Maksat muhabbet olsun ...

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,653
59
81ef3a6af19598d399ace61f2c4c63afc4760664a3b2da91.jpg

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Aa, hanım ise "güneşi görüyorlar,bol bol vitamin var" der hep ,hatta patates dahil bir çok sebzeyi, bazıları güneşi görmese de kabuğunla yedirir bize :haha1
Patatesin yeşilinin neden yenmediğini, özellikle insanlar tarafından melezlenmeden önce neden tüketilemediğini ve ciddi anlamda zehirlenmeye sebep olduğunu belgeselde de izlemiştim. Kaynağa ulaşabilirsem mutlaka paylaşırım. :) Evet klorofil belirli miktarlarda bizler için gerekli olabilir, Ancak siz de bilirsiniz klorofilin fazlası toksiktir. Bitkilerin yoğun şekilde yeterli güneş alan formları açık yeşile döner. Sebebi daha düşük klorofil ile daha yüksek enerji üretme yeteneği(Bol güneş ile)dir.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Bu arada patatesi kabuğuyla kızartmaya ve fırınlamaya bayılırım. Hatta kumpir için hazırlıyorsam kabuğunu hiç soymam öylece yerim. :ok

Burada çok kısaca bahsetmişler;

Normalde yabani patateste tüm bitki bölümleri zehirlidir. Yıllarca melezlemelerle (Kara gömüp toksik maddeleri denatüre edip bekletiyorlardı) tüketilebilecek bir hale getirmişler. Hatta patates bitkisinin yaprakları Bitki zararlılarına etkili ilaç yapımı için toksik etkisinden dolayı kullanılır. :ok

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,339
64
Patatesin yeşilinin neden yenmediğini, özellikle insanlar tarafından melezlenmeden önce neden tüketilemediğini ve ciddi anlamda zehirlenmeye sebep olduğunu belgeselde de izlemiştim. Kaynağa ulaşabilirsem mutlaka paylaşırım. :) Evet klorofil belirli miktarlarda bizler için gerekli olabilir, Ancak siz de bilirsiniz klorofilin fazlası toksiktir. Bitkilerin yoğun şekilde yeterli güneş alan formları açık yeşile döner. Sebebi daha düşük klorofil ile daha yüksek enerji üretme yeteneği(Bol güneş ile)dir.
Renkten ziyade efendim onlar güneşi görüyorlarmış :) Ama yarın mutlaka veraların nasıl olması gerektiğini söylerim mutlaka,filmi de izletirim ,bizdeki veralar çok küçük ,kavanozdakileri de pazara giderken toplamıştı :)

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Renkten ziyade efendim onlar güneşi görüyorlarmış :) Ama yarın mutlaka veraların nasıl olması gerektiğini söylerim mutlaka,filmi de izletirim ,bizdeki veralar çok küçük ,kavanozdakileri de pazara giderken toplamıştı :)
Siz isteyin yeter ki. Ben hazırlar gönderirim isterseniz. Hatta geldiğinizde verebilirsek çok daha fazla seviniriz. :ok

Hatta bir tavsiye, çabuk çoğalmasını isterseniz, çok gaddardır aslında aloe vera, dibini havalandırıp, çıkan küçük yumruları ayrı saksılara sık sık bölün. Her biri ayrıca dev gibi olacaktır.

osmanke Çevrimdışı

osmanke 

Süper Üye
Top Poster Of Month
13 Tem 2021
2,653
59
Hoşgeldin ,keyifler nasıl bu gece
Di mi Sayın Emmi. Biz de burada gariban gariban yok Aloe VERA imiş, Yok patatesmiş. :haha:haha:haha
Teşekkürler dostlar çok şükür bugün daha iyiyim hafif öksürük kaldı
keşke bütün garibanlar sizin gibi olsa ama maalesef zengiliğimi biliyorsunuz biz iç güveyisi gibiyiz :haha1 ceket kapının arkasında duruyor kovdularmı hemen ceketi alır kapıdan çıkarız :hihi:fiskos

Geri
Üst Alt