Önemli Lcd ve led televizyonlarda görüntü , ses , sinyal sorunları ve çözümleri

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
8
34
Merhabalar herkese, forumda yeni bir üyeyim. YouTube'dan keşfetmiş oldum. Sizlere naçizane bir sorunumu anlatmak istiyorum. Bundan 4-5 ay önce Vatan Comp.'tan uzun araştırmalarım sonucunda LG marka QNED866QA model 55" bir MiniLed TV aldım. TV 1-2 gün sonra kuruldu. Kurulum akşamı bir film izleyelim dedik. İzlerken bazı aydınlanmalar dikkatimi çekti. Yani bu bahsettiğim olgu baştan beri var olan bir durum. Sorunun spesifik ismini bilmediğim için tanımlayamıyorum ama bir özet geçeceğim ve resimler paylaşacağım sizinle. Cihazın ekranı gayet tatmin ediciydi, siyahlarda elbette bir OLED deneyimi yaşamayı beklemiyorduk fakat bu kadar aydınlanmanın olacağını da düşünmüyorduk açıkçası. Çok üzüldük. Siyah ya da karanlık/koyu bir ekran geldiğinde fare imleci gibi mobil bir imge hareket ederken bunu takiben çevresinde bir beyaz alan oluşmaktaydı. Bu beyaz alan bir LEDden diğer LEDe geçildiğini gösterir gibiydi. Yani şunu söylemek istiyorum. İmge sağa hareket ederken çevresini kapsayan aydınlanma da LEDler arası geçiş yapıyordu ve biz bunu görüyorduk. Hatta öyle ki ekranın ortalarında bu zaten farkedilir derecede iken köşelerde daha da fazla aydınlığa sebep oluyordu. Durum koyu temalı filmler izlerken işkence haline geliyor.

tv50415ca5288911f0.jpg
tv2e155851f06f698f2.jpg
tv3833e576ea1f5e77e.jpg

Bir süredir araştırıyorum, bu durumla ilgili hiç bir şey bulamadım maalesef. Tekrar alışveriş merkezine gidip aldığım televizyonun bir alt serisindeki ekranları test ettim, bu durum kesinlikle yok. Bu sorun nedir acaba ve nasıl çözülür? Yardımcı olursanız çok memnun olacağım.

slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhabalar herkese, forumda yeni bir üyeyim. YouTube'dan keşfetmiş oldum. Sizlere naçizane bir sorunumu anlatmak istiyorum. Bundan 4-5 ay önce Vatan Comp.'tan uzun araştırmalarım sonucunda LG marka QNED866QA model 55" bir MiniLed TV aldım. TV 1-2 gün sonra kuruldu. Kurulum akşamı bir film izleyelim dedik. İzlerken bazı aydınlanmalar dikkatimi çekti. Yani bu bahsettiğim olgu baştan beri var olan bir durum. Sorunun spesifik ismini bilmediğim için tanımlayamıyorum ama bir özet geçeceğim ve resimler paylaşacağım sizinle. Cihazın ekranı gayet tatmin ediciydi, siyahlarda elbette bir OLED deneyimi yaşamayı beklemiyorduk fakat bu kadar aydınlanmanın olacağını da düşünmüyorduk açıkçası. Çok üzüldük. Siyah ya da karanlık/koyu bir ekran geldiğinde fare imleci gibi mobil bir imge hareket ederken bunu takiben çevresinde bir beyaz alan oluşmaktaydı. Bu beyaz alan bir LEDden diğer LEDe geçildiğini gösterir gibiydi. Yani şunu söylemek istiyorum. İmge sağa hareket ederken çevresini kapsayan aydınlanma da LEDler arası geçiş yapıyordu ve biz bunu görüyorduk. Hatta öyle ki ekranın ortalarında bu zaten farkedilir derecede iken köşelerde daha da fazla aydınlığa sebep oluyordu. Durum koyu temalı filmler izlerken işkence haline geliyor.

