Önemli Lcd ve led televizyonlarda görüntü , ses , sinyal sorunları ve çözümleri

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36

Bu biraz garip bir iz, Soba isi desem pek benzetemedim, sıvı teması diyorsunuz fakat o elektroliz yapar, o da paneli bozar, bu izler difüzör katmana ait.

Tabi Eğer o dikey izlerden bahsediyorsak :alala
Başlarda bu kadar belli değildi ve sadece en sağdaki vardı şimdi iki kardeşi daha oldu diğeri yazıcı üzerindeki mikrofon gibi şeyin hemen ucunda diğeri de ikisinin ortasında fotoğraftan belli olmuyor pek sanıyorumki bu şekilde artarak sola doğru ekranı komple kaplayacaklar daha belirgin olmaya başlarlarsa yeni tv alma yolu görünür bizde fakiriz para biriktirmeye başlamak lazım ?

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Başlarda bu kadar belli değildi ve sadece en sağdaki vardı şimdi iki kardeşi daha oldu diğeri yazıcı üzerindeki mikrofon gibi şeyin hemen ucunda diğeri de ikisinin ortasında fotoğraftan belli olmuyor pek
O halde doğru görmüşüm.

Olasılıklar şunlar;

TV bir şekilde ağır rutubetli ortama maruz kalmış, geçmiş zaman içerisindeki panel tozlanmalarının etkisi ile rutubet etkisi birleşince ortaya bu çıkmış.

TV üst kısımdan sıvı temasına maruz kalmış, belli oranda sıvı polarizer katmanlardan aşağı süzülme yapmış (Ki bu durumda iz daha belirgin olurdu)

TV alt kısımdan sıvı temasına maruz kalmış, tv nin çalışma sıcaklığının etkisi ile lokal buharlaşma olmuş ve yılların birikimi toz üzerinde iz yapmış.

Her şekilde panel temizliği gerektiren bir durum.

Panel temizliklerinde kimyasal kullanmayınız (Eğer kendiniz müdahale edecekseniz)

Panelin kırılma riskini de unutmayınız.

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36

O halde doğru görmüşüm.

Olasılıklar şunlar;

TV bir şekilde ağır rutubetli ortama maruz kalmış, geçmiş zaman içerisindeki panel tozlanmalarının etkisi ile rutubet etkisi birleşince ortaya bu çıkmış.

TV üst kısımdan sıvı temasına maruz kalmış, belli oranda sıvı polarizer katmanlardan aşağı süzülme yapmış (Ki bu durumda iz daha belirgin olurdu)

TV alt kısımdan sıvı temasına maruz kalmış, tv nin çalışma sıcaklığının etkisi ile lokal buharlaşma olmuş ve yılların birikimi toz üzerinde iz yapmış.

Her şekilde panel temizliği gerektiren bir durum.

Panel temizliklerinde kimyasal kullanmayınız (Eğer kendiniz müdahale edecekseniz)

Panelin kırılma riskini de unutmayınız.
Cevabınız için teşekkür ederim. Paneli kırma ihtimali olunca, çekilmez duruma gelene kadar bu şekilde kullanalım iyice keyif kaçırmaya başlayınca müdahale ederiz uygun şekilde 10 yılda içindeki malzemeler kıtır kıtır olmuştur herhalde sıcaktan tv dış çerçevesi metal aslında ısıyı dağıtmaya yardımı olmuştur arka ve üstte epeyce havalandırma delikleri var yoksa ledler çoktan patlardı diye düşünüyorum.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51

Cevabınız için teşekkür ederim. Paneli kırma ihtimali olunca, çekilmez duruma gelene kadar bu şekilde kullanalım iyice keyif kaçırmaya başlayınca müdahale ederiz uygun şekilde 10 yılda içindeki malzemeler kıtır kıtır olmuştur herhalde sıcaktan tv dış çerçevesi metal aslında ısıyı dağıtmaya yardımı olmuştur arka ve üstte epeyce havalandırma delikleri var yoksa ledler çoktan patlardı diye düşünüyorum.
Çok emin olmasam da, o cihaz ccfl de olabilir net bir şey diyemiyorum.
Gevreme konusunda haklısınız, en ustaların bile o yaşta ürünlerin homojen katmanının elinde kırıldığını gördüm ben.

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36
Çok emin olmasam da, o cihaz ccfl de olabilir net bir şey diyemiyorum.
Gevreme konusunda haklısınız, en ustaların bile o yaşta ürünlerin homojen katmanının elinde kırıldığını gördüm ben.
Ccfl nedir. (ccfl Ledden den önce kullanılan panel arkası eski teknoloji aydınlatma sistemiymiş ) Tv nin etiket fotoğrafını çektim oldukça eski bir tv ama belki teknolojisi hakkında bişeyler bulabilirsiniz siz.

