LG Dual Eco Klima Rezaleti

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,294
51
Selamlar L lolman kardeşim.

Öncelikle yazdıklarımı bir savunma olarak algılamamnızı rica ederim zira ne zaman bir marka üzerinde yazı yazsak o markanın sahibi veya temsilcisi muamalesi görüyor ve üzülüyoruz :ok

beni ne kadar tanırsınız bilmiyorum lakin belli oranda da olsa güvenebilecek kadar tanımış olacağınızı düşünüyorum, Bu anlamda size diyorum ki ''Yıllardır yaptığım her montaj sonrası 2-3 gün sonra tüketicilerden duyduğum şikyetlerdir bunlar''

Bunun markası modeli yoktur,Daha dün akşam 19:00 da bir müşteri evini ziyaret ettiğimde sıfır 18 lik yeni monte edilmiş (Bizim çocuklar monte etmiş ve gayet de temiz iş çıkartmışlar) HOTPOİNT klimanın iç ünitesi, sanki evin içinde el nino kasırgası varmış gibi çalışıyordu lakin (Eve birlikte girmiştik) buradaki temel sorun, klima kapalıydı ve ev sahibi girer girmez klimayı açıp 16 ya ayarladı, Fan otomatik moddaymış (Sonradan kumandasınıa lıp inceledim oradan gördüm) doğal olarak sistem evin içindeki ağır sıcağı algılayıp, setlenen değer ile mevcut ısı arasındaki büyük açığı da görünce fanı en üst seviyeye almış, klima gerçekten sesli çalışıyordu yalan değil.

Ben başka bir amaçla gitmiştim ama sesi duyunca dikkatimi çekti ve ev sahibi ile biraz sohbet ettik, o da bana ''Bu neden böyle sesli çalışıyor'' dediğinden konu açılmıştı zaten.

Bunun üzerine üşenmedim ve arabadan hem lazer termometreyi hem de testo cihazlarınıa ldım 15 dakika veri çektim.

Aslında 1 saatin altı verileri pek dikkate almam ama yıllardır okuduğum veriler olduğu için 15 dakikalık o verileri görmem dahi bana yetti.

Öncelikle klimanın çalıştığı ortamdaki kütle ısısı en büyük etkendir. her zmana yazıyorum ve sıkıcı olyor biliyorum lakin termodinamik 2 numaralı yasa yüzünden yaşıyorsunuz bütün bu sıkıntıları.

İçinizin rahat edeceği konu ise bunun geçici olduğudur.

Ortam ısısı ile kütle ısı dengelendiğinde bu ses ortadan kalkar, her zaman da kalkmıştır.

Sesin kaybolmadığı tek durum, hatalı hesaplanmış btu, Isı yükünün dikkate alınmaması, yakın duvar etkisi vs vs gibi durumlarda olmuştur sadece.

Benim sizden ricam LÜTFEN klimayı 26 ya setleyin ve lütfen geçici olarak sadece bulunduğu ortam için çalışmasını sağlayın yani kapısını kapalı tutun odanın veya salonun. Fanı otomatik moda alın, (O zaten önce yüksekte çalışacaktır ve lütfen bu sese biraz sabredin) bu şekilde bırakın ve aklınız orada olmasın hatta mümkünse alışverişe gidin.

Gidin ki o klimayı 3-4 saat kendisi ile başbaşa bırakın.

Döndüğünüzde eski sesin kalmadığını göreceksiniz :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Selamlar L lolman kardeşim.

Öncelikle yazdıklarımı bir savunma olarak algılamamnızı rica ederim zira ne zaman bir marka üzerinde yazı yazsak o markanın sahibi veya temsilcisi muamalesi görüyor ve üzülüyoruz :ok

beni ne kadar tanırsınız bilmiyorum lakin belli oranda da olsa güvenebilecek kadar tanımış olacağınızı düşünüyorum, Bu anlamda size diyorum ki ''Yıllardır yaptığım her montaj sonrası 2-3 gün sonra tüketicilerden duyduğum şikyetlerdir bunlar''

Bunun markası modeli yoktur,Daha dün akşam 19:00 da bir müşteri evini ziyaret ettiğimde sıfır 18 lik yeni monte edilmiş (Bizim çocuklar monte etmiş ve gayet de temiz iş çıkartmışlar) HOTPOİNT klimanın iç ünitesi, sanki evin içinde el nino kasırgası varmış gibi çalışıyordu lakin (Eve birlikte girmiştik) buradaki temel sorun, klima kapalıydı ve ev sahibi girer girmez klimayı açıp 16 ya ayarladı, Fan otomatik moddaymış (Sonradan kumandasınıa lıp inceledim oradan gördüm) doğal olarak sistem evin içindeki ağır sıcağı algılayıp, setlenen değer ile mevcut ısı arasındaki büyük açığı da görünce fanı en üst seviyeye almış, klima gerçekten sesli çalışıyordu yalan değil.

Ben başka bir amaçla gitmiştim ama sesi duyunca dikkatimi çekti ve ev sahibi ile biraz sohbet ettik, o da bana ''Bu neden böyle sesli çalışıyor'' dediğinden konu açılmıştı zaten.

