Laptop çalışmıyor ?

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Arkadaşlar 19 gün evde yoktum . Bugün dizüstü bilgisayarı açmak istedim açılmadı ? Pil boştur dedim şarja taktım yine açılmadı. Normalde pil boş olsa bile kablo ile açılırdı? Bu arada şarj gösterge ışığı yanıyor. Sorun nedir ? Açmayı pek bilmem daha doğrusu anlamam ? Teknik servis mı gerekiyor ? Garantisi bitti. Marka model : Asus X550V i5 win10 - 1tb HDD - 6gb memory . 6 yıl oldu PC alalı ilk kez böyle açılmama sorunu yaşıyorum? Evde yapılabilecek tavsiye varmı ? Şarjda mı beklesin ?

15875564306184070501771354976156.jpg

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Evet denedim olmadı. Hanım biraz sorunca üstüne az kola döküldüğünü söyledi. Sanırım sol üst power tuşu na doğru sızma yaptı.sarj giriş yeri de orası. Tanıdığa sordum. Tuş ve çevresi oksitlenme yapmış olabilir dedi. Temizlenerek düzelebilir dedi. Ama bu sebebe bağlı olarak kısa devre yapmış hatta ana kart gitmiş olabilir dedi. Valla durup dururken canım sıkıldı. Baya masraf olacak sanki
Mesaj otomatik olarak birleştirildi:

Bu durumda yapmanız gereken şey arka kapagı söküp önce harddisk girişini çıkartıp takın ve açmayı deneyin. olmazsa ekran soketini açıp tekrar oturmayı deneyebilirsiniz.
Henüz denemedim. Anlamam ama açarsam deneyebilirim ?

Umut Barış Çevrimdışı
23 Kas 2017
20,622
Evet denedim olmadı. Hanım biraz sorunca üstüne az kola döküldüğünü söyledi. Sanırım sol üst power tuşu na doğru sızma yaptı.sarj giriş yeri de orası. Tanıdığa sordum. Tuş ve çevresi oksitlenme yapmış olabilir dedi. Temizlenerek düzelebilir dedi. Ama bu sebebe bağlı olarak kısa devre yapmış hatta ana kart gitmiş olabilir dedi. Valla durup dururken canım sıkıldı. Baya masraf olacak sanki

Sıvı teması olduysa, kısa devre olmuş olabilir.
Entegre, diyot, direnç veya anahtar kirlenmiş de olabilir.
Elimden gelir derseniz söküp bakın, gelmez derseniz güvenilir bir tamirciye verin.
Tamirci bu olmuyor deyip sizin karttan arada nemalanmasın. Dikkat edin. :kiskis

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64

Henüz denemedim. Anlamam ama açarsam deneyebilirim ?
Kolanın şekerinden mutlaka yapışmıştır ,zaten incecik bir kaplama anahtar kısmı ,tabii ilk aklıma gelen (ve org 'ta başıma gelen) bu oldu :)becerebilirsen kendin açıp tuşun olduğu kısmı deneyerek temizleyebilirsin ,tabii pili çıkart , elektriği 10-15 dakika pilsiz bırakarak tam olmaz ama deşarj olmaya bırak ki üzerinde voltaj kalmasın :ok

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40
Aynısından sıvı teması çöp oldu 5 yaşı geçmiş ürüne asus destek ve parça vermiyor 2. El anakart bulunur en kötü senaryoda ama ne kadar güvenilir orası muallakta

The_SreT Çevrimiçi

The_SreT 

TFC Team
18 Kas 2017
4,136
Adaptör takılı olmasın bataryayı da çıkar , güç tuşuna 15 saniye kadar basılı tut , sonrasında bataryayı takmadan adaptörü takıp normal açmayı bi dene hocam.

baysui Çevrimdışı

baysui 

Aktif Üye
19 Şub 2019
293
37
Adaptör takılı olmasın bataryayı da çıkar , güç tuşuna 15 saniye kadar basılı tut , sonrasında bataryayı takmadan adaptörü takıp normal açmayı bi dene hocam.
Malesef çözüm olmadı. Şu an yapabilecek bir tanıdık yok gibi. Belki haftaya bilgisayar servise götürürüm. Kendim acmaya henüz cesaret edemedim hassas bir tarafını bozarım diye

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
Malesef çözüm olmadı. Şu an yapabilecek bir tanıdık yok gibi. Belki haftaya bilgisayar servise götürürüm. Kendim acmaya henüz cesaret edemedim hassas bir tarafını bozarım diye
İyi yapmışsın ellememekle ,inşallah yazdığım gibi olmuştur ,fazla masraf çıkartmaz büyük ihtimmalle ,ama güvendiğin bir yer olmalı :ok

N Çevrimdışı
1 Ağu 2019
19
bilgisayara kola döküldüyse bişey olmuyor merak etmeyin daha önce ken di pc me baya döküldü bişey olmadı.Tahmin ettiğim gibi ise pili çıkarın 2 gün bekleyin prize vs takmayın arada açma kapamaya basın 10 15 sn tekrar deneyin %90 çalışacaktır.(bilmeyen aarkadaşlar cevabına yorum yazmasın sizden çok piyasa tecrübem var pcler için)

teraspy Çevrimdışı

teraspy 

TFC Team
26 Kas 2018
21,329
64
bilgisayara kola döküldüyse bişey olmuyor merak etmeyin daha önce ken di pc me baya döküldü bişey olmadı.Tahmin ettiğim gibi ise pili çıkarın 2 gün bekleyin prize vs takmayın arada açma kapamaya basın 10 15 sn tekrar deneyin %90 çalışacaktır.(bilmeyen aarkadaşlar cevabına yorum yazmasın sizden çok piyasa tecrübem var pcler için)
sizden çok derken anlayamadım sevgili Network Pc Destek :)

ytigi Çevrimdışı

ytigi 

VIP
4 Nis 2019
435
36
Muhtemelen şarj giriş katındaki sigortası patladı smd küçük beyaz birşey elektepnikten anlıyorsanız dikkatlice havya ile sökün yerine Ataç yada ince bir tel kesip lehim leyin çalışacaktır

Bu işlemi yapmadan önce anakart söküp alkol ile dikkatlice temizleyin gpu ve cpu(yeni nesillere işlemci anakart gömülü) altında kola ve sıvı kalmayana kadar alkol ile temizleyin saç kurutma makinası ile dikkatlice fazla ısıtmadan uzaktan kurulayın

Tekrar parçaları toplayıp deneyin açılmaz ise en son çare ilk söleidğimi yapmak

İnce ama hayat kurtaran bir bilgi daha vereyim asusun bazı model anakartlarında 2017 sonra bios pilli bitinceye açılmama oluyor

ramchomania Çevrimdışı

ramchomania 

Süper Üye
8 Mar 2020
2,098
40

Bu mesajınızla aslında ne kadar tecrübesiz bir çalışan olduğunuzu ortaya koyuyorsunuz gerçekten tecrübeli ve iş ahlakına sahip birisi bu şekilde parantez içinde yazdığınız şeyi kesinlikle yazmaz

Saygılarımla

Bu konuyu görüntüleyen kullanıcılar

Geri
Üst Alt