20210528_024827.jpg

Son düzenleme:
A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36
Edge led bu model.
Bununla ilgili bir videonuzu buldum kenardan içe doğru aydınlatma olduğu için ledin bulunduğu köşenin daha aydınlık içeri doğru azalma olduğunu söylediniz benim hiç öyle bir şikayetim olmadı şimdiye kadar ekranın tamamı eşit aydınlıkta her zaman.

Adem Helvacı Çevrimdışı

Adem Helvacı 

Süper Üye
17 Şub 2017
24,295
51
Bununla ilgili bir videonuzu buldum kenardan içe doğru aydınlatma olduğu için ledin bulunduğu köşenin daha aydınlık içeri doğru azalma olduğunu söylediniz benim hiç öyle bir şikayetim olmadı şimdiye kadar ekranın tamamı eşit aydınlıkta her zaman.
Yani?

A Çevrimdışı

Atisaca

Yeni Üye
28 May 2021
18
36
Tekrar rahatsız ettim sizi kusura bakmayın lütfen sizin önerdiğiniz panel test programını kurdum tv box a çalıştırdım şu çizgiler ekranın altına sağdan sola doğru yayılmış dalga dalga. Dikkatli bakınca ekranın tamamında var belli belirsiz gözle bile zor seçiyorum fotoğrafta çıkmıyor ekran altındaki de yeşil ekranda beyazdan daha iyi çıkıyor.

20210529_003314.jpg

E Çevrimdışı

EERGUZ

Yeni Üye
30 May 2021
9
35
Merhaba eski bir led tv sahibiyim belki modeli ue40d5000pwxtk samsung. Arıza ilgili araştırma yaparken Sn. Adem Helvacı Adem Helvacı bey'in youtube kanalındaki yan tarama hatası ile ilgili "Led Tv Panel Görüntü Titremesi Neden Olur, Nasıl düzelir" ve "Arıza Notları 11- Görüntü Titreme sorunu - Yatay Çizgiler" isimli videolarına denk geldim daha sonra diğer videolarına bakarkende forumunuzdan bahsettiğini gördüm onun üzerine size danışmaya karar verdim. Ben televizyonun kulaklı panele mi kulaksız panele mi sahip olduğunu bilmiyorum. Bunu öğrenebileceğim bir veri kaynağı varmıdır onu öğrenmek istedim bir de çizgilerin iki tarafta da kalınlığı aynı ve hangi tarafta arıza var bulamadım. Ayrıca bu eski bir tv ve parçasının tedariğinde de sorun olabileceğini tahmin ediyorum. Bunun tamirini tavsiye edermisiniz izmir de oturuyorum bunu buralarda yapabilecek bir tamirci biliyorsanız da önerilerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

IMG_8296.jpg
IMG_8295.jpg
IMG_8297.jpg

Son düzenleme:
M Çevrimdışı

mcersin

Yeni Üye
20 Şub 2021
3
35
IMG_20210607_011040.jpg
IMG_20210607_011020.jpg

Merhabalar evimde Vestel 40fa5050 model TV var 5 yıldır aktif kullanıyoruz TV box da kullanıyorum TV box daki ekran logoları ekteki gôrsellerdeki gibi hayalet ekran gibi çizgiler oluşmuş durumda bu ekran yanığımıdır yoksa kirlenmemidir temizleme geçermi bu konuda destek verirseniz sevinirim.

TEKNOwest Çevrimdışı
23 Eyl 2018
10,456
49
IMG_20210607_011040.jpg
IMG_20210607_011020.jpg

Merhabalar evimde Vestel 40fa5050 model TV var 5 yıldır aktif kullanıyoruz TV box da kullanıyorum TV box daki ekran logoları ekteki gôrsellerdeki gibi hayalet ekran gibi çizgiler oluşmuş durumda bu ekran yanığımıdır yoksa kirlenmemidir temizleme geçermi bu konuda destek verirseniz sevinirim.
panel kaynaklı bir sorun temizleme ile düzelmez

F Çevrimdışı

fikoloji

Süper Üye
13 Eki 2018
16,634
IMG_20210607_011040.jpg
IMG_20210607_011020.jpg

Akşamları kullanmadığın zamanlarda TV de tam ekran olarak beyaz bir sayfa aç, o şekilde bırak, tamamen gitmese de azalacaktır.

Geri
Üst Alt