MAHKEME KARARLARI

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Merhabalar. Sayın Helvacının 'Teknobiyotik' ile ilgili videosunu ikinci kez izlediğimde, hakim kararına ilişkin bir anekdotum aklıma geldi. Bazı davalarda ne yazıkki hakimler dosyaya bakmadan katiplerin fikirleriyle hüküm veriyorlar ve bunu 2 yıl önce birebir yaşadım. Keşke o zaman Adem beyi tanımış olsaydım ve bu trajikomik durumu size aktarabilmiş olsaydım. İnanılacak gibi değildi. Gidiş geliş ayrı olan Antalya-Manavgat arası yolda 82 Km hızla giden bir pikabı solladım. İleridede sivil radar arabası duruyordu. O zamanlar hız sınırı 90 ve % 10 luk bir aşımla 99 olurdu. Ben arabayı 102 Km hızla sollamışım. İlerde bir polis beni durdurdu ve ceza yazıldığını söyledi. Ben de kendisine tutanağı tutmasını söyledim ve tekrar radar olan arabanın yanına geldim. Arabayı solladığımı kendisininde gördüğünü, bu cezayı neden yazdığını sordum. Beyefendi bana"Sollamasaydın..." diye cevap verdi. Radar sonucunu vermesini istedim ve aldım. Sollamalarda o zaman süratin yüzde onbeşine kadar aşılabilmesi durumu vardı. Manavgata döndüğümde direkt emniyete gittim ve bir arkadaşa durumu aktardım. "Hatalı bir ceza olduğunu ve mahkemeye verdiğimde, bu cezayı ödemeyeceğimi" söyledi. Araştırdım ve haklıydı. Ben de Manavgatta mahkemeye verdim. Bu tür mahkemelerde mahkemeye filan gitmiyorsunuz. Mahkeme bulunduğunuz ile aktarım yapıyor ve gıyabınızda olay karara bağlanıyor. Şimdi traji komik olay başlıyor... 6 ay sonra bana bir celp geldi. 'Mahkememiz bu olayda görevli olmadığından, ildeki yetkili mahkemeye sevkedilmesi kararlaştırılmıştır...' diye. Ben bekliyorum tabi. Aradan bir altı ay daha geçti ve yine aynı hakimlikten yeni bir celp: 'Mahkememiz bu olayda görevli olmadığından, ildeki yetkili mahkemeye sevkedilmesi kararlaştırılmıştır...' Altı ay sonra aynı celp bir daha geldi. Bu üçüncüsüydü... Bu arada benim arabamın vizesi geldi ve mecburen vizeyi yaptırabilmek için o cezayı faizli olarak ödemek zorunda kaldım... İnanmayacaksınız ama 4 ay sonra bir gün eve geldiğimde, muhtar karşıdan bağırıyordu "Hocam sana bir sürprizim var" diye. Aynı celp dördüncü defa gelmişti. Dört ay kadar sonra da ildeki mahkemenin kararı elime ulaştı. Yani iki yıldan daha fazla bir süre sonra mahkeme kararı elime ulaştı ve 7 gün içinde üst mahkemeye müracaat hakkım olduğunu ve davada haksız bulunduğumu bildiriyordu. Oysa araba solladığım ve trafik kanununa görede sollama anında belli bir miktar hıza çıkabilme hakkım olduğu radar verileriyle de sabitken, mahkeme beni haksız bulmuştu. O kadar sinirlenmiştim ki o cezadan sonra vergi dairesine gidip, cezalı ödediğim fazlalığı bile almak aklıma gelmemişti. Yani bir çok kararda hakimler dosya ve verilere doğru dürüst bakmıyorlar bile. Katiplerin bildirimiyle, sonuç belirliyorlar...

Son düzenleme:
Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Herkes her konuya hakim olmak zorun değil ama karar merciine danışmanlık yapanın ehil olması gerekir.
Aksi durumda siyaset, bürokrasi, yargı, diğer kamu hizmetlerinde yanlış kararlar
sonucu itibarınız mı, geleceğiniz mi, servetiniz mi
elden gider bilinmez...
İşin trajikomik yanı o zaten, ehillikten çok rastgele atanıyor gibi. :hihi

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Herkes her konuya hakim olmak zorun değil ama karar merciine danışmanlık yapanın ehil olması gerekir.
Aksi durumda siyaset, bürokrasi, yargı, diğer kamu hizmetlerinde yanlış kararlar
sonucu itibarınız mı, geleceğiniz mi, servetiniz mi elden gider bilinmez...
Dostum şu son on yılda ne canlar yandığını medyadan açık seçik gördük ve yaşadık... Umarım bu hukuksuzluk uzun sürmez...