tv50415ca5288911f0.jpg
tv2e155851f06f698f2.jpg
tv3833e576ea1f5e77e.jpg

Bir süredir araştırıyorum, bu durumla ilgili hiç bir şey bulamadım maalesef. Tekrar alışveriş merkezine gidip aldığım televizyonun bir alt serisindeki ekranları test ettim, bu durum kesinlikle yok. Bu sorun nedir acaba ve nasıl çözülür? Yardımcı olursanız çok memnun olacağım.
Windows imleç seçeneklerindeki erişilebilirlik desteği için bulunan "İmleç izi bırak" seçeneği gibi bir durum. Sanki yazılımdan kaynaklanan bir efekt gibi algıladım, cihazın aydınlatma ayarları ve seçenekleri iyice incelenmeli diye düşünüyorum ama Samurai Unforgotten üstadın konuyla ilgili daha fazla bilgisi vardır diye tahmin ediyorum. Kendisini etiketledim. Müsait olduğunda konuyla ilgili geri dönüş yapacaktır.

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
8
34
Windows imleç seçeneklerindeki erişilebilirlik desteği için bulunan "İmleç izi bırak" seçeneği gibi bir durum. Sanki yazılımdan kaynaklanan bir efekt gibi algıladım, cihazın aydınlatma ayarları ve seçenekleri iyice incelenmeli diye düşünüyorum ama Samurai Unforgotten üstadın konuyla ilgili daha fazla bilgisi vardır diye tahmin ediyorum. Kendisini etiketledim. Müsait olduğunda konuyla ilgili geri dönüş yapacaktır.
Merhaba slowfood, öncelikle teşekkür ediyorum yanıtın için. Bunun videosunu paylaşmamın daha doğru olacağını düşünüyorum şu anda; çünkü sadece fare imlecinde değil koyu üzerinde kontrast yaratan her düzgün şekilli imgeden sonra oluyor. Ayarlardan gama azaltma, LED aydınlatmayı kapatma gibi özellikleri karıştırmama rağmen çok az azaldı.

Son düzenleme:
slowfood Çevrimdışı

slowfood 

Moderatör
23 May 2022
7,881
Merhaba slowfood, öncelikle teşekkür ediyorum yanıtın için. Bunun videosunu paylaşmamın daha doğru olacağını düşünüyorum şu anda; çünkü sadece fare imlecinde değil koyu üzerinde kontrast yaratan her düzgün şekilli imgeden sonra oluyor. Ayarlardan gama azaltma, LED aydınlatmayı kapatma gibi özellikleri karıştırmama rağmen çok az azaldı.

Evet o kısmı eksik belirtmişim gibi görünüyor. Genel itibariyle menü öğelerinde harelenme mevcut. Cihazın detay özellikleri ile ilgili bilgiye çok hakim olmadığım için zaten Samurai Unforgotten üstadın görüşünü de rica ettim.

Cihazı incelerken ben özellikle bir konuya dikkat çekmek istiyorum. İzleme kaynaklarınızla ilgili bir araştırma yaparken genellikle ortam ışığını tamamen ortadan kaldırarak bilgi almaya çalışıyorsunuz. Özellikle göz sağlığı konusunda problem yaratan ortam ışığı ve izleme kaynağı ışık şiddeti farkı, aynı zamanda görüntülemedeki farklı durumları da ortaya çıkarıyor. Dikkat ederseniz teşhir noktalarında ve servis test ortamlarında dahil bu tür cihazların sıfır ortam ışığında demonstrasyonu ya da testi gerçekleştirilmez. Ayrıca bu şekilde bir izleme alışkanlığı kazanırsanız, bu da ayrıca sağlık problemlerine yol açar. Tabii ki burada sık gelen soru "Sinemada neden olmuyor?" konusudur. Ancak özellikle TV izleme alışkanlığınızla aynı sıklıkta sinemada izleme tecrübesine sahipseniz, o zaman arada hiçbir fark kalmayacaktır.

