık hesaplanıyor diye biliyorum.

Arkadaşımızın tüketim konusu da şöyle hesaplanıyor;
Önceki fatura tarihiniz 17 Aralık olsun, şimdiki de 15 Ocak. Bu arada 29 Gün ve sallıyorum 500 kW/h tüketim olsun.

31 Aralık - 17 Aralık = 14 Gün
15 Ocak - 31 Aralık = 15 Gün

14/29 = 0,48
15/29 = 0,52

Buradan yola çıkarak da sizin 500 kW/h tüketiminizin 500*0,48 = 240 kW/h'lik bölümü eski tarifeden, kalan 260 kW/h'lik bölümü de yeni tarifeden hesaplanıyor. Haliyle loglarında günlük veri yok ve gerçekten o 14 günde 240 kW/h tüketim yapıp yapmadığınızı sadece yaratan biliyor gibi gözüküyor.

He tabi bu 260 kW/h hesaplamasını 15'e bölüp günlük ortalama üzerinden hesaplayarak günlük "5 kW/h üzeri" hesaplamış gibi olabilirler de ortalama hesapta genelde daha az sonuç çıkacaktır zaten. Çünkü genelde iki sayaç okuma arası 30 günü geçiyor. Bazen 50 günü buluyor. Günlük ortalamaya çevirmezse faturalar uçar gider.

Söylediklerimde hata varsa affola ama tamamını doğru bildiğimden neredeyse eminim. Bitirmediğim üniversiteden ve stajlarımdan ötürü bu konuya biraz aşinayım doğrusu. Sadece şu sayaç okuma olayının NFC benzeri bir sistemle günlük loglar halinde çekilip çekilmediğinden emin değilim. Sanki elle endeks giriyorlar gibi hatırlıyorum.

B baran5454

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
....Bünkü genelde iki sayaç okuma arası 30 günü geçiyor. Bazen 50 günü buluyor. Günlük ortalamaya çevirmezse faturalar uçar gider.

Söylediklerimde hata varsa affola ama tamamını doğru bildiğimden neredeyse eminim. Bitirmediğim üniversiteden ve stajlarımdan ötürü bu konuya biraz aşinayım doğrusu. Sadece şu sayaç okuma olayının NFC benzeri bir sistemle günlük loglar halinde çekilip çekilmediğinden emin değilim. Sanki elle endeks giriyorlar gibi hatırlıyorum.

B baran5454

Faturalardaki şuanda hesaplama günlük ortalamaya göre hesaplanıyor. 2016 da alinan EPDK kararı doğrultusunda iki okuma tarihi arası süre 25 ile 35 gün arasında. 25 günden az olamaz 35 günden fazla olamaz. Bu sebeplerden ötürü de en en doğru yöntem günlük ortalama tüketim üzerinden hesaplanan yöntem. Elektronik sayaclarda elle girme yöntemi kullanılmıyor artık ama hala makanik sayaç varsa mecburen elle girilmek zorunda. Kaldı mi bilgim yok o konuda.

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
A Adem Helvacı abi ben baya bir kurcaladım da parametreleri özellikleri ni bilmediğim için hem buraya yazamadım hemde diğer bilmediklerimi hafızaya almadım hazır duzenimi bozarım diye? ful modifiye ediliyor ama özellikleri ni bilmek lazım zalimin ,senin klimayı kobay olarak kullanmak lazım :seytan:hihi
Sen ne varsa aklında yaz, azını burnunu gırarız bendeki klimanın merak etme babuş :kiskis

A Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Faturalardaki şuanda hesaplama günlük ortalamaya göre hesaplanıyor. 2016 da alinan EPDK kararı doğrultusunda iki okuma tarihi arası süre 25 ile 35 gün arasında. 25 günden az olamaz 35 günden fazla olamaz. Bu sebeplerden ötürü de en en doğru yöntem günlük ortalama tüketim üzerinden hesaplanan yöntem. Elektronik sayaclarda elle girme yöntemi kullanılmıyor artık ama hala makanik sayaç varsa mecburen elle girilmek zorunda. Kaldı mi bilgim yok o konuda.
Sanırım 2016 dan beri zaten faturalarda detayları da göremiyoruz artık.
Eskiden nereye ne para aldıkları yazıyordu şimdi o da yok.

Üzerinde milyon tane rakam olup da tek bir bilgi vermeyen faturaya ne denir?
Elektrik Faturası?

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt