LG 75UH855 evde tadilat sonrası ekranda arıza

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
Konuyu ilk açtığınız zamanı hatırlıyorum, durumunuza hem şaşırdım hem de üzüldüm açıkçası. Bu zamana kadar çoktan çözülmüş olması gerekirdi.

Ne yazık ki çok üst kalite bir tv olduğunu söylemek zor, eski televizyonunuzdan daha iyi görüntü alabileceğiniz bir çok model bulabilirsiniz diye düşünüyorum. IPS panel olmasından dolayı vasat bir kontrastı var, yerel karartma konusunda da Rtings'ten çok kötü bir puan almış. Aydınlık ortamda pek anlaşılmaz ancak karanlık odada özellikle siyah sahnelerde pek tat vermez.

Lakin ekran boyutu çok büyük olduğu için ve 3D özelliği olduğu için işler karışıyor. Ekran büyüdükçe fiyatlar çok artıyor. İnşallah yerine takılacak panel iyi çıkar ve 100% uyumlu çalışır.

Merak ettiğim bir diğer konu, eğer LG servisinin elinde aynı panel yoksa daha güncel bir panel takılamıyor mu ?

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
İlginiz için çok teşekkür ederim gerçekten, koyu ekranlar mükemmel olsun diye bir takıntım yok ama şimdi birkaç gündür yeni TV arayışına girdiğimde OLED QLED mini LED vs araştırmaya başladım mağazalarda gördükçe de evet güzel olduklarını fark ettim doğrusu. İnşalah bu ticon kart gelir ve takarlar , o TV güzel çalışır ise eniştemlere veya birilerine satabilirim panel değişince ömrü bir 5 yıl daha uzar sanırım , üstat hepsinin ömrü 5 yıl civarı diyor. Hatta şu videoda OLED inki daha da kısa demiş. Bir de videonun sonlarında tam da benim konuma denk gelen LG olmayan panel için yeni ürün temini ve fark ödemesinden bahsetmiş.

Ben de bunu değerlendirmek için LG ile görüştüm, parça tabiki yok ellerinde panel yok, getiririz dediler 38 mi 42 bin TL mi ne dediler o civarda birşey. Bunu ödeyeceğinize yeni TV alınabilir diye akıl verdiler sağolsunlar. Dedimki 10 yıl servis vermek zorundas değil misiniz bana bu parçayı bulun. Dedilerki koreye mail atmamız lazım, belki ellerinde vardır yok ise özel üretime girmeleri gerekebilir parça belki daha da pahalıya gelebilir dediler.
Dedimki tamam neyse ödeyeceğim diyelim atın mail. Fatura ile başvurmanız lazım dediler. İşte orada kaldım çünkü faturamı bulamıyorum , zannedersem nakit ödemiştim yarın kredi kartı eksteme bakacağım birşey çıkar mı bilmem. Evi ararken bandrollü garanti belgesini buldum zaten telefondaki bayan gününe kadar aldığım tarihi görüyor 2017 11. ayında almışım. Zaten servis gelip mağazadan alıp evde kurmuş idi. Garanti belgesi ile başvursam diyorum yok illa fatura diyor.
Faturayı bulur isem ve parçayı temin edemezlerse tüketici hakkı gereği bana başla bir model ile değişim önermek zorundalar. Zorunda olmadıkları birşeyi asla yapmazlar. Uyanıklık cingözlük yapma peşinde değilim bana biraz indirim sağlasınlar yeni bir TV alayım , bunu alıp koreye yollasınlar çekik gözlü abiler adam eder. İnanın kenarındaki şeffaf bantlar duruyordu o derece temiz kullanıyordum , tüm gün işteyim zaten akşamları birkaç saat bakıyordum.
Siz ne önerirsiniz 85 inc düşünüyorum OLED , Qled mini led vs ne alayım. Ömrü uzun olsun lütfen 3 yıl ile 5 yıl arasında benim için fark çok. OLED in ömrü kısa ise gerçekten hala onu tercih etmem hem de daha pahalı anlaşılan. Henüz araştırmaya başladım.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
A alimurat, Ben de benzer bir durum yaşıyorum. 2. el bir akıllı saat almıştım, cihaz bana gelmeden kargoda kayboldu. Satıcı arkadaş kargo firması ile mahkemelik olduğunu söylüyor. 2.5 aydır halen paramı alamadım.

Adem abi genel olarak konuşuyor, söylediklerinde de haklıdır. Fakat illa 5 yılda dağılacak diye bir şey yok, gerçekten şans işi diyebilirim. 86 model Toshiba marka televizyonumuz halen çalışıyor. 2014 model Samsung televizyonum var, 4K başka bir model aldım fakat Samsung'u satmaya kıyamadım. Zaman zaman 3D film izlemek için veya salonda misafir olduğunda diğer odada kullanıyorum. Panel bilgilerinde yaklaşık 19.000 saat civarında kullanıldığı yazıyor ve halen sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bu da benim şansım.

Direkt LG'nin merkezine mail atmayı denediniz mi ? Bir arkadaşımın televizyonunda satıcı firma ile sorun yaşamıştık. Dikey gölgelenme olan LG marka televizyonu iade almıyorlardı. LG'ye mail attık, CC bölümüne Gümrük Bakanlığından bir yetkiliye de eklemiştik. Çok kısa süre sonra satıcı mağaza geri adım atmıştı ve cihazı iade ettik.

Eğer sadece akşamları televizyon izliyorsanız Oled bakabilirsiniz. TV gündüz de çalışacaksa, tabiri caizse salon televizyonu olacaksa yanık riski artar, led almanız daha mantıklı olabilir. Oled dışında Türkiye'de alınabilecek en kaliteli model Samsung QN 9 serisi sanırım ama fiyatlar çok yüksek maalesef. Belki konuya benden daha bilgili olan W Winston ve albanez albanez de yorum yapar.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
A alimurat, Ben de benzer bir durum yaşıyorum. 2. el bir akıllı saat almıştım, cihaz bana gelmeden kargoda kayboldu. Satıcı arkadaş kargo firması ile mahkemelik olduğunu söylüyor. 2.5 aydır halen paramı alamadım.

Adem abi genel olarak konuşuyor, söylediklerinde de haklıdır. Fakat illa 5 yılda dağılacak diye bir şey yok, gerçekten şans işi diyebilirim. 86 model Toshiba marka televizyonumuz halen çalışıyor. 2014 model Samsung televizyonum var, 4K başka bir model aldım fakat Samsung'u satmaya kıyamadım. Zaman zaman 3D film izlemek için veya salonda misafir olduğunda diğer odada kullanıyorum. Panel bilgilerinde yaklaşık 19.000 saat civarında kullanıldığı yazıyor ve halen sorunsuz bir şekilde çalışıyor. Bu da benim şansım.

Direkt LG'nin merkezine mail atmayı denediniz mi ? Bir arkadaşımın televizyonunda satıcı firma ile sorun yaşamıştık. Dikey gölgelenme olan LG marka televizyonu iade almıyorlardı. LG'ye mail attık, CC bölümüne Gümrük Bakanlığından bir yetkiliye de eklemiştik. Çok kısa süre sonra satıcı mağaza geri adım atmıştı ve cihazı iade ettik.

Eğer sadece akşamları televizyon izliyorsanız Oled bakabilirsiniz. TV gündüz de çalışacaksa, tabiri caizse salon televizyonu olacaksa yanık riski artar, led almanız daha mantıklı olabilir. Oled dışında Türkiye'de alınabilecek en kaliteli model Samsung QN 9 serisi sanırım ama fiyatlar çok yüksek maalesef. Belki konuya benden daha bilgili olan W Winston ve albanez albanez de yorum yapar.
Düşündüğü ebat bayağı fiyatta olur.
Oled de 77-83 ebatta üretim var.
LCD 85 inç ler Va panel, 86 inç ler IPS olur.samsung qn85 modeli IPS ama 85 inç te bu modelin Va olur.

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Teşekkürler Beyler LG ye baskıyı artırmaya çalışacağım, önce bir epost atayım lakin CC ye koyacak bir büyük yetkili tanıdığım yok, bir yandanda keçiörendeki servisin kartı takıp TV yi canlandırmasını bekliyorum.
Çoğunlukla gece izliyorum gerçekten de gündüz neredeyse TV de hiç işim yok , bu açıdan en üstün kaliteli bir görüntü için OLED iyi anladım ama kesinlikle bir logo yanığına vs tahammül edemem, TV de izleyeceğim sonuç olarak ve çok yüksek bir ücret ödeyip daha kısa ömürlü bir TV almak istemem. QLED e daha sıcak bakmaya başladım. Ses konusu önemli değil ses sitemim var idi.
QLED 85 inc ve üzeri için samsung , lg ya da iyi başka bir markadan önerilerinize açığım. 100-120 Hz den aşağı da bir TV olmamalı. Yadıklarınızı araştıracağım 50-55 bin TL ye 85 inc Qled samsunglar var dün baktım biraz fakat neo qled değil.
Neo Qled , Qled den daha mı iyi acaba? Daha iyi anlaşılan ama çok ciddi bir fark var mı acaba. Ben IPS panelimden dahi çok memnundum.

Son düzenleme:
W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
Teşekkürler Beyler LG ye baskıyı artırmaya çalışacağım, önce bir epost atayım lakin CC ye koyacak bir büyük yetkili tanıdığım yok, bir yandanda keçiörendeki servisin kartı takıp TV yi canlandırmasını bekliyorum.
Çoğunlukla gece izliyorum gerçekten de gündüz neredeyse TV de hiç işim yok , bu açıdan en üstün kaliteli bir görüntü için OLED iyi anladım ama kesinlikle bir logo yanığına vs tahammül edemem, TV de izleyeceğim sonuç olarak ve çok yüksek bir ücret ödeyip daha kısa ömürlü bir TV almak istemem. QLED e daha sıcak bakmaya başladım. Ses konusu önemli değil ses sitemim var idi.
QLED 85 inc ve üzeri için samsung , lg ya da iyi başka bir markadan önerilerinize açığım. 100-120 Hz den aşağı da bir TV olmamalı. Yadıklarınızı araştıracağım 50-55 bin TL ye 85 inc Qled samsunglar var dün baktım biraz fakat neo qled değil.
Neo Qled , Qled den daha mı iyi acaba? Daha iyi anlaşılan ama çok ciddi bir fark var mı acaba. Ben IPS panelimden dahi çok memnundum.
Neo Qled ,Qled vb. Bunların hepsi pazarlama için yapılan adlandirmalardir. Hepsi LCD.
Örneğin
Q70 edge LED yansıma önleyici katman, geniş görüş açısı filtreler yok. Artı yerel karartma da yok.
Q80 yerel karartma (fald panel)
90 ise daha çok bölge karartmasi, yansima onleyeci katman geniş açılı katman bölgesel olarak daha iyi parlaklık seviyelerine çıkar.
Yani hangi marka olursa olsun bunların hepsi LCD olur. Her biri değişik isimleri kullanarak pazarlama yaparlar. Bu yüzden yok Qled yok nanocell yok mini LED vb terimler işin süsü olur. Baktığınız modelleri sıralayın fiyatlarıyla. Ben size tavsiyem Va panelli alın. Büyük ekranlarda IPS panelin ışıkla ilgili çok sorunu olur