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,352
39

Çok fazla blooming var, bana normal gelmedi. Bu kadar fazla harelenme yapacak bir tv değil bu model. Menü ayarlarıyla ilgili olabilir mi ? slowfood slowfood 'un bahsettiği gibi, sanki menüdeki yazı stilinin etrafında iz bırakma olayı var gibi geldi. Bunu şu şekilde anlayabiliriz diye düşünüyorum,

Aşağıdaki videoları televizyonunuzda oynatıp durumu bizimle paylaşabilir misiniz ? Kendi menüsündeki yazılar değil de video içerisindeki yazılarda ne tepki verecek ona bakalım;

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
8
34
Çok fazla blooming var, bana normal gelmedi. Bu kadar fazla harelenme yapacak bir tv değil bu model. Menü ayarlarıyla ilgili olabilir mi ? slowfood slowfood 'un bahsettiği gibi, sanki menüdeki yazı stilinin etrafında iz bırakma olayı var gibi geldi. Bunu şu şekilde anlayabiliriz diye düşünüyorum,

Aşağıdaki videoları televizyonunuzda oynatıp durumu bizimle paylaşabilir misiniz ? Kendi menüsündeki yazılar değil de video içerisindeki yazılarda ne tepki verecek ona bakalım;

Merhaba tekrardan Unforgotten, maalesef ancak yazabiliyorum. Teşekkür ederim videolar için. Sorun şu ki, videoları oynattım fakat çekemedim. Çünkü telefon karanlık bir ortamda siyah üstüne beyazı görünce afallıyor. Ya çok koyu çekim yapıyor, benim gözümün gördüğü haloyu o görmüyor ya da çok açık çekim yapıyor olayı aşırı abartı hale getiriyor.
Bu videoları izlediğimde parlaklık arttıkça şekil kenarlarında genişçe bir alana yayılan ışıltım mevcut evet. Menüden LED Karartma öğesini kapadığımda bu halo ortadan kalkıyor, ama o durumda arka plan siyah değil grimsi bir hal alıyor. Ve kenardaki ışık sızmaları göze çarpıyor.
LED Karartmayı açtığımda ise arka plan istisnasız siyah hale geliyor, fakat beyaz şekillerin çevresi hafiften aydınlanıyor.
Bunun düzeyi ne olmalı bilemiyorum, maalesef MiniLED aldığıma pişman etti beni bu cihaz. Sadece bu halo efekt durumu değil, köşeler olmak üzere kenar kısımlardan da ışık sızması var. (LED Karartma açtığımda gidiyor bunlar. Işık sızması denebilir mi emin değilim?) IPS'tir olur diyoruz da bu ekranda biraz fazla sanki. Bazen yarı fiyatına bir ambilight çekseydim de en azından verdiğime üzülmezdim diyorum.

Bu videoda da LED Karartma KAPALI ayarda. Dediğim gibi ışığı maalesef ayarlayamıyor telefon kamerası.

Q Çevrimdışı

Quadriceps

Yeni Üye
15 Tem 2023
8
34
Q Quadriceps, yerel karartmayi düşük olarak kullanın.
Teşekkürler Winston, peki bu TV'lerde bu düzeyde olması normal mi merak ettiğim de bu açıkçası. Yani o kenardan sızdırmalar, oluşan farkedilir halolar. Panel ayıplı mıdır sizce? Teknik servis kaydı açtırıp uğraşmalı mıyım bununla?
Bir de hesabım bir cihazımda açık şu anda, o bakımdan yazabiliyorum; fakat şifremi unuttum. Bu seçeneğe tıkladığımda mail gönderildi diyor. Akşam denedim,, bir kaç kez daha denedim. Mail gelmiyor. Bunu da çözümleme şansımız var mı? Kusura bakmayın, bu konu ile alakasız. Yönetici olduğunuzdan mütevellit.
Tekrar teşekkür ettim.

W Çevrimdışı

Winston

Moderatör
4 Haz 2021
1,610
Q Quadriceps,
Aynı modelde olsa üründen ürüne değişir ekran homojenligi montajında, taşımada,
Sizi bu şekilde kötü yaptığını görünce. Ben kesinlikle servis çağırın derim. Ve değişim talep ederim. Servis gündüz geldiğinden. Bunu onlara anlatman zor olur. O yüzden hazırlığın iyi yap perdelerini ışık girmeyecek ayarla. Yada bunu küçük oda ya taşı ışık girmesin. Sorunları göster. Resim cektir. Çünkü onlar merkeze yollar cevap bekler .değişim için