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Benim anlamadığım sizin bu anlattığıniz olayda nasıl haklı olduğunuz? Çünkü Hız sınırı için tolerans %10 ve bu durumda sollama yapsanız da yapmasanız da zaten bunu dikkate alarak ceza kesiliyor. Sizin radara girerkenki hızınız ise normal hızın %10-30 arasında zaten ceza yemeniz gerekiyor. Bu durumda tek itiraz noktanız orada radarın kalibrasyonu ile ilgili olabilir. Ki ona da etmemissiniz anladığım kadarıyla. Hakimin bu kararı vermesi çok normal. Sizi yonlendirenler yanlış yönlendirmiş. Trafik kanunu uzun zamandir böyle sizin neye dayanarak itiraz ettiğinizi anlamadkm

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29
Evet maalesef o %10’luk pay sollama gibi durumlar için koyulmuş. Bazı ülkelerde sollama harici %10 toleransı kullanımda da ceza geliyor.

Türkiyede böyle bir ceza olmadığından 90 limitli yerde adam 99la gidiyor ve bir hızlanıp bir yavaşlamak gibi saçma sapan bir kullanım yapsa dahi “sollayayım kurtulayım” diyemiyorsunuz.

Ehliyet kursunda 2016 yılında bana da “sollama sırasında hız limiti yoktur” diye söylendi ama bu sadece konuşulup planlanmış ve yasaya dökülmemiş yani dilde kalmış bir tasarı. Dolayısıyla doğru da değil. Adam yazar affetmez.

Benim de bir cezam bekliyor şimdi. Dedeme yetişmeye çalışırken 170 ile radara girdim. Radardaki ceza saati ile ölüm belgesindeki ölüm saati dakikası dakikasına aynı. Ceza vergi dairesine düşünce iptaline başvuracağım. Acil hallerde iptal edildiğine dair çok fazla emsal karar mevcut.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64
Benim anlamadığım sizin bu anlattığıniz olayda nasıl haklı olduğunuz? Çünkü Hız sınırı için tolerans %10 ve bu durumda sollama yapsanız da yapmasanız da zaten bunu dikkate alarak ceza kesiliyor. Sizin radara girerkenki hızınız ise normal hızın %10-30 arasında zaten ceza yemeniz gerekiyor. Bu durumda tek itiraz noktanız orada radarın kalibrasyonu ile ilgili olabilir. Ki ona da etmemissiniz anladığım kadarıyla. Hakimin bu kararı vermesi çok normal. Sizi yonlendirenler yanlış yönlendirmiş. Trafik kanunu uzun zamandir böyle sizin neye dayanarak itiraz ettiğinizi anlamadkm
Yanlış düşünüyorsunuz. Diyelimki hız sınırı 110 Km olan bir yolda 100 ile giden bir aracı sollayacaksınız. 9 Km hız farkıyla mı sollarsınız? Bir anda sollayıp tekrar sağ şeride geçmek için atak yaparsınız. İşte bu sollama anındaki hız farkından bahsettim ve bunu o zaman gidip trafikten öğrendim ki o zamana kadar böyle bir bilgiden haberim yoktu. Hatta çoğu sürücünün de hala haberi yoktur. Ve ben sadece 3 Km lik bir hız farkıyla ceza yedim. Bunun neresini anlamadınız?
Evet maalesef o %10’luk pay sollama gibi durumlar için koyulmuş. Bazı ülkelerde sollama harici %10 toleransı kullanımda da ceza geliyor.

Türkiyede böyle bir ceza olmadığından 90 limitli yerde adam 99la gidiyor ve bir hızlanıp bir yavaşlamak gibi saçma sapan bir kullanım yapsa dahi “sollayayım kurtulayım” diyemiyorsunuz.