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Neo Qled ,Qled vb. Bunların hepsi pazarlama için yapılan adlandirmalardir. Hepsi LCD.
Örneğin
Q70 edge LED yansıma önleyici katman, geniş görüş açısı filtreler yok. Artı yerel karartma da yok.
Q80 yerel karartma (fald panel)
90 ise daha çok bölge karartmasi, yansima onleyeci katman geniş açılı katman bölgesel olarak daha iyi parlaklık seviyelerine çıkar.
Yani hangi marka olursa olsun bunların hepsi LCD olur. Her biri değişik isimleri kullanarak pazarlama yaparlar. Bu yüzden yok Qled yok nanocell yok mini LED vb terimler işin süsü olur. Baktığınız modelleri sıralayın fiyatlarıyla. Ben size tavsiyem Va panelli alın. Büyük ekranlarda IPS panelin ışıkla ilgili çok sorunu olur
Çok teşekkürler ilginiz ve yardımlarınız için, aynı boyutta yani 85 incte bir sürü farklı model ve fiyat karşıma çıkıyor LG ve Samsungda, OLED den geçtim.
OLED dışında geçen Qled , noe qled, mini led vs hepsi LCD diyorsunuz anladım.
Bana 85 inc samsung ve 86 inc LG lerde OLED dışında önerileriniz olursa sevinirim.

Şanssız ve kıl biriyim burn vs kimsede olmaz bende olur herkeste 6 yıl çalışır bende 3 yılda pert olur o yüzden ekstra garanti de satın almalıyım sanırım. Daima ve daima korktuğum şey başıma gelir. Bu tadilat işinde TV me birşey olmasın dedim, TV yi ben annemi hastanede dr dr gezdirirken ustaları evde bırakmışken kırmışlar. Usta duvarda çalışacaktı çürüyen bir yer, iyi niyetle yönünü değiştirmiş TV nin, geldim eve yönü değişmiş. Aylar sonra diyorki ali murat ben bunu çok dikkatli yavaş yavaş çevirdim asla benden yana birşey olmaz. Bilemiyorum artık. Tek bildiğim bir kişinin o ekranı taşıyamacağı yönünü de değiştiremez yerde kayabilen bir cihaz değil yere ince bir taşıyıcıda ciddi ağrılık basan bir cihaz. Ben yapsam öderim her kuruşunu diyor adamcağız. Gözümle kırdığını görsem yine birşey isteyemem isteyerek yapılmış birşey değil.

Bu arada çok umudum yok ama bir yeni gelişme oldu LG TR benden bıktı sanırım, tatlı dil yılanı deliğinden çıkardı, çok rica ettim ve elimde fatura olmaksızın bir kayıt açtılar. Elimde garanti belgesi var, sistemlerinde TV yi aldığım günü görüyorlar, TV modelini de görüşyorlar, elimdeki belge üzerinde TRT bandrolü vs var onu dahi istemediler bu kez ve parçayı soracaklar koreye, büyük ihtimal yoktur, yok ise ikincisi muadili bir ürünü almak için de kayıt olşturdu bir hanımefendi beni kırmadı, normalde faturasız bu işlemler yapılmıyor. Bakalım bir kez de işim rast gider belki. Belki yeni bir TV yi indirimli almama yardımcı olurlar. LG de 86 inc TV ler var hem samsungun 85 lerine 1 inc eklemişler, daha da büyüğü zaten ev ortamı için gereksiz , bir handa yaşamıyorum salon normal bir salon , hatta bu büyüklük bile gereksiz belki ama işte ben seviyorum. Asosyal biriyim mekanlarda para ezmem tek eğlencem TV m :)

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
A alimurat, Umarım yeni tv almaya ihtiyacı doğmadan sorununuzu çözersiniz. Yapı olarak bana benziyorsunuz, ben de genelde evde vakit geçirmeyi seviyorum. Faturayı size mail olarak göndermiş olabilirler mi, maillerinizi kontrol ettiniz mi ?