Samurai Çevrimdışı

Samurai 

Moderatör
3 Ağu 2021
2,352
39
Merhaba tekrardan Unforgotten, maalesef ancak yazabiliyorum. Teşekkür ederim videolar için. Sorun şu ki, videoları oynattım fakat çekemedim. Çünkü telefon karanlık bir ortamda siyah üstüne beyazı görünce afallıyor. Ya çok koyu çekim yapıyor, benim gözümün gördüğü haloyu o görmüyor ya da çok açık çekim yapıyor olayı aşırı abartı hale getiriyor.
Bu videoları izlediğimde parlaklık arttıkça şekil kenarlarında genişçe bir alana yayılan ışıltım mevcut evet. Menüden LED Karartma öğesini kapadığımda bu halo ortadan kalkıyor, ama o durumda arka plan siyah değil grimsi bir hal alıyor. Ve kenardaki ışık sızmaları göze çarpıyor.
LED Karartmayı açtığımda ise arka plan istisnasız siyah hale geliyor, fakat beyaz şekillerin çevresi hafiften aydınlanıyor.
Bunun düzeyi ne olmalı bilemiyorum, maalesef MiniLED aldığıma pişman etti beni bu cihaz. Sadece bu halo efekt durumu değil, köşeler olmak üzere kenar kısımlardan da ışık sızması var. (LED Karartma açtığımda gidiyor bunlar. Işık sızması denebilir mi emin değilim?) IPS'tir olur diyoruz da bu ekranda biraz fazla sanki. Bazen yarı fiyatına bir ambilight çekseydim de en azından verdiğime üzülmezdim diyorum.

Bu videoda da LED Karartma KAPALI ayarda. Dediğim gibi ışığı maalesef ayarlayamıyor telefon kamerası.

Merhabalar.

Açıkçası duruma hem üzüldüm hem de şaşırdım. Ben menüdeki ayarlardandır diye düşünmüştüm ama anlattıklarınıza göre bu cihaz kusurlu.

Bu televizyona bu kadar para vermemizin en büyük sebeplerinden bir tanesi yerel karartmaya sahip olması. Fakat elde ettiğimiz deneyim edge-lit cihazlardan bile kötüyse, yerel karartmayı kapatarak kullanmaya çalışmak hem eziyet hem de israf olur. Pirelli'nin bir sloganı var, “Kontrolsüz güç, güç değildir” diye. Televizyonlarda da parlaklık arttıkça onu kontrol etmek zordur. Yerel karartma bölge sayısı ne kadar yüksek olursa, kontrastı ve siyah kalitesini arttırma şansı o kadar fazladır fakat tek başına bir kriter değildir. Burada cihazın algoritma kalitesi de önemli. Sizin televizyonunuzda 120 adet karartma bölgesi mevcut. Fakat bendeki cihazda 24 adet karartma bölgesi olmasına rağmen çok rahatsız edecek bir blooming yok.

Televizyonu nereden aldınız bilmiyorum fakat mağazadan aldıysanız bence en temizi mağaza ile iletişime geçip cihazı iade etmek istediğinizi ve onun yerine başka marka bir tv almak istediğinizi söyleyin. Bütçeniz yeterse VA panelli Samsung QN90B veya QN90C ya da TCL C835 alın. Bütçenizi aşarsa Samsung Q80B veya Q80C bakın.

QN90B - 576 karartma bölgesi
QN85B - 504 karartma bölgesi
TCL C835 - 240 karartma bölgesi

En iyi siyahları VA panelde alırsınız. Yok ben illa IPS istiyorum derseniz, Samsung QN85B veya QN85C bakın.

Bu Mini Led teknolojisini şimdilik en iyi kullanan marka Samsung, bu benim şahsi görüşümdür. Philips'in de bir modeli var PML9507 diye, onda da çok şikayet var.

İade işlemi olmazsa direkt servis çağırıp cihazın değiştirilmesini isteyin. Söylediğiniz şey bana göre büyük kusurdur, bu şekilde izlenmez. Yerel karartma kapatırsanız da bu cihaza bu kadar para vermenizin anlamı kalmaz.

NOT: LG'yi severim ama bu markadan sadece Oled tv alırım, kesinlikle led cihazlarını almam.

Geri
Üst Alt