Bunun üzerine üşenmedim ve arabadan hem lazer termometreyi hem de testo cihazlarınıa ldım 15 dakika veri çektim.

Aslında 1 saatin altı verileri pek dikkate almam ama yıllardır okuduğum veriler olduğu için 15 dakikalık o verileri görmem dahi bana yetti.

Öncelikle klimanın çalıştığı ortamdaki kütle ısısı en büyük etkendir. her zmana yazıyorum ve sıkıcı olyor biliyorum lakin termodinamik 2 numaralı yasa yüzünden yaşıyorsunuz bütün bu sıkıntıları.

İçinizin rahat edeceği konu ise bunun geçici olduğudur.

Ortam ısısı ile kütle ısı dengelendiğinde bu ses ortadan kalkar, her zaman da kalkmıştır.

Sesin kaybolmadığı tek durum, hatalı hesaplanmış btu, Isı yükünün dikkate alınmaması, yakın duvar etkisi vs vs gibi durumlarda olmuştur sadece.

Benim sizden ricam LÜTFEN klimayı 26 ya setleyin ve lütfen geçici olarak sadece bulunduğu ortam için çalışmasını sağlayın yani kapısını kapalı tutun odanın veya salonun. Fanı otomatik moda alın, (O zaten önce yüksekte çalışacaktır ve lütfen bu sese biraz sabredin) bu şekilde bırakın ve aklınız orada olmasın hatta mümkünse alışverişe gidin.

Gidin ki o klimayı 3-4 saat kendisi ile başbaşa bırakın.

Döndüğünüzde eski sesin kalmadığını göreceksiniz :ok

Klima 25 derecede 4. fan kademesinde 5 saattir çalışıyor her yarım saatte bir iç ve dış ünitedeki sesi kontrol ettim hiçbir değişik olmadığını fark ettim. Klimanın ortam ısısını bulduğunda motorun düşük devirde döndüğünü biliyorum lakin Bu ses olayı diğer inverter klimalarda da mevcut mu. Mesela Midea alsaydım aynı olay ondada olacak mıydı yoksa bu sadece LG'ye özel bir durum mudur. iç ünitedeki üfleme sesi dış ünite kadar ses yapıyor desem yalan olmaz.Diğer odadaki inverter olmayan 9 luk klim günde 18 saat çalışıyor 20 derecede son fan hızında ne iç ne dış ünitede en ufak ses yok. başka arkadaşların evinde yada diğer yerlerde gördüğüm klimalarda böyle bir sorun gözlemlemediğim için haliyle bir de zar zor klima aldığımız için insan üzülüyor malesef.Bu söylediklerniz her ne kadar beni tatmin etmese de deneyeceğim .

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
Bu yazılımsal bır olaydır. Her uretıcı kendı urunune gore yazılım kullanır.

Ornegın Mıdea maksımum devıre cıkmaz ortamı sogutması 10 saat surer. LG maksımum devıre cıkar ortamı 8 saatte sogutur.

Ortamı normalden daha hızlı sogutması nedenıyle kompresor sesını duymanız normaldır. canınızı sıkacak bır durum yok

klımaya bıraz daha zaman verın kademe kademe sesın tamamen kayboldugunu goreceksınız.

Tum evı serıntletmeye calısmanız nedenıyle kompresor sesını bırkac saattır duymak sızı rahatsız ettıgının farkıydayım.

ortada anormal bır durum yok bu kullanıp tecrube ettıkce goreceksınız.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Seste biraz azalma olsa da umduğum kadar azalma olmadı bakalım zaman ne gösterecek. Klimanın tam karşısına geçiyorum mesela 20 dereceye iniyorum bekliyorum ama klimadan çıkan hava beni üşütmüyor sanki gazı bitmiş klima olurda soğuğa yakın ılık üfler ya o şekilde oluyor . Bugün bir kargo şirketindeydim içeride arçelik klima var karşına geçtim derin dondurucudan çıkan hava gibi buz gibi üflüyordu bunun sebebi nedir

Son düzenleme:
Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
L lolman, bu durum evınızdekı sıcak ısı kutlesının kırıldıgını gosterır ılerleyen saatlerde dahada sogugun bırıkmesıyle klımanız devrını ıyıce dusurecektır.

Suan anlık tuketım ne durumda ?

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
L lolman, bu durum evınızdekı sıcak ısı kutlesının kırıldıgını gosterır ılerleyen saatlerde dahada sogugun bırıkmesıyle klımanız devrını ıyıce dusurecektır.

Suan anlık tuketım ne durumda ?
kumandanın üzerindeki energy Tuşuna basınca klima üerindeki çıkan tüketimden bahsediyorsanız orada 1.2 çıkıyor.Ayrıca bu tüketim hesabı nasıl yapılıyor. saat olarak mı. anlık 1.2 saat olarak nasıl hesaplanıyor

Son düzenleme:
S Çevrimdışı

SudaEriyenAspirin 

Aktif Üye
22 Haz 2018
284
33
kumandanın üzerindeki energy Tuşuna basınca klima üerindeki çıkan tüketimden bahsediyorsanız orada 1.2 çıkıyor.Ayrıca bu tüketim hesabı nasıl yapılıyor. saat olarak mı. anlık 1.2 saat olarak nasıl hesaplanıyor
1.2 demek, 1 saatte 1.2 kilowatt yakıyor demektir. 0.5 olsa saatte 500 watt anlamına gelir. 1kw 50 kuruştur.

Bir de yeteri kadarr kadar soğuk hissetmiyorsanız klimayı nem alma modunda deneyin. Ortamda nem çok yüksekse derece düşse bile vücud sıcak hissediyor.

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40

valla bu şekilde kullanmaya devam ediyorum ama dış ünitedeki ses eskiye nazaran daha az , iç ünite sesi de biraz fazla bana göre, evin içinde dağ esintisi gibi ses oluyor fanı son kademeye alınca, iç ünite sesi 60 db yazıyor kağıdında ,imkanım olsaydı midea alırdım.

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
valla bu şekilde kullanmaya devam ediyorum ama dış ünitedeki ses eskiye nazaran daha az , iç ünite sesi de biraz fazla bana göre, evin içinde dağ esintisi gibi ses oluyor fanı son kademeye alınca, iç ünite sesi 60 db yazıyor kağıdında ,imkanım olsaydı midea alırdım.

En Baştan Beri Biraz Klimaniza Zaman Verin Dememizin Nedeni Buydu
Dis Ünite icin Yazdiklarimiz Sizde Teyit Ediyorsunuz
Ortam Set Edilen Degere Yaklasinca Klimaniz Nominal ve Altina Dusunce
Dis Unitedeki Ses Kesildi.

Ic Unitede Enyuksek Fanda Kullanimda Ses Yapmayan Klima Gormedim Desem Daha Dogru Olur.
(Midea Mission Haric)
Fan Kademesini 4. Cekerseniz Sizi Rahatsiz Edecegini Dusunmuyorum.

Dun Bende LG Dual Plus 18lik Siparisi Verdim.
Montaj Sonrasi Deneyimlerimi Detaylica Aktaracagim :ok

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Bugün bende diğer odaya Vestel flora 12 btu taktırdım. klimayı 23 e aldım 2.5 saat sonra geri döndüm oda buz gibi olmuş soğutması gerçekten çok iyi . LG bu kadar soğutmuyor sebebini bilemedim .Sessiz modda klimanın çalışıp çalışmadığı belli değil. Sadece malzeme kalitesini beğenmedim biraz daha dış aksan plastik kaliteli olabilirmiş . Yanlız aklıma takılan bir kaç sorun oluştu . Vestelden gelen arkadaş eski klimayı söküp diğer odaya takacaktı. Yerine Vesteli montaj edecekti. Eski 9 Luk klimayı söktü Fakat Boruları sökmedi Onun üzerine vestel klimayı montaj yaptı . Servisteki arkadaşa sorduğumda bir sorun teşkil etmeyeceğini zaten aynı boru olduğunu söyledi. Bende birşey diyemedim. Klimayı montajını yaparken bağlamadan önce Klimanın iç ünitesinden borusunu açtı sanırım borudan pat diye yüksek bir ses hava gibi birşey çıktı ne olduğunu anlamadım Bir de vakum moturu çok ufaktı yani cihaz çalışırken titreşimi bile belli olmuyordu. 15 dk da vakum yaptırdım . Sota Sota Adem Helvacı Ado

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
Montajı Yapılan Odaların Hacmıyle Soguma Suresı Dogru Orantılıdır.
Kumandadan Set Edılen Dereceye Odanızın Isısı Gelıyorsa Sorun Yoktur.

Eskı 9Luk Klımanız R410 mu R22 Gazlı mı ?

L Çevrimdışı

lolman

Aktif Üye
26 May 2018
521
40
Eski klimam R410 Gazlı. Vestel Florada 26 dereceye alıyorum. Diğer Odaya gidip LG Klimayı 22 dereceye alıyorum Klimanın yanına yaklaşıp elimi uzatıyorum. Vestelin 26 sı Lg'nin 22 si gibi üflüyor .. LG çok Soğuk üflemiyor . Klimanın iç aksanına elimi götürdüğüm zaman bunu hissediyorum Sota Sota

Sota Çevrimdışı

Sota 

Root
6 Mar 2016
16,739
Klımalarda Verımlılık Arttık Bahsettıgınız Buz Gıbı Uflemeyı Goremezsınız.

Vestel Flora 6.4 , LG Dual 7.0 Sezonsal Verımlılıge Sahıptır.

Dıger Bır Durumda Cıhazlarınız Ne Alıyor Ne Verıyor Bılmek Gerekır

Mesala Emıs Sıcaklıgı, Agız Sıcaklıgı, O ankı Cekılen Amperler Karsılastırmak Gerekır.

R410 Oldugu Icın Eskı Boruyu Sorunsuz Kullanabılırsınız.

R22 Kullanılmıs Boru R410 Kullanılmaması Gerekır.

Geri
Üst Alt