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
A alimurat, Umarım yeni tv almaya ihtiyacı doğmadan sorununuzu çözersiniz. Yapı olarak bana benziyorsunuz, ben de genelde evde vakit geçirmeyi seviyorum. Faturayı size mail olarak göndermiş olabilirler mi, maillerinizi kontrol ettiniz mi ?
Teşekkürler fatura yok mailde vs. basiretim bağlandı faturayı almadım galiba ya da akybettim, garanti belgesine güvendim.
Başlık öneri haline döndü arkadaşlar sakıncası olur mu bilemiyorum:
LG TV mde cursor vardı, mouse oku gibi istediğim dosyadı programı tek tıkla seçiyordum filmde istediğim yere sürüklüyordum, sesli komut vardı goglede sesli arıyordum. Samsungda bu tarz bir kumanda olmamasına üzüldüm. Baya araştırdım gece 3 lere kadar yurdışı videolar izledim vs. 85 inclere bakıyorum.
Q60-70-80-85-90 diye giden QLED ler olduğunu öğrendim.
QN90A dan sonra QN90B çıktığını vs. Marketlerde Q70 in 50-55 binTL ye QN85 78 bin TL ye , QN90 85 bin TL ye satılıyor. Arada çok ciddi fiyat farkı var özelliklerini incelediğimde görüntüde bu kadar fiyat farkı ödemeye değer birşey göremedim. Kasım ayı 2022 yılında QN85e 45-46 bin TL , QN90 50-51 bin TL imiş cimri.com da görüyorum. Yani bu servisteki arkadaşlardan ben umudu daha erken kesmiş olaydım Bu TV leri 30-35 bin TL daha uygun fiyata alırdım.
Beni beklettikleri her 1 ay bana 10 bin TL girmiş :(

Yabancı bir kanalda yurtdışında QN85 in bu hafta 400 dolar daha düştüğünü söyledi adam ,Çıkış yılları eskidikçe yeni modeller geldikçe eskilerde damping oluyor yurtdışında anlaşılan biz de ise hep yukarı hep yukarı :((
HDR10+ vs var bana en mantıklısı QE85Q70BATXTK geldi. 120 Hz olması iyi. Mouse gibi kumanda ile tek tıkta bir fotoyu açabilecekken kumandada tek tek gezmek fena bir hal bu akıllı kumandayı samsungun koymamasına hayret ettim.

LG önerilerinize de açığım yardımınızı rica ederim. Kriterim 100-120 Hz, QLED, 85 inc en az.

q70B ile ilgili yabancı kanallarda inceleme bulamadım malesef küresel olarak avrupa abd ye hitap eden bir model değil anlaşılan öz, ileride ilgilenen arkadaşlar için karşılaştırmada kulanabilirler:

70b nin parlaklığı 90b ye göre çok düşük, mağazada baya parlaktı :), 85b nin parlaklık seviyesini yazmamış site, ben 85 inc ve üzeri öneri için bir başlık açayım bari :) içinden çıkmak zor işin

Son düzenleme:
Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,346
39
A alimurat, Q70B kenardan aydınlatmalı, onun dışında güzel cihaz. Q70B, QN90'ın rakibi olabilecek seviyede değil, QN90 amiral gemi modeli denilebilir.

Rtings'in ölçümlerine göre, esasında Q70B'nin doğal kontrast oranı 90'a göre çok daha iyi, sebebi de 90 serisinde geniş açılı katman kullanılmış olması. Fakat 90'da yerel karartma var ve onu açınca kontrast 73.000'e (QN95B modelinde 110.00'e) çıkıyor, en azından Rtings'e göre. Dolayısıyla, 70 ile 90'ı kıyaslamak çok adil olmaz.

Mağazadaki görüntü yanıltır, ona hiç takılmayın.

Bu sahip olduğunuz tv'nin Rtings incelemesi;
Doğal kontrast: 1.188
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği HDR parlaklık: 370 kandela/m²
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği SDR parlaklık: 301 kandela/m²
Local Dimming Skoru: 10 üzerinden 3.

Bu Q70A (B ile büyük oranda aynı olması gerek);
Doğal kontrast: 9.237
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği HDR parlaklık: 559 kandela/m²
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği SDR parlaklık: 562 kandela/m²

Bu da QN90B;
Doğal kontrast: 3.168
Local dimming açınca kontrast oranı: 73.455
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği HDR parlaklık: 644 kandela/m²
Tam ekranda, sürekli olarak verebildiği SDR parlaklık: 611 kandela/m²

Bence bu parlaklık mevzusu sadece HDR içerikler için gerekli, onun dışında çok aydınlık bir odada izlenmeyecekse sorun olmaz. Samsung'un kötü yanlarından bir tanesi, Dolby Vision desteklemiyor oluşu.

QN90 serisi bence çok güzel tv ancak benzer fiyata Oled satıldığı düşünülünce hayal kırıklığı oluyor.

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
Yorumlarınız çok faydalı oldu teşekkürler yalnız bu samsunglara işyerine yakın avm de ziyaret edebildiğim mağazalardan dolayı ve cep telefonumda samsung olduğundan yakınlaşmıştım. Müsait olduğunuzda 86 inç Qled benzeri LG modeller içinde yorum rica ederim minimum HDR10 ,100hz olsun bana yeter gibime geliyor. Akıllı mose tipi kumandaya çok alıştım LG daha iyi olacak. Evet LG kurum olarak hiç yardımcı olmadı bana ama sonuçta ekranın kırılmasında bir suçları yok.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,604
Yorumlarınız çok faydalı oldu teşekkürler yalnız bu samsunglara işyerine yakın avm de ziyaret edebildiğim mağazalardan dolayı ve cep telefonumda samsung olduğundan yakınlaşmıştım. Müsait olduğunuzda 86 inç Qled benzeri LG modeller içinde yorum rica ederim minimum HDR10 ,100hz olsun bana yeter gibime geliyor. Akıllı mose tipi kumandaya çok alıştım LG daha iyi olacak. Evet LG kurum olarak hiç yardımcı olmadı bana ama sonuçta ekranın kırılmasında bir suçları yok.
LG de 86 inç modelleri çıkar. 866 modeli ve üstü iyi olur. Diğer modelleri iyi bir ışık kontrolüne sahip değil. LG nin 86 inç leri hangi model olursa olsun bu inçte zaten 100 hz lik panel koyar

A Çevrimdışı

alimurat

Aktif Üye
30 Eki 2022
50
46
LG fatura olmadan yardımcı olmuyor ora bitti, Haydar Beyler 4 ay oldu bugün sordum hala Ticon kart bekliyoruz dedi.

LG NanoCell araştırdım biraz Samsungun QLED lerine göre yabancı youtube incelemelerine göre bir hayli geride kalmış Dolby Vision ları bile durumu kurtaramamış üzüldüm çünkü 1 inc daha büyük olması ve sihrli mouse kumandasından dolayı LG alacağım demiştim kendi kendime.

Sihrli mouse lu uzaktan kumandasına çok alışmıştım, samsungun standart kumandası nasıl arkadaşlar kullanımı akıcı mı, dosyalara , programlara geçişler hızlı ve kolay mı acaba?

Bir diğer konu, lg.com.tr de gördüğüm modellere mağazalarda ve internette rastlayamıyorum bir sürü 86" model var sitesinde ama mağada yok, Samsungun Türkçe sitesindeki modellerde mağazalarda yok. Çok gezmedim ama gezdiklerim arasında yoktu. Ankarada en zengin çeşit güncel model LG ve samsungları nerde görebilirim acaba?
Zaman sorunum var evde hastamız var malesef tüm Ankarayı gezme lüksüm yok.
Saygı ve sevgiler.

Geri
Üst Alt