Ehliyet kursunda 2016 yılında bana da “sollama sırasında hız limiti yoktur” diye söylendi ama bu sadece konuşulup planlanmış ve yasaya dökülmemiş yani dilde kalmış bir tasarı. Dolayısıyla doğru da değil. Adam yazar affetmez.

Benim de bir cezam bekliyor şimdi. Dedeme yetişmeye çalışırken 170 ile radara girdim. Radardaki ceza saati ile ölüm belgesindeki ölüm saati dakikası dakikasına aynı. Ceza vergi dairesine düşünce iptaline başvuracağım. Acil hallerde iptal edildiğine dair çok fazla emsal karar mevcut.
Radar kaydında 82 Km hızla giden bir aracı tam geçerkenki hızım görülüyordu. Yani tam yan yanayken benim hızım 102 idi. Emniyetin söylediği ise sollama esnasında % 15 hız artımı olabileceği idi. O zaman sizce emniyet beni yanlış mı yönlendirdi?

Son düzenleme:
B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559

Yanlış düşünüyorsunuz. Diyelimki hız sınırı 110 Km olan bir yolda 100 ile giden bir aracı sollayacaksınız. 9 Km hız farkıyla mı sollarsınız? Bir anda sollayıp tekrar sağ şeride geçmek için atak yaparsınız. İşte bu sollama anındaki hız farkından bahsettim ve bunu o zaman gidip trafikten öğrendim ki o zamana kadar böyle bir bilgiden haberim yoktu. Hatta çoğu sürücünün de hala haberi yoktur. Ve ben sadece 3 Km lik bir hız farkıyla ceza yedim. Bunun neresini anlamadınız?
Öyle bir durum trafik kanunda yok size bu bilgiyi veren yanlış vermiş. Kanunda yolda hız sınırı verilmiştir ve buna %10 olarak sollama payı için tolerans uygulanır. 90 km olan yolda maksimum 99 ile araç sollama bilirsiniz. 100 olduğu zaman hız sınırı %10 ile 30 arasına geçme kısmına girip ceza yersiniz.

Sizin suan verdiğiniz örnekte hız sınırı 110 km ise en fazla 121 ile sollarsiniz. 122 km hızda ceza yersiniz ceza yersiniz. Aradaki fark 9 değil daha fazla ama aradaki fark önemsizdir. Aradaki farka bakılmaz. Sizin maksimum yapabileceğiniz hıza bakılır oda 121 olur. O yüzden de sollamasaydiniz diyebilirler.

RUHİTAN Çevrimdışı

RUHİTAN 

Aktif Üye
11 Tem 2021
260
64

Öyle bir durum trafik kanunda yok size bu bilgiyi veren yanlış vermiş. Kanunda yolda hız sınırı verilmiştir ve buna %10 olarak sollama payı için tolerans uygulanır. 90 km olan yolda maksimum 99 ile araç sollama bilirsiniz. 100 olduğu zaman hız sınırı %10 ile 30 arasına geçme kısmına girip ceza yersiniz.

Sizin suan verdiğiniz örnekte hız sınırı 110 km ise en fazla 121 ile sollarsiniz. 122 km hızda ceza yersiniz ceza yersiniz. Aradaki fark 9 değil daha fazla ama aradaki fark önemsizdir. Aradaki farka bakılmaz. Sizin maksimum yapabileceğiniz hıza bakılır oda 121 olur. O yüzden de sollamasaydiniz diyebilirler.
Kesin bilmediğim bir konuda iddialaşmak istemem tabiki... Ama sizin yazdıklarınızdan sonra, kafama takılan bir şey oldu. Madem % 10 luk pay sadece sollama esnasında kullanılabiliyordu, radarlar görüntülü tespit yaptığında, hiçbir araç yokken, örneğin 90 Km hız sınırı olan yolda, 98 Km hızla giden bir aracı neden belirlemiyordu ve ceza yazılmıyordu?

B Çevrimdışı

baran5454 

Süper Üye
14 Kas 2019
559
Kesin bilmediğim bir konuda iddialaşmak istemem tabiki... Ama sizin yazdıklarınızdan sonra, kafama takılan bir şey oldu. Madem % 10 luk pay sadece sollama esnasında kullanılabiliyordu, radarlar görüntülü tespit yaptığında, hiçbir araç yokken, örneğin 90 Km hız sınırı olan yolda, 98 Km hızla giden bir aracı neden belirlemiyordu ve ceza yazılmıyordu?
Bu şundan dolayı oluyor iki madde var bununla ilgili birisi trafik mevzuatı diğeri trafik kanunu. Trafik mevzuatına göre sadece iki yönlü yollarda ve sadece sollama yaparken bu kural geçerli. Yani hem iyi yönlü yollarda hemde sadece sollama da %10 toleransın olacağını söylüyor. Diğer taraftan trafik kanununda ise hiç bir istisna gözetmeden %10 ile %30 aşımdan itibaren ceza öngürmüş. Uygulama trafik kanununa göre yapılıyor. O yüzden %10dan sonra ceza yazılıyor. Uygulama da hata olursa da itiraz ettiğinizde mahkeme trafik kanununda olduğu için aşım %10 altında olduğu zaman iptal eder.

Uygulamaya gelince Ömer Çolak omercolak da bahsetmiş bazı ülkeler sollama olmayınca ceza yazabiliyor. Ama bizde yazılmıyor ve yazılırsa trafik kanunu mahkemede iptal sebebi sayılıyor. Ben kendim hız sabitleyici kullanıyorum 2017'den beri aktif olarak hız sınır 120 ise 131'e, 110 ise 120'e, 90 ise 98'e sabitliyorum radar önünde de hiç bir zaman hız kesmem ve hız sabitleyici kullanırken ceza yemedim hiç. Bir km eksik tutmam da kendi aracımda yaptığım denemelerde hız sabitleyici yokuş aşağı inerken veya çıkarken benim aracım için 1 yukarı veya aşağı değişim gösteriyor.

Burada şunu da belirteyim her zaman aracınızın gösterdiği hız doğru olacak diye bir kaide yok. Her araçta hız gösterge toleransı değişebilir. Sonra 120'ye ayarladım ceza yedim demeyin. Benim aracımda normal standart gösterge mesela yaklaşık %5 gibi az gösteriyor normal hızımı mesela. Dijital gösterge ise tam gösteriyor. Ki aynı zamanda trafik radarları da belirli bir zamanda bir kalibrasyona gidiyor. Kalibrasyon hatasına da denk gelinebilir. Bununla ilgili hatta bir karar vardı. Kişi sallıyorum 90 km hız sınırı olan yerde 100 ile ceza yemiş. İtiraz etmiş ama burada bana ceza yazamazsınız diye değil kalibrasyon hatasına bağlı 1 veya 2 km/sa fark olabilir. Diye mahkeme ise buna istinaden cezayı iptal etmişti. Tabi burada mahkemeyi ikna, mahkemeye sunulan bilgiler ve hakimin takdir yetkisi önemli oluyor.

Ömer Çolak Çevrimdışı

Ömer Çolak 

Süper Üye
17 Tem 2021
957
29

Radar kaydında 82 Km hızla giden bir aracı tam geçerkenki hızım görülüyordu. Yani tam yan yanayken benim hızım 102 idi. Emniyetin söylediği ise sollama esnasında % 15 hız artımı olabileceği idi. O zaman sizce emniyet beni yanlış mı yönlendirdi?
%15 de değil komple ihmal ediyor genelde emniyet mensupları. Ama böyle bir düzenleme yok yani adam gıcıktır ihmal etmez keser cezayı.

B Çevrimdışı

Bratan 

Süper Üye
8 Kas 2018
907
43
kanunu filan bilmemde her yerde yasal hiz+tolerans vardir sollama yapiyordum bahanesi ile hiz sinirini asmak mantikli degil hele söylendigi gibi "sollamada hiz siniri yoktur" söylemi tamamen sacma ben ozaman cikayim yolla isik hizina kadar gaza basayim soran olursa arabayi solluyordum derim :alala
hiz limitinde veya ona yakin giden araci sollamak hele tamamen keyfi bir durum örnegin 100 lük yolda 50 ile giden arabayi 70 le sollarsinda 95 le giden adami 120 ile solluyorsan bu senin tercihindir ve cezayida göze almissin demektir

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt